ispanya bayrak

İspanya, Avrupa’nın güneybatısındaki İber Yarımadası’nda yer almaktadır. Doğusu ve güneyi Akdeniz ile çevrili durumda olan ülkenin, kuzeyde Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunuyor. Şirin bir Avrupa ülkesi olan İspanya, modern bir ülkedir. Geçmişten gelen tarihi dokusunu muhafaza edebilmiş olan ülkede insanlar çok sıcakkanlıdır ve yabancı ülkeden gelen ziyaretçilere karşı da oldukça saygılı ve kibarlardır. İspanyollar, renkli bir kültüre sahiptir ve sanata, eğlenceye oldukça düşkündürler. İspanya’nın resmi dili, İspanyolcadır. Ancak ülkenin eğitim seviyesi yüksek olduğu için yerel halkla İngilizce konuşarak anlaşabilirsiniz. İspanya’nın özerk bölgelerinde Baskça, Katalanca, Galiçyaca gibi dillerin konuşulduğuna şahit olabilirsiniz.

İspanya’da dil kursu öğrencisi olarak öğrenim görmek, bir dili öğrenmenin en etkin unsurlarını bir araya getirir. Sınıf içi iletişim egzersizleri ve faaliyetleri tamamen İspanyolca’nın gerçek hayatta kullanımı üzerine odaklanmıştır, dolayısıyla dili çeşitli durumlarda nasıl konuşmanız gerektiğini öğrenirsiniz. İspanya dil kursuna katılmak, ayrıca İspanyolcanızı sınıf dışında kullanmanızı da sağlamaktadır. Alışveriş ve restoranda yemek yemek gibi kendi anadilinizde basit gibi görünen faaliyetler, İspanya’da birer öğrenim fırsatına dönüşür. İspanya dil kursları ile öğrenim görmek sürükleyici bir deneyimdir. İspanya’da dil eğitimi için en fazla; Barcelona, Madrid, Valencia, Malaga, Sevilla, Cadiz, Salamanca, Alicante, Granada, Marbella, Tenerife şehirleri tercih edilmektedir.

İspanya dil okullarının sundukları programlardan bazıları:

Yoğun İspanyolca Kursu,

DELE sınavına hazırlık kurslar,

Flamenko Eşliğinde İspanyolca,

Profesyoneller İçin İspanyolca,

Hukukçular İçin İspanyolca Öğretimi,

Öğretmenler İçin İspanyolca,

Gruplar İçin İsteğe Göre Kurslar,

Özel İspanyolca Dersleri.

Senior 55+ Kursu.

İspanya’daki bazı dil okullarının sahip olduğu akreditasyonlar şunlardır:

Compromiso Calidad Turistico: Commitment Tourism Quality akreditasyonu, Turizm kalitesi belgesidir.

Cervantes Enstitüsü.

EEA: “Endülüs’te İspanyolca” Kurumu (EEA)’nun en büyük amacı diğer üye okullarda da eğitim kalitesini artırmak ve desteklemektir. 

FEDELE: Ulusal İspanyolca Okulları Federasyonu (FEDELE), yabancılar için İspanyolca Okulları Federasyonu, farklı bölgelerden olan İspanyolca okulları bir araya getirir. FEDELE’nin en önemli amacı, üyesi olan okulların istek ve taleplerini savunmaktır.

ELITE: Avrupa Birliği’nde 300’den fazla dil okulunun da üyesi olduğu uluslararası ELITE Federasyonu üyeliği. 

NACEM: “Malaga’daki İspanyolca Merkezleri Kuruluşu”dur. Bu kuruluş, Malaga Ticaret Odası ile yakın ilişkidedir.

Malaga Ticaret Odası: Bir dil okulunun Malaga Ticaret Odası üyesi olması öğrencilere iş alanında özel kurslar alabilmesine ve Malaga’da ya da Madrid’de ticaret odası sınavlarına girerek Ticaret Odası Sertifikası’na sahip olabilmesine imkân sağlamaktadır.

CSN: İsveç’in Öğrenciler için Finansal Destek Merkezi Komitesi (Central Committee of Financial Aid for Students).

BILDUNGSURLAUB: Alman hükümeti veya federasyonları tarafından kurumlara verilen kalite akreditasyonudur.

İspanya, Avrupa’nın en ekonomik ülkelerinden biridir. Öğrenciler düşük eğitim ücretleri ve ucuz yaşam koşulları için İspanya’yı tercih etmektedirler. Ayrıca ülkenizdeki hesabınızdan Euro çekmenize olanak sağlayan ATM para çekme noktaları en küçük yerlerde bile bulunabilmektedir. 

Sosyal yaşam, gezmek eğlenmek amacıyla yapılan harcamalar ise öğrenciler için en büyük bütçeyi oluşturmaktadır. Alkolün ucuz olduğu bir ülke olan İspanya’da alkol tüketimi çok yüksek seviyelerdedir. Barlar ve gece kulüplerinde ise fiyatlar Türkiye ile aynı seviyedir. 

Restoranlar, menülerinden ayrıca bir hizmet ücreti alırlar. Bu nedenle bahşiş vermek kişisel bir tercihtir. Memnun kaldıklarında çoğu kişi biraz bozuk parayla memnuniyetlerini ifade ederler. Hesabın %5’i yeterince fazladır. İspanyollar genellikle bar ve kafelerin masalarında birkaç demir para bırakırlar. İspanya’da pazarlık yapılabilecek tek yer sokak pazarları ve ucuz otellerdir.

Restoranda yemek masraflı olabilmektedir. Bu sebeple toplu alışveriş yapıp evde yemek ya da fast food restaurantlarına yönelmek tasarruflu olacaktır. 

