İRLANDA VİZESİ

 

İrlanda Cumhuriyeti, Batu Avrupa’da eğitim ve turizm için çok popülerleşen bir ülkedir. İrlanda’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. İrlanda vizesi ülkemizde belirli firmalar ortaklığıyla verilmektedir. İrlanda Shengen bölgesi olsa da vize kuralları Shengen’e tabi değildir. Bu yüzden yeşil pasaportunuz olsa dahi vizeye başvurmanız gereklidir. Bu nedenle İrlanda’ya Schengen ya da Schengen ülkelerine İrlanda vizesi ile gitmek mümkün değildir.

 

VİZE TÜRLERİ

 

Temel olarak vizeleri sınıflamak istersek;

 

 1. Eğitim süresine göre
 2. Eğitimin alınış amacına göre şeklinde sınıflandırabiliriz.

 

Eğitim süresine göre vize tipleri kısa dönemli  ‘C’ ve uzun dönemli ‘D’ şeklinde ikiye ayrılmaktadır.Buradaki vize döneminin kısa veya uzun olmasından kasıt ise alınacak eğitimin süresinin 90 günden kısa veya uzun olma durumudur.

 

C Eğitim Vizesi:İrlanda’da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler içindir.

D Eğitim Vizesi: İrlanda’da 90 günden uzun süre eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir.

İrlanda’da minimum 25 hafta dil eğitimi alanlara 8 aylık vize verilmektedir ve eğitimden sonra 2 ay daha ülkede kalma hakkı tanınmakta ve aynı zamanda çalışma izni de verilmektedir. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ülkeler için uygulama bu şekildedir.

 

C Tipi Vize Kısa Dönemli

İrlanda kısa dönem vize başvurularıdır. Genellikle başvuru sonucunda 3 ay vize verilir. Bu vize türüyle öğrenciler İrlanda’da maksimum 90 gün kalma hakkında sahip olur. Yani 3 aya kadar dil eğitimi almayı düşünenler için uygun olan vize türüdür. Uzatılamayan bir vize türüdür ve çalışma izni yoktur. Ayrıca kısa dönem İrlanda vizesi tek girişlidir.

Kısa süreli eğitim vizelerini eğitimin alınış amacına göre (C tipi eğitim vizeleri) açıklayacak olursak;

 

 • İngilizce öğrenmek için 3. seviye/üniversite öğrencileri için vize (İrlanda’da kisa süreli bir İngilizce eğitim kursuna katılmak isteyen Türkiye üniversitelerinde okuyan öğrenciler, yeni üniversite mezunları ve yönetici seviyesi çalışanlar için İngilizce dili eğitimi amaçlı vize tipidir. 18 yaşından küçükler başvuramaz)
 • İngilizce öğrenecek çocuklar için öğrenci vizesi (İrlanda’da kısa süreli bir İngilizce eğitim kursu almak isteyen sadece 12-18 yaş arası Türk pasaportlu öğrenciler için uygulanan vize tipidir)
 • Kısa dönemli öğrenci vizesi (İrlanda’da kısa süreli sertifika programı vb. gibi 90 günü geçmeyecek programlara katılacak olan 18 yaş üstü Türk vatandaşlarına uygulanan vize tipidir)
 • Kısa dönemli eğitim vizesi (İrlanda’ya 90 günü geçmeyecek şekilde sadece staj amaçlı gitmeyi amaçlayan ve staj kurum organizasyonu vize başvurusundan önce organize edilmiş bireyler için uygulanmakta vize tipidir.)
 • Araştırma vizesi (İrlanda’ya sadece 90 günü geçmeyecek şekilde, belirli bir kurumu ya da konuyu araştırmak üzere gitmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda ya İrlanda’daki ilgili kurumdan gelecek bir davetiye ile veya burada bağlı olduğu şirket/kurum tarafından araştırma yapmak üzere görevlendirildiğini ispata haiz kişiler için uygulanan vize tipidir)

 

D Tipi Vize Uzun Dönemli Eğitim Vizesi ve Çalışma İzni

12 hafta üzeri tüm başvurularda bu İrlanda D Tipi vize türüne başvurulur. 3’aydan daha fazla bir süre için başvurmuş olsanızda İrlanda 3 ay vize verecektir. Fakat İrlanda’ya gittiğinizde oturuma(uzatmaya) başvurarak bu süreyi uzatabilirsiniz. Bu uzatım işleminde öğrencilerin yanında olması gereken evraklar vardır. Bu başvuru Garda denilen Polis Merkezi kurumundan randevu talep edilerek yapılır ve ücreti 300€’dur. 13 Mayıs 2019 tarihinden itibaren 25 hafta ve üzeri vizelerde çok girişli vize için ekstra ücret ödemeniz ve uzatmak için başvuruda bulunmanız gerekmez fakat 25 haftadan daha az gidecek öğrenciler eski usul ile re-entry’e başvurması ve 100€ euro ödemesi gerekmektedir. İrlanda uzun dönem vize başvurularında anket doldurma zorunluluğu vardır. Bu yönü ile kısa dönem İrlanda vizesi başvurusundan farklıdır. Diğer bir farklılık ise; İrlanda’da  25 hafta ve üzeri  dil eğitimi alan öğrenciler  yasal olarak çalışma hakkına sahip olurlar. Uzun dönem öğrenci vizesi ile yasal olarak haftada 20 saat part-time çalışma izniniz olmaktadır.Ayrıca sigorta üzerinde İrlanda adresiniz olması gerektiği için, sigortanızı okuldan yaptırmakta fayda vardır.

