İskoçya Vizesi

İskoçya’ya seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport hamili, hususi pasaport sahibi ve hizmet pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. İskoçya ülkesi, Birleşik Krallığa bağlı bir ülke olduğu için Schengen vizesi değil İskoçya Vizesi almak zorunludur. Bu nedenle Birleşik Krallık vizesi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu vize ile diğer ülkelere giriş yapması imkânsızdır. İskoçya ile beraber İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerini kapsayan Birleşik Krallık vizesi ile bu 4 ülkeye de giriş yapılabilmektedir.

 

İskoçya Vizesi başvuru süreci sıkıntılı olduğu için ve evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerektiği için titiz bir çalışma gerektirmektedir.Birleşik Krallık vizesi kapsamında alınan İskoçya Vizesi, en meşakkatli vize türlerinden biridir. Bir kere reddedilen vize başvurusu sonucunda 10 sene boyunca dosyanıza işleyen kırmızı kart görünmektedir. Bir başka önemli detay ise maddi durumunuzu en ince ayrıntısına kadar belgelemeniz gerekliliğidir. Yüksek rakamların bulunduğu bir banka hesabı şüphesiz ki avantajınıza olacaktır ancak hesabınızda bulunan tutar tek seferde veya aniden yatırılmış bir tutar olmamalıdır. Diyelim ki bir gayrimenkul sattınız ve ödemeyi elden alarak kendi hesabınıza naklettiniz. Şayet satış belgesi gibi belgelere sahip değilseniz, vize alırken problem yaşamanız çok olasıdır.

İskoçya’ya gitmek isteyen T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturum izni olan yabancı vatandaşlar kişisel durumlarına uygun evrakları hazırlayarak ve seyahatlerinin amacına uygun vize türüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İngiltere turistik vize, İngiltere ticari vize ve İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vize türlerinden birine 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık süre talepleriyle başvuruda bulunulabilmektedir. Bu vize sürelerinden hepsinde Birleşik Krallıkta senelik kalma süresi en fazla 6 aydır.

 

İskoçya Vizesinden Kimler Muaftır?

İskoçya’ya seyahat etmeyi planlayan siyah yani diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kısa süreli vize türleri için 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile yapacakları seyahatlerinde vize muafiyetine sahiptirler.

İskoçya üzerinden farklı bir ülkeye aktarmalı olarak seyahat planları yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit vize için direkt olarak Birleşik Krallık Konsolosluğu’na başvurması gerekmektedir. Ancak İskoçya’dan sonra seyahat edilecek olan ülkenin vize prosedürleri yerine getirilmiş ise 24 saat içerisindeki geçişlerinde vize muafiyetine sahiptirler.

 

VİZE TÜRLERİ

 

İskoçya’ya eğitim amacıyla gitmek isteyenlerin başvuru yapabilecekleri 3 tip vize türü bulunmaktadır.

Bu vize türleri; Kısa süreli öğrenci vizesi (Short Term Student Visa), Genel Öğrenci Vizesi (General Student Visa-Tier4) ve Çocuk Öğrenci Vizesi (Child Student Visa-Tier4)’dur.

 

Kısa Süreli Öğrenci Vizesi (Short Term Student Visa)


Bu vize hiç İngilizce bilmeyen ya da seviyesi düşük olan kişilerin başvuru yapabilecekleri 6 aya kadar veya 11 aya kadar alınabilecek olan kısa süreli öğrenci vizesidir. Dil eğitimi amacıyla İskoçya’da bulunacak öğrenciler veya bu süreler dahilinde İngiltere’de çeşitli mesleki eğitim programlarına katılmak isteyen öğrenciler bu vize kategorisinde başvuru yapabilir.

Bu kategoride başvuru yapacak olan öğrencilerin her vize türünde istenen banka, iş vs. gibi belgelere ek olarak kayıt olunan okuldan alınması gereken vize mektubunun ve konaklamaya dair bilgilerin bulunduğu bir belgenin de temin edilmesi gerekmektedir. Bu vize türünde her hangi bir İngilizce seviyesinde olma şartı aranmaz. Kişilerin kendi adına bankada parası yoksa, aile üyeleri ya da mantıklı sebeplerle açıklanabilen bir sponsorluk ilişkisi çerçevesinde 3. kişilerin hesabında para gösterilerek de başvuru yapılabilir. 18 yaşın altındaki öğrenciler için hem anne hem babadan muvaffakatname alınması gerekmektedir. Kısa süreli öğrenci vizeleri başvuru yapılan eğitim sürelerine bağlı olarak 6 aya kadar alınacak olan eğitimlerde 6 aylık, 6 ayın üzerinde ve 11 aydan kısa olarak alınacak olan eğitimlerde 11 aylık verilmektedir. Vize başvurularında kullanılacak evrakların İngilizce olması veya İngilizce tercümelerinin yapılması gerekmektedir.

 

Genel Öğrenci Vizesi (General Student Visa – Tier4)

 

Bu vize kategorisinde İskoçya’da öğrenci olarak uzun süreli lisans yüksek lisans veya benzeri programlara katılacak 16 yaş ve üzerindeki öğrenciler için başvurular yapılmaktadır. Akademik amaçlı Tier 4 vize başvurularında bulunacak öğrencilerde IELTS dil seviyesi aranmaktadır.

