Avustralya, İngilizceyi tam anlamıyla yaşayarak öğrenmek isteyen yabancı öğrenciler için dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Harika bir yaşam tarzı, çok kültürlü bir topluluk ve İngilizcenizi günlük yaşamda geliştirmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyan samimi yerel halkı ile Avustralya eğitim almak, çalışmak ve seyahat etmek için mükemmel bir yerdir. Avustralya, eğitim alırken çalışmak ve kendini finanse etmek isteyen yabancı öğrenciler için idealdir. Avustralya’da Work and Study programına katılmak, geleceğiniz için benzersiz bir yatırım olacaktır.

Avustralya, dil eğitimi alırken bir yandan da çalışmak isteyen yabancı öğrenciler için eşsiz ve heyecan verici bir konumdur. Avustralya’daki şirketler her zaman ekiplerine katacakları yabancı yetenekler aramaktadırlar. Avustralya’daki eğlenceli ve kaliteli iş olanakları, yabancı öğrenciler ve gezginlere yarı zamanlı işler vasıtasıyla kendilerini geçindirme, uluslararası deneyim kazanma, yerel halkla çalışma ve en önemlisi, İngilizce becerilerini geliştirme fırsatı sunar.

Diğer ülkeler ile kıyaslama yaptığınızda Avustralya’da dil eğitimi maliyeti oldukça uygundur. Avustralya’nın Türk öğrencilere verdiği yasal çalışma izni sayesinde aylık kazanacağınız para ile kira, cep harçlığı gibi harcamaları karşılayabilirsiniz. Ayrıca Avustralya dolarının değeri de en büyük artıdır. Bu avantajlar ile maliyet açısından Avustralya öğrenciler için oldukça iyi bir seçenektir.

Avusturalya sıcak iklimi, harika doğa yapısı, ilginç hayvanları, sayısız plajları, extrem su sporları, 12 haftadan  uzun süreli İngilizce dil okullarına verdiği çalışma izinleri nedeniyle dünya üzerinde ne çok turist ve öğrenci çeken ülkelerden biridir. Avustralya’ da eğitim ve yaşam size her gün İngilizce kullanmak ve geliştirmek için fırsatlar vermektedir. Ülkesi sıcak, insanı sıcak bu ülkede İngilizcenizi geliştirmenin en iyi yolu insanlarla anadili ile sohbet etmektir.

Avustralya’da Work and Study

Work and Study programı, Avustralya’daki dil eğitimi aldığınız süre boyunca, ücretli olarak çalışmanıza izin veren bir eğitim  çalışma programıdır. Work and Study programı kapsamında iş bulma hizmeti de verilir. Program, size Avustralya’da çalışma ortamını hazırlayarak, alınan dil eğitimine ek olarak pratiğinizi artırmayı amaçlar. Avustralya’da okumak ve çalışmak isteyen herkes için heyecan verici bir fırsattır.

Katılımcılar günlük yoğun İngilizce sınıflarına katılır (Genel İngilizce, Akademik İngilizce, İş İngilizcesi, IELTS ve Cambridge hazırlık) ve Pazartesi’den Cuma’ya (8:30 – 12:50 veya 8:30 – 14:30 ) kadar düzenli bir eğitim takvimini takip eder. Katılımcılar yılın herhangi bir pazartesi günü kurslarına başlayabilir ve kurslar 25 ila 52 hafta süresince olabilmektedir.

Work and Study Avustralya, hem çalışıp para kazanacağınız hem de İngilizce eğitimi alacağınız programın adıdır. Dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin Work and Study Avustralya programını tercih etmesindeki en büyük neden ülkenin resmî dilinin İngilizce olmasıdır.