ÇALIŞMA İZNİ

D tipi vize türünde 25 haftaya kadar eğitim alacak öğrenciler için çalışma izni yoktur. Ancak 25 hafta ve üzeri eğitim alacak olan öğrenciler için İrlanda’da yasal çalışma izni (part time- haftada 20 saat) verilmektedir. Bu çalışma izni de kalış süresinin uzatılması için başvuru yapılan GARDA tarafından verilmektedir.Bu vize türünde ülke içinden GARDA(polis kaydı) kayıt işlemleri yapılarak 8 aya kadar oturma izni ve çalışma izni verilmektedir. Çalışma izni genellikle Noel haftasında ve Mayıs – Eylül döneminde tam zamanlı olmaktadır. Uzun dönemli eğitim vizeleri ülke içinden uzatılabilmektedir. Böylece Türkiye’ye dönmek zorunda kalmadığınızdan ara vermeden eğitiminize devam edebilirsiniz.

Aynı zamanda 25 haftalık İngilizce dil eğitimi alan öğrenciler GARDA (polis kaydı) ile 25 haftalık eğitiminin yanında artı 8 haftalık full time çalışma imkanına sahip olabilmektedirler. Kısaca 6 ay İngilizce dil okuluna kayıt olan öğrenciler 8 ay İrlanda’da kalabilmektedirler

Bu vizeler en fazla 2 kez ülke içinden uzatılabilir. İrlanda, Schengen bölgesine dahil bir ülke olmakla birlikte İrlanda vizesi sadece İrlanda için geçerli olup Schengen bölgesini ve Birleşik Krallığı ziyaret edebilmenize izin vermez.

 

Uzun süreli eğitim vize tipleri (D tipi eğitim vizeleri) ise;

 

 • Uzun dönemli öğrenci vizesi (İrlanda’da 90 günden uzun süreli bir dil eğitimi ya da lise, üniversite, yüksek lisans veya doktora eğitimi gibi uzun süreli eğitimler almak isteyen Türk öğrencilere uygulanan vize tipidir) Yalnız bu noktada genel olarak öğrencilerin özellikle vizelerini gördükten sonra tereddüde düştükleri bir konu bulunmaktadır. Bu da öğrencilerin İrlanda’ya uzun dönemli dil eğitimi için gitmelerine rağmen neden pasaportlarına C tipi kısa dönemli (genelde 90 günlük) vize basıldığıdır. Bunun sebebi bir süredir İrlanda için uzun süreli dil eğitimi vize başvurularının İrlanda Büyükelçiliği tarafından İrlanda’daki göçmenlik bürosuna gönderilmeyip, değerlendirme süresini kısaltmak amacıyla başvuruların Ankara’daki İrlanda Büyükelçiliği’nde değerlendirmeye alınmasıdır. Bu da olumlu sonuç vermiş ve İrlanda uzun dönemli dil eğitimi başvurularını değerlendirme süresi daha önceleri 6-8 hafta iken 7-10 güne kadar indirilmiştir.
 • Uzun dönemli eğitim vizesi (İrlanda’ya 90 günü aşan şekilde sadece staj amaçlı gitmeyi amaçlayan ve staj kurum organizasyonu vize başvurusundan önce organize edilmiş bireyler için uygulanmakta vize tipidir.)
 • Araştırma vizesi (İrlanda’ya sadece 90 günden uzun bir süre için, belirli bir kurumu ya da konuyu araştırmak üzere gitmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda ya İrlanda’daki ilgili kurumdan gelecek bir davetiye ile veya burada bağlı olduğu şirket/kurum tarafından araştırma yapmak üzere görevlendirildiğini ispata haiz kişiler için uygulanan vize tipidir)

 

İRLANDA EĞİTİM VİZESİ

İrlanda eğitim vizeleri diğer ülkelerdeki vize uygulamalarından pozitif anlamda biraz farklılık arz etmektedir. Bunun sebebi de İrlanda göçmenlik makamlarının tüm eğitim vizelerini tek çatı altında toplayıp başvuru sahiplerinde kafa karışıklığına sebep olmak yerine, eğitim vizelerini kendi içinde de sınıflamalara tabi tutarak başvuru sahipleri için prosedür ve işleyişi kolaylaştırmayı amaçlamasıdır. İrlanda vize başvurularında dikkat edilmesi gereken konu, başvuru yapacak olan öğrencinin, eğitim süresince, mezuniyet sonrasında ya da iş hayatı sırasında boşlukların olmaması, eğer boşluk varsa da bu boşluğun mantıklı gerekçeler ve kanıtlarla doldurulmasıdır.

 

İrlanda vizesi için yüz yüze bir mülakat yoktur, dosya ile yapılan bir başvuru türüdür. Ancak vize başvurusu sonrasında başvuru sahibi çalışan biri ise iş yeri sahipleri/iş verenler görevliler tarafından aranır ve başvuru sahibinin dosyası ile ilgili sorular sorulur. İş yerini arama sebepleri; başvuru sahibi gerçekten orada çalışıyor mu, dil eğitimine iş yerinden izinli mi gidiyor, eğitimden sonra tekrar aynı iş yerinde çalışmaya devam edecek mi gibi sorularına net yanıtlar almaktır. Aslında bu soruların yanıtları başvuru sahibinin dosyasında zaten hali hazırda vardır ancak sahte belge olabilir mi endişesi ile aranıp detaylı bilgiler toplanır. Bu görüşmelerin sonucuna göre de vize sonuçlanır.

İrlanda vizesi için önemli olan bir diğer konu ise İrlanda’daki okul tarafından gönderilecek olan MEI belgesidir, çünkü bu belge olmadan başvuru süreci tamamlanamaz. MEI (Marketting English in Ireland) İrlanda’daki dil okullarını denetleyen bir akreditasyon kurumudur. Bu kurumun hazırlayacağı evrak vize başvuru dosyasında mutlaka olmalıdır.

İRLANDA ÖĞRENCİ VİZESİNDE ÖNEMLİ DETAYLAR

Diğer bir çok ülkede olduğu gibi Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilerin İrlanda’da eğitim almak için  vizeye başvuru yapması gerekir. İrlanda  Hükümeti İrlanda’da kısa süreli dil eğitimi alacak veya bir yüksek öğrenim kurumunda lisans veya yüksek lisans uzun süreli eğitim alacak öğrenciler için farklı vize rejimleri uygulanmaktadır.