Öğrenci vizesi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri de bankada gösterilmesi gereken tutarın kişinin kendi banka hesabında ya da anne-babasının banka hesabında en az 28 gün herhangi bir işlem görmeden beklemiş olması gerekmektedir. Hesapta gösterilmesi gereken para 2020 yılı için okul ücretine ek olarak Londra için aylık 1.265 GBP, Londra dışındaki tüm bölgeler için aylık 1.015 GBP eklenerek hesaplanmaktadır. Öğrenci vizesi için hazırlanan tüm evrakların İngilizce’ye çevrilmiş, orjinalleriyle beraber vize başvurusuna eklenmesi gerekmektedir. Bunun dışında CAS belgesinde belirtilen ve en son mezun olunan okulun diplomasının orjinalinin de başvuruya eklenmesi gerekmektedir.

 

Çocuk Öğrenci Vizesi (Child Student Visa – Tier4)

 

İskoçya’da öğrenci olarak uzun süreli eğitimlere katılacak olan 4-17 yaş arasındaki öğrencilerin başvuru yapabileceği vize türüdür. İskoçya’da ortaokul ve lise eğitimi alacak öğrenciler bu kategoride vize başvurusu yapabilmektedir. Başvuru yapacak öğrencilerin genel olarak hazırlaması gereken evraklara ek olarak eğitim alacakları okuldan gönderilecek olan CAS (Confirmation of Acceptance for Studies) belgesi finansal durumu gösteren evraklar ve ebeveynlerin yurtdışına çıkış iznini gösteren muvaffakatname gerekmektedir.


Standart Ziyaretçi Vizesi (Standart Visitor Visa)

 

Ziyaretçi vizeleri 6 aydan 10 yıla kadar olabilmektedir. Online olarak doldurulan vize başvuru formu sonrasında başvuru yapmak istenilen süre seçilmektedir. Vize ücreti ödemeleri başvurulacak sürelere göre değişiklik göstermektedir. 6 aylık vize ücreti 95 GBP, 2 yıllık vize ücreti 361 GBP, 5 yıllık vize ücreti 655 GBP, 10 yıllık vize ücreti 822 GBP’dir.

Tatil, aile ve arkadaş ziyareti gibi kısa süreler için 6 aylık ziyaretçi vizesine başvuru yapılmaktadır. Ortak belgelere ek olarak ziyaretçi vizelerinde kesin seyahat planının yapılmış, kalınacak olan yer ve uçak bileti ilgili rezervasyon belgelerinin hazırlanmış olması gerekmektedir.

 

Vize Başvurusu

Türkiye’de İskoçya Başkonsolosluğu ya da İskoçya Büyükelçiliği yoktur. Bu nedenle vize süreci için İngiltere Başkonsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliğinden yararlanmak gerekmektedir. İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ve İngiltere Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını doğrudan kabul etmiyor.

İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan TLS Contact veya İngiltere vize hizmet merkezleri, İskoçya Vize başvurularını kabul etmektedir. Bu kurumların vize değerlendirme yetkileri yoktur. Yalnızca aldıkları başvuruları Birleşik Krallığı temsil eden İngiltere İstanbul Başkonsolosluğuna ya da İngiltere Ankara Büyükelçiliğine iletmektedirler

 

İskoçya Vize işlemleri için yapılacak olan başvuruların Adana, Antalya, Ankara, Gaziantep, İzmir ve Bursa illerinde bulunan başvuru merkezlerine yapılması gerekir. Vize başvurularından önce hangi vize türü için başvuru yapılacağı belirlenmelidir.

 

İskoçya’ya yapılacak olan seyahatin amacına göre vize türleri farklı kategorilere ayrılmaktadır. Her vize türüne göre hazırlanması gereken başvuru evrakları da değişmektedir. Seyahat amacına uymayan vize başvurusu ve evraklar nedeni ile İskoçya Vize başvuruları reddedilmektedir. Bu nedenle bu aşamada öncelikle vize amacının net olarak belirlenmesi gerekmektedir.

İskoçya Vize kategorisi ticari vize, turistik vize, aile ziyareti vizesi, tıbbi tedavi amaçlı vize, öğrenci vizesi, transit vize türlerinden oluşmaktadır. Tüm vize türleri için istenen ortak evraklar olduğu gibi vize türlerine ve mesleklere göre ek evraklar da istenmektedir.

 

Vize İçin Randevu Alımı

Birleşik Krallık yani İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile başvuruyu kabul eden TLS Contact firmasından randevu alınmalıdır.

İskoçya seyahatleri öncesinde yapılacak olan vize başvurusu için Birleşik Krallık Konsolosluğundan randevu alınması gerekmektedir. Birleşik Krallık Konsolosluğunun web sitesinde yer alan Book Appointment menüsünden randevu işlemleri gerçekleştirilir.

Öncelikle alınacak olan vizenin türü ve randevu yeri seçilir. Buna göre sistem tarafından en uygun gün ve saat ekrana sunulur. Başvuru sahibi bu tarih ve günü onaylar ise sistem tarafından hazırlanması gerekli olan evraklar ekrana gelir. Daha sonra sistem tarafından güvenli ödeme sistemine yönlendirme yapılır ve İskoçya vizesi ücretini ödemeniz istenir. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra Konsolosluk tarafından randevu bilgileri ve vize ücreti ödenme bilgileri e mail adresine gönderilir.

