İtalya bayrak

İtalya’da dil okulları, İtalya milli eğitim bakanlığı tarafından denetlenmekte ve ruhsatlandırılmaktadır. Bakanlığın yüksek kalite standartlarını yerine getiren dil okulları, öğrencilerin kaliteli bir eğitim almalarını sağlarken, onların refahını da gözetmektedir. İtalyancanın doğduğu yerde yani İtalya’da dil eğitimi en iyi seçimdir. Çünkü sınıflarda teorik eğitime ek olarak dil okullarının düzenlediği ücretsiz veya öğrenci bütçesine uygun spor, sanat, turistik gezi gibi etkinliklerde İtalyanca konuşma pratiği imkanı bulacaksınız. Yaşamınızın her anında İtalyancayı kullanacağınız için ise İtalyan kültürünü birebir deneyimleyeceksiniz.

İtalya’da dil eğitimi verilen başlıca şehirler olarak Venedik, Floransa, Roma, Milano, Napoli, Calabria, Cenova, Bologna, Siena, Torino sayılabilir. İtalya’da dil okulları her bölgede bulunmaktadır lakin yaşam standartları her yerde aynı olmamakla birlikte kişinin şehirden beklentisine göre farklılık gösterir. Büyük şehirler canlıdır ancak daha fazla turist ve uluslararası öğrenciler bulunduğu için İngilizce konuşma imkanı bulabileceğiniz için İtalyanca dil pratiği yapma imkanı azalır. Küçük kasabalar güzellik ve otantiklik sunar ve İngilizce gibi yabancı dilleri bilmeyen yerel halk ile daha çok İtalyanca pratik imkanı bulabilirsiniz; ancak büyükşehirlerden daha sakin ve durağan bir yaşam vardır.

Roma ve Floransa gibi büyük şehirlerdeki dil okullarında eğitim görmenin avantajlarının yanında dezavantajları da vardır. Bu gibi şehirlerin en büyük dezavantajları yoğun trafik ile turistlerdir. Bu da şehir içi ulaşımını daha da zorlaştırmaktadır. Avantajları ise gece ve gündüz aktivitelerinin bol olmasıdır. Roma hem İtalyan tarihini hem de dil öğrenmek için en popüler şehirlerden birisidir. Alternatif olarak Rönesans’ın canlı kanıtı olan Floransa; moda dünyasının kalbi ve mimarisiyle ünlü olan Milano da diğer en çok tercih edilen şehirler arasındadır. Eğer hem moda, hem yaratıcılık hem de dil eğitimi almak istiyorsanız Milano dil okulları doğru tercih olacaktır.

Standart İtalyanca: İtalyanca konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik genel kapsamlı programlardır.

Mesleki İtalyanca: Ticaret, hukuk, bankacılık, turizm, moda, opera, tiyatro gibi alanlarda İtalyancanın kullanımını öğretmeyi amaçlayan kursta ayrıca İtalyan edebiyatı, İtalyan sineması gibi seçenekler de mevcuttur.

İtalyanca Öğretmenleri için Temel Eğitim Kursu: İtalyanca öğretmenlerine yöneliktir. İtalyanca öğretme yöntemini ve bu alandaki bilgi birikiminin güncellenmesine yardımcı olur.

İtalyanca Öğretmenleri için DITALS-1 Hazırlığı: İtalyanca öğretmenlerine yöneliktir.

Özel Dersler: İtalyanca derslerinin yanı sıra öğrenciler daha fazla ders almak istemesi doğrultusunda özel ders alabilirler. Öğrencinin ihtiyacına göre planlanan ders programı aynı zamanda sosyal aktivitelerle birlikte desteklenmektedir. Özel ders talebi olan öğrenciler profesyonel anlamda kullanacakları İtalyanca için de bu programı seçmektedirler.

Kültür Kursu: İtalyanca dil eğitimini sanat, moda ve İtalyan mutfağı kurslarıyla birleştirip, İtalyanca öğrenmenin yanı sıra alacağı kültür eğitimiyle de öğrenciler kendilerini geliştirip kişisel gelişim sağlarken farklı milliyetten öğrencilerle sosyalleşmektedir.

İş İtalyancası: İş yaşamında İtalyanca iletişim kurmak isteyenlere yönelik hazırlanmış kurslardır. İş İtalyancası derslerinde öğrenciler; İtalyanca yazışma, raporlama yapma, sunum ve görüşme gibi konularda eğitim almaktadırlar.

Üniversite Hazırlık: İtalya’da üniversite eğitimi için hazırlık kursları İtalya’da moda, tasarım, mimari, mühendislik ve tıp alanlarında eğitim almak isteyen öğrencileri hazırlayan kurslarıdır.

Yaz Okulları: İtalya’da her yıl 18 yaş altı öğrenciler için yaz dönemlerinde yarım gün İtalyanca, yarım gün kültür ve spor aktivitelerinden oluşan yaz okulları programları düzenlenmektedir. Yaz okulu programlarında hafta sonu öğrenciler için günübirlik geziler de düzenlenmektedir.

Akademik Yıl Dil Kursları: İtalyancayı uzun vadede öğrenerek en ince ayrıntılarını çözmek isteyenler için ideal olan akademik yıl dil kursları da tercih edilen eğitim programlarından biridir. Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler için de kaçırılmayacak bir fırsattır.

İtalya dil okullarının sahip olabileceği akreditasyonlardan bazıları İtalya Milli Eğitim Bakanlığı, ASILS, CSN, CILS, DITALS, Uniter-Accredia’dır.