Yaşam masrafları en büyük olan şehirler Barcelona ve Madrid olup Sevilla, Valencia gibi büyük şehirlerde de yaşam maliyeti biraz daha yüksektir. Kira ve konaklama masrafları; seçtiğiniz lokasyona, sunulan imkanlara ve diğer faktörlere göre değişir. Genel olarak, Madrid veya Barselona’yı seçerseniz fiyatlar diğer şehirlere göre biraz daha yüksektir. Kiranın yanı sıra, doğru öğrenci konaklamasını seçerken toplu taşıma, yemek ve diğer hizmetlerin maliyetini de düşünmelisiniz.

İspanya’ya öğrenci vizesi ile giden öğrencilerin çalışma izni yoktur.  Bu nedenle, öğrencilerin İspanya yolculukları öncesi eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacak kadar birikimlerinin hazır olması gerekmektedir.

İspanyolca öğrenimi için şüphesiz en öncelikli tercih anavatanı İspanya olmaktadır. 

Bir dil en iyi konuşulduğu yerde diğer bir deyişle dilin en saf ve düzgün şekilde konuşulduğu yerde öğrenilmesidir. İspanya bu dilin anavatanı olmasının yanı sıra en düzgün İspanyol aksanının konuşulduğu yer olmasıyla da öne çıkmaktadır. 

İspanya’da eğitim kurumları devletin kontrolündedir ve hükümetler tarafından sürekli desteklenip denetlenmektedir. Bu nedenle eğitim kalitesinden taviz verilmemektedir. 

İspanya’da dil eğitiminin yanı sıra, kaliteli ve köklü yüksek eğitim maliyetleri de oldukça düşüktür. Bu sebeple buraya dil öğrenmeye gelen birçok öğrenci, burada yüksek öğrenimlerine devam etme yolunu seçer. Hem de mezuniyetleri sonrasında tüm Avrupa’da geçerli bir diplomaya sahip olabilirler.

İspanya’ya dil eğitimi amaçlı giden öğrenciler eğitim sırasında ve sonrasında İspanya da dâhil olmak üzere tüm Avrupa’yı keşfetme fırsatı yakalayabilirler.

Bunun yanı sıra, ülkemize de oldukça yakın olması da önemli bir artıdır. 

İspanya’nın eğitim hayatını geçirmek için güvenli bir ülke olması

Dünyanın en çok konuşulan 3 dilinden birisi İspanyolcadır. 

İspanya’nın Türkiye ile pek çok ticaret ortaklığı olması da İspanyolca öğrenenleri bir adım öne taşıyacak bir avantajdır. 

Futbol aşkı, Akdeniz iklimi, hoşgörülü ve sıcakkanlı insanları, Endülüs kültürünün izleri ve Türk kültür ve tarihindeki ortaklıklar İspanya ile Türkiye arasında bir köprü oluşturmaktadır.

Aile Yanı

Dil okulları tarafından organize edilen aile yanı konaklama seçeneklerinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği, tek kişilik oda da konaklama imkanı sunulmaktadır. Bu konaklama da İspanyol kültürünü yerel bir ailede tanıma ve anadili İspanyolca olan kişilerle kalarak pratik yapma olanağına sahip olursunuz. Aileler okullar tarafından özenle seçilmekte ve öğrencilerin güvenliği için sürekli denetlenmektedir.

Öğrenci Yurdu

Yurtta konaklama aldığınız takdirde dünyanın dört bir yanından gelen farklı milletlerden ve farklı dillerden kendi yaşıtınız öğrenciler ile aynı ortamı paylaşma şansına sahip olursunuz. Yurtlar genellikle tek kişilik, çift kişilik ya da 3-4 kişilik odalar halindedir. Ortak kullanımlı banyolar genellikle 4-5 öğrencinin kullanabileceği şekildedir ve her katta  mevcuttur. Bunun dışında ensuite, yani banyo ve tuvaleti odanın içerisinde bulunan yurtlar da vardır. Yurtlarda genellikle kahvaltı ve akşam yemeği seçeneği sunulur, fakat bazı yurtlardaki ortak kullanımlı mutfaklar da basit yemekleri yapabileceğiniz bir ortam sunar. 

Otel

Diğer konaklama tiplerinin hiçbirini tercih etmek istemeyen özellikle kısa dönem öğrenciler için tavsiye edilebilecek bir seçenektir. Daha rahat bir konaklama tercih edenler okula yakın otellerde konaklayabilirler. 

Apart

Apart daireler uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklamalardan biridir. Her apartta ortalama 2 ya da 3 oda bulunmaktadır. Bu odalar tek, çift ya da üç kişiliktir. Apart daire içerisinde ortak kullanımda banyo, tuvalet, salon ve mutfak bulunur. Öğrenciler kendi yemeklerini mutfakta kendileri yaparlar.

Stüdyo Daire

Bu konaklama yurt ile apart karışımı bir konaklama çeşididir. Tek bir odadan oluşur, fakat odanın içerisinde aynı zamanda mutfak, banyo ve salon da bulunmaktadır. Özgürlüğüne düşkün ve aynı zamanda rahatı seven öğrenciler için ideal bir konaklama çeşididir, fakat diğer seçeneklere göre fiyatları biraz daha yüksektir.

ŞEHİRLERE GÖRE İSPANYA DİL OKULLARI

#iguru_button_63c09b5253f15 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c09b5253f15 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c09b5253f15 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c09b5253f15 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c09b52560ec .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c09b52560ec .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c09b52560ec .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c09b52560ec .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c09b5258285 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c09b5258285 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c09b5258285 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c09b5258285 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c09b52e6741 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c09b52e6741 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c09b52e6741 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c09b52e6741 a:hover{ color: #ffffff; }