Avustralya, İngilizce dil eğitimi için gelen öğrencilere eğitim döneminde 2 haftada 40 saat çalışma izni verir. Bu 40 saati isterseniz 1 haftada isterseniz haftada 20 saat çalışarak 2 haftada bitirebilirsiniz, okul olmadığı dönemlerde ise tam zamanlı çalışma imkânı sağlanır haftalık çalışma süresi 30 saatlere ulaşabilir.Öğrenciye saatlik asgari ücret ödenir. Avustralya’da dil eğitimi alan öğrencilerin yasal çalışma izinleriyle Sydney’ de saatlik ortalama 10-12 dolar kazanabiliyorken, Melbourne’ da bu ücret saatlik 14-16 dolar civarlarındadır. Haftada 20 saat çalışana bir öğrenci haftalık 400, aylık ise 1600 Avustralya doları para kazanabilir ve bu kazançla da kira, yaşam masrafları gibi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.Bu sayede zaten ekonomik olan dil okulları aynı zamanda çalışma imkanıyla birlikte daha uygun fiyatta bir dil eğitimi alınmasına ve İngilizcenin sosyal hayatta doğrudan uygulanmasına imkan sağlamaktadır. Çalışmaya başlamak için tek şart okula resmî olarak başlamanız. Avustralya’daki bir Work and Study programına katılabilmeniz için öncelikle öğrenci vizesine sahip olmanız gerekir. Avustralya vizesi 1-2 hafta gibi sürede çıkmaktadır ancak Avustralya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna bağlı olarak bu süre uzayabilmektedir. Bundan dolayı vize başvurusu seyahat tarihinden en az 4 hafta önce yapılmalıdır

 

Neden Work and Study Avustralya?

 • Anadili İngilizce olan bir ülkede dil eğitimi
 • Hem eğitim görüp hem çalışma imkânı
 • Okul dışında da sadece İngilizce konuşma fırsatı
 • Dünyada yaşam kalitesi en yüksek 2. ülke
 • Suç oranı çok düşüktür
 • Çalışmak için ayrıca bir izin gerekmez
 • Avustralya, eğitim kalitesi en yüksek ülkelerin başında gelmekte
 • İngilizce dil eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülke
 • Avustralya, eğlence hayatı, publar, festivaller, çeşitli sportif aktiviteler ile eşsiz bir olanağa sahip

 

Kimler Katılabilir?

Programa katılabilmeniz için en az 6 aylık dil eğitimine kayıt yaptırmalısınız. Günlük konuşmayı yürütebilecek İngilizce seviyesine sahip olmak gerekmektedir. Adaylar, ön kayıt giriş sınavına tabi olup, bu bize sizlerin programa yeterliliğiniz olup olmadığını gösterecektir. Yetersiz iseniz, Work and Study programına başlamadan önce yoğun bir genel İngilizce programına dâhil olmanız gerekmektedir.

Programa Başvuru Şartları Nelerdir?

Work and Study programına katılmak için özel bir şart bulunmamaktadır, bu programa herkes katılabilir. Sadece üniversite mezunu olmak vize alma şansınızı daha da artırırken, orta derecede İngilizce bilmek iş bulmanızı kolaylaştırır.

Ne tür işlerde çalışabilirim?

Avustralya’da öğrenciler daha çok cafe, restoran ve coffee shoplarda çalışmaktadır. Avustralya geniş endüstri alanına sahiptir ve yarı zamanlı istihdam fırsatlarına sahiptir. Çalışabileceğiniz diğer alanlar ise, süpermarketler, giyim mağazaları, otel ve moteller… İngilizce seviyenize bağlı olarak rahat iş bulma şansınız artmaktadır.

Housekeeping and room attendant

Otellerde önerilen bu işler için daha önce bir deneyim gerekmemektedir. Ancak, bu işler için öğrencinin fiziksel olarak hazırlıklı olması gerekir. Bu işler oda temizliği ve genel otel temizlik işlerini kapsar.

Mutfak Yardımcılığı

Daha öncesinde deneyim gerektirmeyen bu işler mutfakta aşçılara yardımcı olarak bulaşık ve genel temizlik işlerinde görev alırlar.

Porter

Porter işleri genelde otellerde önerilir ve müşteri karşılama ve valizlerine yardımcı olmayı kapsar. Bu işler için bazı otellerde araç kullanma şartı vardır bu nedenle uluslararası ehliyet istenebilir.

