ABD bayrağı

Amerika, Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Amerika 700,000’den fazla öğrencisiyle, dünyanın en büyük uluslararası öğrenci nüfusuna sahip ülkesidir. Büyük şehirleri, güzel plajları, hareketli sosyal hayatı, kültürel çeşitliliği, üniversitelerin standartları öğrencilerin tercihlerinde Amerika eğilimini artırmaktadır. Onlarca eyaleti, yüzlerce şehri, binlerce okul alternatifi ile birçok öğrenciye ev sahipliği yapan ülkede mutlaka isteklerinize yönelik bir program ve bir şehir bulabileceksiniz. Amerika’yı seçen öğrenciler burada bölgesel kültürleri ve bunun yanı sıra çok çeşitli gelenekleri ve alışkanlıkları yakından tanıma ve öğrenme fırsatına sahip olacaklar. Farklı kültürleri, olağanüstü coğrafi yapısı, çeşitli kurum ve kuruluşları bir araya toplayan Amerika’da kariyer hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Geniş bir yüzölçüme sahip olan ABD’de eyaletler arasında kanunlar bile farklılık gösterirken, yaşam koşulları hatta iklimler bile oldukça farklıdır. Amerika’da hemen hemen her eyalet ve şehirde dil okulu bulabilmek mümkündür. Özel dil okulları yanında üniversitelerin bazıları da kendi bünyelerinde dil eğitim programları sunarlar. Bunun yanı sıra üniversite kampüsünde yer alan özel dil okulları da vardır. Özellikle üniversite ya da yüksek lisans eğitimini Amerika’da devam ettirmeyi planlayan öğrenciler için üniversite kampüsünde eğitim almak avantajlı olacaktır. Yine bu öğrenciler için genel İngilizcenin yanı sıra Amerikan eğitim sisteminin bir parçası olan TOEFL, GMAT, GRE vb. sınav hazırlık kursları da dil okullarında sunulmaktadır.

Şehir tercihi yapılırken Amerika’da  toplu taşımanın birçok şehirde yaygın olmadığını göz ardı etmemekte fayda bulunmaktadır. Ulaşımın kolay olmayacağı şehirlerde özellikle yurt konaklama tercihi önerilir. Böylece okula ulaşım daha kolay olacaktır. Okullar konaklama imkanlarının toplu taşıma ile ulaşılabilecek mesafe ve bölgelerde olmasına dikkat etmektedirler. ABD’de dil eğitimi sunan pek çok üniversite veya üniversiteler bünyesinde eğitim veren özel dil kursu bulunmaktadır. Bu kampüslerde eğitim alan öğrenciler okulun yurtlarını kullanarak daha çok Amerikalı öğrenci ile tanışma imkanı da elde edebilirler. Ayrıca Türk öğrencilerin ismi daha çok duyulmuş şehirleri daha çok tercih ettiklerini unutmamak gerekir. Türk öğrencilerle çok fazla bir arada bulunmamak için diğer şehir alternatifleri de değerlendirilmeli ve okul tercihi de ona göre yapılmalıdır. Böylece farklı kültürlerden öğrencilerle tanışılır ve daha çok pratik yapma imkanı bulunur.

Sunulan Programlar

Amerika’daki dil okulları, geniş çaplı akademik eğitimler sunar. Sınava hazırlık kurslarından ileri seviye dil eğitimlerine kadar çok çeşitli eğitim programları mevcuttur;

Genel/Yoğun İngilizce,

Akademik İngilizce,

İş İngilizcesi,

TOEFL, IELTS vb. Sınavlara Hazırlık,

CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults),

DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults),

IH TESOL Certificate,

8 / 17 Yaş Yaz Okulları.

Genel İngilizce: Amerika’da hemen hemen her dil okulunda yıl boyunca sunulan genel İngilizce programları okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi temel becerilerinin yanında bu becerileri destekleyen gramer, kelime bilgisi, telaffuz gibi uygulamalardan oluşur.