 

Vize Başvuru Süreci

 

1- Vize başvuru formunu doldurmak için sisteme üye olmak.

2- Vize başvuru formunu doldurmak.

3- Vize ücretini ödemek.

4- Vize randevusunu almak.

5- Gerekli evrakları hazırlayıp, randevu vaktinde başvuru merkezinde bulunmak.

6- Pasaportunuzun hazır olduğuna dair mail aldığınızda, kimlik fotokopisi ve evrakla başvuru merkezine gitmek.

Vize Başvuru Formu

İskoçya vizesi alacak kişilerin öncelikle yapması gereken işlem vize başvuru formunu ( https://www.gov.uk/apply-to-come-to-the-uk?utm_source=visa-applicationform&utm_medium=internal-link&utm_campaign=svv-apply-visa )  seyahatin amacına uygun olarak doldurulmasıdır. İngiltere vize başvuru formu online ortamda doldurulmaktadır. Form doldurma işlemi tamamlandıktan sonra randevu alınır ve vize ücreti formun bildirimiyle birlikte ödenir. Formun dikkatle doldurulması, seyahat edilecek lokasyonların doğru bildirilmesi, seyahat amacını net olarak açıklanması ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir. Ancak formu doldurmak tek başına yeterli değildir. Turistik, özel ziyaret ve ticari vize türlerinin içerdiği evrakların hazırlanması ve randevu sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir. İngiltere vize evraklarının randevu tarihi itibariyle güncel olması, yapılan rezervasyonların seyahat tarihi itibariyle düşmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportunuzun türü ne olursa olsun vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olması talep edilmektedir. Bu kritere uymayan pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir

Birleşik Krallık Biyometrik Tarama İşlemleri

İskoçya vize işlemlerinde evrakların konsolosluğa ibrazı ve parmak izi verme işlemi yapılmaktadır. İskoçya vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu kılınmıştır. İngiltere Konsolosluğu Birleşik Krallığa yapılan her vize başvurusunda daha önceden parmak izi verilmiş dahi olsa parmak izi yani biyometrik veri ibrazını zorunlu hale getirmiştir.Vize türüne göre hazırlanan evraklar dışında biyometri tarama evraklarının da başvuru formuna eklenmesi gerekir.

Biyometrik parmak izi alınırken, başvuru sahibinin 10 parmağının da izleri dijital bir tarayıcı ile alınır. Kimlikte sahteciliği önlemek için yapılan bu işlem, sağlık raporu ile parmak izi veremeyeceklerini ispatlayan kişiler için yapılmamaktadır. İngiltere Birleşik Krallığı görevlisi olan diplomatlar ve 5 yaşından küçük olan çocuklar biyometrik parmak izi vermezler. Ayrıca oturum izni için başvuran kişiler de biyometrik işlemlerden muaf tutulmaktadır.

 

İSKOÇYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

İskoçya, Birleşik Krallık’a bağlı olduğu için, İngiltere’ye giriş yapılırken hazırlanacak olan evraklar, İskoçya’ya giriş yapılırken hazırlanması gereken evraklar ile aynı özelliklere sahiptir.

BİRLEŞİK KRALLIK KISA DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ – 6 AY’A KADAR