Dil öğrencileri için  vizede dikkat edilmesi gereken noktalar:

 1. Minimum haftada 15 saatlik bir kursa kayıt yaptırılmalıdır.
 2. Kayıt yaptırılan programın ücreti ödenmiş olmalıdır ve kurumdan ödeme konfirmasyonu alınmalıdır.
 3. Kayıt olunan okul MEI ve ACELS onaylı olmalıdır.
 4. Eğitim süresince öğrencinin sigortası bulunmalıdır.
 5. Öğrencinin vize başvurusunda öğrencinin ülkesiyle olan bağları, eğitim dışı konaklama ve yaşam giderlerini karşılayabileceğini kanıtlamalıdır. Buna istinaden kendisinin veya ailesinin hesap dökümleri, gelir belgeleri, gayrimenkul tapuları sunulmalıdır.

Türk öğrenciler İrlanda vize başvurularında hızlı vize rejiminden faydalanırlar. 25 haftaya kadar  olan İngilizce eğitimlerinde MEI onaylı bir okul aracılığı ile kayıt olunduğu takdirde  öğrenciye C vizesi verilir ve vize işlem süresi 7-10  iş günü civarında sürmektedir.

25 hafta ve üzeri sürelerde kayıt olunan programlarda vize süresi 2-3 hafta civarında sürmektedir. Minimum 25 hafta kayıt olunduğu takdirde İrlanda Konsolosluğu 8 aylık süreli, çalışma izni de sağlayan  D vizesi vermektedir. Türkiye’deki elçilik tarafından verilen ilk D vizesi 3 aylık bir vize süresine sahiptir. 3 ay içinde öğrenci  İrlanda’da Garda’ya giderek uzatma talebinde bulunması gerekir. D vizesi, uzatılabilir bir vize olup, öğrenci İrlanda’da hesapta minimum 3000Euro göstererek vizeyi uzatabilir ve 8 ay veya daha fazla kalabilir.

 

İrlanda Vize Başvurusu

 

İrlanda vizesi için temsilciliklerden randevu almadan önce online başvuru yapmanız gerekmektedir. İrlanda’nın Adalet ve Eşitlik Bakanlığı’na bağlı olan bu sistemde sizden belirli kimlik bilgileri istenecektir. Aynı zamanda ödeme işlemlerini de bu internet sitesi üzerinden yapacaksınız. AVATS: visas.inis.gov.ie/AVATS/OnlineHome.aspx

İrlanda’ya vize başvurusu yaparken İrlanda Konsolosluğuna değil, konsolosluğun aracı kurumu olan VFS Global’e başvuru yapmanız gerekmektedir. VFS Global’e İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep ofislerinden birinden herhangi bir randevu almadan, sadece belge teslimi ile başvuru yapılabilmektedir.

İrlanda turist vizesi için online başvuru formunu aşağıdaki bağlantıdan doldurmanız gerekmektedir.

www.visas.inis.gov.ie

Başvuru formu ile alakalı bilgilendirme yazısına buradan ulaşabilirsiniz http://www.vfsglobal.com/ireland/turkey/pdf/VAF_leaflet_in_turkish.pdf

 

İRLANDA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ (Kısa Dönem ve Uzun Dönem)

Listelenen evraklar dışında dosyaya eklenen evrakların yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye çevrilmesi mecburidir.

Uzun Dönem başvurularda istenen evrakların tümü 1 orijinal ve 1 fotokopi olmak üzere 2 set halinde ibraz edilmelidir. Eğer orijinal evrakları geri isterseniz orijinal evrakların fotokopisi ibraz edilmelidir.

Tüm belgeler yeminli tercüman tarafından İngilizceye tercümesi yapılmalı.

 1. Tamamı doldurulmuş online başvuru formunun imzalanmış özet çıktısı.
 2. Tamamı doldurulup imzalanmış anket.(Ziyareti 90 günden fazla süren başvuru sahipleri doldurmalıdır)
 3. Güncel pasaportunuzun ve eski pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopisi Güncel pasaportunuz İrlanda’dan dönüş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer Türk vatandaşı değilseniz; İrlanda’dan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli oturum iznine sahip olmalısınız.
 4. Kimlik Fotokopisi
 5. Arşivli Sabıka kaydı e-devletten İngilizce olarak alabilirsiniz
 6. Varsa Evlenme cüzdanı ve işlenmiş tüm sayfalar daha önce evlenme boşanma durumu oldu ise mahkeme kararları, varsa çocukların velayeti Erkekler için askerlik durumunu belgeleyen tecil/terhis belgesi
 7. 2 Adet arka fonu beyaz 35X45mm Biyometrik Fotoğraf, yeni çekilmiş ve 6 aydan eski olmaması, çerçevesiz , yüzü tam gösteren ve renkli fotoğraf olmalıdır, baş fotoğraf çerçevesinin tam ortasında olmalıdır 35mm x 45 mm, baş yaklaşık olarak 30 mm uzunluğunda olmalıdır (saçın üst noktasından, çenenin en alt noktasına olmak üzere), fotoğraf vize başvuru sahibinin fotoğraf makinesine doğrudan baktığı tam yüz önden görünüş olmalıdır, yüz fotoğraf alanının yüzde 70 veya 80’nini kaplamalıdır, fotoğraf renkli olmalıdır ve arka plan sadece beyaz ya da açık bir zemine sahip olmalıdır, genel olarak, yüz ve saç dahil başvuru sahibinin başı başın üst kısmından çene ucuna kadar yukarıdan aşağıya ve saç çizgisinden yandan yana kadar görünmelidir, kulakların görünebilir olması tercih edilmelidir.
 8. Başvuru sahibi tarafından İngilizce olarak yazılmış ve imzalanmış niyet mektubu. İrlanda ülkesine gidiş amacını belirten, Ne kadar süre kalacağınızı belirten, İrlanda veya herhangi AB ülkesinde bulunan aile akrabanızın bilgilerini içeren, Masraflarınızın nasıl karşılayacağınızı gösteren, Vizenizin durumunu gözetmeksizin, İrlanda ülkesine yük olmamaya ve zamanında veya zamanından önce İrlanda ülkesinin terk edeceğinizi belirten İngilizce olarak yazılmış imzalı dilekçe
 1. (İrlanda’ya gidiş sebebiniz, ne kadar süre kalacağınızı, alacağınız eğitimin kariyerinize faydasını, eğitim sonrasında dönmenizi kuvvetlendiren sebepleri ve vize kurallarını ihlal etmeyeceğinizi teyit eden mektup)
 2. Eğitim durumunuzla ilgili belgeler
  Öğrenciyseniz; öğrenci belgeniz ve not dökümünüz
  • Öğrenci değilseniz son mezun olduğunuz okulun diploması ya da çıkış belgesi
  • Mesleğinizle ilgili olanlar öncelikli olmakla birlikte almış olduğunuz her türlü sertifika/Diploma
  • Yurtiçi / Yurtdışı bir dil kursuna gitti iseniz devam kurs sertifikanız veya gittiğiniz kurstan alınacak mektup
 3. Sponsorunuz varsa sponsorunuzdan size neden sponsor olduğunu kısaca anlatan yazı Varsa tapu, ruhsat, kira kontrat fotokopileri
 4. Okul / Yaşam Giderlerinizi Karşılayabileceğinizi Gösteren Kanıtlar
  Öğrenci ve sponsor için