Akademik İngilizce: Akademik amaçlı İngilizce dersleri, bir öğrencinin bir Amerika üniversitesinde veya İngilizce eğitim veren bir yüksek eğitim kurumunda öğrenim görmeden önce not alma, sunum yapma ve akademik okuma ve yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ileri sınıflar da mevcuttur. Bu dersler İngilizce seviyenizi yükselteceği gibi sizi İngiliz eğitim sistemine de hazırlayacaktır.

İş İngilizcesi: İş İngilizcesi dersleri mesleki terminolojiyi, günlük iş yazışmaları, rapor hazırlama ve sunum becerilerinizi geliştirmenin yanında yönetim ve müzakere becerilerinizi de geliştirmeyi hedefler. İş İngilizcesi programlarına katılabilmeniz için en azından orta, orta-üst seviyede İngilizce bilmeniz beklenir.

IELTS / TOEFL Sınav Hazırlık Kursları: Sınav hazırlık kursları, IELTS, Cambridge sınavları ( FCE ve CAE),  TOEFL ve TOEIC gibi sınavlarda başarı göstermek isteyen öğrencilere yönelik olarak tasarlanmıştır.

İngilizce Öğretmenleri için Teacher Training Programları (CELTA, DELTA, TESOL): Yeni mezun İngilizce öğretmenleri veya tecrübeli İngilizce öğretmenleri de bu programlara katılabilir. Bu programla öğretmenler farklı yaş grupları için farklı İngilizce öğretme teknikleri ve becerileri kazanırlar.

CELTA; anadili İngilizce olmayan İngilizce Öğretmenleri için düzenlenmektedir. CELTA programı, öğretmenlikte hiç tecrübesi olmayan, az tecrübesi olan veya elinde öğretmenlik sertifikası bulunmayan örneğin İngiliz veya Amerikan Dili ve Edebiyatı mezunları içindir. Her hangi bir alandan mezun, çok iyi düzeyde İngilizce bilen birisi de CELTA programına katılabilir. CELTA sertifikasına sahip bir İngilizce öğretmeni Türkiye’de veya yurtdışında İngilizce öğretmenliği yapabilir. CELTA programı genelde 4-5 hafta sürmektedir.

DELTA sertifikası; yetişkinlere İngilizce eğitim verecek öğretmenler içindir. DELTA programı için en az 5 yıllık öğretmenlik tecrübesi aranmaktadır. Katılımcılar, program süresince, dışarıdan gelen öğretmenler ve Cambridge Üniversitesi ESOL departmanı tarafından görevlendirilmiş gözlemciler tarafından değerlendirmeye tabi tutulurlar. DELTA programı, CELTA’nın aksine daha uzun sürer, ortalama 8-9 ay kadar sürebilir.

TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages), ana dili İngilizce olmayan kişilere İngilizce öğretme yetkinliğinizi gösterir bir belge almanızı sağlayan kursun kısaltılmış adıdır ve dünyanın her yerinde geçerlidir. CELTA’ya göre biraz daha düşük İngilizce seviyesi ile kursa kabul eder.

8 / 17 Yaş Yaz Okulları, Genç öğrenciler, dünyanın birçok yerinden gelen yaşıtları ile sosyal ve kültürel bir çok aktiviteye katılırken haftada 15 veya 20 saat eğitim alarak genel İngilizce düzeylerini geliştirirler. Öğrenciler, aile yanında, yatılı okul veya üniversite yurtlarında konaklarlar. İngilizce eğitimin yanı sıra sportif ve spor dışı aktiviteler ve şehir içi, şehirler arası geziler düzenlenir.

ABD Dil Okullarının sahip olabileceği akreditasyonlardan bazıları, AAIEP, ACCET, ALTO, CEA, CELTA, DELTA, NAFSA, OET, PGCE, SEVIS, TESOL, TOEFL’dır. 

