Rusya Bayrağı

Rusça, Avrupa ve Asya’nın coğrafik olarak en yaygın dili olarak kabul edilir. Ayrıca, Rusça en çok konuşulan Slav dili olarak bilinir. Rusça, İngilizceden sonra internet ortamında kullanılan en yaygın ikinci dildir. Rusça, Birleşmiş Milletler’in 6 resmi dilinden biridir. Rusça’nın doğduğu topraklarda, Rusya’da köklü dil okullarında Rusça öğrenebilirsiniz. Rusya’nın kültürü, mutfağı ve sosyal yaşamınını deneyimleyerek öğrenme imkanına sahip olabilirsiniz.

Rusya’da var olan dil okulları, kaliteli eğitim standartlarına sahiptir ve diğer Rusça konuşulan ülkelere nazaran dünyada Rusça dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en fazla başvurdukları okullardır. Rusya’da dil eğitimi son yıllarda Türk vatandaşları tarafından da çokça tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir. Özellikle son zamanlarda iki ülke arasında gerçekleşen gerek siyasi, gerek ekonomik, gerekse kültürel işbirliği bu artışı tetikleyen en önemli nedenler arasındadır.  Her geçen gün artan Türkiye – Rusya ilişkileri  ticari ve turistik ilişkiler, Rusça öğrenmeyi oldukça önemli bir noktaya getirmiştir.  

Rusya’daki dil okulları, geniş çaplı eğitim programları sunar. Rusya’daki dil okullarında alabileceğiniz eğitimlerden bazıları şöyledir:

Yoğunlaştırılmış Kurslar: Bir hafta kadar kısa bir sürede tamamlanabilen yoğunlaştırılmış kurslar seyahat etmek için çok zamanı olmayan, ancak dil becerilerini geliştirmek veya bir sonraki seviyeye taşımak isteyen yabancı öğrenciler için uygundur. Yoğunlaştırılmış kurslar, Günlük yaşantınızda Rusçayı daha iyi konuşabilmenize yardımcı olmak için genellikle Paskalya ve Noel gibi tatil dönemlerinde yapılır.

Yaz Kursları: Rusya aşırı soğuk, karlarla kaplı bir ülke olarak bilinmesine rağmen, bu durum yaz ayları için geçerli değildir. Kendi ülkenizde de dil eğitimi alıyorsanız ve sömestr tatillerinizde dil becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, yaz tatilinde Rusya’da dil eğitimi almak iyi bir fikir olacaktır.

Akademik Rusça / İş Rusçası: Rusçayı iyi biliyorsanız, akademik veya iş için Rusça kursları iyi bir seçenek olacaktır. Bu tür kurslarda verilen dilbilgisi ve kelime bilgisi eğitimleri çok kapsamlıdır, ancak yine de Rusçası mükemmel olmayanlar için tasarlanmıştır. Akademik Rusça kursları, İngilizce ve Rusça konuşabilen veya bu dille yakından ilişkili Slav dilini konuşabilen kişiler için çok uygundur.

Özel Dersler: Bir öğretmenle yapacağınız birebir dersler kendi hızınızda eğitim almanıza ve zor bulduğunuz belirli alanlarda çalışmanıza yardımcı olacaktır. İki seviyenin arasında kaldığınızı ve bir grup içinde iyi öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bu kurs iyi bir tercih olacaktır.

TORFL Sınavına Hazırlık: Yabancı Dil Olarak Rusça Sınavı (TORFL) 1990’larda oluşturulmuştur ve altı seviyeden oluşmaktadır. Altı seviyeden herhangi biri için TORFL hazırlık kurslarına katılabilirsiniz. Daha genel Rus sınıfları size bu sınav hakkında bilmeniz gereken şeylerin çoğunu öğretirken, belirli sınav hazırlık kursları seviyeniz için gerekli olan detaylara odaklanmanızı sağlar.

Eğitimin kalitesini sağlamak için, ülke çapında kalite kontrol ve değerlendirme mekanizması faaliyet göstermektedir. Bu mekanizma, devlet eğitim standartları, lisanslama ve devlet akreditasyonlarını içerir. Rusya’daki bazı dil okulları, devlet akreditasyonları dışında EAQUALS gibi uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından da akreditasyona sahip olabilirler. EAQUALS: European Association for Quality Language Services, Avrupa Birliği sınırları içinde dil eğitimi veren kurumları akredite eden Avrupa Dil Hizmetleri Kalite Birliğidir.