  • İş Yeri Sahipleri: Faaliyet belgesi, ticaret sicil belgesi, vergi levhası, imza sirküleri (Öğrenci & Sponsoru)
   Son 6 ayın Banka hesap dökümleri ( imzalı ve kaşeli) (Öğrenci & Sponsoru
   • Tapular, araç ruhsatları, varsa kira geliri olan tapu/ kira kontratları
   • Sponsor Emekli ise 6 aylık maaş dökümü ve Maaşın yattığı en az 6 aylık banka hesap dökümü
   • Sponsor çalışıyor ise çalıştığı yerin imza sirküleri, ticaret sicil belgesi
   • Burs ya da banka kredisi ile eğitiminiz finanse edilecekse ilgili belgeler
   • Varsa oda/meslek kuruluşu üye kaydı (Öğrenci & Sponsoru)
   • Sponsor mektubu (anne / babalar için de geçerli)
  • Yurtdışı sponsorlar için pasaport kopyaları ve gelir belgeleri
   • Sponsorlarla yakınlığı gösteren Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgeleri
 1. İrlanda’daki eğitim kurumundan, eğitim alacağınız branşı ve okulun ücretinin ödendiğini belirten kabul mektubu
 2. Başvuru sahibinin eğitim kurumunun ücretini ödediğine dair belge. (Dekont-makbuz vb.)
 3. Başvuru sahibinin seçtiği branşta ki dersleri alabilecek akademik yeterlilikte olduğuna dair belge (transkript)
 4. Başvuru sahibinin seçtiği branşta ki dersleri takip edebilecek yeterlilikte İngilizce bilgisine sahip olduğunu gösterir belge; örneğin (varsa) IELTS.
 5. Eğitiminizi, eski iş tecrübelerinizi anlatan İngilizce yazılmış özgeçmiş mektubu,
 6. Erkekler için askerlik durumunu belgeleyen tecil/terhis belgesi
 7. Uçak bileti rezevasyonu
 8. İrlanda’ya ziyaretinizin ardından kendi ülkenize kalıcı ikamet için dönüş zorunluluğunuzu gösteren belge; ● Öğrenciyseniz; öğrenim gördüğünüz eğitim kurumundan eğitimini aldığınız branşı, orada kaç yıldır öğrenci olduğunuzu, mezuniyetinize kaç yılınızın/döneminizin kaldığını ve İrlanda’da bulunduktan sonra geri döneceğinizi belirten İngilizce bir mektup.(Öğrenci belgesi) (Üzerine İngilizce olarak başlığının yazılması yeterlidir)● Başvuru sahibinin, seyahatten sonra halen çalışanı olduğu Şirkete geri döneceğini açıklayan imzalı, kaşeli İngilizce yazılmış konfirmasyon yazısı. ● Tapu senedi, araba ruhsatı, kira kontratı vb. (başlıkları yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 1. Başvuru sahibinin en az € 7,000’ a sahip olduğunu gösteren, vizeye başvurmadan önceki son altı aylık dönemdeki banka hesap açıklamalarını da detaylı olarak içeren ve masraflarınızı karşılayacak fonu da gösteren belge./ Başvuru sahibinin ya da kefilinin hazırda sonraki her eğitim yılı için,  eğitim kurumunun her yılki ücretine ek olarak en az € 7,000’a erişimi olduğunu gösterir belge.  (Erasmus öğrencileri hibe alacaklarına dair yazılmış bir dilekçe getirdikleri taktirde bu maddeden muaftırlar. Bu dilekçe İngilizce değilse yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 2. Başvuru sahibinin ya da sponsorun geçimini nasıl sağladığına dair geçim araçlarının kanıtı (iş evrakları) (Yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 3. Bütün aile fertlerini gösteren tam tekmili, vukuatlı nüfus kayıt örneği. (Aile ziyaretinde davet eden kişi ile akrabalık kanıtlanmalıdır)(Yeminli tercüman tarafından tamamı İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 4. Talep edilen vize süresinin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortası.
 5. Varsa Avrupa Birliği’nde akrabanızın olmadığını  belirten dilekçe.
26. Varsa Sınav Sonuç Belgeleri Ales / KPSS Sınavı sonuç belgesi

 

