Work and Study

Çalış – Öğren – Gez!

 

Work and Study katılımcıların hem İngilizce dil eğitimi alabileceği hem de çalışarak para kazanabilecekleri bir programdır. En az 24 hafta İngilizce dil okulları ya da sertifika programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin eğitimleri sürecince çalışarak cep harçlıklarını karşılayabilecekleri ‘’part-time’’ iş garantili programlardır. Kısaca, İngilizce öğrenmek için bir dil okulu veya sertifika okuluna devam ederken aynı zamanda çalışarak masraflarınızı bir kısmını karşılayabileceğiniz bir program olarak tanımlayabiliriz. Fakat Work & Study Programı kişilere zenginlik katmak amacı taşımayan bir programdır özellikle yaşam masraflarınızı çıkarmak ve İngilizce pratik yapmak için çok faydalı bir programdır.

Temel olarak insanlar dil yeteneklerini geliştirmek, hiçbir bilgisi yoksa İngilizce öğrenmek, profesyonel veya eğitim kariyeri için kendine yatırım yapmak hedefleriyle Work and Study programlarına katılır. Bu anlamda oldukça nitelikli bir programdır. Normal dil okulu programlarından farklı olarak ‘’Work and Study’’ ismini kullanıyor olmasının sebebi, öğrencilerin bu programlarla yurtdışına gittiğinde çalışma izni alabiliyor olmasıdır. Fakat work and study programı ile asıl amaçlanan öğrencileri biraz daha eğitime yöneltmektir.

Work and Study programına katılabilmek için yine o ülkeye dil okuluna gittikten sonra çalışma izni için başvuru yapmak gerekmektedir. WAS programı ile, dil eğitimi alırken çalışmak isterseniz çalışma izni almak zorundasınız. Work and Study programına katılabilmek için o ülkenin dil okullarına katılan öğrencilere yasal olarak çalışma izni vermesi gerekmektedir. Örnek olarak Malta dil okullarında eğitim alıyorsanız, Malta’nın çalışma izni şartlarına göre başvuru yapmanız ve çalışma izni almalısınız. İngilizce dil okuluna giden öğrencilere yasal çalışma izni veren ana dili İngilizce olan ülkeler Malta, İrlanda, Yeni Zelanda ve Avustralya’dır. Ana dili İngilizce olmasada halkın %80’nin İngilizce konuşmasından dolayı Dubai’de Work and Study programını yapan ülkeler arasında yer almaktadır.

 

Work and Study programının amacı nedir ?

Work and Study’de ana amaç dil geliştirmek ve sertifika alarak nitelikli bir kalifikasyona sahip olmak bir yandan da çalışarak para kazanmaktır.

Work and Study programı hangi ülkelerde yapılabilmektedir ?

Avustralya, İrlanda, Yeni Zellanda, Malta ve Dubai’de yapılabilir.

Work and Study programı için katılmak için başvuru şartı var mı ?

Work & Study için herhangi bir başvuru şartı aranmamaktadır.

Work and Study programında en az 24 hafta İngilizce dil kursu olmak zorundadır.

Work and Study Programına Nasıl Gidilir? Nasıl başlanır ?

Öncelikle minimum 24 haftalık bir dil okuluna kayıt yaptırmanız gerekiyor. Eğer dil seviyeniz yeterli ise adım attığınız anda iş bulma olanakları önünüze sunuluyor. Dil seviyeniz yeterli değilse de dil okulunda yeterli seviyeye gelene kadar beklemeniz gerekmektedir.

Work and Study program süresi ne kadardır ?

Work & Study Programı 6 ay veya 2 yıllık bir eğitim programlar dahilinde verilir.

Work and Study’de 3 ay – 4 ay gibi bir süre kısıtlaması yok. 1 yıl da olabilir, hatta İrlanda gibi bazı ülkelerde 2 yıla kadar uzatılabilir. Süreler 12 haftayla 2 yıl arasında değişebilir.

İrlanda’ da Work & Study Programında en az 26 haftalık bir dil okuluna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Program süresinde enaz 15 saat ders alınarak, öğrencilerin part-time çalışması sağlanmaktadır.

Avusturalya ve Yeni Zelanda’ da Work & Study Programına katılan adayların 24 veya 42 hafta Dil okulu veya Sertifika programına kayıt yaptırmak ön koşuldur. Öğrencinin ders saatlerine işe göre ayarlanır.

Kanada’ da Work & Study Programında en az 24 hafta İngilizce bir program alınması şartı vardır. Haftada 20 saatlik genel İngilizce programı alan, kurs bitiminde haftada 20 saat çalışabilir. Haftada 30 saatlik Yoğun İngilizce programına katılanlar, 6 aylık dil eğitimi sonrasında haftada 40 saat olan full-time çalışma hakkına sahip olur.

