YENİ ZELLANDA VİZESİ

Yeni Zelanda, veya resmî adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, güney büyük okyanus’ta bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya’daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya’nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük North Island ve South Island ve birçok küçük adadan oluşur.

Yeni Zelanda’ya seyahatte bulunacak Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahibi tüm vatandaşlar, Yeni Zelanda’ya seyahatleri öncesinde Yeni Zelanda vizesi almak zorundadırlar. Türkiye Yeni Zelanda Dış temsilcisi Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği, vize başvurularını kabul eden yetkili mercidir. Yeni Zelanda Konsolosluğu/Elçiliği Ankara, Azerbaycan, Gürcistan vatandaşları ve uzun süreli T.C. ikamet izni (oturum izni) sahibi yabancıların da Yeni Zelanda seyahatleri için vize başvurularını kabul etmektedir. Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği Yeni Zelanda vize müracaatlarını bölge ayrımı yapmaksızın değerlendirmeye alırken, Yeni Zelanda vizesi için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Yeni Zelanda vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları sadece başvuruları Yeni Zelanda Konsolosluğu’na teslim etmekle yükümlüdürler.

Yeni Zelanda vizesi verilme kararı ve vize süresi tamamen Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği’nin taktirindedir. İstanbul’da görevli olan Yeni Zelanda Fahri Konsolosluğu’nun yetki alanı sınırlıdır, Yeni Zelanda vizesi için başvuru almaya ve Yeni Zelanda vizesi vermeye yetkili değildir.
Yeni Zelanda Konsolosluğu, Yeni Zelanda’ya seyahat sebebi ister turistik, ister ticari ya da öğrenim amaçlı olsun; tüm başvurulara tek tip vize uygulaması bulunmaktadır: Yeni Zelanda’ya seyahat süresi 3 aydan kısa süreli (90 günden az) tüm seyahatler için başvuruları Ziyaretçi statüsünde vizeye tabi tutmaktadır. Yeni Zelanda Konsolosluğu vize müracaatlarını aynı statüde değerlendirmeye almış olsa da; her ziyaretin içindeki özelliklere haiz gerekli evrakların, başvuru dosyası içinde tüm gereklilikleri ile sunulmasını talep etmektedir.

Yeni Zelanda’ya ziyaret süresinin 90 günden uzun olması durumunda; Londra’da bulunan Yeni Zelanda Göçmenlik Servisi (NZIS) ofisine Çalışma ya da Oturma Vizesi için Müracaatların yapılması gerekecektir.

Yeni Zellanda’ya giden bütün öğrencilerin kaliteli dil kurslarında 14 hafta ve üzeri programlara katılmaları koşulu ile çalışma hakları verilmekte olup, Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi, master gibi programlara giden öğrencilerin full-time çalışma haklarına Yeni Zellanda’da doktora (PhD) ve araştırmalı mater (Masters by research) programlarına katılan öğrencilerin ise limitsiz çalışma haklarını mevcuttur.

Vize İşlem Prosedürü

Yeni Zelanda vize başvurusu için resmi İnternet sitesi üzerinden elektronik olarak müracaat yapılır ve vize başvuru formunun İngilizce karakter olarak doldurulması ve evrakların İngilizce tercüme yapılarak değerlendirmeye alınır.

Öncelikle https://www.immigration.govt.nz/ adresine girerek öğrencinin alacağı eğitim ve eğitim süresine göre başvurulacak vize kategorisi seçilir. Daha sonra vize kategorisi içerisinde öğrencinin vize kriterlerine uygunluğu kontrol edilir ve bir vize evrak listesi çıkartılır. Uygun vize kategorisi seçildikten sonra, yine aynı sayfadan, Yeni Zelanda vize ve göçmenlik portalında hesap oluşturularak vize işlemlerine başlanır. Portalda tüm kısımlar doldurulduktan sonra, tüm vize evrakları tek tek, kategorileri seçilerek portala yüklenir. Portalda Pasaport, okul kabulü vb. evrakların yüklenmesi zorunludur. Çevirisi yapılan evrakların hem orijinali hem de çevirisi yüklenen başvurunun submit edilebilmesi için vize ücreti kredi kartı ile ödenir. Vize ücreti, vize kategorisine göre değişim göstermektedir. 3 ay ve üzeri vize başvurularında Yeni Zelanda vize ücreti 270 NZD’dir. İlk başvuru süreci tamamlandıktan ve başvuru submit edildikten sonraki 20 gün içinde pasaport taratılıp konsolosluğa gönderilmek üzere VFS Ankara şubesine postalanmalıdır.Pasaport VFS tarafından taratıldıktan sonra konsolosluğa gönderilir ve konsolosluk da vize dosyasını dünya üzerindeki herhangi bir Yeni Zelanda Konsolosluğu vize ve göçmenlik bölümüne aktarır. Bundan sonra vize başvurunuz tam olarak işleme alınmış olur. Bu aşamadan sonra konsolosluğun vize başvurusuna dair eklenmesini istediği evraklar olursa, mail yoluyla başvuru sahibi ile iletişime geçilmektedir. Yeni Zelanda vizesi başvurularında öğrencilerin, sürekli kontrol ettiği bir mail adresine ve telefon numarasına sahip olması çok önemlidir

