İNGİLTERE VİZESİ

Her ne çeşit Türk pasaportuna sahip olursanız olun İngiltere ya da başka bir Birleşik Krallık ülkesini ziyaret etmek için bir vizeye ihtiyacınız olacaktır. İngiltere’ye gidiş amacınıza ve İngiltere’de ne kadar kalacağınıza bağlı olarak değişen birkaç tip vize vardır. Bunlardan bazıları Standart Ziyaretçi Vizesi (Standard Visitor Visa), Kısa Dönem Eğitim Vizesi (Short-Term Study Visa) ve General Student Visa (Genel Öğrenci Vizesi) olarak sıralanabilir.

Birleşik Krallık, Schengen Bölgesi dahilinde değildir. Bu nedenle Schengen vizesiyle İngiltere’ye ya da İngiltere vizesiyle Schengen ülkelerine gidilemez. Bunun dışında İngiltere vizesi ile İrlanda Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek mümkündür. Bunu yapmanın şartı ise İngiltere’den İrlanda’ya gitmektir. İngiltere vizesiyle direkt olarak İrlanda’ya gidilemez.

İngiltere’de dil okuluna gitmek isteyen öğrenciler için öğrenci vizesine başvuru yapılmalıdır. İngiltere vizesi kolay alınan bir vize türü değildir. Bu sebeple doğru başvuru vize sonucunu etkilemektedir. Evrakları eksiksiz hazırlamalı ve ‘Öğrencinin neden İngiltere’de dil okuluna gitmeye ihtiyacı var?’ sorusunun yanıtını kapsamlı ve doğru ifade etmek gerekir.

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları direk olarak İngiltere Konsolosluğuna yapılamayacaktır. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vize başvurularını İngiltere vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığı ile kabul etmektedir. İngiltere vizesinde yüz yüze yapılan bir mülakat yoktur, alınan randevu günü ve saatinde aracı kuruma dosya teslimi vardır ve bu sırada da öğrencinin parmak izi alınır, biyometrik fotoğrafı çekilir. Vizenin sonuçlanması ortalama 15 iş günü sürer. Bu sebeple öğrenciler gidiş tarihine karar verirken, vize başvuru süresi ve vizenin sonuçlanma süresini göz önünde bulundurmalıdır. Vizeye başvurma tarihinin en geç eğitim başlangıç tarihinden 1 ay önce olması tavsiye edilir.

İngiltere’de dil eğitimine giden öğrencilerin vize türü öğrenci vizesi olacağı için, İngiltere’de bulundukları süre boyunca kesinlikle yasal olarak çalışma izni bulunmamak.

 

ÖĞRENVİ VİZESİ

Vize Türleri

 • Kısa dönem öğrenci vizesi (Student visitor visa)
 • Uzun dönem öğrenci vizesi (Student visa)

İngiltere‘ye 6 ay’a kadar süre fark etmeksizin ne kadar bir süreyle başvurursak başvuralım yine 6 aylık vize alırız. 6 ay ve üstü vizeler de 11 aya kadar verilmektedir. İngilterede bu durum bazen vize başvurularında avantaja dönüşebiliyor. Çünkü, 6 aylık eğitim için hesabında yeterli miktarda bakiye gösteremeyen bir kişiye, göstermelik olarak daha kısa süreli bir başvuru yapılabilir. Örneğin vizede 2 aylık dil eğitimi alacak gibi gözüküp aslında 6 aylık eğitim alabilir. Bu durum hesapta gözükmesi gereken bakiye kısmında işimize yaramaktadır. İngiltere’de en önemli vize evrağı; banka mektubu, hesap özeti ve açıklayıcı bir dilde yazılmış olan niyet mektubudur.

1. Kısa Dönem Öğrenci Vizesi (Student Visitor Visa)

İngiltere öğrenci vizesinin ilk bölümünü Student Visitor Visa oluştururken, bu vize İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesidir. İngiltere Student Visitor Visa,  İngiltere’de dil eğitimi almak üzere düzenlenmiş bir öğrenci vizesi türü olurken, İngilizce düzeyi şartı aranmamaktadır. İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi 11 ay ve 6 ay olarak verilmektedir. İngiltere Student Visitor Visa ile İngiltere’de çalışma imkânı bulunmamakta ve vize süresinin son ermesinin ardından bu vize türünün İngiltere’den de uzatılma imkânı bulunmamaktadır. İngiltere öğrenci ziyaretçi vize süresinin uzatılmak istenilmesi halinde ise Türkiye’den yeni bir başvuruda bulunulması gerekecektir.