Food and Beverage

Özellikle restoranlar ve otellerin restoran bölümlerinde garsonluk, kasiyerlik, müşteri karşılama ve komilik gibi işleri kapsar. Bazı işyerleri bu işler için en az 6 aylık bir deneyim talep edebilir.  Bu işler için RSA sertifikası gerekebilir. Avustralya’da 30-125 aud ücret ile alınabilir.

Bar Staff

Barmenlik ve yardımcılığı işlerini kapsar ve en az 6 ay deneyim istenir. Bu işler içinde RSA gerekebilir.

Cook

Cook’ İngilizcede genel aşçıları kapsar. En az 6 ay deneyimi olan ya da eğitimini alanlar bu pozisyonlara rahatlıkla başvurabilir.

Chef

Aşçıbaşı Avustralya’ da en çok aranan pozisyonlardır. Bu nedenle bu pozisyon için uygun olan adaylar çok rahatlıkla işe yerleştirilebilirler.

 

Yarı Zamanlı İşler

Vize bilgileri Avustralya Göçmenlik Departmanı (DIAC) tarafından kayıt altında ve ihtiyaç durumunda Çevrimiçi Vize Yetkisi Doğrulama (VEVO) sistemi kullanılarak erişilebilir. Mevcut niteliklere veya iş tecrübesine sahip öğrenciler, seçtikleri alanda yarı zamanlı işler bulabilirler. Avustralya’daki birçok sektör perakende, otelcilik, turizm, tarım, satış, yönetim ve daha fazlası gibi yarı zamanlı işler sunar. Bu sektörler genellikle öğrenciler için esnek çalışma saatleri sunar. İstihdam olanaklarına ek olarak ücretli veya ücretsiz stajlar, tercih ettikleri alanda iş deneyimi kazanmak isteyen öğrenciler için uygun bir seçenektir. Öğrenciler ayrıca hayır kurumları ve devlet kurumları için gönüllü olarak çalışmayı da tercih edebilirler.

 

İşe Yerleştirme

İş yerleştirmeniz Türkiye’de de belli olabileceği gibi siz Avustralya’ya vardıktan sonra da yapılabilmektedir. Çalışmak istediğiniz sektörde iş deneyiminizin olması iş yerleştirmenizi kolaylaştıracaktır.

 

İş Bulma

Ağ kurma, iş bulmanın harika bir yoludur. Avustralya’daki yabancı öğrenciler, birbirlerine iş aradıklarını bildirmek için kendi aralarında ağ oluşturmalıdır. Bunun yanı sıra yerel gazeteler, süpermarket panolarındaki listeler ve kampüste bulunan iş ilan panoları da başka bir seçenektir. Birçok büyük şirket iş ilanlarını kendi web sitelerinde yayınlar, bu nedenle iş arayan yabancı öğrenciler iş arama süreçlerinde interneti de aktif bir şekilde kullanmalıdırlar. Öğrenciler özgeçmişlerini bir işe alım firmasına da gönderebilirler. Bu firmalar insanların günlük veya kısa süreli iş bulmalarına yardımcı olur.

 

İşçi Hakları

Yabancı öğrenciler veya sadece tatil vizesi alan kişiler de dahil olmak üzere, Avustralya’da çalışan herkesin temel işçi hakları vardır. Bu haklar asgari ücret alma hakkı, haksız yere işten çıkarılma, molalar veya dinlenme süreleri ile mücadele hakkı ve sağlıklı/güvenli bir çalışma ortamı hakkı olarak sıralanabilir. Avustralya’daki çoğu işveren, belirli bir iş veya endüstri alanı için asgari ücret ve koşullarını karşılayan akreditasyonlara sahiptir.