Online başvuru girişinden sonra seyahat amacına göre vize türü ve hazırlanması gereken evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Formun kişisel bilgiler, seyahat bilgileri ve vize bilgileri bölümlerinin tam ve net olarak yanıtlanması halinde Yeni Zelanda Konsolosluğu yetkilileri başvuru sahibi ve Yeni Zelanda’ya seyahat planı hakkında kapsamlı bilgiye ulaşmış olacaktır. Evrakların eksiksiz hazırlanması vize başvurusunun olumlu sonuçlanma süreci için önem arz eder. İkinci en önemli mesele; başvuru dosyası içinde yer alması gereken maddi durumu destekleyen belgeler ile Türkiye’ye geri dönmeyi garanti eden mesleki, eğitim ve ailevi durumu gösteren belgelerin sunulması mecburidir.

Online işlemlerin bitimden sonra Yeni Zelanda Konsolosluğun yetkilendirildiği Başvuru merkezinden başvuru sahibin biometrik parmak izi için randevu alınması gerekmektedir.

Önemli Not: Yeni Zelanda’ya seyahat sebebi Yeni Zelanda vatandaşı ya da oturma izni bulunan bir yakını ziyaret ise; onun tarafından sponsor edilmeniz halinde Sponsorship Form NZIS 1025 formunu Yeni Zelanda’daki sponsor yakının doldurması gereklidir. 

Yeni Zelanda Konsolosluğu ve Türkiye Devleti’nin resmi tatil ve bayramlarında kapalı olduğu günlerin dikkate alınarak, seyahatin aksamaması için Yeni Zelanda Konsolosluğu’na  yapılacak vize müracaatlarının 1 ay evvelinden planlanması gerekmektedir.

 

Vize Başvuru İşlem Süresi

Yeni Zelanda vize süreci, başvuru işleme alındıktan sonra, diğer ülke vizelerine göre biraz daha uzun zaman alabilmektedir. Bu süreç sürekli olarak değişebilir. Bu sebeple, başvuru yapılmadan önce mutlaka konsolosluğun internet sitesinden vize başvuru süreçleri kontrol edilmelidir. Konsolosluğun internet sitesinde başvuruların ortalama 32 ile 63 gün içerisinde sonuçlandığı bildirilmektedir. Eğitim başlangıç tarihi ile vize başvuru tarihi arasında ortalama 2,5 – 3 ay kadar süre olması öğrenciler için daha verimli olacaktır.

Çalışma İzni

Öğrenciler belirli bir süre eğitim aldıklarında Yeni Zelanda’da haftada 20 saate kadar part-time olarak bir işte çalışabilir.

 

Vize Ücreti

Turist vizesi ücretsiz olup, öğrenci vizesi 210 ABD Doları’dır. Bu ücret ABD Doları olarak vize başvurusu esnasında doğrudan Yeni Zelanda Büyükelçiliği’ne ödenmelidir.

 

Vize Başvuru Sonucu

Yeni Zelanda vizesi başvuru işlemleri eksiksiz ve başarılı bir şekilde sağlanması dahilinde ortalama olarak 5-7 iş gün içinde vize çıkar. Ancak Yeni Zelanda Konsolosluğu’nun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumların göz önünde bulundurularak, Yeni Zelanda seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden en az 2 ay önce başvuruyu yapılması doğru olur.

 

 

VİZE TÜRLERİ

 

Turist Vizesi

3 ay ve daha kısa süreli eğitim almayı planlayan öğrencilere turist vizesi verilmektedir. Yeni Zelanda’da 9 aya ( 3+3+3)  kadar turist vizesiyle kalmak mümkündür. Turist vizenizi Yeni Zelanda’da gerekli şartları sağlamanız halinde öğrenci vizesine çevirmenize izin verilmektedir. Turist vizesi için Visitor Visa Application Form (INZ 1017) doldurarak gerekli belgeler ile başvurabilirsiniz.