 1. Uzun Dönem Öğrenci Vizesi (Student Visa)

İngiltere öğrenci vizesinin 2. Bölümünü ise uzun dönem İngiltere öğrenci vizesi kategorisi olan Tier 4 General Student Visa oluşturmaktadır. İngiltere Tier 4 General Student Visa için orta düzeyde (intermediate) İngilizce koşulu bulunurken uluslararası geçerli bir sınav sonuç belgesi ile intermediate seviyesindeki İngilizceniz kanıtlanmalıdır. İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi ile İngiltere’ye dil eğitimi almak üzere giden kişilere çalışma izni verilmemektedir. Foundation lisans veya yüksek lisansa giden öğrenciler ise haftada 20 saati geçmeme ön koşulu ile yarı zamanlı (part-time) çalışma imkânından yararlanabileceklerdir. İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi süresinin son ermesinin ardından İngiltere’den işlem yaparak uzatabilirsiniz.

 

İngiltere öğrenci vizesini 4 başlık altında toplayabiliriz:

 • Child Visitor Visa (18 yaşa kadar olan kısa dönem öğrenci vizesi)
 • Short Term Student 6 Months (Kısa dönem öğrenci vizesi)
 • Short Term Study 11 Months (Uzatılmış öğrenci vizesi)
 • Tier 4 (Uzun dönem öğrenci vizesi)

Child Visitor Visa

18 yaş altında olan öğrencilerin baş vurması gereken vize türüdür. 6 aya kadar verilen bu vize türünün uzatılması söz konusu değildir. Bu vize türünde İngilizce bilme şartı aranmaz.

Short Term Student 6 months

18 yaş üzeri öğrencilerin baş vurması gereken vize türüdür. 6 aya kadar verilen bu vize türünün uzatılması söz konusu değildir. Bu vize türünde İngilizce bilme şartı aranmaz.

Short Term Study 11 months

18 yaş üzeri öğrencilerin, 6 aydan fazla gitmek istemeleri durumunda başvurdukları vize türüdür. 11 aya kadar kalma hakkı vardır.

Tier 4 Uzun Dönem Öğrenci vizesi

Başvuru için en az B2 seviyede İngilizce bilgisine ihtiyaç vardır. Bu vize türü İngiltere’den uzatılabilmektedir. Genellikle İngiltere’de Üniversite okumak isteyen ya da İngiltere’de master programlarına katılmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

 

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

BİRLEŞİK KRALLIK KISA DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ – 6 AY’A KADAR