AAIEP (EnglishUSA): The American Association of Intensive English Programs Accreditation, ABD’deki İngilizce Dil Okullarının yoğun İngilizce programlarının etik ve profesyonel standartlarını akredite eden kurumdur.
ACCET: Accrediting Council for Continuing Education and Training, ABD’deki İngilizce dil okullarının kalitesini akredite eden ve öğrencilerin şikayetlerini karşılayan kurumdur.
ALTO: Association of Language Travel Organisations, Dil Yolculuk Organizasyonları Birliğidir.
CEA: Commission on English Language Program Accreditation, Uluslararası dil okullarının lise sonrası İngilizce programlarının kalite standartlarını akredite eden kurumdur.
CELTA: Certificate in English Language Teaching to Adults, anadili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenlerine kuramsal ve uygulamalı biçimde kendilerini geliştirmelerini sağlayan ve uluslararası geçerliliği olan sertifika programıdır.
DELTA: Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages, anadili İngilizce olmayan öğrencilere İngilizce öğretme diploması olup, CELTA’nın daha yüksek seviyesidir.
NAFSA: Association of International Educators, uluslararası eğitim ve değişim programları için oluşturulmuş akreditasyon kurumudur.
OET: Occupational English Test, uluslararası bir sağlık şirketine başvurmak ve kabul edilmek için mesleki İngilizce yeterliği belgesi edinmek üzere sağlık çalışanlarına özgü İngilizce sınavıdır. Sınavda Sağlık çalışanlarının İngilizce dil iletişim ve becerileri değerlendirilir.
PGCE: Postgraduate Certificate in Education, Eğitimde Lisansüstü Sertifika, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da bir veya iki yıllık bir yüksek öğrenim dersidir ve mezunların okullarda öğretmen olmalarına izin vermek için eğitim sağlar.
SEVIS: Student & Exchange Visitor Information System , Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Programı, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza bünyesinde, ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan ve Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi aracılığıyla ABD’deki yabancı öğrencileri yönetmek ve ziyaretçi alışverişi yapmak için bir programdır.
TESOL: Teaching English to speakers of other languages, anadili ingilizce olmayan öğrencilere İngilizce öğretme sertifikasıdır.
TOEFL: (Test of English as a Foreign Language), standart Amerikan İngilizcesini üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen bir sınavdır.

Geniş bir coğrafya üzerine kurulmuş olan Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam koşulları bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika’da da büyük şehir merkezleri diğer bölgelere göre daha pahalıdır. New York, Los Angeles ve San Francisco Amerika Birleşik Devletleri’nde en pahalı şehirler olarak gösterilebilir. Amerika’da ayda ne kadar para harcayacağınız sizin tercihleriniz ve eğitim aldığınız yere göre radikal oranda değişse de, bir öğrencinin bir aylık harcaması ortalama olarak 1,100$ civarındadır.

AMERİKA’DA DİL EĞİTİMİ ALMANIN AVANTAJLARI

Amerika, birçok alanda eğitim alabileceğiniz bir ülkedir. Amerika;  gerek İngilizce eğitimi, gerek dünyada ön sıralarda yer alan üniversitelerinde lisans, master doktora eğitimleri gerekse mesleki programlar için her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Amerika, tüm dünyada öğrencilere geniş eğitim ve araştırma olanakları sunmasının yanı sıra eğitimde son teknolojiyi kullanmasıyla bilinir. Amerikan üniversiteleri araştırmaya ve yeni buluşlara çok önem verir. Öğrencilerin araştırma yapabilmesi için en iyi ekipmanlar ve kaynaklar sunulur.

Her türlü yayına ve kaynağa ulaşabileceğiniz kütüphane ve tam teçhizatlı laboratuvarları araştırma yapmak isteyen öğrencilere 7/24 açıktır. Alanında dünyada saygın yer edinmiş akademisyenlerin Amerika’da eğitim almayı seçmesi tesadüf değildir.