 

INZ 1017 formu için bu adresi ( https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/options/visit ) ziyaret ederek indirebilirsiniz. Başvuru formunun sonunda size bir taahhütname imzalatılmaktadır. Taahhütname içerisinde; kendi maddi ihtiyaçlarınızı karşılayacağınızı, vize bitim sürecinde yasal yollardan ülkeden çıkış yapacağınız ve başvuru ücreti dekontunu belgelediğiniz gibi ayrıntılar vermektesiniz.

 

Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 

Not : Yeni Zelanda ya dil eğitimi amaçlı 3 aya kadar gidişlerde aşagıdaki belgeleri hazırlamak koşuluyla ziyaretçi vizesi başvurusu yapılmaktadır !!

 

 • Yeni Zelanda’ya eğitim amaçlı vize başvurusu yaparken pasaportunuzun, önceden alınmış pasaportlarınızın ve bütün vizelerinizin fotokopilerini dosyanızda bulundurmalısınız.

Pasaportunuzun dönüş tarihiden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

 • Yeni Zelanda öğrenci  vize başvuru ücreti 210 USD’dir. Bu tutar Amerikan Doları olarak vize başvurusu sırasında konsolosluğa elden ödenecektir.
 • 18 yaş altındaysanız, anne ve babanızın noterden ortak çıkaracakları bir muvafakat nameye ihtiyacınız vardır. Velayetinizin sadece bir ebeveyninizdeyse bunu belgelerle kanıtlamanız gerekmektedir.
 • Öğrenciyseniz, öğrenci belgeniz, mezun olmuşsanız diplomanız, bunun yanında katılmış olduğunuz başka okullardan verilmiş sertifikalarınız var ise onlar da vize başvurusu için hazırlayacağınız dosyanızda olmalıdır.
 • Ailenizin geçim kaynağına ilişkin,
 • SGK işe giriş belgesi, son 3 aylık maaş bordroları;
 • Kendi iş yeri ise, ticari sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü ve ticaret odası kaydı gibi belgelerin fotokopileri mutlaka vize başvurusu için hazırlayacağınız dosyanızda bulunmalıdır.
 • Ayrıca ailenizin banka hesap dökümleri, son 6 aylık banka hesap hareketleri ve bankadaki mevduatınızı belgeler banka yazısı (banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış orijinal evrak belgelenmelidir.)
 • Masraflarınız sizin tarafınızdan değil de aileden veya bir başka sponsorunuz olacak ise ;

‘ doldurulmuş ve imzalanmış Financial Undertaking for a student form ( form NZIS 1014 )

 • Yeni Zelanda da 36 haftadan fazla eğitim amaçlı kalacak olanlar her yıl için en az 10.000 NZD Yeni Zelanda Doları para gösterebilmelidir banka hesaplarında !!
 • 2 adet biyometrik vize fotoğrafı,

Yeni Zelanda vize başvurusunda kullanılabilmesi için fotoğrafınız son 6 ay içinde çekilmiş olup pasaport ölçülerinde olmalıdır.

 • Yeni Zelanda’da eğitim göreceğiniz okuldan gönderilen kabul mektubu ve faturanız da vize başvurusu için hazırladığınız dosyanızda olmalıdır.Kabul mektubu bütün kurs bilgilerini içermelidir. Kalınacak yer ve diğer harcamalar ödendiyse okuldan önceden ödendiğine dair yazı
 • Uçuş bilgileriniz ve oradaki konaklamanız ile ilgili tüm belgeler vize dosyanızda belirtilmelidir.
 • Herhangi bir nüfus müdürlüğünden kolayca çıkarabileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt örneği de gereklidir.
 • Sabıka Kaydı
 • Evliyseniz, evlilik cüzdanınızın fotokopisi
 • 6 aydan uzun süreli eğitim amaçlı kalacak olanlardan yeni zelanda konsolosluğu bazı sağlık koşulları ve testleri yaptırmalarını isteyecektir.

