Almanya bayrağı

Almancanın anavatanı olan Almanya, dil eğitimi için en mükemmel ülkedir. Almanca öğrenirken, Almanya’nın kültürü, tarihi, iş sektörü, sosyal yaşamını deneyimleme fırsatını yakalayacaksınız. Bilim, sanayi, teknoloji, bilişim ve daha birçok alanda öncü ülkelerden biri olan Almanya, uluslararası öğrenciler için dil eğitimi konusunda da uzmanlaşmıştır. Uluslararası öğrencilerin eğitim, sosyal ve profesyonel gereksinimlerine önem veren ve öğrencilere en verimli müfredatı sunmayı amaçlayan Almanya dil eğitimi sistemi, küresel anlamda itibara sahiptir.

Almanca dil eğitimi için popüler seçenekler Frankfurt, Duesseldorf, Berlin ve Münih’tir. Almanya’da neredeyse her şehirde Almanca kursları vardır. Almanya’da dil eğitimi almanın sağlıklı olarak iki yolu vardır. Birincisi özel dil kursları, bir diğeri ise Üniversite bünyesindeki dil kurslarıdır. Her bütçeye ve her ihtiyaca yönelik dil okulu mevcuttur. Almanca dil okullarında fiyatlar; bölge ve okul olarak değişkenlik gösterir.

Berlin, Almanya’nın en turistik ve cazip bölgesidir. Nüfusu 4 milyondan fazla olan Berlin’de kültürlerin kaynaştığı bu şehirde Almanca öğrenirken, Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı), MuseumsInsel (Müzeler Adası), Checkpoint Charlie gib pek çok bilindik simge Berlin Dil Okulları’nda eğitim alırken görülebilir. Main Nehri kıyısında bulunan Frankfurt şehri, Avrupa Birliği’nin ekonomisinin de kalbidir aynı zamanda. Çünkü Almanya’nın finans ve ticaret merkezi Frankfurt’tur. Fuar gibi birçok uluslararası faaliyetlerin merkezi olan Frankfurt’a giderek Türkiye’den yaklaşık 3 saat uçak mesafesi ile Almanca öğrenme deneyimini yaşayabilirsiniz.

Almanca Dil Eğitimi dendiğinde Berlin’den sonra akla ilk gelen şehirlerden biri Münih’tir. Öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerdendir. Ekim ayında meşhur Oktoberfest görülebilir, Englischer Garten’a gidip yeşilliğin tadını çıkartabilirsiniz. Almanya’nın dördüncü büyük kenti olarak bilinmektedir. Hava genellikle ılıktır ancak oldukça değişken bir yapı da mevcuttur.

Köln’ün meşhur devasa Katedrali olan Kölner Dom’u görebilir, Heumarktta Alman kültürünü gözlemleyebilir, Neumarktta alışveriş yapmayı düşünebilirsiniz.

Almanca öğrenmek için Hamburg da ideal bir şehirdir. Çünkü şehir özgürlük şehri olarak tanımlanır. Aynı zamanda denizi ve limanlarıyla da cazibesi ayrıdır.

Sakinliği ve muhteşem doğası ile büyüleyen Heidelberg’te, Almanca öğrenmekten keyif alabilirsiniz.

Almanya’nın güneyinde yer alan Stuttgart’ta Almanya Dil Okulu’nda eğitim alırken aynı zamanda bisikletle şehri keşfedebilirsiniz.

Almanya’nın huzurlu ve aynı zamanda muhteşem doğaya sahip bir şehrinde eğitim almak isteyenler için Freiburg muhteşem bir seçenektir.

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan Hannover, geniş yeşil alan ve parklarıyla ünlüdür.

Almanca dil eğitimi alırken; bisikletinizi alıp okula gitmek, sakin bir şehirde eğitim almak ve deniz kıyısında olmak istiyorsanız Baden- Württemberg’e bağlı Radolfzell tam size göre.

Genel Almanca Kursu: Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar tüm seviyeler için tasarlanmış grup programlardır. Sınıf mevcudu ortalama 10 öğrencidir. Haftaiçi, haftasonu, gündüz, öğle, akşam, tam gün gibi takvim seçenekleri sunan program, haftalık ders sayısına göre farklı kurs tercihleri sunmaktadır:

Genel 15: Haftada 15 ders aynı seviyedeki öğrencilerden oluşan gruplarda sınıf dersleri.

Genel 20: Haftada 20 ders aynı seviyedeki öğrencilerden oluşan gruplarda sınıf dersleri.

Genel 25: Haftada 25 ders aynı seviyedeki öğrencilerden oluşan gruplarda sınıf dersleri.

Genel 30: Haftada 30 ders aynı seviyedeki öğrencilerden oluşan gruplarda sınıf dersleri.