 1. Pasaport: En az 1 yıl geçerli (imzalı) T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi. Pasaport yeni ise, eski pasaportların asılları da ibraz edilmelidir
 2. Öğrenci iseniz İngilizce Öğrenci Belgesi ve İngilizce Transkript
 3. İngiltere vize başvuru formu (on-line), tümü İngilizce ve büyük harflerle doldurulmuş ve çıktısı alındıktan sonra müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır
 4. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir)
 5. 45 mm x 35 mm boyutlarında iki adet vesikalık fotoğraf fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk ( beyaz, kırık beyaz, krem, açık gri)ve çerçevesiz olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.
 6. Öğrenciliğinize / İşinize ara vererek yurt dışına gidiyorsanız, okuldan / iş yerinden alacağınız, izinli olduğunuza veya okulunuzu / işinizi dondurduğunuza dair yazı
 7. Mezun olanlar için aldığınız son diploma veya eşdeğer belge ve transkript. (Bu belgeler İngilizce olmalıdır. Eğer değilse yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmalıdır.)
 8. Aşağıdaki belgeler de sunulmalıdır; İngilizce olması zorunludur
  a) Seyahat planları konusunda kanıt (İngiltere’ye giden uçuş ya da diğer seyahat aracı ile ilgili rezervasyon belgesi )
  b) Karşılama planları konusunda kanıt (başvuru yapan kişiyi bekleyen ya da karşılayan kişi ya da kurumdan belge örneğin okuldan bir mektup)
 9. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla alınabilen bu belgenin yeminli tercüman tarafından çevirisinin yapılması ve noter tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde vize başvurusu kabul edilmiyor.
 10. Okul kabul formunun aslı ve fotokopisi. Bunun içerisinde olması gereken maddeler
  aşağıdaki gibidir;
  a) Kurs ücreti ve ödendi ise makbuzu,
  b) Birleşik Krallık’ta uygun konaklama imkanlarını gösteren belgeler ( aslı+fotokopisi )
  Örneğin sponsorunuzun adresini ve gönderildiği kişinin ismini gösteren elektrik, su
  faturaları vb.
 11. Evli iseniz evlilik cüzdan fotokopisi, eşinizin ve varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri.
 12. Herhangi bir dil kursuna gittiyseniz, Kurs Sertifikanız veya antetli kâğıda katıldığınız süreyi ve bitirdiğiniz seviyeyi gösteren yazı
 13. Erkek müracaatçıların askerlik durumlarının açıklayıcı belge sunmaları gereklidir. (aslı+ fotokopisi) İngilizce olması zorunludur
 14. 18 yaş altında olan kişiler için anne ve babanın birlikte noterden alacağı, öğrencinin tek başına yurtdışına gidebileceğini gösteren Muvafakat name ASLI
 15. Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri (shengen, abd, kanada, İngiltere)
 16. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait Tapu fotokopileri
 17. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait Ruhsat fotokopileri
 18. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait kira geliri var ise Kontrat fotokopileri
 19. Sponsora ait banka hesaplarının vizeye girişten en az 6 ay öncesine ait banka onaylı HESAP HAREKETİ ÖZETLERİ (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 20. Sponsora ait ilgili banka hesaplarının bulunduğu bankalardan, konsolosluğa hitaben alınacak SON HESAP BAKİYELERİNİZİ VE HESAPLARINIZIN NE ZAMAN AÇILDIĞINI gösteren İNGİLİZCE YAZI. (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 21. Mesleğinizi icra edebilmek için bu kursa katılacaksanız, ayrıca tercümesiyle birlikte işvereninizin, “İngilizce bilgisinin mesleki gelişiminiz bakımından gerekli olduğu ve işyerinde çalışmış olduğunuz süreye, pozisyonunuza ve aylık kazancınıza dair bilgiler içeren” şirket antetli kağıdına alınmış ve yetkili biri tarafından imza edilmiş şirket yazısı
 22. SVV için İngiltere’deki okulunuzun sizi kabul ettiğini gösteren, üzerinde okulun sponsor numarası ve sizin bilgilerinizin olduğu bir belgedir
 23. Sponsorun banka hesabında bulunması gereken miktar okul faturası, yaşamsal giderler ve uçak biletini karşılayacak miktarda olmalıdır.
 24. Sponsorun iş durumuna göre aşağıdaki evraklar: (Çalışıyorsanız sizin için de aynı belgeler gereklidir)

Bir iş yerinde maaşlı çalışılıyorsa, sponsorun;

 • Son 3 aya ait Maaş Bordrolarının ASLI
 • İşyerinin antetli kâğıdına yazılmış, ne kadar süredir orada çalıştığını, görevini, ne kadar maaş aldığını belirten yazı. (Sponsor siz iseniz, bu yazıya iş yerinden izinli olduğunuzu ve bu iznin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu belirtir ifadeyi de ekletmeniz gerekir)
 • Yukarıdaki yazıda imzası bulunan yetkilinin, İmza Sirkülerinin fotokopisi

Kendi şirketi varsa, sponsorun;

 • İşyerinin EN SONVergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi

Serbest meslek sahibiyse, sponsorun;

 • EN SONVergi Levhası fotokopisi,
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi

Emekli ise, sponsorun;

 • Emekli Kimliğinin fotokopisi
 • Banka Maaş Cüzdanının ASLI veya emekli olduğu kurumdan alacağı Maaş Yazısı

 

BİRLEŞİK KRALLIK KISA DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ – 11 AY’A KADAR