 

 

ÖĞRENCİ VİZESİ

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Çeşitleri 

 • Yeni Zelanda Çocuk Öğrenci Vizesi
 • Yeni Zelanda Değişim Programı Öğrenci Vizesi
 • Yeni Zelanda Ücretli Eğitim Öğrenci Vizesi
 • Yeni Zelanda Devlet Destekli Öğrenci Vizesi

 

Yeni Zelanda Çocuk Öğrenci Vizesi

Yeni Zelanda çalışma ve öğrenci vizesi sahipleri, Yeni Zelanda’da eğitim görürken ya da çalışırken bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının Yeni Zelanda’da okula devam edebilmeleri için Yeni Zelanda Çocuk Öğrenci Vizesi almaları gerekmektedir. Yeni Zelanda Çocuk Öğrenci Vizesine sahip olan çocuklar tıpkı Yeni Zelandalı çocuklar gibi herhangi bir okul harcı ödemeden yerel okullara devam edebilirler. Bu vizenin süresi çocuğun anne ya da babasının sahip olduğu Yeni Zelanda vizesinin süresine bağlı olarak belirlenmektedir. Yalnızca 19 yaş ve altındaki çocuklar başvurabilmektedir. Yalnızca Yeni Zelanda çalışma vizesi sahiplerinin, Yeni Zelanda Değişim Programı Öğrenci Vizesi sahiplerinin, Yeni Zelanda’daki bir üniversitede doktora programına kayıtlı olan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu bağımlı çocukları bu vizeden yararlanabilmektedir. Asıl Yeni Zelanda vizesi sahiplerinin çocuklarını maddi olarak destekleyebileceklerine dair finansal varlıklarının bulunduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. Yeni Zelanda Çocuk Öğrenci Vizesi sahibi 16 yaşından büyük çocuklar okul yılı boyunca haftada 20 saat yarı zamanlı, yılbaşı ve noel gibi tatil dönemlerinde ise tam gün çalışabilirler. 18 yaşından küçük çocukların çalışabilmesi için okullarından ve ebeveynlerinden ya da yasal vasilerinden izin almaları gerekmektedir. 18 yaşından büyüklerin yaz tatillerinde çalışmasına izin verilmemektedir.

Yeni Zelanda Değişim Programı Öğrenci Vizesi

Yeni Zelanda’daki bir eğitim kurumu tarafından onaylı bir öğrenci değişim programı kapsamında kabul edildiyseniz Yeni Zelanda’da tam zamanlı olarak eğitim alabilirsiniz. Böylece Yeni Zelanda’daki yüksek kaliteli eğitim standartlarından yararlanabilir ve uluslararası alanda kabul gören niteliklere sahip olabilirsiniz. Yeni Zelanda Değişim Programı Vizesi, değişim programının süresine bağlı olarak 4 yıla kadar verilebilmektedir. Bu vize ile yaşınıza ve eğitim programınızın süresine bağlı olarak haftada 20 saat yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışabilirsiniz. 18 yaşından küçüklerin çalışabilmesi için anne – baba ya da yasal temsilcisinden izin alması gerekmektedir. Vizeniz değişim programınızın bittiği tarihe kadar geçerli olacaktır. Bu tarihten sonra Yeni Zelanda’da kalmak ve tatil yapmak istiyorsanız 3 aylık Yeni Zelanda turistik vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yeni Zelanda Ücretli Eğitim Öğrenci Vizesi

Yeni Zelanda’da tam zamanlı bir eğitim almak için Yeni Zelanda ücretli eğitim öğrenci vizesine başvurabilirsiniz. Bunun için Yeni Zelanda’da onaylanmış bir eğitim sağlayıcısına kaydınızı yaptırmış olmanız ve eğitiminizin tüm masraflarını ödemiş olmanız gerekmektedir. Yeni Zelanda ücretli eğitim öğrenci vizesi ile Yeni Zelanda’da 4 yıla kadar eğitim alabilirsiniz. Eğitim alabileceğiniz okullar yükseköğrenim ve İngilizce dil eğitimi veren kurumlar olabilir. Bu vize sahipleri, koşulları sağlandığı takdirde eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarını da Yeni Zelanda’ya götürebilirler. Eğitiminiz süresince maddi olarak kendinizi destekleyeceğiniz paranızın Yeni Zelanda’da bulunması gerekmektedir. Eğer bir sponsorunuz varsa, eğitiminiz boyunca tüm gereksinimlerinizi karşılamalı ve ayrıca Yeni Zelanda’dan ayrılmanız gerekirse tüm masraflarınızı karşılamalıdır. Yeni Zelanda ücretli eğitim vizesi sahipleri, eğitimlerinin başladığı tarihten vizelerinin bitiş tarihlerine kadar geçerli olacak şekilde seyahat ve sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Bu vize ile okul yılı boyunca haftada 20 saat yarı zamanlı, yılbaşı ve noel gibi tatil dönemlerinde ise tam gün çalışabilirsiniz.