 

Vergi Dosya Numarası

Öğrencilerin ülkeye gider gitmez yapmaları gereken ilk şey vergi numaralarını almaktır! Avustralya’da eğitim alırken çalışmak isteyen öğrencilerin, Vergi Dosya Numarası almak için önce Avustralya Vergi Dairesi’ne gitmeleri gerekir. Daha sonra adlarını, mevcut ikamet ettikleri adresi ve doğum tarihlerini vermeleri gerekecektir. Avustralya’ya varış tarihlerini, pasaportlarını ve okula kayıt belgelerini de göstermeleri istenebilir

 

Avustralya’da İngilizce Dil Okulları

 

Avustralya’ da İngilizce derslere ilave olarak, video, kütüphane ve bilgisayar destekli eğitimler vermektedirler. Ayrıca oturumlara katılmanızı sağlayan dil laboratuvarları da mevcuttur. Her bir öğrenci ile bireysel olarak ilgilenen eğitmenler ihtiyaçlarınıza göre alacağınız eğitiminizi şekillendirir. Avusturalya turizm konusunda da çok gelişmiştir. Sayısız plajları, eğlenceleri, müzeleri, tarihi dokusu ile herkesi cezbetmektedir. Sadece Sydney’ de 33 farklı plaj vardır. Manly plajı bunların en ünlüsüdür. Avustralya ülkesinin güzelliği  eğitim hayatının içerisine dahil edilmektedir.

 

Avustralya’ da İngilizce dil okulları, sertifika okulları ve Avustralya üniversiteleri yaygın öğretim ve araştırma kaliteleri ile bilinmektedirler.  Avustralya’ da konusunda uzman  öğretmenlerden ders alınır. İngilizce dil okulları sıradan bir dil okulu olarak görülmez. Bu nedenle İngilizce dil okullarında öğretmen olabilmenin kuralları çok katıdır. Avustralya Hükümeti öğrencilere geleceğin vatandaş adayı olarak baktığı için, öğrencilerine yaratıcı ve bağımsız düşünmeyi öğretmek ve  güçlü akademik becerilerini geliştirmeyi hedefler. Avustralyalı bilim adamları ve araştırmacılar dünyada önemli buluşlar ve teknolojik gelişmelerden sorumlu olmuştur. En iyi bilinen başarı sekiz Nobel ödülü dahil olmak üzere uluslararası ödül kazanmıştır.

 

Avusturalya Eğitiminde kalite güvencesi   Avustralya’da İngilizce eğitim kalite garantilidir. Avusturalya dünyanın en titiz tüketici koruma haklarına sahip bir ülkedir. 2000 yılında, Avustralya Denizaşırı Öğrenciler Yasasını hizmete sunmuştur.  Kayıt şartları kapsamında tüm kuruluşlar denizaşırı öğrenciler için gerekli dil okullarını CRICOS ve kamuya açık Commonwealth programında listelemiştir. Avustralya‘ da bir okulun pazarlama faaliyetleri, eğitim sistemi, tesisleri ve öğrenci destek hizmetleri standartlara uygun değilse hizmet vermelerine olanak tanınmamaktadır.

 

Avustralya İngilizcenizi geliştirmek için mükemmel bir ülkedir! Avustralya dil okullarında sıkıcı metinlerin olduğu kitapları ezber yapmak zorunda değilsiniz. Avusturalya eğitim  sisteminde kaliteli eğitim ile beraber öğrenciyi sosyal hayata adapte eden bir sistem vardır.  Bu nedenle Avustralya dil okulunu tamamlayan öğrenciler hemen sonra ya Avustralya’ da yüksek lisans / master / MBA programlarına kayıt yaptırır ya da bir sertifika Programına katılarak kalış ve eğitim süresini uzun tutar ve bir diploma sahibi olmadan ana yurduna hemen dönmeyi hedeflemezler.

Avustralya güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Avustralya karada ve suda olmak üzere 8.686.850 km2’lik bir alana kurulmuştur. Çevresinde 25.760 km sahil şeridi vardır. Aborjinler ülkesi olarak anılan Avustralya zaman içerisinde doğal güzelliklerini, eğitimle birleştirerek ekonomisini en üst seviyelere çıkarmıştır. Aynı zamanda dünyanın en güvenli ülkelerinden olan Avustralya’da yaşamak size daha olumlu bir bakış açısı katacaktır. Bu muazzam yaşam deneyiminizle birlikte Work and Study programı ile dil eğitiminizi de tamamlamak ideal bir kariyer planı için başarılı adımlardan olacaktır.