 1. Pasaport: En az 1 yıl geçerli (imzalı) T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi. Pasaport yeni ise, eski pasaportların asılları da ibraz edilmelidir
 2. Öğrenci iseniz İngilizce Öğrenci Belgesi ve İngilizce Transkript
 3. İngiltere vize başvuru formu (on-line), tümü İngilizce ve büyük harflerle doldurulmuş ve çıktısı alındıktan sonra müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır
 4. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir)
 5. 45 mm x 35 mm boyutlarında iki adet vesikalık fotoğraf fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk ( beyaz, kırık beyaz, krem, açık gri)ve çerçevesiz olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.
 6. Öğrenciliğinize / İşinize ara vererek yurt dışına gidiyorsanız, okuldan / iş yerinden alacağınız, izinli olduğunuza veya okulunuzu / işinizi dondurduğunuza dair yazı
 7. Mezun olanlar için aldığınız son diploma veya eşdeğer belge ve transkript. (Bu belgeler İngilizce olmalıdır. Eğer değilse yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmalıdır.)
 8. Aşağıdaki belgeler de sunulmalıdır; İngilizce olması zorunludur
  a) Seyahat planları konusunda kanıt (İngiltere’ye giden uçuş ya da diğer seyahat aracı ile ilgili rezervasyon belgesi )
  b) Karşılama planları konusunda kanıt (başvuru yapan kişiyi bekleyen ya da karşılayan kişi ya da kurumdan belge örneğin okuldan bir mektup)
 9. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla alınabilen bu belgenin yeminli tercüman tarafından çevirisinin yapılması ve noter tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde vize başvurusu kabul edilmiyor.
 10. Okul kabul formunun aslı ve fotokopisi. Bunun içerisinde olması gereken maddeler
  aşağıdaki gibidir;
  a) Kurs ücreti ve ödendi ise makbuzu,
  b) Birleşik Krallık’ta uygun konaklama imkanlarını gösteren belgeler ( aslı+fotokopisi )
  Örneğin sponsorunuzun adresini ve gönderildiği kişinin ismini gösteren elektrik, su
  faturaları vb.
 11. Evli iseniz evlilik cüzdan fotokopisi, eşinizin ve varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri.
 12. Herhangi bir dil kursuna gittiyseniz, Kurs Sertifikanız veya antetli kâğıda katıldığınız süreyi ve bitirdiğiniz seviyeyi gösteren yazı
 13. Erkek müracaatçıların askerlik durumlarının açıklayıcı belge sunmaları gereklidir. (aslı+ fotokopisi) İngilizce olması zorunludur
 14. 18 yaş altında olan kişiler için anne ve babanın birlikte noterden alacağı, öğrencinin tek başına yurtdışına gidebileceğini gösteren Muvafakat name ASLI
 15. Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri (shengen, abd, kanada, İngiltere)
 16. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait Tapu fotokopileri
 17. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait Ruhsat fotokopileri
 18. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait kira geliri var ise Kontrat fotokopileri
 19. Sponsora ait banka hesaplarının vizeye girişten en az 6 ay öncesine ait banka onaylı HESAP HAREKETİ ÖZETLERİ (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 20. Sponsora ait ilgili banka hesaplarının bulunduğu bankalardan, konsolosluğa hitaben alınacak SON HESAP BAKİYELERİNİZİ VE HESAPLARINIZIN NE ZAMAN AÇILDIĞINI gösteren İNGİLİZCE YAZI. (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 21. Mesleğinizi icra edebilmek için bu kursa katılacaksanız, ayrıca tercümesiyle birlikte işvereninizin, “İngilizce bilgisinin mesleki gelişiminiz bakımından gerekli olduğu ve işyerinde çalışmış olduğunuz süreye, pozisyonunuza ve aylık kazancınıza dair bilgiler içeren” şirket antetli kağıdına alınmış ve yetkili biri tarafından imza edilmiş şirket yazısı
 22. SVV için İngiltere’deki okulunuzun sizi kabul ettiğini gösteren, üzerinde okulun sponsor numarası ve sizin bilgilerinizin olduğu bir belgedir
 23. Sponsorun banka hesabında bulunması gereken miktar okul faturası, yaşamsal giderler ve uçak biletini karşılayacak miktarda olmalıdır.
 24. Sponsorun iş durumuna göre aşağıdaki evraklar: (Çalışıyorsanız sizin için de aynı belgeler gereklidir)

Bir iş yerinde maaşlı çalışılıyorsa, sponsorun;

 • Son 3 aya ait Maaş Bordrolarının ASLI
 • İşyerinin antetli kâğıdına yazılmış, ne kadar süredir orada çalıştığını, görevini, ne kadar maaş aldığını belirten yazı. (Sponsor siz iseniz, bu yazıya iş yerinden izinli olduğunuzu ve bu iznin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu belirtir ifadeyi de ekletmeniz gerekir)
 • Yukarıdaki yazıda imzası bulunan yetkilinin, İmza Sirkülerinin fotokopisi

Kendi şirketi varsa, sponsorun;

 • İşyerinin EN SONVergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi

Serbest meslek sahibiyse, sponsorun;

 • EN SONVergi Levhası fotokopisi,
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi

Emekli ise, sponsorun;

 • Emekli Kimliğinin fotokopisi
 • Banka Maaş Cüzdanının ASLI veya emekli olduğu kurumdan alacağı Maaş Yazısı

 

BİRLEŞİK KRALLIK KISA DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ – 11 AY’A KADAR