 1. 18 yaşının altındaki bir çocuğun seyahat edeceği durumlarda her iki ebeveynin iznini gösteren muvafakat name gereklidir. Eğer çocuğun vesayetinin tamamı bir ebeveyne ait ise, çocuğun vesayetinin kendine verildiğini gösteren mahkeme kararı gösterilmelidir. (her iki belgenin de tamamı yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 2. Şirket çalışanlarından 4A QR Barkotlu Hizmet Dökümü, Şirket sahiplerinden SGK’ dan alınmış 4B Hizmet Dökümü, Kamu çalışanlarından SGK’ dan barkotlu 4C Hizmet Dökümü, Özel çalışan emeklilerinden QR barkotlu Hizmet Dökümü, Kamu emeklilerinden SGK’ dan alınmış Hizmet Dökümü getirilmesi zorunludur.
 3. Banka ne kadar gösterilmeli aileniz, siz veya sponsorunuz için
  Bankada gösterilmesi gereken miktar: 6 aydan daha kısa kurslar için: okul parası ödendikten sonra haftalık 200€ ve üzeri olarak hesaplanmalıdır. • 6 aydan daha uzun kurslar için (Work & Study) : Okul parası ödendikten sonra en az 7000€

 

YUKARIDA BAHSİ GEÇEN BÜTÜN EVRAKLAR BAŞVURU ESNASINDA VİZE BAŞVURU MEMURUNA İBRAZ EDİLMELİDİR. EĞER EVRAKLARDAN HERHANGİ BİR TANESİNİ TEMİN EDEMİYORSANIZ, BUNU İNGİLİZCE YAZILI BİR ŞEKİLDE İFADE ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.

 

Türkiye Üniversitelerinde Okuyan Öğrenciler, Yeni Üniversite Mezunları ve Yönetici Seviyesi Çalışanlar için İngilizce Dili Eğitim Programı Evrak Listesi

Listelenen evraklar dışında dosyaya eklenen evrakların yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye çevrilmesi mecburidir.

Uzun Dönem başvurularda istenen evrakların tümü 1 orijinal ve 1 fotokopi olmak üzere 2 set halinde ibraz edilmelidir. Eğer orijinal evrakları geri isterseniz orijinal evrakların fotokopisi ibraz edilmelidir.

 1. Tamamı doldurulmuş online başvuru formunun imzalanmış özet çıktısı.
 2. Tamamı doldurulup imzalanmış anket.(Ziyareti 90 günden fazla süren başvuru sahipleri doldurmalıdır)
 3. Güncel pasaportunuzun ve eski pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopisi
 4. Güncel pasaportunuz İrlanda’dan dönüş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer Türk vatandaşı değilseniz; İrlanda’dan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli oturum iznine sahip olmalısınız.
 5. Kimlik Fotokopisi
 6. Arşivli Sabıka kaydı e-devletten İngilizce olarak alabilirsiniz
 7. Varsa Evlenme cüzdanı ve işlenmiş tüm sayfalar daha önce evlenme boşanma durumu oldu ise mahkeme kararları, varsa çocukların velayeti
 8. Erkekler için askerlik durumunu belgeleyen tecil/terhis belgesi
 1. Bütün aile fertlerini gösteren tam tekmili, vukuatlı nüfus kayıt örneği. (Aile ziyaretinde davet eden kişi ile akrabalık kanıtlanmalıdır)(Yeminli tercüman tarafından tamamı İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 2. Eğitim durumunuzla ilgili belgeler
  Öğrenciyseniz; öğrenci belgeniz ve not dökümünüz
  • Öğrenci değilseniz son mezun olduğunuz okulun diploması ya da çıkış belgesi
  • Mesleğinizle ilgili olanlar öncelikli olmakla birlikte almış olduğunuz her türlü sertifika/Diploma
  • Yurtiçi / Yurtdışı bir dil kursuna gitti iseniz devam kurs sertifikanız veya gittiğiniz kurstan alınacak mektup
 3. 2 Adet arka fonu beyaz 35X45mm Biyometrik Fotoğraf, yeni çekilmiş ve 6 aydan eski olmaması, çerçevesiz , yüzü tam gösteren ve renkli fotoğraf olmalıdır, baş fotoğraf çerçevesinin tam ortasında olmalıdır 35mm x 45 mm, baş yaklaşık olarak 30 mm uzunluğunda olmalıdır (saçın üst noktasından, çenenin en alt noktasına olmak üzere), fotoğraf vize başvuru sahibinin fotoğraf makinesine doğrudan baktığı tam yüz önden görünüş olmalıdır, yüz fotoğraf alanının yüzde 70 veya 80’nini kaplamalıdır, fotoğraf renkli olmalıdır ve arka plan sadece beyaz ya da açık bir zemine sahip olmalıdır, genel olarak, yüz ve saç dahil başvuru sahibinin başı başın üst kısmından çene ucuna kadar yukarıdan aşağıya ve saç çizgisinden yandan yana kadar görünmelidir, kulakların görünebilir olması tercih edilmelidir.
 4. Başvuru sahibi tarafından İngilizce olarak yazılmış ve imzalanmış niyet mektubu. İrlanda ülkesine gidiş amacını belirten, Ne kadar süre kalacağınızı belirten, İrlanda veya herhangi AB ülkesinde bulunan aile akrabanızın bilgilerini içeren, Masraflarınızın nasıl karşılayacağınızı gösteren, Vizenizin durumunu gözetmeksizin, İrlanda ülkesine yük olmamaya ve zamanında veya zamanından önce İrlanda ülkesinin terk edeceğinizi belirten İngilizce olarak yazılmış imzalı dilekçe
 5. Sponsorunuz varsa sponsorunuzdan size neden sponsor olduğunu kısaca anlatan yazı Varsa tapu, ruhsat, kira kontrat fotokopiler
 6. Okul / Yaşam Giderlerinizi Karşılayabileceğinizi Gösteren Kanıtlar
  Öğrenci ve sponsor için