Avustralya’nın resmî adı Avustralya Milletler Topluluğu’dur. Avustralya’nın nüfusu yaklaşık 25 milyondur ve başkenti Canberra’dır. Ülkenin resmî dili İngilizce, para birimi Avustralya Doları’dır. Avustralya kıtasının neredeyse tamamını kaplayan bu ülkeye komşu 7 ülke vardır; Endonezya, Papua Yeni Gine, Vanuatu, Yeni Kaledonya, Doğu Timor, Solomon Adaları ve Yeni Zelanda’dır. Huzur dolu olan Avustralya, Birleşmiş Milletler raporuna göre yaşam kalitesi en yüksek 2. ülkedir. Ülkenin en çok turist çeken şehri Sydney’dir. Toprak bakımından en büyük 6. ülke olan Avustralya, tropikal iklime sahiptir. Avustralya denince akla ilk gelenlerden biri de kangurudur bunun nedeni ise ülkede insandan çok kangurunun olması. Avustralya halkı pubları çok sever ve bu yüzden her yerde pub bulunur. Avustralya’da yılın birçok bölümünde festivaller yapılır ve eğlencenin sınırı yoktur.

Avustralya’da dil okulları Sydney, Melbourne ve Brisbane’de bulunmaktadır. Oldukça hareketli bir başkent olan Sydney öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir. Melbourne ise oldukça canlı ve daha ekonomik bir şehirdir. Brisbane de tropikal iklimi ve sakin yaşam tarzıyla sıklıkla tercih edilen şehirler arasındadır. Avustralya’da part time bir işin saatlik ücreti yaklaşık 10-15 Avustralya dolarıdır.

 

Avustralya hakkında genel bilgiler

 • Avustralya Başkenti : Canberra
 • Para Birimi : Avustralya Doları ( AUD )
 • Türkiye – Avustralya arası uçakla kaç saat : Uçak ile Istanbul – Sydney arası 19 Saat
 • Avustralya – Türkiye saat farkı : 7,30 saat ileri
 • Önemli Şehirleri : Albury, Sydney, Armidale, Bathurst, Broken Hill, Melbourne, Brisbane, Cairns, Adeliade,Perth

 

 

Avustralya’ da şehirler hakkında bilgiler

 

Sydney Avustralya’nın en eski, büyük ve kozmopolit şehri Sydney, 4 milyonu aşkın nüfusa sahiptir. Dost canlısı insanları ve sıcak iklimiyle gelişmiş bir dünya şehri olan Sydney’deki 30’dan fazla kumsal (özellikle Manly ve Bondi Plajları) size sörf, yelken ve yamaç paraşütü gibi birçok macera sporu için olanak tanımaktadır. Şehrin sembolü Opera Binası’nı da içine alan manzarayı görmek için tekne turuna çıkabilir, Oxford Street kulüplerinde eğlenceye dahil olabilir, Doğal Yaşam Parkı’ndaki sevimli koalaları ziyaret edebilir, Hunter Vadisi’nde şarap tadabilir veya Blue Dağları’nı keşfe çıkabilirsiniz.

 

Melbourne, Avustralya’nın en popüler öğrenci şehirlerinden biri olup dünyadaki en yaşanılabilir şehirlerden biridir. Avustralya’nın kültür başkenti olarak bilinen Melbourne’de eğitim görürken güzel Phillip Adası’nda penguenleri görebilir, Great Ocean Road boyunca bir geziye gidebilir ve Twelve Apostles’in inanılmaz doğal güzelliğini izleyebilirsiniz. Avustralya spor ve kültürünü keşfedebileceğiniz Melbourne’de Avustralya Açık Tenis Turnuvası ve Aussie kurallarıyla yapılan futbol müsabakalarını izleyebilir, Büyük Okyanus kenarında araba gezintisi yapabilir ya da Yarra Vadisi’ndeki muhteşem üzüm bağlarını gezebilirsiniz.