 1. Pasaport: En az 1 yıl geçerli (imzalı) T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi. Pasaport yeni ise, eski pasaportların asılları da ibraz edilmelidirÖğrenci iseniz İngilizce Öğrenci Belgesi ve İngilizce Transkrip
 2. Öğrenciliğinize ara vererek yurt dışına gidiyorsanız, okuldan alacağınız, izinli olduğunuza veya okulunuzu dondurduğunuza dair yazı
 3. Mesleğinizi icra edebilmek için bu kursa katılacaksanız, ayrıca tercümesiyle birlikte işvereninizin, “İngilizce bilgisinin mesleki gelişiminiz bakımından gerekli olduğu ve işyerinde çalışmış olduğunuz süreye, pozisyonunuza ve aylık kazancınıza dair bilgiler içeren” şirket antetli kağıdına alınmış ve yetkili biri tarafından imza edilmiş şirket yazısı
 4. Mezun olanlar için aldığınız son diploma veya eşdeğer belge ve transkript. (Bu belgeler İngilizce olmalıdır. Eğer değilse yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmalıdır.)
 5. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir)
 6. 45 mm x 35 mm boyutlarında iki adet vesikalık fotoğraf fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk ( beyaz, kırık beyaz, krem, açık gri)ve çerçevesiz olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.
 7. İngiltere vize başvuru formu (on-line), tümü İngilizce ve büyük harflerle doldurulmuş ve çıktısı alındıktan sonra müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır
 8. Aşağıdaki belgeler de sunulmalıdır; İngilizce olması zorunludur
  a) Seyahat planları konusunda kanıt (İngiltere’ye giden uçuş ya da diğer seyahat aracı ile ilgili rezervasyon belgesi )
  b) Karşılama planları konusunda kanıt (başvuru yapan kişiyi bekleyen ya da karşılayan kişi ya da kurumdan belge örneğin okuldan bir mektup)
 9. Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri.(shengen, abd, kanada, İngiltere) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla alınabilen bu belgenin yeminli tercüman tarafından çevirisinin yapılması ve noter tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde vize başvurusu kabul edilmiyor.
 10. Evli iseniz evlilik cüzdan fotokopisi, eşinizin ve varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri.
 11. Herhangi bir dil kursuna gittiyseniz, Kurs Sertifikanız veya antetli kâğıda katıldığınız süreyi ve bitirdiğiniz seviyeyi gösteren yazı
 12. Erkek müracaatçıların askerlik durumlarının açıklayıcı belge sunmaları gereklidir. (aslı+ fotokopisi) İngilizce olması zorunludur 18 yaş altında olan kişiler için anne ve babanın birlikte noterden alacağı, öğrencinin tek başına yurtdışına gidebileceğini gösteren Muvafakat name ASLI
 13. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait Tapu fotokopileri
 14. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait Ruhsat fotokopileri
 15. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait kira geliri var ise Kontrat fotokopileri
 16. Sponsora ait banka hesaplarının vizeye girişten en az 6 ay öncesine ait banka onaylı HESAP HAREKETİ ÖZETLERİ (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 17. Sponsora ait ilgili banka hesaplarının bulunduğu bankalardan, konsolosluğa hitaben alınacak SON HESAP BAKİYELERİNİZİ VE HESAPLARINIZIN NE ZAMAN AÇILDIĞINI gösteren İNGİLİZCE YAZI. (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 18. SVV için İngiltere’deki okulunuzun sizi kabul ettiğini gösteren, üzerinde okulun sponsor numarası ve sizin bilgilerinizin olduğu bir belgedir
 19. IMMIGRATION HEALTH SURCHARGE (İngiltere sağlık sistemi) sistemine kayıt
 20. Sponsorun iş durumuna göre aşağıdaki evraklar: (Çalışıyorsanız sizin için de aynı belgeler gereklidir)
 21. Eğitimin ilk yılının tamamına yetecek 28 gün bankada duran para ( Bankada gösterilmesi gereken tutar kişinin eğitim alacağı süreye ve yere göre belirleniyor. Bu miktarın kurs ücreti ve kişinin orada kalacağı süre boyunca gerekli tüm konaklama ve yaşam masraflarını içermesi gerekiyor. Gidilecek kursun ücretine ek olarak, konaklama ve yaşam masrafları için konsolosluğun belirlediği rakam Londra için aylık 800 GBP, Londra dışındaki tüm şehirler için ise aylık 600 GBP. Örneğin; Londra’da 6 ay kursa gidecek birinin kurs ücreti 3000 GBP ise, bankada göstermesi gereken meblağ 3000 + (800 x 6) = 7800 GBP (ya da karşılığı TL).Bu nakit paranın kişinin hesabında en az 28 gün beklemesi gerekiyor. 28 günlük süreç sonunda orijinal banka hesap cüzdanı ile belgelenmesi gerekiyor. Bu belgenin fotokopisi kesinlikle kabul edilmiyor. Banka hesap cüzdanının yeminli tercüman tarafından yapılan çevirisinin de cüzdanla beraber başvuruya konulması gerekiyor.