Yeni Zelanda Devlet Destekli Öğrenci Vizesi

Devlet destekli bir kredi ya da burs ile Yeni Zelanda’da 3 aydan daha uzun ve 4 yıla kadar tam zamanlı olarak eğitim görebilirsiniz. Yeni Zelanda Devlet Destekli Öğrenci vizesine başvurabilmeniz için öğrenim ücretlerinizin alacağınız kredi ya da burs ile ödeneceğine dair kanıtlar sunmanız gerekmektedir. Tam zamanlı olarak eğitim alabileceğiniz okullar yükseköğrenim ve İngilizce dil eğitimi veren kurumlar olabilir. Bu vize ile okul yılı boyunca haftada 20 saat yarı zamanlı, yılbaşı ve noel gibi tatil dönemlerinde ise tam gün çalışabilirsiniz. 16 yaşından küçüklerin çalışmasına izin verilmemektedir. 18 yaşından büyükseniz kendi başınıza Yeni Zelanda’ya giderek yaşayabilirsiniz, küçükler ise anne – baba ya da yasal temsilcileri ile Yeni Zelanda’ya gitmek ve yaşamak zorundadır. Anne – baba ya da yasal temsilci öğrenciyi Yeni Zelanda’da bırakarak ülkeden ayrılamaz. Yeni Zelanda Devlet Destekli Öğrenci Vizesi sahipleri koşulları sağlandığı takdirde eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarını da Yeni Zelanda’ya götürebilirler. Ayrıca eğitimlerinin başladığı tarihten vizelerinin bitiş tarihlerine kadar geçerli olacak şekilde sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar.

 

VİZE BAŞVURUSU

Vize Bölümüne sunulan belgelerin (Offer of a place veya Letter of Acceptance hariç) orijinalleri veya noter tasdikli kopyalar ibraz edilmelidir.

Eğer Yeni Zelanda’da eğitim süreniz 3 ayı geçiyorsa öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Vize işlem süreci normal şartlarda 2 hafta içinde sonuçlanmasına rağmen, ek belge talebi ve özel koşullar oluşmasına karşın Yeni Zelanda seyahatinizden 5-6 hafta önce vize işlemlerine başlamanız yararlı olacaktır

Yeni Zelanda öğrenci vizesi için başvurabileceğiniz en erken tarih eğitiminizin başlayacağı tarihten 90 gün öncesidir. Eğitiminizin başlangıç tarihine 90 günden daha uzun bir süre varsa ve vize başvurusunda bulunursanız Yeni Zelanda Konsolosluğu başvurunuzu kabul etmeyecektir. Bununla birlikte başvuru yaptığınız tarih ile eğitiminizin başlangıç tarihi arasında çok kısa bir zaman olmamasına da dikkat ediniz. Eğitiminizin başlangıç tarihine az bir zaman kala yaptığınız Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvurunuz Yeni Zelanda Konsolosluğu’nun yoğunluğuna bağlı olarak geç sonuçlanabilir ve vizeniz seyahat tarihinize yetişmeyebilir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvurusunda bulunmadan önce kalacağınız yer ve uçak rezervasyonlarınızı yaptırmış olmanız ve başvuracağınız öğrenci vizesi türüne göre eğitim ücretlerinizin ödenmiş olması gerekmektedir. Yeni Zelanda Konsolosluğu vize başvuru evrakları arasında rezervasyon belgeleri ile eğitim ücretinin ödendiğine dair kanıtları görmek istemektedir. Uçak rezervasyonlarınızı dilerseniz ön rezervasyon şeklinde satın almadan yapabilirsiniz. Dilerseniz uçak biletinizi satın da alabilirsiniz. Eğitim ücretlerinizin, kalacağınız yerin ücretlerinin ödenmiş olmaması ve uçak biletlerinizin rezervasyonunun yapılmış olmaması durumunda Yeni Zelanda Konsolosluğu tarafından vize başvurunuz kabul edilmeyebilecektir.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvurusu için hazırlamanız gereken tüm belgeler İngilizce olmalıdır. İngilizce olmayan belgelerinizin onaylı İngilizce çevirileri yaptırılarak Yeni Zelanda Konsolosluğu’na o şekilde sunulmalıdır.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvurularınız yapıldıktan sonra başvuru işlemleri arasında konsolosluk mülakatı, parmak izi ya da biyometrik fotoğraf randevusu aşamaları bulunmamaktadır. Başvuru işlem ve şekilleri Yeni Zelanda Konsolosluğu’nun takdirindedir ve Yeni Zelanda Konsolosluğu’na bağlı olarak her zaman değişiklik gösterebilir.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvurunuz için gerekli tüm evrakları hazırladıktan sonra başvurunuz online olarak yapılacak ve başvuru formlarıyla birlikte diğer istenen evraklar Yeni Zelanda Konsolosluğu’na teslim edilecektir. Öğrenci vizesi başvurunuzun kabul edilmesini sağlamak için istenilen tüm evrakları tam ve eksiksiz sunmak zorunludur. Bunu yapmadığınız takdirde, başvurunuz kabul edilmeden size geri gönderilecektir.,