Genel anlamda Rusya’da dil eğitiminin diğer ülkelere göre daha uygun olduğu söylenebilir. Rusya’da yaşam öğrenciler için ekonomik sayılabilir ölçüdedir. Rusça Dil Okulları genellikle Moskova ya da St. Petersburg şehirlerinde yer almaktadır. Bu iki şehir Rusya’nın en büyük ve popüler şehirleri olduğu için yaşam standartları ve masrafları diğer şehirlere nazaran biraz daha yüksektir, ancak Rusya’da yaşam genel olarak ev kiraları hariç Türkiye’den giden bir öğrenciye ucuz gelmektedir. Ulaşım ucuzdur, özellikle metro çok yetkin ve çok ucuzdur. Bir metro bileti ile Moskova’da çok uzun mesafeler kat edebilirsiniz. Rusya’da yeme içme konusunda da büfelerde ve bunun gibi yerlerde de yerseniz sorun yok ama lokantalara gidip yemek yiyeyim diyorsanız lokantalardaki yemekler biraz pahalı olacaktır. Son derece hareketli ve renkli bir gece hayatına sahip olan Moskova’da her keseye hitap eden mekanlarda sabaha kadar eğlenmek mümkündür.

Türkiye, Rusya ve diğer bölge ülkeleri arasında her geçen gün artan ticari ve siyasi ilişkiler nedeniyle Rusça öğrenmek, öğrenciler için önemli bir avantaj olacaktır. İngilizce’nin üzerine 2. bir yabancı dil olarak Rusça’nın seçimi sizi başkalarından birkaç adım öne taşıyacaktır. Rusça eğitimini Rusya’da alanlar sadece dili öğrenmekle kalmayıp Rus kültürünü ve yaşayış biçimini de daha yakından tanıyıp, dili daha hızlı kavrama imkanı bulmuş olacaklar. Türkiye’de özellikle turizm sektöründe yatırım yapmayı düşünenler için Rusça’nın önemi aşikardır. Her yıl milyonlarca turist Rusya’dan ülkemize gelmektedir. Ayrıca özel sektörde de sayıları her geçen gün artan Türk-Rus şirketlerinde iş imkanına sahip olabilme şansınız artmaktadır. Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı Rusya’da farklı kültürleri tanımak öğrencileri kültür bakımından zenginleştirecektir. Soğuk bir ülke olmasına rağmen kesinlikle görülmesi gereken birçok önemli şehri ve güzellikleri olan Rusya, eğitim alınmaya ve yaşanmaya değerdir.

Aile Yanı

Çocuklu veya çocuksuz aileler gibi seçenekler sunulmaktadır. Ev sahibi aileler, sosyal, sabırlı ve anlayışlıdır, her gün mutlaka Rusça konuşmak için öğrencilere vakit ayırırlar. Böylece hem geleneksel Rus kültürünü öğrenirken Rusça pratiği yapma imkanı yakalanır. Ruslar aynı Türkler gibi aile değerlerine bağlı ve misafirperver oldukları için, evlerinde barınan öğrencilerin yaşadıkları sorunlarda da destek olmaya çalışırlar. Tek veya çift kişilik odalarda yarım veya tam pansiyon seçenekleri mevcuttur. Ev sahibi aileler, dil okulları tarafından seçilir ve denetlenir. Okul ile ev arası mesafe toplu taşıma ile 30-60 dakika sürebilir.

Paylaşımlı daireler

Bu konaklama tipinde kendinize özel veya oda arkadaşlı oda tercih edebilir, daha özgür bir ortamda dil öğrenebilirsiniz.Tek kişilik veya paylaşımlı odalar, paylaşımlı veya paylaşımsız banyo, mutfak, çamaşırhane, internet, yemekli veya yemeksiz vb imkanlar sunulabilir. 

Oteller

Kısa süreli dil eğitimi için Rusya’ya gelen öğrencilerin çoğunlukla tercih ettiği, ancak en pahalı konaklama tipidir. Dil okullarının çoğunun anlaşmalı olduğu otellerde indirimli fiyata ve okula yakın mesafede barınma imkanı da bulunmaktadır.

Stüdyo Daireler

Çoğunlukla dil okullarının anlaşmalı olduğu ev sahiplerinden kiralanan, zaman zaman indirimli fiyatlar sunan, okula yakın mesafede olma şansına sahip, konforlu ancak pahalı bir konaklama şeklidir.

ŞEHİRLERE GÖRE RUSYA DİL OKULLARI

#iguru_button_63c0850a7aab2 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0850a7aab2 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0850a7aab2 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0850a7aab2 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0850a7d3c3 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0850a7d3c3 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0850a7d3c3 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0850a7d3c3 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0850a80179 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0850a80179 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0850a80179 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0850a80179 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c0850b202ab a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0850b202ab a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0850b202ab a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0850b202ab a:hover{ color: #ffffff; }