Bir iş yerinde maaşlı çalışılıyorsa, sponsorun;

 • Son 3 aya ait Maaş Bordrolarının ASLI
 • İşyerinin antetli kâğıdına yazılmış, ne kadar süredir orada çalıştığını, görevini, ne kadar maaş aldığını belirten yazı. (Sponsor siz iseniz, bu yazıya iş yerinden izinli olduğunuzu ve bu iznin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu belirtir ifadeyi de ekletmeniz gerekir)
 • Yukarıdaki yazıda imzası bulunan yetkilinin, İmza Sirkülerinin fotokopisi

Kendi şirketi varsa, sponsorun;

 • İşyerinin EN SONVergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi

Serbest meslek sahibiyse, sponsorun;

 • EN SONVergi Levhası fotokopisi,
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi

Emekli ise, sponsorun;

 • Emekli Kimliğinin fotokopisi
 • Banka Maaş Cüzdanının ASLI veya emekli olduğu kurumdan alacağı Maaş Yazısı

 

BİRLEŞİK KRALLIK KISA DÖNEM ZİYARETÇİ ÇOCUK VİZE BELGELERİ

 1. Pasaport: En az 1 yıl geçerli (imzalı) T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi. Pasaport yeni ise, eski pasaportların asılları da ibraz edilmelidir. Geçerli pasaportunuzun resim ve bilgileri içeren sayfalarının fotokopileri
 2. 45 mm x 35 mm boyutlarında iki adet vesikalık fotoğraf Fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk ( beyaz, kırık beyaz, krem, açık gri)ve çerçevesiz olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.
 3. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir)
 4. Aşağıdaki belgeler de sunulmalıdır; İngilizce olması zorunludur
  a) Seyahat planları konusunda kanıt (İngiltere’ye giden uçuş ya da diğer seyahat aracı ile ilgili rezervasyon belgesi )
  b) Karşılama planları konusunda kanıt (başvuru yapan kişiyi bekleyen ya da karşılayan kişi ya da kurumdan belge örneğin okuldan bir mektup)
 5. İngiltere vize başvuru formu (on-line), tümü İngilizce ve büyük harflerle doldurulmuş ve çıktısı alındıktan sonra müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla alınabilen bu belgenin yeminli tercüman tarafından çevirisinin yapılması ve noter tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde vize başvurusu kabul edilmiyor.
 6. Daha önce Birleşik Krallık ’da eğitim aldıysanız, katıldığınız kurslarla ilgili sertifika fotokopileri ve varsa POLICE REGISTRATION CERTIFICATE fotokopiniz.
 7. Herhangi bir dil kursuna gittiyseniz, Kurs Sertifikanız veya antetli kâğıda katıldığınız süreyi ve bitirdiğiniz seviyeyi gösteren yazı
 8. Sponsor-aile fertlerine ait Tapuların fotokopileri
 9. Sponsor-aile fertlerine ait taşıtlar var ise Ruhsat fotokopileri
 10. Sponsor-aile fertlerine ait kira geliri var ise Kontrat fotokopileri
 11. Anne ve babanın birlikte noterden alacağı, öğrencinin tek başına yurtdışına gidebileceğini gösteren Muvafakat name ASLI
 12. Öğrenci Belgesi
 13. Öğrenciliğinize ara vererek yurtdışına gidiyorsanız, okuldan alacağınız, izinli olduğunuza veya okulunuzu dondurduğunuza dair yazı
 14. Sponsora ait banka hesaplarının vizeye girişten en az 6 ay öncesine ait banka onaylı HESAP HAREKETİ ÖZETLERİ (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 15. Sponsora ait ilgili banka hesaplarının bulunduğu bankalardan, konsolosluğa hitaben alınacak SON HESAP BAKİYELERİNİZİ VE HESAPLARINIZIN NE ZAMAN AÇILDIĞINI gösteren İNGİLİZCE YAZI. (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 16. Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri.(shengen, abd, kanada, İngiltere)
 17. SVV için İngiltere’deki okulunuzun sizi kabul ettiğini gösteren, üzerinde okulun sponsor numarası ve sizin bilgilerinizin olduğu bir belgedir
 18. Sponsorun iş durumuna göre aşağıdaki evraklar: (Çalışıyorsanız sizin için de aynı belgeler gereklidir)

Bir iş yerinde maaşlı çalışılıyorsa, sponsorun;

 • Son 3 aya ait Maaş Bordrolarının ASLI
 • İşyerinin antetli kâğıdına yazılmış, ne kadar süredir orada çalıştığını, görevini, ne kadar maaş aldığını belirten yazı. (Sponsor siz iseniz, bu yazıya iş yerinden izinli olduğunuzu ve bu iznin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu belirtir ifadeyi de ekletmeniz gerekir)
 • Yukarıdaki yazıda imzası bulunan yetkilinin, İmza Sirkülerinin fotokopisi

Kendi şirketi varsa, sponsorun;

 • İşyerinin EN SONVergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi

Serbest meslek sahibiyse, sponsorun;

 • EN SONVergi Levhası fotokopisi,
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi

Emekli ise, sponsorun;

 • Emekli Kimliğinin fotokopisi
 • Banka Maaş Cüzdanının ASLI veya emekli olduğu kurumdan alacağı Maaş Yazısı

 

BİRLEŞİK KRALLIK PBS TIER 4 VİZE BELGELERİ

 1. Pasaport: En az 1 yıl geçerli (imzalı) T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi. Pasaport yeni ise, eski pasaportların asılları da ibraz edilmelidir
 2.  45 mm x 35 mm boyutlarında iki adet vesikalık fotoğraf Fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk ( beyaz, kırık beyaz, krem, açık gri)ve çerçevesiz olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.
 3. İngiltere vize başvuru formu VAF 3 FORMU
 4. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir)
 5. Mesleğinizi icra edebilmekiçin bu kursa katılacaksanız, ayrıca tercümesiyle birlikte işvereninizin, “İngilizce bilgisinin mesleki gelişiminiz bakımından gerekli olduğu ve işyerinde çalışmış olduğunuz süreye, pozisyonunuza ve aylık kazancınıza dair bilgiler içeren” şirket antetli kağıdına alınmış ve yetkili biri tarafından imza edilmiş şirket yazısı
 6. Aşağıdaki belgeler de sunulmalıdır; İngilizce olması zorunludur
  a) Seyahat planları konusunda kanıt (İngiltere’ye giden uçuş ya da diğer seyahat aracı ile ilgili rezervasyon belgesi )
  b) Karşılama planları konusunda kanıt (başvuru yapan kişiyi bekleyen ya da karşılayan kişi ya da kurumdan belge örneğin okuldan bir mektup)
 7. Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri.(shengen, abd, kanada, İngiltere)
 8. Mezun olanlar için aldığınız son diploma veya eşdeğer belge ve transkript. (Bu belgeler İngilizce olmalıdır. Eğer değilse yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmalıdır.) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla alınabilen bu belgenin yeminli tercüman tarafından çevirisinin yapılması ve noter tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde vize başvurusu kabul edilmiyor.
 9. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir).
 10. Evli iseniz evlilik cüzdan fotokopisi, eşinizin ve varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri.
 11. Daha önce Birleşik Krallık ’da eğitim aldıysanız, katıldığınız kurslarla ilgili sertifika fotokopileri ve varsa POLICE REGISTRATION CERTIFICATE fotokopiniz.
 12. Mezun olduğunuz okuldan aldığınız Çıkış Belgenizin/ Diplomanızın fotokopisi
 13. İngilizce B2 seviyesini gösteren sertifika ya da sınav sonuç belgesi
 14. SVV için İngiltere’deki okulunuzun sizi kabul ettiğini gösteren, üzerinde okulun sponsor numarası ve sizin bilgilerinizin olduğu bir belgedir.Tier4 vizesi için,okulunuzdan sizin için üretilmiş CAS – numarası alınmalıdır.
 15. CAS belgesi ASLI ve CAS için gönderilen belgelerde gereklidir.
 16. Okul kabul formunun aslı ve fotokopisi. Bunun içerisinde olması gereken maddeler
  aşağıdaki gibidir;
  a) Kurs ücreti ve ödendi ise makbuzu,
  b) Konaklama detaylarınız ve tutarı,
  c) Haftada kaç saat eğitim göreceğiniz,
  d) Kursun başlangıç ve bitiş tarihleri,
 17. Eğitimin ilk yılının tamamına yetecek 28 gün bankada duran para ( Bankada gösterilmesi gereken tutar kişinin eğitim alacağı süreye ve yere göre belirleniyor. Bu miktarın kurs ücreti ve kişinin orada kalacağı süre boyunca gerekli tüm konaklama ve yaşam masraflarını içermesi gerekiyor. Gidilecek kursun ücretine ek olarak, konaklama ve yaşam masrafları için konsolosluğun belirlediği rakam Londra için aylık 800 GBP, Londra dışındaki tüm şehirler için ise aylık 600 GBP. Örneğin; Londra’da 6 ay kursa gidecek birinin kurs ücreti 3000 GBP ise, bankada göstermesi gereken meblağ 3000 + (800 x 6) = 7800 GBP (ya da karşılığı TL).Bu nakit paranın kişinin hesabında en az 28 gün beklemesi gerekiyor. 28 günlük süreç sonunda orijinal banka hesap cüzdanı ile belgelenmesi gerekiyor. Bu belgenin fotokopisi kesinlikle kabul edilmiyor. Banka hesap cüzdanının yeminli tercüman tarafından yapılan çevirisinin de cüzdanla beraber başvuruya konulması gerekiyor.
 18. Eğitiminin yarısından çoğunu Londra’da geçirecek öğrenci için aylık 1020 £ yaşamsal gideri karşılayacak banka yazısı. Eğitiminin çoğunu Londra dışında geçirecekse aylık 820£ yaşamsal gideri karşılayan banka yazısı
 19. Erkek müracaatçıların askerlik durumlarının açıklayıcı belge sunmaları gereklidir. (aslı+ fotokopisi) İngilizce olması zorunludur
 20. İngilizce bilginizi gösterir kanıt
 21. Eğer uzun süreli üniversite öğrencisi olarak gidiyor iseniz Birleşik Krallık’taki üniversitenin
  koşulsuz kabul mektubu ( aslı+fotokopisi )
 22. Sponsor-siz-aile fertlerine ait Tapuların fotokopileri
 23. Sponsor-siz-aile fertlerine ait taşıtlar var ise Ruhsat fotokopileri
 24. Sponsor-siz-aile fertlerine ait kira geliri var ise Kontrat fotokopileri
 25. Erkek müracaatçılar askerlik durumlarını açıklayıcı belge getirmelidirler ( fotokopi ).
  İngilizce olması zorunludur.
 26. 18 yaş altında olan kişiler için anne ve babanın birlikte noterden alacağı, öğrencinin tek başına yurtdışına gidebileceğini gösteren Muvafakat name ASLI
 27. Sponsora ait banka hesaplarının vizeye girişten en az 28 gün öncesine ait banka onaylı HESAP HAREKETİ ÖZETLERİ (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 28. Sponsora ait ilgili banka hesaplarının bulunduğu bankalardan, konsolosluğa hitaben alınacak SON HESAP BAKİYELERİNİZİ VE HESAPLARINIZIN NE ZAMAN AÇILDIĞINI gösteren İNGİLİZCE YAZI. (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi, iletişim bilgileri ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 29. IMMIGRATION HEALTH SURCHARGE (İngiltere sağlık sistemi) Sistemine kayıt
 30. Sponsorun iş durumuna göre aşağıdaki evraklar: (Çalışıyorsanız sizin için de aynı belgeler gereklidir)