Yeni Zelanda vizesi başvurusu yapmak için gerekli tüm evrakları eksiksiz olarak hazırlamış olmanız Yeni Zelanda vizenizin konsolosluk tarafından kesin olarak verileceği anlamına gelmemektedir. Vize başvurunuzu değerlendirme ve olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırma yetkisi yalnızca Yeni Zelanda Konsolosluğu’na aittir.

Yeni Zelanda vizesi için gerekli evraklar Yeni Zelanda Konsolosluğu tarafından talep edilen evrak listelerinden oluşmaktadır. Yeni Zelanda Konsolosluğu bu evraklar haricinde sizden başka evrak talebinde bulunabilir ya da bizzat ulaşarak ek bilgi isteyebilir

Yeni Zelanda Konsolosluğu’nun vize başvurunuzla ilgili olumlu ya da olumsuz bir karar verme süreci yaklaşık 20 iş günü sürmektedir. Bazı başvurular için bu süre 60 güne kadar çıkmaktadır.

Vize başvurunuz Yeni Zelanda Konsolosluğu tarafından incelenecek ve değerlendirme aşamasından sonra onaylanırsa tarafınıza elektronik ortamda gönderilecektir. Yeni Zelanda’ya seyahat etmeden önce vizenizden bir çıktı almanız ve bu çıktıyı geçerli pasaportunuz ya da seyahat belgenizle birlikte yanınızda taşımanız gerekecektir.

Güncel vize ücretleri hakkında bilgiyi bu adreste (https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/tools-and-information/forms-guides-and-checklists ) bulabilirsiniz. Program; ülkenizi ve vize türünüzü seçtiğinizde otomatik olarak vize ücretini hesaplamaktadır.

Vize Bölümüne, gerekli belgelerin (Offer of a place veya Letter of Acceptance hariç) orijinalleri veya noter tasdikli kopyaları sunulmalıdır

 

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi ile Yapabildikleriniz

 • Eğitiminizin süresine bağlı olarak Yeni Zelanda’da kalabilir,
 • Eğitim görebilir,
 • Vize türünüze bağlı olarak belli saatlerde çalışabilir
 • Vize başvurunuza eşinizi ve bakmakla yükümlü olduğunuz 19 yaşın altındaki çocuklarınızı ekleyebilirsiniz..

 

Yeni Zelanda öğrenci vizesi için gerekli belgeleri aşağıda bulabilirsiniz;

 

 1. Eksiksiz doldurulmuş, imzalanmış ve tarih atılmış başvuru formu (NZIS 1012 Application to Study in New Zealand)
 2. Yeni Zelanda’dan ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren en az 3 ay geçerli pasaport ve tüm Pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopileri.
 3. Son 3 ay içinde çekilmiş bir adet fotoğraf
 4. Uçuş Detaylarınız (Vize Bölümü size vize vereceğini duyurduktan sonra biletin aslını görmek isteyebilir ancak önceden biletinizi almanızı tavsiye etmiyoruz.)
 5. US$ 210 Başvuru Ücreti. (Önceden duyurmadan değişiklik yapılabilir). Bu ücret Elçiliğimize başvuru sırasında, Amerikan doları olarak ve peşin ödenecektir. Elçilik; kredi kartı, çek, banka transferi veya eft pos ödemelerini kabul edememektedir.

6.Yeni Zelanda’da eğitim göreceğiniz okul/enstitü/üniversite’den kursa kabul
mektubunuz (Offer of a place). Bu mektup göreceğiniz kurs ile ilgili tüm detayları
belirtmesi gerekmektedir. Ödenmiş eğitim ücretini gösteren fatura