  • İş Yeri Sahipleri: Faaliyet belgesi, ticaret sicil belgesi, vergi levhası, imza sirküleri (Öğrenci & Sponsoru)
   Son 6 ayın Banka hesap dökümleri ( imzalı ve kaşeli) (Öğrenci & Sponsoru
   • Tapular, araç ruhsatları, varsa kira geliri olan tapu/ kira kontratları
   • Sponsor Emekli ise 6 aylık maaş dökümü ve Maaşın yattığı en az 6 aylık banka hesap dökümü
   • Sponsor çalışıyor ise çalıştığı yerin imza sirküleri, ticaret sicil belgesi
   • Burs ya da banka kredisi ile eğitiminiz finanse edilecekse ilgili belgeler
   • Varsa oda/meslek kuruluşu üye kaydı (Öğrenci & Sponsoru)
   • Sponsor mektubu (anne / babalar için de geçerli)
 1. Erkekler için askerlik durumunu belgeleyen evrak
 2. Uçak bileti rezevasyonu
 1. Varsa Avrupa Birliği’nde akrabanızın olmadığını  belirten dilekçe.
 2. Varsa Sınav Sonuç Belgeleri Ales / KPSS Sınavı sonuç belgesi
 3. Eğitiminizi, eski iş tecrübelerinizi anlatan İngilizce yazılmış özgeçmiş mektubu,
 4. MEI kapsamında gideceğiniz okuldan, kursa katılımınıza ilişkin kabul belgesi
 5. İrlanda’daki eğitim kurumunuzdan, oradaki eğitimizin içeriğini, süresini ve okulun ücretinin ödendiğini gösteren belge.
 6. İrlanda’daki eğitim kurumuna ödemenizin yapıldığını gösteren belgeler.(Dekont-makbuz )
  • Öğrenciler:Türkiye’deki eğitim kurumunuzdan şu anda eğitimde hangi aşamada olduklarını gösteren belge. (Öğrenci belgesi ve transkript) (yeminli tercüman tarafından tamamı İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
  • Mezunlar:Mezuniyet belgeniz.(yeminli tercüman tarafından tamamı İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
  • Çalışanlar:İşvereninizden İngilizce yazılmış, çalıştığınızla ilgili ve sponsorluk yazısı.
 1. İrlanda seyahatiniz boyunca masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı gösteren belgeler. (Bu seyahate göre değişebilir ancak, biz geçireceğiniz hafta başına 200 € öneriyoruz.)
 • Seyahat masraflarından başvuru sahibi sorumlu ise, başvuru sahibinin son 6 aylık hesap dökümleri.(İngilizce tercüme gerekli değildir. Banka çalışanlarınca imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır.)
 • Seyahat masraflarından başvuru sahibinin Şirketi sorumlu ise, Şirketin son 6 aylık hesap dökümleri.(İngilizce tercüme gerekli değildir. Banka çalışanlarınca imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır.)
 • Seyahat masraflarından başvuru sahibinin ailesi sorumlu ise, sorumlu olan kişi tarafından İngilizce olarak yazılmış ve imzalanmış sponsorluk yazısı ve banka kaşeli-imzalı son 6 aylık banka hesap dökümleri ile vukuatlı nüfus kayıt örneği (yeminli tercüman tarafından tamamı İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.) gerekmektedir.
 1. Başvuru sahibinin ya da sponsorun geçimini nasıl sağladığına dair geçim araçlarının kanıtı (iş evrakları) (Yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 2. Talep edilen vize süresinin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortası.
 3. Şirket çalışanlarından 4A QR Barkotlu Hizmet Dökümü, Şirket sahiplerinden SGK’ dan alınmış 4B Hizmet Dökümü, Kamu çalışanlarından SGK’ dan barkotlu 4C Hizmet Dökümü, Özel çalışan emeklilerinden QR barkotlu Hizmet Dökümü, Kamu emeklilerinden SGK’ dan alınmış Hizmet Dökümü getirilmesi zorunludur
 4. Banka ne kadar gösterilmeli aileniz, siz veya sponsorunuz için
  Bankada gösterilmesi gereken miktar: 6 aydan daha kısa kurslar için: okul parası ödendikten sonra haftalık 200€ ve üzeri olarak hesaplanmalıdır. • 6 aydan daha uzun kurslar için (Work & Study) : Okul parası ödendikten sonra en az 7000€

Başvuru sahibi bütün evrakları orijinal olarak sunmalıdır.

YUKARIDA BAHSİ GEÇEN BÜTÜN EVRAKLAR BAŞVURU ESNASINDA VİZE BAŞVURU MEMURUNA İBRAZ EDİLMELİDİR. EĞER EVRAKLARDAN HERHANGİ BİR TANESİNİ TEMİN EDEMİYORSANIZ, BUNU İNGİLİZCE YAZILI BİR ŞEKİLDE İFADE ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.

 

İNGİLİZCE ÖĞRENECEK ÇOCUKLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ (12-18 YAŞ)

Önemli: Listelenen evraklar dışında dosyaya eklenen evrakların yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye çevrilmesi mecburidir.

Uzun Dönem başvurularda istenen evrakların tümü 1 orijinal ve 1 fotokopi olmak üzere 2 set halinde ibraz edilmelidir. Eğer orijinal evrakları geri isterseniz orijinal evrakların fotokopisi ibraz edilmelidir.