 

Brisbane, Avustralya’nın üçüncü büyük şehri olan Brisbane, mütevazi ve sıcak atmosferiyle kendinizi evinizde hissettirir. Brisbane’in çağdaş gökdelenleri, tarihi yapıları ve güzel parkları; yağmur ormanları, dağları ve kumsallarıyla mükemmel bir uyum sergilemektedir. Yıl boyu sıcak tropikal iklimi ve şehrin içinden geçen güzel nehri ile Brisbane’de yaşarken bu güneşli şehirde açık hava aktiviteleri yapabilir, ünlü plajlarında su sporlarının tadını çıkarabilir, hafta sonu turlarına katılabilirsiniz. Şehir merkezinde çok şık sanat galerini gezebilir, Queen Street Mall’ da alışveriş yapabilir, bol bol canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Perth hakkında, şehir merkezi Noosa Bölgesi  :Fraser Adası ve Büyük Bariyer Resifi gibi ilgi çekici yerlere açılan bir turizm kapısı olan Noosa, lüks Hastings Caddesi’ni çevreleyen çeşitli gece hayatı, altın kumlu plajlar, berrak su, muhteşem Milli parklar ve yıl boyunca sıcak havası ile çeşitli gece hayatı ile Avustralya yaşam tarzının en iyisini sunmaktadır. Lexis Noosa, Avustralya’nın en çok istenen çalışma konumunda, kışın bile çalışmalarınızı harika dış mekanlarla birleştirebileceğiniz akademik mükemmellik sunar.

Her ülkede olduğu gibi İrlanda’da yaşam masrafları şehirlere göre değişiklik gösterir. Ülkede eğitim almaya karar verirken en önemli konuların başında konaklama, ulaşım ve yemek masrafları gelir.

 

Konaklama

Avustralya’daki dil okullarımız öğrencilerimize aile yanı konaklama, yurt konaklaması ya da öğrenci evi konaklama gibi çeşitli seçenekler sunmaktadır. Vize için ilk konaklamayı okuldan almak önerilmektedir. Daha sonrasında ise öğrenciler kendilerine daha ekonomik konaklamalar bulabilmektedir. Haftalık konaklama ücretleri Sydney’de 150-250 AUD iken Melbourn’de bu rakamlar biraz daha ekonomik olabiliyor.

Aile Yanı Konaklama: Ekonomik ve konforlu olması nedeniyle öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. Bu konaklama programında okul tarafından özel olarak seçilen ailelerin yanında tercihe göre tek kişilik veya paylaşımlı odalarda kalırsınız. Yine tercihe göre half board yani kahvaltı ve akşam yemeği dahil, bed&breakfast yani sadece kahvaltı dahil veya self catering yani kendi yemeğinizi kendiniz yaptığınız paketlerden birini seçersiniz. Evlerin okula olan uzaklığı seçilen ülke ve şehre göre değişmekle beraber genellikle yürüyerek 30-40 dakika, metro veya otobüsle ise 15-40 dakika arasındadır. Şehir merkezine, yurt ve öğrenci evlerden biraz daha uzak kalması nedeniyle haftalık ücreti daha düşüktür. Seçilen türe göre aylık yaklaşık 6000 –1000 AUD ödersiniz.

Öğrenci Yurtları: Her ülke ve yaştan öğrencilerin tercihe göre tek kişilik veya paylaşımlı odalarda kaldığı konaklama türüdür. Yurtlar genellikle şehir merkezinde, okula maksimum 15 dakika yürüme mesafesinde bulunur. Bazı yurtlarda half board ve bed&breakfast seçenekleri bulunmasına rağmen genellikle self catering uygulanır, yani kendi yemeğinizi kendiniz yaparsınız. Bunun için her katta ortak kullanımlı mutfaklar bulunur. Aynı şekilde bazı yurtlarda oda içinde özel banyo bulunurken bazı yurtlarda katlarda paylaşımlı banyolar vardır. Şehir merkezinde olması nedeniyle aile yanı konaklama seçeneğine göre biraz daha pahalıdır. Aylık 600 – 1000 AUD arasında değişmektedir.