 1. Başvuru sahibi çalışıyorsa ve masraflar kendisi tarafından karşılanacak ise:
  a. Banka hesap cüzdanları
  b. Çalıştığı işyerinden işvereni tarafından şirketin antetli kağıdına bu şirketteki
  görevini, ne kadar süredir burada çalıştığını, kullanacağı onaylanmış izin günü sayısı
  ve tarihleri ve seyahat sonrası aynı işyerinde tekrar çalışacağınız belirtilen resmi
  bir yazı.
  c. Çalıştığı işyerine ait evraklar
  – Vergi Levhası
  – İmza sirküleri
  – Ticaret/Sanayi odası faaliyet belgesi
  – Ticaret Sicil Gazetesi
  d. Varsa kendisine ait tapu/tapular
  e. SSK’lı işe giriş bildirgesi
  f. Kurs bitiminde aynı işyerinde görevine devam edecekse işverenden antetli kağıda yazılmış resmi bir garanti yazısı
  g. Maaş Bordrosu
 2. Öğrencinin masrafları ailesi veya herhangi başka birisi tarafından karşılanıyorsa:
  a. Eksiksiz doldurulmuş ve bankadan onaylanmış ‘Financial Undertaking for a Student Form’ (NZIS 1014).
 3. Ailesi veya masrafları karşılayan diğer şahısın veya kurumun 7. maddede
  belirtilen tüm evrakları da ayrıca ibraz etmesi gerekmektedir.
 4. Öğrenci burslu olarak okumaya gidiyorsa:
  a. Tam burs hakkı verildiğine ve bu bursun neleri kapsadığına dair Yeni Zelanda’daki okuldan detaylı resmi bir yazı
  b. Burs kapsamı içine girmeyen diğer tüm harcamalar için öğrencinin 7. veya 8. maddedeki tüm koşulları yerine getirmesi ve belgelemesi gerekmektedir.
 5. Eğer kalınacak yer parası ve diğer tüm harcamalar önceden ödendiyse, eğitim enstitüsü/okul veya üniversiteden bunların önceden ödendiği ve garanti olduğuna dair resmi bir yazı.
  11. Yeni Zelanda’da kalınacak yerin garanti olduğunu belirten resmi bir yazı.
 6. Yeni Zelanda’da 6 aydan daha uzun süreyle kalacak olanlardan bazı detaylı sağlık koşullarını yerine getirmeleri istenecektir.
 7. Transkriptler, diplomalar, dereceler ya da sertifikalar gibi akademik belgeler varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kurs sertifikaları, var ise TOEFL/IELTS skorunuz
 8. Ülkede kalacağınız süre içinde geçim giderlerinizi karşılayabilecek yeterli maddi kaynağınız olduğuna dair kanıt niteliğinde belge. Bir tam yıl eğitim için 15,000 Yeni Zelanda doları ve aylık 1,250 Yeni Zelanda dolarınız olduğunu göstermeniz gerekecektir. Bu aşağıdakileri içerebilir:
  • Banka hesap özeti
  • Konaklama ve geçim giderlerinizi karşılamak için maddi sorumluluğu üstlenen bir sponsor
  • Bir burs programı
 1. Eğitiminiz bittikten sonra Yeni Zelanda’dan ayrılacağınıza dair kanıt. Bu kanıt uçak biletleri olabilir, ama opsiyoneldir
 2. İçeriğinde minimum program süresi, toplam eğitim ücreti ve bu ücretin yerel para birimi mi dövizle mi olduğuna dair bilgileri içeren Yeni Zelanda’daki eğitim kurumunuzdan alınmış bir kabul mektubu. Program Yeni Zelanda Yeterlilik Kurumu (Qualifications Authority) tarafından onaylanmış olmalıdır
 3. Evli iseniz evlenme cüzdanı ve Aile Belgeleri
 4. Askerlik terhis / tecil belgesi
 5. Nüfus Kayıt Örneği

 

Yeni Zelanda’da 2 seneden uzun süre eğitim görecek olanlardan ;

 • Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu (NZIS) tarafından Panel Doktorları ve Radyolojistler tarafından eksiksiz doldurulmuş Medical and Chest X-Ray Certificate (NZIS 1007’yi) sunmaları gerekmektedir.
 • 17 yaşından daha büyükseniz vatandaşı olduğunuz ülkenizden alınan ve başvuruyu yapmadan önce 5 sene veya daha uzun süreyle yaşadığınız ülke/ülkelerden alınan sabıka kaydı ibrazı gerekmektedir.