Genel 35: Haftada 35 ders aynı seviyedeki öğrencilerden oluşan gruplarda sınıf dersleri.

Genel 50: Haftada 50 ders aynı seviyedeki öğrencilerden oluşan gruplarda sınıf dersleri.

Mesleki Almanca: Hukuk, havacılık, işletme, bilişim, mühendislik, eğitim, turizm vb mesleklere özgü tasarlanmış programda, ilgili mesleğin terminolojisi, güncel trendleri, Almanya’daki işgücü ve yenilikler gibi Almanya’ya özgü bilgileri, Almanya iş kültürü vb konularda eğitim verilmektedir.

Sınavlara Hazırlık: TELC, TestDaF, Goethe, DSH gibi Almanca dil sınavlarına hazırlık programları.

Yaş Grubu: Aynı yaş grubunda eğitim almak isteyen öğrencilere yönelik tasarlanmış dil eğitimidir. +30, +50, 15-18 yaş vb farklı sınıflar oluşturulmaktadır.

Çocuklar için Almanca: Yaz, kış, futbol, dans gibi farklı programlar seçenekleriyle çocukların eğlenirken dil eğitimi almasını hedefleyen ve Alman akranlarıyla beraber dans, spor ve gezi etkinlikler yaparak dil pratiği yapma ve Alman kültürünü deneyimleme imkanı sunan kurslardır.

Birebir: Öğrencinin meslek, sınav hazırlık, konuşma, dilbilgisi, seviye vb gereksinimlerine göre tasarlanmış birebir eğitim programıdır.

Kombinasyon: Grup, birebir, meslek vb farklı programların birleşiminden oluşan kurslardır. Örneğin haftada 5 ders grup, 6 ders özel, 4 ders TestDaf hazırlık, vb farklı karışımlar oluşturulabilmektedir.

Üniversite Hazırlık: Bir üniversiteye kayıt koşullarından dil yeterliliğini sağlayamayan öğrencinin üniversiteye şartlı kabul aldıktan sonra, yine aynı üniversitenin Almanca kursunda hem dil eğitimi hem de şartlı kabul aldığı bölümün temel derslerinin ve ayrıca yeterliliğini sağlayamadığı matematik gibi temel derslerin verildiği programdır. Öğrencinin şartlı kabul aldığı üniversite bünyesinde sunulan programdır.

Etkinlik + Almanca: Tatil, turistik geziler, spor, aşçılık, satranç, müzik, sanat vb etkinliklerle konuşma pratiği ve Alman kültürünü deneyimlemeyi amaçlayan, öğrencilerinin eğlenerek öğrenmelerine imkan veren programdır. Sınıf derslerine ek olarak farklı etkinlik seçenekleri sunulmaktadır. Örnek kurs seçeneklerinden bazıları:

Futbol + Almanca: Haftada 7 saat sınıfta Almanca dersi, 8 saat futbol sahasında antrenör eşliğinde futbol dersi, antrenmanı ve maçları etkinliği.

Aşçılık + Almanca: Haftada 4 saat sınıfta Almanca dersi, 9 saat uzman bir aşçı tarafından Almanya’nın geleneksel yemeklerini pişirme dersi.

Almanya’daki dil okullarının bazıları ALTO, DAAD, DIN, EAQUALS, FDSV, GIZ, IALC, TestDaF tarafından akredite edilmiştir.

ALTO: Association of Language Travel Organisations, Dil Yolculuk Organizasyonları Birliğidir.

DAAD: German Academic Exchange Service, uluslararası öğrenci ve araştırmacı değişim programlarını fonlayan kurumdur.

DIN: Deutsches Institut für Normung, Alman Enstitüsü standardizasyon kurumudur.

EAQUALS: European Association for Quality Language Services, Avrupa Birliği sınırları içinde dil eğitimi veren kurumları akredite eden Avrupa Dil Hizmetleri Kalite Birliğidir.

FDSV: The Association of German Language Schools and Language-Tour Operators, dil okulları ve dil eğitimi tur organizatörlerini akredite eden Almanya kurumudur.

GIZ: (The Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH) German Corporation for International Cooperation GmbH, uluslararası işbirliği gelişimi alanında akreditasyon yapan kurumdur.

IALC: The International Association of Language Centres, dil merkezlerinin uluslararası birliği kurumudur.

TestDaF: Almanya’da yükseköğrenim eğitimi almak isteyen öğrencilerin Almanca dil yeterliliğini ölçen sınavdır.