 1. Pasaport: En az 1 yıl geçerli (imzalı) T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi. Pasaport yeni ise, eski pasaportların asılları da ibraz edilmelidirÖğrenci iseniz İngilizce Öğrenci Belgesi ve İngilizce Transkrip
 2. Öğrenciliğinize ara vererek yurt dışına gidiyorsanız, okuldan alacağınız, izinli olduğunuza veya okulunuzu dondurduğunuza dair yazı
 3. Mesleğinizi icra edebilmek için bu kursa katılacaksanız, ayrıca tercümesiyle birlikte işvereninizin, “İngilizce bilgisinin mesleki gelişiminiz bakımından gerekli olduğu ve işyerinde çalışmış olduğunuz süreye, pozisyonunuza ve aylık kazancınıza dair bilgiler içeren” şirket antetli kağıdına alınmış ve yetkili biri tarafından imza edilmiş şirket yazısı
 4. Mezun olanlar için aldığınız son diploma veya eşdeğer belge ve transkript. (Bu belgeler İngilizce olmalıdır. Eğer değilse yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmalıdır.)
 5. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir)
 6. 45 mm x 35 mm boyutlarında iki adet vesikalık fotoğraf fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk ( beyaz, kırık beyaz, krem, açık gri)ve çerçevesiz olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.
 7. İngiltere vize başvuru formu (on-line), tümü İngilizce ve büyük harflerle doldurulmuş ve çıktısı alındıktan sonra müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır
 8. Aşağıdaki belgeler de sunulmalıdır; İngilizce olması zorunludur
  a) Seyahat planları konusunda kanıt (İngiltere’ye giden uçuş ya da diğer seyahat aracı ile ilgili rezervasyon belgesi )
  b) Karşılama planları konusunda kanıt (başvuru yapan kişiyi bekleyen ya da karşılayan kişi ya da kurumdan belge örneğin okuldan bir mektup)
 9. Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri.(shengen, abd, kanada, İngiltere) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla alınabilen bu belgenin yeminli tercüman tarafından çevirisinin yapılması ve noter tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde vize başvurusu kabul edilmiyor.
 10. Evli iseniz evlilik cüzdan fotokopisi, eşinizin ve varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri.
 11. Herhangi bir dil kursuna gittiyseniz, Kurs Sertifikanız veya antetli kâğıda katıldığınız süreyi ve bitirdiğiniz seviyeyi gösteren yazı
 12. Erkek müracaatçıların askerlik durumlarının açıklayıcı belge sunmaları gereklidir. (aslı+ fotokopisi) İngilizce olması zorunludur 18 yaş altında olan kişiler için anne ve babanın birlikte noterden alacağı, öğrencinin tek başına yurtdışına gidebileceğini gösteren Muvafakat name ASLI
 13. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait Tapu fotokopileri
 14. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait Ruhsat fotokopileri
 15. Sponsorunuza, size ve aile fertlerinize ait kira geliri var ise Kontrat fotokopileri
 16. Sponsora ait banka hesaplarının vizeye girişten en az 6 ay öncesine ait banka onaylı HESAP HAREKETİ ÖZETLERİ (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 17. Sponsora ait ilgili banka hesaplarının bulunduğu bankalardan, konsolosluğa hitaben alınacak SON HESAP BAKİYELERİNİZİ VE HESAPLARINIZIN NE ZAMAN AÇILDIĞINI gösteren İNGİLİZCE YAZI. (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 18. SVV için İngiltere’deki okulunuzun sizi kabul ettiğini gösteren, üzerinde okulun sponsor numarası ve sizin bilgilerinizin olduğu bir belgedir
 19. IMMIGRATION HEALTH SURCHARGE (İngiltere sağlık sistemi) sistemine kayıt
 20. Sponsorun iş durumuna göre aşağıdaki evraklar: (Çalışıyorsanız sizin için de aynı belgeler gereklidir)
 21. Eğitimin ilk yılının tamamına yetecek 28 gün bankada duran para ( Bankada gösterilmesi gereken tutar kişinin eğitim alacağı süreye ve yere göre belirleniyor. Bu miktarın kurs ücreti ve kişinin orada kalacağı süre boyunca gerekli tüm konaklama ve yaşam masraflarını içermesi gerekiyor. Gidilecek kursun ücretine ek olarak, konaklama ve yaşam masrafları için konsolosluğun belirlediği rakam Londra için aylık 800 GBP, Londra dışındaki tüm şehirler için ise aylık 600 GBP. Örneğin; Londra’da 6 ay kursa gidecek birinin kurs ücreti 3000 GBP ise, bankada göstermesi gereken meblağ 3000 + (800 x 6) = 7800 GBP (ya da karşılığı TL). Bu nakit paranın kişinin hesabında en az 28 gün beklemesi gerekiyor. 28 günlük süreç sonunda orijinal banka hesap cüzdanı ile belgelenmesi gerekiyor. Bu belgenin fotokopisi kesinlikle kabul edilmiyor. Banka hesap cüzdanının yeminli tercüman tarafından yapılan çevirisinin de cüzdanla beraber başvuruya konulması gerekiyor.

Bir iş yerinde maaşlı çalışılıyorsa, sponsorun;

 • Son 3 aya ait Maaş Bordrolarının ASLI
 • İşyerinin antetli kâğıdına yazılmış, ne kadar süredir orada çalıştığını, görevini, ne kadar maaş aldığını belirten yazı. (Sponsor siz iseniz, bu yazıya iş yerinden izinli olduğunuzu ve bu iznin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu belirtir ifadeyi de ekletmeniz gerekir)
 • Yukarıdaki yazıda imzası bulunan yetkilinin, İmza Sirkülerinin fotokopisi

Kendi şirketi varsa, sponsorun;

 • İşyerinin EN SONVergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi

Serbest meslek sahibiyse, sponsorun;

 • EN SONVergi Levhası fotokopisi,
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi

Emekli ise, sponsorun;

 • Emekli Kimliğinin fotokopisi
 • Banka Maaş Cüzdanının ASLI veya emekli olduğu kurumdan alacağı Maaş Yazısı

 