AIL: Accademia Italiana di Lingua, yazılı ve konuşma becerilerinin yeterliliğini ölçen İtalyanca sınavıdır.
ASILS: The Association of Schools of Italian as a Second Language, İtalyanca dil okulları birliği kurumudur.
Bildungsurlaub: Alman profesyonellerin yurt dışında 10 gün dil eğitimi almalarını sağlayan Almanya kurumudur.
CEFR: Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi, dil yeteneğini tanımlayan uluslararası bir standarttır. Dünya genelinde öğrencilerin dil becerilerini tanımlamak için kullanılır.
CELI: Certificazione di Italiano come Lingua Straniera, yabancı dil olarak İtalyanca bilgisinin belgesidir.
CERT.IT: Roma Tre Üniversitesi İtalyanca sınavıdır.
CILS: Certificazione di Italiano come Lingua Straniera, ikinci dil olarak İtalyanca sertifikasıdır.
DITALS: Certificazione di competenza in didattica dell’italiano a stranieri, yabancı dil olarak İtalyancayı öğretme yetkisi veren belgedir.
IALC: The International Association of Language Centres, dil merkezlerinin uluslararası birliği kurumudur.
Ministero Della Pubblica: İtalya Milli Eğitim Bakanlığı.

İtalya’nın küçük şehirleri; Torino, Roma, Milano, Bologna gibi büyük şehirlerinden daha ucuzdur. Ayrıca güney bölgeleri, kuzeyinden daha az maliyetlidir. İtalya’da öğrencilerin yaşam tarzına göre değişmekle birlikte masraflar ortalama 700 Eurodur. İtalya’da dil okulu öğrencilerinin çalışma izni bulunmamaktadır. Sadece üniversite öğrencilerinin haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

Dünya’da 60 milyon insan tarafından konuşulan İtalyanca aynı zamanda; sanat ve modanın da dili olarak kabul edilir. Özellikle geleceğe yönelik tasarım ve sanatsal çalışmalar ile ilgili planı olan öğrencilerin İtalyanca öğrenmesi, kaynakları inceleme ve vizyonunu geliştirme açısından çok önemlidir. İtalya’da dil eğitiminde ana dili İtalyanca olan öğretmenlerden öğrenmek, en kısa zamanda yüksek verimde öğrenmenin temel koşuludur. Sınıfta, sokakta gün boyunca İtalyancayı duymak ve kullanmak zorunda kalmak kısaca İtalya’da İtalyancayı yaşamak, dili daha çabuk öğrenmeyi sağlayan nedenlerdendir. İtalya’nın konumu Türkiye’ye çok yakındır ve yerel kültürde genel olarak Akdeniz kültürünün hakim olmasından dolayı öğrenciler yabancılık çekmemektedirler. Kültürel yapısı bağlamında tarihle iç içe geçmiş modernliğin ve gelenekselliğin bir arada yaşandığı sınırlı sayıda ülkelerden bir tanesidir. Ülke çapında kalitesini ispatlamış, tarihin en eski üniversitelerine sahip olan İtalya, AB üyesi olduğu için İtalya’nın dil okulları devlet tarafından denetlenmektedir. Böylelikle İtalya dil okulları, AB standartlarında dil eğitimi vermektedir. İtalya’da dil eğitimi alırken komşu Avrupa ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz. Böylece İtalyanca öğrenirken anılarınıza yepyeni farklı şehirler de ekleyebilirsiniz.

İtalya’da dil eğitimi alırken kendinize ve standartlarınıza uygun bir konaklama seçmeniz mümkündür. Bunlar aile yanı konaklama, yurt, butik hotel, paylaşımlı öğrenci evi tarzı konaklama şeklindedir. Kendinize en uyan konaklama türü ile İtalyanca dil eğitimi başarınız o derece artacaktır.

Aile yanı: Dil eğitimi görecek öğrencilerin konaklama seçeneklerinden bir tanesi aile yanı konaklamadır. Bunun en büyük avantajı öğrenci, İtalyancasını aile ile pratik yaparak geliştirebilmesi ve aynı zamanda ülke kültürünü daha yakından tanıma fırsatına sahip olmasıdır. Diğer yandan aile yanı konaklama da verilen sabah ve akşam yemekleri ile ekonomik bir konaklama yapılabilmektedir.

Öğrenci Yurdu: Birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerin bir arada kalabileceği bir ortamdır. Tek kişilik ve çift kişilik oda alternatifleri bulunur. Yurt konaklamalar yemeksizdir, ancak çoğunlukla öğrencilerin ortak kullanabileceği mutfaklar bulunmaktadır. Banyolar oda içerisinde ya da ortak kullanılan alanda olabilir. İtalya’da dil okuluna giden bir öğrenci yurt konaklama seçeneğini tercih etmişse, farklı ülkelerden gelen birçok yabancı öğrenciyle konuşma pratik etme imkanı bulabilir.

Kampüste konaklama: Üniversite kampüsünde yurtlarda, genelde iki ya da üç kişilik odalarda kalınır. Üniversite hayatını tanımak ve okulun imkanlarından faydalanmak gibi avantajları vardır.

Pansiyon (Hostel): Öğrencilere özel olarak hazırlanan minimal apartlar ve hosteller ise yurt dışından dil öğrenmek için gelen öğrencilerin tercih ettiği yerler oluğundan aktif ve sosyal bir konakla fırsatı sunuyor.

ŞEHİRLERE GÖRE İTALYA DİL OKULLARI

#iguru_button_63c014a8410f8 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c014a8410f8 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c014a8410f8 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c014a8410f8 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c014a842d19 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c014a842d19 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c014a842d19 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c014a842d19 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c014a844918 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c014a844918 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c014a844918 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c014a844918 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c014a8a4b42 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c014a8a4b42 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c014a8a4b42 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c014a8a4b42 a:hover{ color: #ffffff; }