Kiralık Evler: Öğrenciler için bir diğer alternatif ise şehir merkezinde ya da dışında daire kiralamaktır. Avustralya’da ev kiraları evin konumu ve oda sayısına göre aylık 1270 – 2670 AUD arasında değişmektedir. Elektrik, su, ısıtma için aylık yaklaşık 205 AUD ve internet için 70 AUD ödersiniz.

 

Ulaşım

Avustralya’da ulaşım seçenekleri arasında otobüs, tren, tramvay ve feribot bulunmaktadır. Ulaşım masrafları Avustralya’da yaşadığınız bölgeye göre değişir. Neredeyse her eyalette öğrencilere indirim sağlanır. Daha kesin bilgi edinmek için gideceğiniz eyaletin web sitesinden kontrol etmenizi öneririz.

 

Yeme – İçme

 • Avustralyalılar açık alanlarda yemek yemeği çok sevdikleri için barbekü, ülkede çok popüler bir aktivitedir. Ülkenin füzyon mutfağı, değerli şefleriyle dünya çapında haklı bir üne sahiptir.
 • Ülkede Akdeniz iklimi sayesinde hemen her çeşit sebze ve meyve (200 çeşit) yetişmektedir. Çevresindeki adaların ve uzun sahil şeridinin doğal bir sonucu olarak balıkçılığın yaygın olduğu ülke, deniz ürünleri özellikle kabuklu deniz canlıları bakımından oldukça zengindir.
 • Altın şurup adını verdikleri tatlı bir sos ve güneşte kurutulmuş domates katılarak hazırlanan bir çeşit ekmek olan Dampers, doldurulmuş biftek ve sotelenmiş istiridye ülkenin en değerli lezzetlerindendir. Avustralya’nın en ünlü tatlıları; krema ve meyve ile hazırlanmış Pavlova, hindistancevizi, çikolata ve şeker karışımı ile kaplanmış bir çeşit kek olan Lamingtons ve Anzak bisküvisi. Macadamia fındığı da Avustralya’ya özgü bir tatlardan biridir.
 • Avustralya ayrıca dünyadaki en iyi makarna üreticilerinden biridir. Dünyanın en iyi zencefili de bu ülkede yetişmektedir.
 • Avustralya, verimli üzüm bağlarından elde edilen kaliteli şarapları ile ilgi çekmektedir.

 

Yeme içme maliyetleriniz tüketim alışkanlıklarınıza ve nereden alışveriş yaptığınıza bağlı olarak oldukça farklılık gösterir. Ortalama bir restoranda yiyeceğiniz yemek 20 AUD, bir kafede içeceğiniz kahve ise 4.50 AUD civarında olacaktır.

 

1.5 litre su: 2.20 AUD

1 litre süt: 1.52 AUD

500 gram ekmek: 2.64 AUD

12 adet yumurta: 4.29 AUD

1 kg pirinç: 2.64 AUD

1 kg elma: 4.28 AUD

1 kg patates: 3.33 AUD

1 kg tavuk göğsü: 10.60 AUD

Diğer Masraflar:

Sinema bileti: 18 AUD

1 aylık spor salonu üyeliği: 65 AUD

FOTOĞRAFLAR

#iguru_button_63c10e59237fa .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c10e59237fa .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c10e59237fa .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c10e59237fa .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c10e5925723 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c10e5925723 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c10e5925723 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c10e5925723 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c10e59276b1 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c10e59276b1 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c10e59276b1 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c10e59276b1 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c10e599b47a a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c10e599b47a a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c10e599b47a a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c10e599b47a a:hover{ color: #ffffff; }