 

Bir iş yerinde maaşlı çalışılıyorsa, sponsorun;

 • Son 3 aya ait Maaş Bordrolarının ASLI
 • İşyerinin antetli kâğıdına yazılmış, ne kadar süredir orada çalıştığını, görevini, ne kadar maaş aldığını belirten yazı. (Sponsor siz iseniz, bu yazıya iş yerinden izinli olduğunuzu ve bu iznin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu belirtir ifadeyi de ekletmeniz gerekir)
 • Yukarıdaki yazıda imzası bulunan yetkilinin, İmza Sirkülerinin fotokopisi

Kendi şirketi varsa, sponsorun;

 • İşyerinin EN SONVergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi

Serbest meslek sahibiyse, sponsorun;

 • EN SONVergi Levhası fotokopisi,
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi

Emekli ise, sponsorun;

 • Emekli Kimliğinin fotokopisi
 • Banka Maaş Cüzdanının ASLI veya emekli olduğu kurumdan alacağı Maaş Yazısı

 

Dikkat edilecek noktalar:

 

 • Minimum elementary seviyesinde olmayan kişiler PBS başvurusunda bulunamaz.
 • PBS’e göre başvuruda bulunacak kişi için anne ve babası dışında hiç kimsenin sponsorluğu kabul edilmez.İş yeri sponsorlukları sadece dünya çapında danınmış, uluslararası şirketler için geçerlidir.
 • PBS sistemine göre başvuru yapan ve vize alan kişiler haftada 20 saat part time çalışma iznine de sahip olurlar.
 • Vize alan kişiler Türkiye’ye dönmeden vizelerini uzatmak için başvuruda bulunma hakkına da sahip olurlar.
 • PBS başvurularında hiçbir belge Türkçe olarak kabul edilmez. Orijinali İngilizce olmayan tüm belgelerin yeminli tercümesinin yapılması gerekir. Tercüme masrafları çevirtilecek belgelerin miktarına göre değişir.
 • Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin parmak izi ve biometrik fotoğraf uygulamasından dolayı şahsen başvuruda bulunmaları gerekir.
 • PBS sistemine göre belirlenen vize başvuru ücreti 360 TL, başvuru sırasında vize başvuru merkezine nakit olarak ödenir ve bu ücret konsolosluktan yapılan açıklamalara göre kurda değişiklik oldukça artabilir ya da azalabilir.
 • Hiçbir belgenin fotokopisi kabul edilmez. Tüm belgeler orijinal olmalıdır.
 • Geçiş dönemi düzenlemeleri kapsamında, vize prosedüründe yapılacak tüm değişiklikler konsolosluk tarafından açıklandıkça bu sayfadan duyurulacaktır.