 1. Tamamı doldurulmuş online başvuru formunun imzalanmış özet çıktısı.
 2. Tamamı doldurulup imzalanmış anket.(Ziyareti 90 günden fazla süren başvuru sahipleri doldurmalıdır)
 3. Güncel pasaportunuzun ve eski pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopisi Güncel pasaportunuz İrlanda’dan dönüş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer Türk vatandaşı değilseniz; İrlanda’dan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli oturum iznine sahip olmalısınız.
 4. Kimlik Fotokopisi
 5. 2 Adet arka fonu beyaz 35X45mm Biyometrik Fotoğraf (Yeni çekilmiş ve 6 Aydan eski olmaması gerekmektedir).
 6. Başvuru sahibi tarafından İngilizce olarak yazılmış ve imzalanmış niyet mektubu. İrlanda ülkesine gidiş amacını belirten, Ne kadar süre kalacağınızı belirten, İrlanda veya herhangi AB ülkesinde bulunan aile akrabanızın bilgilerini içeren, Masraflarınızın nasıl karşılayacağınızı gösteren, Vizenizin durumunu gözetmeksizin, İrlanda ülkesine yük olmamaya ve zamanında veya zamanından önce İrlanda ülkesinin terk edeceğinizi belirten İngilizce olarak yazılmış imzalı dilekçe
 7. Türkiye’deki okuldan öğrenci belgesi. (yeminli tercüman tarafından tamamı İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 8. İrlanda’daki eğitim kurumundan kabul mektubu ve okulun ücretinin ödendiğini gösteren belge.
 9. Başvuru sahibinin anne-babasını, kardeşlerini gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği.(yeminli tercüman tarafından tamamı İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 10. Seyahat masraflarından başvuru sahibinin ailesi sorumlu ise, sorumlu olan kişi tarafından İngilizce olarak yazılmış ve imzalanmış sponsorluk yazısı ve banka kaşeli-imzalı son 6 aylık banka hesap dökümleri ile vukuatlı nüfus kayıt örneği (yeminli tercüman tarafından tamamı İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.) gerekmektedir.
 11. Uçak bileti rezevasyonu
 12. Eğitim durumunuzla ilgili belgeler
  • Öğrenciyseniz; öğrenci belgeniz ve not dökümünüz
  • Öğrenci değilseniz son mezun olduğunuz okulun diploması ya da çıkış belgesi
  • Mesleğinizle ilgili olanlar öncelikli olmakla birlikte almış olduğunuz her türlü sertifika/Diploma
  • Yurtiçi / Yurtdışı bir dil kursuna gitti iseniz devam kurs sertifikanız veya gittiğiniz kurstan alınacak mektup
 1. Başvuru sahibinin ya da sponsorun geçimini nasıl sağladığına dair geçim araçlarının kanıtı (iş evrak Sponsorunuz varsa sponsorunuzdan size neden sponsor olduğunu kısaca anlatan yazı Varsa tapu, ruhsat, kira kontrat fotokopileri)(Yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 1. Okul / Yaşam Giderlerinizi Karşılayabileceğinizi Gösteren Kanıtlar
  Öğrenci ve sponsor için
 • İş Yeri Sahipleri: Faaliyet belgesi, ticaret sicil belgesi, vergi levhası, imza sirküleri (Öğrenci & Sponsoru)
  Son 6 ayın Banka hesap dökümleri ( imzalı ve kaşeli) (Öğrenci & Sponsoru
  • Tapular, araç ruhsatları, varsa kira geliri olan tapu/ kira kontratları
  • Sponsor Emekli ise 6 aylık maaş dökümü ve Maaşın yattığı en az 6 aylık banka hesap dökümü
  • Sponsor çalışıyor ise çalıştığı yerin imza sirküleri, ticaret sicil belgesi
  • Burs ya da banka kredisi ile eğitiminiz finanse edilecekse ilgili belgeler
  • Varsa oda/meslek kuruluşu üye kaydı (Öğrenci & Sponsoru)
  • Sponsor mektubu (anne / babalar için de geçerli)
 1. Varsa Avrupa Birliği’nde akrabanızın olmadığını  belirten dilekçe.
 2. 18 yaşının altındaki bir çocuğun seyahat edeceği durumlarda her iki ebeveynin iznini gösteren muvafakat name gereklidir. Eğer çocuğun vesayetinin tamamı bir ebeveyne ait ise, çocuğun vesayetinin kendine verildiğini gösteren mahkeme kararı gösterilmelidir. (her iki belgenin de tamamı yeminli tercüman tarafından İngilizce’ ye tercüme edilmelidir.)
 3. Talep edilen vize süresinin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortası.
 4. Şirket çalışanlarından 4A QR Barkotlu Hizmet Dökümü, şirket sahiplerinden SGK’ dan alınmış
 5. 4B Hizmet Dökümü, Kamu çalışanlarından SGK’ dan barkotlu 4C Hizmet Dökümü, Özel çalışan emeklilerinden QR barkotlu Hizmet Dökümü, Kamu emeklilerinden SGK’ dan alınmış Hizmet Dökümü getirilmesi zorunludur.
 6. Banka ne kadar gösterilmeli aileniz, siz veya sponsorunuz için
  Bankada gösterilmesi gereken miktar: 6 aydan daha kısa kurslar için: okul parası ödendikten sonra haftalık 200€ ve üzeri olarak hesaplanmalıdır. • 6 aydan daha uzun kurslar için (Work & Study) : Okul parası ödendikten sonra en az 7000€

Başvuru sahibi bütün evrakları orijinal olarak sunmalıdır.

YUKARIDA BAHSİ GEÇEN BÜTÜN EVRAKLAR BAŞVURU ESNASINDA VİZE BAŞVURU MEMURUNA İBRAZ EDİLMELİDİR. EĞER EVRAKLARDAN HERHANGİ BİR TANESİNİ TEMİN EDEMİYORSANIZ, BUNU İNGİLİZCE YAZILI BİR ŞEKİLDE İFADE ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.

 

ÖNEMLİ

– Evraklar orjinal olmalıdır.

– Tüm evraklar Ankara Büyükelçiliği için 1 set, İstanbul içinse 2 set olarak hazırlanmalıdır. Son üç yıl içinde Avrupa ülkelerini ziyaret etmemiş olanlar ya da pasaportu boş olanların evrakları 3 set halinde hazırlaması gerekmektedir.

– İrlanda vize başvurusunda sunulması gereken bütün evraklar İngilizce olmalı veya yeminli tercüman tarafından tercüme edilmiş nüshasıyla birlikte sunulmalıdır. Şirketlerin vergi levhaları, sicil gazeteleri, imza sirkülerinin sadece başlıkları ve ilgili kısımları çevrilmesi yeterlidir. Faaliyet belgeleri ticaret odalarından İngilizce verilmektedir.