BİRLEŞİK KRALLIK KISA DÖNEM ZİYARETÇİ ÇOCUK VİZE BELGELERİ

 1. Pasaport: En az 1 yıl geçerli (imzalı) T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi. Pasaport yeni ise, eski pasaportların asılları da ibraz edilmelidir. Geçerli pasaportunuzun resim ve bilgileri içeren sayfalarının fotokopileri
 2. 45 mm x 35 mm boyutlarında iki adet vesikalık fotoğraf Fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk ( beyaz, kırık beyaz, krem, açık gri)ve çerçevesiz olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.
 3. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir)
 4. Aşağıdaki belgeler de sunulmalıdır; İngilizce olması zorunludur
  a) Seyahat planları konusunda kanıt (İngiltere’ye giden uçuş ya da diğer seyahat aracı ile ilgili rezervasyon belgesi )
  b) Karşılama planları konusunda kanıt (başvuru yapan kişiyi bekleyen ya da karşılayan kişi ya da kurumdan belge örneğin okuldan bir mektup)
 5. İngiltere vize başvuru formu (on-line), tümü İngilizce ve büyük harflerle doldurulmuş ve çıktısı alındıktan sonra müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla alınabilen bu belgenin yeminli tercüman tarafından çevirisinin yapılması ve noter tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde vize başvurusu kabul edilmiyor.
 6. Daha önce Birleşik Krallık ’da eğitim aldıysanız, katıldığınız kurslarla ilgili sertifika fotokopileri ve varsa POLICE REGISTRATION CERTIFICATE fotokopiniz.
 7. Herhangi bir dil kursuna gittiyseniz, Kurs Sertifikanız veya antetli kâğıda katıldığınız süreyi ve bitirdiğiniz seviyeyi gösteren yazı
 8. Sponsor-aile fertlerine ait Tapuların fotokopileri
 9. Sponsor-aile fertlerine ait taşıtlar var ise Ruhsat fotokopileri
 10. Sponsor-aile fertlerine ait kira geliri var ise Kontrat fotokopileri
 11. Anne ve babanın birlikte noterden alacağı, öğrencinin tek başına yurtdışına gidebileceğini gösteren Muvafakat name ASLI
 12. Öğrenci Belgesi
 13. Öğrenciliğinize ara vererek yurtdışına gidiyorsanız, okuldan alacağınız, izinli olduğunuza veya okulunuzu dondurduğunuza dair yazı
 14. Sponsora ait banka hesaplarının vizeye girişten en az 6 ay öncesine ait banka onaylı HESAP HAREKETİ ÖZETLERİ (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 15. Sponsora ait ilgili banka hesaplarının bulunduğu bankalardan, konsolosluğa hitaben alınacak SON HESAP BAKİYELERİNİZİ VE HESAPLARINIZIN NE ZAMAN AÇILDIĞINI gösteren İNGİLİZCE YAZI. (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 16. Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri.(shengen, abd, kanada, İngiltere)
 17. SVV için İngiltere’deki okulunuzun sizi kabul ettiğini gösteren, üzerinde okulun sponsor numarası ve sizin bilgilerinizin olduğu bir belgedir
 18. Sponsorun iş durumuna göre aşağıdaki evraklar: (Çalışıyorsanız sizin için de aynı belgeler gereklidir)

Bir iş yerinde maaşlı çalışılıyorsa, sponsorun;

 • Son 3 aya ait Maaş Bordrolarının ASLI
 • İşyerinin antetli kâğıdına yazılmış, ne kadar süredir orada çalıştığını, görevini, ne kadar maaş aldığını belirten yazı. (Sponsor siz iseniz, bu yazıya iş yerinden izinli olduğunuzu ve bu iznin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu belirtir ifadeyi de ekletmeniz gerekir)
 • Yukarıdaki yazıda imzası bulunan yetkilinin, İmza Sirkülerinin fotokopisi

Kendi şirketi varsa, sponsorun;

 • İşyerinin EN SONVergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi

Serbest meslek sahibiyse, sponsorun;

 • EN SONVergi Levhası fotokopisi,
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi

Emekli ise, sponsorun;

 • Emekli Kimliğinin fotokopisi
 • Banka Maaş Cüzdanının ASLI veya emekli olduğu kurumdan alacağı Maaş Yazısı

 