Work & Study ile İrlanda, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’ da hafta içi 20 saat olan part-time, tatil günleri sürecince haftada 40 saat yani full-time çalışabilirsiniz.

Work and Study programına hangi vize statüsünde katılım sağlayabilirsiniz ?

Work and Study’de programa öğrenci vizesiyle öğrenci statüsünde gidiliyor. Ülkeye dönüş yapmadan vizeyi uzatma imkânı tanınıyor.

Work and Study programında part- time mı full-time olarak mı çalışabilirim ?

Work and Study’de vize süresince gittiğiniz ülkede okuduğunuz okulun yanı sıra part-time olarak çalışma hakkınız oluyor. Okulun tatil olduğu dönemlerde full-time olarak çalışılabiliyor.

Work and Study programı için öğrenci olmak gerekli midir ?

Work and Study programına katılabilmek için üniversite öğrencisi olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Work and Study programında boş zamanım olacak mı ?

Work and Study’de okuldan (ve çalışırsanız işten) arta kalan zamanlarda gezebilirsiniz. Okulların sunduğu aktivite ve gezi programlarına ücretsiz katılabilirsiniz.

Work and Study programına  katılmak için dil seviyesi önemli mi ?

Work and Study programına dahil olmak için öncelikli olarak belli bir dil seviyesinde olmanız gerekiyor. Okullar tarafından belirlenen bu seviyenin altında kalırsanız asla katılamazsınız diye bir durum söz konusu değil. Yapılan programlama ile önce dil seviyeniz yeterli düzeye gelecek kadar eğitim alıyor, sonrasında dil okulunuz devam ederken çalışmaya başlıyorsunuz.

Work & Study programı, sizin İngilizce yeterliliğinizle ilgilenmez. Hiç İngilizce bilmeyenler de katılabilir.

Sadece İngilizcesi orta düzeyde olmayan adaylar, dil yeterlilikleri orta düzeye ulaştığında çalışmaya başlayabilir ve işe yerleştirilirler.

Work and Study programı için belirli bir yaş kriteri var mı ?

Work and Study programı için yaş sınırı yoktur. Her yaştan insan başvuru yapabilir.

 Work and Study programı için başlangıc tarihi var mı ?

Wok and Study programında süre ve tarih sınırlaması bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman programa dahil olabilir ve istediğiniz süre boyunca katılabilirsiniz. Önemli olan kısım İngilizce dil okuluna devam etmenizdir. Work & Study programının başlangıç tarihide yoktur. Dil okulları yıl içinde her pazartesi günü yeni kayıtlar alır. Size uygun olan pazartesini seçip ve başlayabilirsiniz.

Work and Study programı için staj programı mıdır ?

WAS programı bir staj programı değildir.

Daha fazla kalmak istersem program süremi uzatabilir miyim?

Work and Study programında gittikten sonra dönmenize gerek kalmadan kurs yenileme yapıp sürenizi 2 kere daha 8 aylık uzatabilme hakkınız vardır. Yani toplamda 3 kere Work and Study yapabilir ve 24 ay boyunca İrlanda’da kalabilirsiniz.

Çalışılacak işler ne tarz olur?

Work and Study için öğrencilerin iş bulmaları girişkenliklerine ve özellikle İngilizce seviyelerine bağlıdır. İş imkanları olarak restaurantlarda, publarda, cafelerde, alışveriş dükkanlarında; garsonluk, mutfak çalışanı, barmenlik-bar çalışanı, kasiyerlik, tezgahtarlık gibi farklı ve basit işlerde part-time olarak çalışabilirsiniz.

Work and Study programı sonunda bir sertifika var mı ?

Work And Study programında isminden de anlaşılacağı gibi programın içeriğine eğitim, yani İngilizce Dil Kursu dahildir. Öğrenciler Work and Study programı çerçevesinde kaliteli bir dil sertifikasyonuna sahip olursunuz. Program sürenize göre program sonunda Türkiye’de kullanabilecekleri CV’lerine ekleyebilecekleri uluslararası geçerliliği olan İngilizceyi anadiliniz gibi konuşabilme, akademik olarak bunu kanıtlayabilecek sertifikalara sahip olabilme şansınız olur. Kariyerinizi inşa etmiş olursunuz.

Programlar

#iguru_button_63c0a6b7d0636 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0a6b7d0636 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0a6b7d0636 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0a6b7d0636 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0a6b7d2b46 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0a6b7d2b46 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0a6b7d2b46 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0a6b7d2b46 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0a6b7d4b9b .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0a6b7d4b9b .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0a6b7d4b9b .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0a6b7d4b9b .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a6b8780d6 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a6b8780d6 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a6b8780d6 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a6b8780d6 a:hover{ color: #ffffff; }