Amerika gerek göçmen alan bir ülke olması, gerekse dünyanın her ülkesinden öğrenci çeken popüler bir ülke olması sebebiyle bir çok kültürden gelen öğrencilerin birlikte eğitim aldığı bir ortam sunar. Öğrenciler yeni kültürler tanırken aynı zamanda da akademik projeler üretirler ve kendilerine farklı bakış açıları kazandırırlar.

Amerika’da eğitim almış olmak, akademik hayatta ve profesyonel iş hayatında oldukça değer görür. Amerika’dan aldığınız diploma, aldığınız eğitimin kalitesi ve dil becerileriniz konusunda oldukça ikna edici olacaktır. Amerika’da aldığınız diploma ve sertifika ülkenize döndüğünüzde başvurduğunuz birçok kurumun kapısını size açacak bir anahtardır.

Amerika, akademik açıdan başarılı öğrencilere farklı oranlarda birçok burs verir. Ortalaması yüksek öğrenciler, belli alanlarda projeleri  veya  akademik yayınları olan, ayrıca sanatta ve sporda başarılı öğrencilere de yüzde yüze yakın oranlarda burs verir. Amerika’daki üniversiteler sportif ve sanatsal başarılara çok önem verir.

Amerika’daki eğitim kurumları dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilere ev sahipliği yapar. Bu nedenle onların ihtiyaçlarını gözeterek oryantasyon seminerleri ve kampüs turları düzenlerler. Böylece öğrenciler ihtiyaçları halinde başvurabilecekleri birimleri öğrenir. Her üniversitede hizmet veren uluslararası öğrenci ofisi, öğrencilerin konaklamadan ulaşıma, program seçiminden, ülkedeki banka hizmetlerine kadar birçok konuda başvurabilecekleri en önemli birimdir.

Aile Yanı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir diğer seçenek ise aile yanında konaklama seçeneğidir. Bu seçenek ülkemizde görülmediği için size farklı gelebilir ancak Avrupa ve Amerika’da oldukça sık kullanılan bir seçenektir. Fakat bu tip bir seçenek genellikle daha kısa süreli bir konaklama için, mesela dil kursu için tercih edilebilir. Aileler yanlarında öğrenci konaklaması için ilan verirler ve bu sayede karşılıklı bir anlaşma ile bu seçenek hayata geçirilmiş olur.

Özel Yurtlar

Özel yurt seçeneği ise genellikle üniversitelerin çevresine konumlamış olur ya da bunun yerine şehir merkezlerinde oldukça gözde yerlerde kurulu olur. Diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı olan bu seçeneğin en önemli özelliği ise hizmet kalitesinin çok yoğun olmasıdır. Burada güvenlik oldukça önemlidir ve diğer öğrenciler ile hızlıca kaynaşma şansınız olacaktır.

Ev ya da oda Kiralama

Bu seçenek kapsamında dilerseniz birkaç arkadaş birleşerek bir ev kiralayabilir ve kedi düzeninizi kurabilirsiniz. Ya da hazırda olan evlerin kiralık olan odalarından birisini kiralayabilirsiniz. Bu sayede kendinize ait bir yaşama alanınız olur ve burayı dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Burada kendi yemeğinizi yapacak ve arkadaşlarınızla beraber keyifli bir ev arkadaşlığı yaşayacaksınız. Ev arkadaşlarınız ile anlaşamama seçeneği bulunduğunu da unutmayarak bu seçeneği değerlendirin.

ŞEHİRLERE GÖRE AMERİKA DİL OKULLARI

#iguru_button_63c1c67188b89 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1c67188b89 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1c67188b89 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1c67188b89 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c1c6718ab0d .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1c6718ab0d .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1c6718ab0d .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1c6718ab0d .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c1c6718cc74 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1c6718cc74 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1c6718cc74 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1c6718cc74 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c672d503c a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c672d503c a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c672d503c a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c672d503c a:hover{ color: #ffffff; }