 

İngiltere Vizesi Başvuru Formu

 

İngiltere vizesi alabilmek için İngiltere temsilciliğinden randevu almak için öncelikle online başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.. Yine bu sistem üzerinden size en yakın olan İngiltere temsilciliğinin uygun tarihlerine ulaşabilirsiniz. Vize için ödemenizi de bu site üzerinden yapmanız gerekmektedir.

 

Vize Ücreti Ödeme

 

İngiltere vize harçları başvuru yapılan internet sitesi üzerinden yalnızca banka veya kredi kartıyla ödenir. Temsilcilikte nakit olarak ya da bankayla aktararak ödenemez.

 

 

İngiltere Öğrenci & Turist Vizesi Ücretleri 2020

 

Vize Kategorisi Kısa Dönem Vize Ücreti Uzun Dönem Vize Ücreti
Öğrenci Vizesi 135$ 260$
Turist Vizesi 135$ 490$
Tier 4 Vizesi 490$

 

 

Türkiye’deki İngiliz Temsilcilikleri

 

ANKARA

Birleşik Krallık Ankara Başkonsolosluğu

Şht. Ersan Caddesi No 42-46

Tel : 0 312 455 33 44

Web : gov.uk/world/organisations/british-embassy-ankara.tr

 

İSTANBUL

Birleşik Krallık İstanbul Konsolosluğu

Kamer Hatun, Meşrutiyet Caddesi No:34

Tel : 0 212 334 64 00

Web : gov.uk/world/organisations/british-consulate-general-istanbul/office/british-consulate-general-istanbul

 

İngiltere Öğrenci Vizesi İşlemleri Sırasında Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere öğrenci vizesi için öncelikle size uygun olan İngiltere öğrenci vizesi kategorisini seçmelisiniz. Siz uygun olan İngiltere öğrenci vize türü içerikleri yukarı da bulunan bölümlerde mevcut olurken, İngiltere vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirerek İngiltere vize işlemleri hizmetler vermekte olan temsilcilikleriniz aracılığı ile alabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar?

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli belgeler, hangi İngiltere öğrenci vizesi kategorisini seçtiğinize göre değişebilecektir. İngiltere kısa ve uzun süreli öğrenci vizesi için gerekli evraklar yukarıda bulunan bölümde mevcut olurken, İngiltere konsolosluğu gerek görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilecektir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ücretleri

İngiltere öğrenci vizesi ücretleri, hangi öğrenci vizesi türünü seçtiğinize, İngiltere’de bulunacak olan süreye göre değişmektedir. İngiltere öğrenci vizesi ücretlerini, vize işlemlerinizi için danışmanlık etmekte olan temsilcilerinizi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca İngiltere öğrenci vizesi ücretleri İngiltere Başkonsolosluğu İstanbul ve İngiltere Büyükelçiliği Ankara makamlarınca belirlenmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere öğrenci vizesi, vize işlemlerinizi normal seyrinde ilerlemesi halinde maksimum 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. İngiltere Konsolosluğu bazı durumlarda başvurularınızı değerlendirilmesi için ek süreye ihtiyacı bulunurken ayrıca eksik evraklarınızın tamamlanması gibi süreçlerde bu 3 haftalık süreye dahildir.

Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. İngilterekonsoloslugu.net web sitesinin, İngiltere Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İle Çalışma Hakkı Var mı?

İngiltere öğrenci vizesi ile çalışma hakkı vardır fakat bu durum hangi İngiltere öğrenci vize kategorisini seçtiğinize bağlıdır. Şöyle ki; Student Visitor Visa ile çalışma imkânı bulunmazken ancak Tier 4 General Student Visa ile gidecek olan kişiler Foundation lisans veya yüksek lisans yapma koşulu ile haftada 20 saat part time çalışılabilecektir.

#iguru_button_63c0ec6280657 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0ec6280657 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0ec6280657 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0ec6280657 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0ec628298f .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0ec628298f .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0ec628298f .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0ec628298f .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0ec6284e38 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0ec6284e38 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0ec6284e38 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0ec6284e38 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c0ec62e018e a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0ec62e018e a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0ec62e018e a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0ec62e018e a:hover{ color: #ffffff; }