BİRLEŞİK KRALLIK PBS TIER 4 VİZE BELGELERİ

 1. Pasaport: En az 1 yıl geçerli (imzalı) T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi. Pasaport yeni ise, eski pasaportların asılları da ibraz edilmelidir
 2.  45 mm x 35 mm boyutlarında iki adet vesikalık fotoğraf Fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk ( beyaz, kırık beyaz, krem, açık gri)ve çerçevesiz olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.
 3. İngiltere vize başvuru formu VAF 3 FORMU
 4. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir)
 5. Mesleğinizi icra edebilmekiçin bu kursa katılacaksanız, ayrıca tercümesiyle birlikte işvereninizin, “İngilizce bilgisinin mesleki gelişiminiz bakımından gerekli olduğu ve işyerinde çalışmış olduğunuz süreye, pozisyonunuza ve aylık kazancınıza dair bilgiler içeren” şirket antetli kağıdına alınmış ve yetkili biri tarafından imza edilmiş şirket yazısı
 6. Aşağıdaki belgeler de sunulmalıdır; İngilizce olması zorunludur
  a) Seyahat planları konusunda kanıt (İngiltere’ye giden uçuş ya da diğer seyahat aracı ile ilgili rezervasyon belgesi )
  b) Karşılama planları konusunda kanıt (başvuru yapan kişiyi bekleyen ya da karşılayan kişi ya da kurumdan belge örneğin okuldan bir mektup)
 7. Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri.(shengen, abd, kanada, İngiltere)
 8. Mezun olanlar için aldığınız son diploma veya eşdeğer belge ve transkript. (Bu belgeler İngilizce olmalıdır. Eğer değilse yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmalıdır.) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla alınabilen bu belgenin yeminli tercüman tarafından çevirisinin yapılması ve noter tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde vize başvurusu kabul edilmiyor.
 9. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir).
 10. Evli iseniz evlilik cüzdan fotokopisi, eşinizin ve varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri.
 11. Daha önce Birleşik Krallık ’da eğitim aldıysanız, katıldığınız kurslarla ilgili sertifika fotokopileri ve varsa POLICE REGISTRATION CERTIFICATE fotokopiniz.
 12. Mezun olduğunuz okuldan aldığınız Çıkış Belgenizin/ Diplomanızın fotokopisi
 13. İngilizce B2 seviyesini gösteren sertifika ya da sınav sonuç belgesi
 14. SVV için İngiltere’deki okulunuzun sizi kabul ettiğini gösteren, üzerinde okulun sponsor numarası ve sizin bilgilerinizin olduğu bir belgedir.Tier4 vizesi için,okulunuzdan sizin için üretilmiş CAS – numarası alınmalıdır.
 15. CAS belgesi ASLI ve CAS için gönderilen belgelerde gereklidir.
 16. Okul kabul formunun aslı ve fotokopisi. Bunun içerisinde olması gereken maddeler
  aşağıdaki gibidir;
  a) Kurs ücreti ve ödendi ise makbuzu,
  b) Konaklama detaylarınız ve tutarı,
  c) Haftada kaç saat eğitim göreceğiniz,
  d) Kursun başlangıç ve bitiş tarihleri,
 17. Eğitimin ilk yılının tamamına yetecek 28 gün bankada duran para ( Bankada gösterilmesi gereken tutar kişinin eğitim alacağı süreye ve yere göre belirleniyor. Bu miktarın kurs ücreti ve kişinin orada kalacağı süre boyunca gerekli tüm konaklama ve yaşam masraflarını içermesi gerekiyor. Gidilecek kursun ücretine ek olarak, konaklama ve yaşam masrafları için konsolosluğun belirlediği rakam Londra için aylık 800 GBP, Londra dışındaki tüm şehirler için ise aylık 600 GBP. Örneğin; Londra’da 6 ay kursa gidecek birinin kurs ücreti 3000 GBP ise, bankada göstermesi gereken meblağ 3000 + (800 x 6) = 7800 GBP (ya da karşılığı TL). Bu nakit paranın kişinin hesabında en az 28 gün beklemesi gerekiyor. 28 günlük süreç sonunda orijinal banka hesap cüzdanı ile belgelenmesi gerekiyor. Bu belgenin fotokopisi kesinlikle kabul edilmiyor. Banka hesap cüzdanının yeminli tercüman tarafından yapılan çevirisinin de cüzdanla beraber başvuruya konulması gerekiyor.
 18. Eğitiminin yarısından çoğunu Londra’da geçirecek öğrenci için aylık 1020 £ yaşamsal gideri karşılayacak banka yazısı. Eğitiminin çoğunu Londra dışında geçirecekse aylık 820£ yaşamsal gideri karşılayan banka yazısı
 19. Erkek müracaatçıların askerlik durumlarının açıklayıcı belge sunmaları gereklidir. (aslı+ fotokopisi) İngilizce olması zorunludur
 20. İngilizce bilginizi gösterir kanıt
 21. Eğer uzun süreli üniversite öğrencisi olarak gidiyor iseniz Birleşik Krallık’taki üniversitenin
  koşulsuz kabul mektubu ( aslı+fotokopisi )
 22. Sponsor-siz-aile fertlerine ait Tapuların fotokopileri
 23. Sponsor-siz-aile fertlerine ait taşıtlar var ise Ruhsat fotokopileri
 24. Sponsor-siz-aile fertlerine ait kira geliri var ise Kontrat fotokopileri
 25. Erkek müracaatçılar askerlik durumlarını açıklayıcı belge getirmelidirler ( fotokopi ).
  İngilizce olması zorunludur.
 26. 18 yaş altında olan kişiler için anne ve babanın birlikte noterden alacağı, öğrencinin tek başına yurtdışına gidebileceğini gösteren Muvafakat name ASLI
 27. Sponsora ait banka hesaplarının vizeye girişten en az 28 gün öncesine ait banka onaylı HESAP HAREKETİ ÖZETLERİ (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 28. Sponsora ait ilgili banka hesaplarının bulunduğu bankalardan, konsolosluğa hitaben alınacak SON HESAP BAKİYELERİNİZİ VE HESAPLARINIZIN NE ZAMAN AÇILDIĞINI gösteren İNGİLİZCE YAZI. (Antetli kâğıda, şube adı, kaşesi, iletişim bilgileri ve yetkili kişinin ya da kişilerin imzası ile yazılmalı)
 29. IMMIGRATION HEALTH SURCHARGE (İngiltere sağlık sistemi) Sistemine kayıt
 30. Sponsorun iş durumuna göre aşağıdaki evraklar: (Çalışıyorsanız sizin için de aynı belgeler gereklidir)