Önemli

 • Yeni Zelanda’ya yalnızca 12 hafta ya da daha az süreyle kurs için gidecek olanlar yukarıda belirtilen evrakları ibraz etmek kaydıyla Ziyaretçi Vizesi (Visitor Visa) için başvurabilirler.
 • Göçmenlik Ofisi yukarıdaki belgelerle birlikte ilave dokümanlar sunmanızı isteyebilir.
 • Sunduğunuz tüm belgeler incelenmeye tabi tutulabilir.
 • Göçmenlik Ofisi, başvuru sahibine, öğrenci vizesi verileceğini duyurmadan önce, Yeni Zelanda’daki okul ve kalınacak yer parasının yatırılması istememektedir.
 • Öğrenci vizesi başvurunuzun kabul edilmesini sağlamak için istenilen tüm evrakları tam ve eksiksiz sunmak zorunludur. Bunu yapmadığınız takdirde, başvurunuz kabul edilmeden size geri gönderilecektir.
 • Yeni Zelanda’da 36 haftadan daha kısa süreli eğitim görecek Öğrencilerden yukarıdaki tüm evraklara ek olarak kurs parası hariç her ay için en az 1.000 Yeni Zelanda tutarında para beyan etmesi gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda’da 36 haftadan daha uzun süre eğitim görecek olanlardan (gidiş-dönüş bileti hariç) her yıl için 10.000 Yeni Zelanda tutarında para beyan etmesi gerekmektedir.
 • Öğrenci vizesi başvurunuz sunduğunuz evraklar, Yeni Zelanda’daki okuldan ve/veya kalınacak yerden ve/veya diğer bir ofisten bilgi edinilmesi ve/veya başvuru sahibinin mülakata alınması durumlarında uzayabilir.

 

ÖNEMLİ

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi için yaptığınız başvuru Yeni Zelanda Konsolosluğu tarafından kabul edilse dahi bu Yeni Zelanda’ya giriş yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Geçerli Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi ile Yeni Zelanda’ya seyahat edebilirsiniz. Ancak aşağıdaki durumlarda sınır görevlileri tarafından ülkeye girişiniz reddedilebilir:

 • Göçmenlik yetkililerinin aradığı karakter şartlarına uymuyorsanız
 • Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi aldıktan sonra vizenizin koşullarını sağlayabilen durumunuzda değişiklik olduysa
 • Parmak izi ya da iris taraması istendiği halde buna izin vermiyorsanız
 • Seyahatiniz boyunca kendinizi destekleyeceğiniz maddi varlıklarınızı ve sponsorunuz varsa sponsorunuzun maddi varlıklarını kanıtlayamıyorsanız

Yeni Zelanda’ya Girişinizde Sınır Yetkilileri Tarafından Aranan Nitelikler

 • Geçerli bir pasaporta ya da seyahat belgesine sahip olmanız gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda’ya seyahat edebilmenizi sağlayan geçerli bir Yeni Zelanda vizenizin olması gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda’dan başka bir ülkeye geçecekseniz, seyahat edeceğiniz ülkeye giriş yapabileceğinize dair vize ve seyahat bileti gibi kanıtlara sahip olmalısınız.
 • Yeni Zelanda seyahatiniz boyunca maddi olarak kendinizi destekleyebileceğinizi kanıtlayan varlıklara sahip olduğunuzu gösterebilmelisiniz.
 • İstendiği takdirde sağlık ve karakter gereksinimlerini karşılayabilmelisiniz.

Sorulduğu takdirde Yeni Zelanda’yı neden ziyaret ettiğinizi doğru olarak söylemelisiniz

 

Yeni Zelanda Büyükelçiliği Adresi

İran Cd. No: 13 K:4 Kavaklıdere Ankara

Tel: 0312 467 90 56

 

Yeni Zelanda Büyükelçiliği Ankara (Konsolosluk Bölümü) Adres:

Kızkulesi Sok. No:11 Gaziosmanpaşa, Ankara adresine vize müracaatları yapılmalıdır.
Yeni Zelanda Ziyaretçi Vizesi ve Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi başvurularının Ankara’da bulunan Yeni Zelanda Büyükelçiliği’ne yapılması gerekmektedir. 90 günden uzun süreli Yeni Zelanda seyahatleri için Londra’daki Yeni Zelanda Göçmenlik Servisi (NZIS) ofisine Çalışma ve Oturma Vizesi için müracaatta bulunmaları gereklidir.
Yeni Zelanda Göçmenlik Servisi Londra
Adres: Mezzanine Floor, New Zealand House, 80 Haymarket, London SW1Y 4TE United Kingdom

#iguru_button_63c0f4044d5ac .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0f4044d5ac .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0f4044d5ac .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0f4044d5ac .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0f4044f6b1 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0f4044f6b1 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0f4044f6b1 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0f4044f6b1 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0f40451691 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0f40451691 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0f40451691 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0f40451691 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c0f404ad677 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0f404ad677 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0f404ad677 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0f404ad677 a:hover{ color: #ffffff; }