Dil eğitimi için Almanya’da bulunan yabancı öğrencilerin çalışma izni yoktur. Almanya’da uluslararası öğrencilerin aylık yaşam maliyetleri ortalama 700 Euro civarındadır. Gıda, konaklama, ulaşım, sosyal yaşam masrafları, öğrencilerin yaşam tarzına göre değişik göstermektedir. Yaşam maliyetleriniz için aylık 720€ civarı bir para gerekmektedir. Bu karşılaştırıldığında diğer Avrupa Devletlerine göre çok ucuz bir ücrettir. Almanya’nın doğusundaki şehirler (Berlin dahil değil), batıdakilere nazaran daha ucuzdur. Münih ve Stuttgart en pahalı şehirler olup, Bremen oldukça düşük masraflıdır.

Almanca öğrenmek için en ideal ülke Almanya’dır. Bu ülkenin tercih edilmesinin sebepleri, yönetim anlayışlarının daha liberal olmasından, eğitim olanaklarının ve özellikle de üniversitelerde verilen eğitimin kaliteli olmasıdır. Ulaşım kolaylığı, yaşam koşulları, kültürel zenginliği açısından uluslararası öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Almanya, cazip bir dil öğrenim merkezidir. Türkiye’ye yakınlığı itibari ile rahatlıkla eğitim için gidilebilmektedir. Almanya’da eğitim kurumları devlet destekli ve kontrollü olduğundan eğitim kalitesi çok yüksektir. Yabancı dil bilgisi kültürel, entelektüel ve mesleki ufku genişletir ve farklı kültürlere anlayışla yaklaşılmasını sağlar. Çok dillilik sadece Avrupa Birliği nin genişlemesi açısından değil, her zaman bir avantajdır. Almanya güvenli bir ülkedir. Almanya’daki dil okulları fiyatları maliyetleri düşüktür. Almanca dil eğitimi veren kurumların genel olarak eğitim kalitesi yüksektir Sistemli, kurallı ve güvenli bir ülke olması sebebiyle Almanya’da dil eğitimi alırken yaşam kaygılarından arınmış ve Almanca öğrenmek için odaklanabilecek durumda olursunuz. Toplu taşımanın gelişmiş olduğu Almanya; aynı zamanda tarihi yapıları, kültürü ve çeşitli festivalleriyle de pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Yabancı bir ülkede, ailenizden uzakta tek başınıza yaşamak kişiliğinizin gelişmesini ve kendinize güvenmenizi sağlayacaktır.

Aile Yanı

Yurt dışında dil eğitimi düşünen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür.  Aileler, okul tarafından denetlenmektedir. Maliyetleri oldukça uygun olan aile yanı konaklamalarda öğrenciler ana dili Almanca olan aileler ile sürekli iletişim kurma imkanı bulabilmekte ve Alman kültürünü yakından tanımaktadır. Aile yanında konaklama, öğrencinin tercihine göre tek veya iki kişilik odalarda, tam veya yarım pansiyon şeklinde olabilmektedir.

Kiralık Daire (WG)

Aile Yanı konaklama seçeneğinden sonraki en popüler konaklama tercihi ‘WG yapmak’ oluyor. WG yapmak demek, paylaşımlı ve genellikle öğrencilerin kaldığı bir evde oda kiralamak demek. Kendinize ait bir odanız oluyor ve mutfakla banyoyu da ortak kullanıyorsunuz. Kendinize bu şekilde bir oda bulduğunuzda, hem ev ve yurt tutmaya göre çok daha uyguna kalıyorsunuz, hem de evde sizin gibi Almanca konuşabileceğiniz arkadaşlarınız oluyor, aynı zamanda sosyalleşmeniz de daha kolay oluyor.

Öğrenci Yurdu

Bazı okulların kendi bünyelerinde öğrenci yurtları vardır. Öğrenci yurtları genelde çalışma ve dinlenme odası telefon, televizyon, kütüphane, bilgisayar odaları ve spor salonlarına da sahiptir. Öğrenci yurtlarında genellikle yemek verilmez ancak çoğu yurdun öğrenci kullanımına açık mutfakları bulunmaktadır. Ortak mutfaklardan yararlanan öğrenciler, aynı zamanda diğer ülkelerden gelen kursiyerler ile arkadaşlıklar kurabiliyor. Bu şekilde bol bol Almanca pratik yapma şansı da elde etmiş oluyor.Dünyanın birçok yerinden arkadaş edinebileceğiniz öğrenci yurtlarda tek veya çift kişilik oda seçeneği mevcuttur.

Otel

Bazı okullar oteller ile anlaşarak konforlu bir seçenek olarak otel konaklaması opsiyonu da sunmaktadır.

ŞEHİRLERE GÖRE ALMANYA DİL OKULLARI

#iguru_button_63c1c6774caa4 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1c6774caa4 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1c6774caa4 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1c6774caa4 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c1c6774ee9f .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1c6774ee9f .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1c6774ee9f .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1c6774ee9f .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c1c67751507 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1c67751507 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1c67751507 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1c67751507 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c67827162 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c67827162 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c67827162 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c67827162 a:hover{ color: #ffffff; }