Bir iş yerinde maaşlı çalışılıyorsa, sponsorun;

 • Son 3 aya ait Maaş Bordrolarının ASLI
 • İşyerinin antetli kâğıdına yazılmış, ne kadar süredir orada çalıştığını, görevini, ne kadar maaş aldığını belirten yazı. (Sponsor siz iseniz, bu yazıya iş yerinden izinli olduğunuzu ve bu iznin ücretli mi ücretsiz mi olduğunu belirtir ifadeyi de ekletmeniz gerekir)
 • Yukarıdaki yazıda imzası bulunan yetkilinin, İmza Sirkülerinin fotokopisi

Kendi şirketi varsa, sponsorun;

 • İşyerinin EN SONVergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi

Serbest meslek sahibiyse, sponsorun;

 • EN SONVergi Levhası fotokopisi,
 • Oda Kayıt Belgesi fotokopisi

Emekli ise, sponsorun;

 • Emekli Kimliğinin fotokopisi
 • Banka Maaş Cüzdanının ASLI veya emekli olduğu kurumdan alacağı Maaş Yazısı

 

Dikkat edilecek noktalar:

 • Minimum elementary seviyesinde olmayan kişiler PBS başvurusunda bulunamaz.
 • PBS’e göre başvuruda bulunacak kişi için anne ve babası dışında hiç kimsenin sponsorluğu kabul edilmez.İş yeri sponsorlukları sadece dünya çapında danınmış, uluslararası şirketler için geçerlidir.
 • PBS sistemine göre başvuru yapan ve vize alan kişiler haftada 20 saat part time çalışma iznine de sahip olurlar.
 • Vize alan kişiler Türkiye’ye dönmeden vizelerini uzatmak için başvuruda bulunma hakkına da sahip olurlar.
 • PBS başvurularında hiçbir belge Türkçe olarak kabul edilmez. Orijinali İngilizce olmayan tüm belgelerin yeminli tercümesinin yapılması gerekir. Tercüme masrafları çevirtilecek belgelerin miktarına göre değişir.
 • Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin parmak izi ve biometrik fotoğraf uygulamasından dolayı şahsen başvuruda bulunmaları gerekir.
 • PBS sistemine göre belirlenen vize başvuru ücreti 360 TL, başvuru sırasında vize başvuru merkezine nakit olarak ödenir ve bu ücret konsolosluktan yapılan açıklamalara göre kurda değişiklik oldukça artabilir ya da azalabilir.
 • Hiçbir belgenin fotokopisi kabul edilmez. Tüm belgeler orijinal olmalıdır.
 • Geçiş dönemi düzenlemeleri kapsamında, vize prosedüründe yapılacak tüm değişiklikler konsolosluk tarafından açıklandıkça bu sayfadan duyurulacaktır.

 

Vize Ücreti

Vize ücretleri, bir takım kriterlere bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Fakat bu değişikliklerin en büyük sebebi, başvuruların vizenin tipidir. Eğer kişi kısa süreli olarak başvuru yapıyor ise daha düşük ücretler ödemektedir. Fakat 6 ay kadar uzun bir süre için vize başvurusu yapılıyor ise, ödenen ücretler doğal olarak yükselmektedir.

Vize Kategorisi Kısa Dönem Vize Ücreti Uzun Dönem Vize Ücreti
Öğrenci Vizesi 135$ 260$
Turist Vizesi 135$ 490$
Tier 4 Vizesi 490$

 

 

İskoçya Vize Başvuru Sonucu Ne Zaman Açıklanır

İskoçya vize başvuru, normal şartlarda en az 15 ortalama 21 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ekspres vize işlemleri ile ek ücret ödeyerek vize başvuru sonucunun en geç 5 gün içerisinde sonuçlanması sağlanabilir.

 

Oturum izni başvuruları ise daha uzun sürede sonuçlanır. Vize başvurusu için hazırlanan başvuru evraklarının eksik olması ya da verilen bilgilerin yanlış olması durumunda, Birleşik Krallık Konsolosluğu tarafından ek evrak talep edilebilir. Bu durumda vize başvuru sonucu gecikebilir. Bu nedenle İskoçya seyahatlerinin aksaklığa uğramaması için İskoçya Vize başvurularının seyahatten 1 ay önce yapılması önerilir.

 

 

Türkiye’deki İngiliz Temsilcilikleri

ANKARA

Birleşik Krallık Ankara Başkonsolosluğu

Şht. Ersan Caddesi No 42-46

Tel : 0 312 455 33 44

Web : gov.uk/world/organisations/british-embassy-ankara.tr

İSTANBUL

Birleşik Krallık İstanbul Konsolosluğu

Kamer Hatun, Meşrutiyet Caddesi No:34

Tel : 0 212 334 64 00

Web : gov.uk/world/organisations/british-consulate-general-istanbul/office/british-consulate-general-istanbul

#iguru_button_63c0ec6073142 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0ec6073142 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0ec6073142 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0ec6073142 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0ec60750e8 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0ec60750e8 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0ec60750e8 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0ec60750e8 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0ec6077194 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0ec6077194 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0ec6077194 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0ec6077194 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c0ec60c760e a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0ec60c760e a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0ec60c760e a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0ec60c760e a:hover{ color: #ffffff; }