– Tüm belgeler İngilizce olacak. (Diploma, transkript, öğrenci belgesi, …)

– Niyet mektubu İngilizce yazılacak.

– Maddi durum belgelerinin sadece başlıkları İngilizce olup yeminli tercüman tarafında kaşe-imza yapılacak.

– Tüm aile bireylerinin göründüğü vukuatlı nüfus kayıt örneği İngilizce olacak.

– Tüm belgelerin hem Türkçe hem de İngilizce halleri dosyaya eklenecek.

– Herhangi bir mülakat yapılmaz.

– Başvurular şahsen yapılmaktadır.

– Vize ücreti, başvuru esnasında VFS Global’e elden verilmektedir.

– Seyahat ve sağlık sigortası mutlaka vize dosyasına konmalıdır.

– Eğitim amaçlı vize için okul ücreti vize başvurusundan önce okula yatırılmalıdır. Akabinde okul, ücretin alındığı ve kaydın kesinleştiği ile ilgili bir belge gönderir, vize dosyasında bu belge mutlaka olmalıdır.

– Eğitim amaçlı vize türünde, 25 hafta ve üzeri programa katılan bir öğrenci, okulunu dondurup full-time çalışabilir ve ardından okuluna devam edebilir

İrlanda Öğrenci & Turist Vizesi Ücretleri

İrlanda’ya tek girişli öğrenci vizesi ücreti 60 Euro, çok girişli öğrenci vizesi ücreti 100 Euro’dur. Fakat, genellikle İrlanda’ya özellikle ilk kez gidecek olanlara, çok girişli vizeye başvursalar dahi tek girişli vize verilmektedir. Çok girişli yapmak istenirse İrlanda’ya gidildiğinde gerekli başvuruların tamamlanması gerekir.

VFS Global’e başvuruya giderken 22 Euro servis bedeli alınmaktadır.

 

Vize Kategorisi Kısa Dönem Vize Ücreti Uzun Dönem Vize Ücreti
Öğrenci Vizesi 60€ 100€
Turist Vizesi 60€ 100€ (çoklu çıkış)

 

VİZE ÜCRETİNİ ÖDEME

 

İrlanda vizesi ücretleri yalnızca banka veya kredi kartıyla ödenebilmektedir. Ödeme için başvuru yapılan sistem yani AVATS kullanılmaktadır.

 

İrlanda Vizesi İşlem Sonucu

Kısa dönem İrlanda öğrenci vizesi aksi bir durum yaşanmadığı taktirde 10 iş günü, uzun dönem yani 12 haftadan uzun süreli vize başvuruları ise yaklaşık 8 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Unutmayınız ki bazı durumlarda işlem belirtilen süreden daha uzun sürebilir. Başvurunuzu bu durumları göz önünde bulundurarak olabildiğince erken yapmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Vize almada bazı küçük ipuçları

Bankada yüklü miktarda para gösterin.

Ne kadar nakit kullanılabilir paranız varsa bunu ispatlamalısınız. Tüm paranız tek bir hesapta ve tek bir bankada olmalıdır. Örneğin bir bankada 3 Milyar, diğerinde 4 milyar diğerinde 5 milyar TL gösterip, benim 12 Milyar liram var diyemezsiniz. Bu paralarınızın tamamını toplayıp tek hesapta göstermeniz gerekir. Ayrıca, göstereceğiniz hesabınız uzun zamandır işleyen ve giriş-çıkış niteliğinde hareketler olan bir hesap olmalıdır. Örneğin, vize başvurunuza bir kaç hafta kala bankaya birden bire para yatırmış olmanız, bu parayı birilerinden borç aldığınızı gösterir.

 

Eğitiminiz amacınız ile ilişkili olmalıdır

Örneğin 2 yıllık bir yüksekokulun, seramik bölümünden mezun iseniz ve yurtdışında İngilizce öğrenmek istiyorsanız, neden İngilizce öğrenmek istediğiniz konusunda mantıklı nedenleriniz olmalı. (İngilizce çok popüler bir dil, günümüzde herkesin bilmesi gerekir) gibi açıklamalar yetersizdir. Nedenleriniz mantıklı ve kabul edilebilir olmalıdır.

 

Mezuniyet tarihinizle vize başvurunuz arasında ne iş yaptığınızı ispatlamanız gerekir

Eğer, okuldan yeni mezun olduysanız sorun yok, ancak bir kaç yıl önce mezun olduysanız ve halen işsizseniz, bunu açıklamanız gerekir.

 

Konuşurken inandırıcı ve sakin olun

Vize amiri size sorularını, bir kaç defa ve her defasında farklı şekillerle soracak ve yalan söyleyip söylemediğinizi ortaya çıkarmaya çalışacaktır. Bu nedenle cevaplarınızı sakin bir şekilde vermelisiniz.Cevaplarınız mantıklı ve kabul edilebilir olmalıdır. Vize görevlisi sizi sinirlendirebilecek soruları yöneltebilir. Size yöneltilen sorular ne kadar sinir bozucu veya mantıksız olursa olsun, sakince cevap verin.

 

 

Türkiye’deki İrlanda Temsilcilikleri

 

ANKARA

İrlanda Büyükelçiliği

Ugur Mumcu Caddesi No.88 MNG Binasi B Blok Kat 3 Gaziosmanpaşa/Ankara

Tel : 0 312 459 10 00

 

Vfs Global İrlanda Çağrı Merkezi 90 212 373 58 02

#iguru_button_63c0f8176e470 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0f8176e470 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0f8176e470 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0f8176e470 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0f817706e8 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0f817706e8 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0f817706e8 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0f817706e8 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0f81772928 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0f81772928 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0f81772928 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0f81772928 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c0f817c5a84 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0f817c5a84 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0f817c5a84 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0f817c5a84 a:hover{ color: #ffffff; }