Fransa Bayrak

Fransa, resmi adı Fransız Cumhuriyeti (Fransızca: République française) olan bir Batı Avrupa ülkesidir. Başkenti Paris’tir. Fransa, toplamda 26 yönetimsel bölgeye ayrılmış durumdadır. Bunlardan 22’si metropolitan Fransa olarak anılan Avrupa’da Fransa topraklarında bulunan bölgeleri ifade etmektedir. 22 bölgeden ana kara dışındaki tek yer Korsika Adasıdır. Kalan 4 bölge ise Fransa’nın denizaşırı topraklarında yer almaktadır. Fransa’nın resmi dili Fransızcadır. Ülkede İngilizce ve İspanyolca bilinirliği yüksek olmasına rağmen Fransızca dışındaki diller yaygın olarak konuşulmamaktadır.

Avrupa’da bir dönüm noktası olan Fransız devrimi ile, demokrasinin şekillendiği bölge olarak bilinen Fransa’da adalet, eşitlik gibi haklar hukuk çerçevesinde garanti altına alınmıştır. Refah düzeyi en yüksek ülkelerden biridir.

Fransa yönetim biçimi olarak inanç özgürlüğünün anayasal olarak güvence altına alındığı laik bir ülke anlayışını kabul ediyor. Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Fransızların %51’i kendilerinin Hristiyanlığın Katolik mezhebine inandığını, %31’i agnostik veya ateist olduğunu, %10’u başka dinlere inandığını, %4’ü İslam inancına mensup olduğunu, %3’ü Protestan mezhebinden geldiğini, %1’i Yahudi, %1’i de Budist olduğunu belirtiyor.

Fransa, 1999’daki Euro sistemi referandumunu baz alarak diğer on Avrupa ülkeleri ile birlikte ortak para birimi olan Euro’yu kullanmaktadır. Ülke tarım ürünleri açısından bolluk ve çeşitlilik ile Avrupa Birliği içinde ilk sırada, süt ürünleri bakımından da dünyada dördüncü sırada (Aynı zamanda Fransa, tarım- besin sanayi ürünleri ihracatta dünya ikincisidir) yer almasının yanında, sanayisi çok güçlü bir ülke olarak ekonomisini sürdürmektedir. Endüstri ise ülkedeki gelirin çeyreğini ve ticaret kazancının %80’inden fazlasını karşılamaktadır.

Fransa’nın şehirleri arasında dillere destan olan müzeleriyle, muhteşem tarihi Eyfel Kulesi ve büyüleyici romantik sokakları ile en çok turist çeken şehirlerin başında Paris öne çıkıyor. Nice şehri ünlü Fransız Rivierası ve muhteşem güzellikteki sahilleri ile biliniyor. Gastronomi ve iş dünyasının kalbinin attığı Lyon şehrinde UNESCO’nun koruma altında aldığı birçok tarihi bölge bulunuyor. Marsilya ise Akdeniz’in en büyük ve en eski ticaret limanına sahip olmakla birlikte onlarca festivalin gerçekleştirildiği canlı bir şehir olarak göze çarpmaktadır.

Genel geçer turistik bir cazibe merkezi olan Fransa’da, dil eğitim programlarının en çok dikkat çeken yanı okulların organizasyonları ve sosyal takvimidir. Siz de Fransızca eğitiminiz süresince hep hayalini kurduğunuz Eyfel Kulesi’ni görebilir, Bordeux turlarına katılabilir, Monaco, Saint Tropez, Nice, Cote d’Azur’u gezip görebilir, Paris Disneyland’da çocukluğunuza dönebilirsiniz

Genelinde 16+ yaş üstü yetişkin öğrencileri kabul eden Fransa dil okulları müfredatında aşağıdaki programlar sunulmaktadır. Eğitimler haftada minimum 20 saat olarak sunulur.

  • Genel & Yoğun Fransızca Kursları : Günlük hayatta kullanılan Fransızca üzerine eğitim verilmekte ve öğrencilerin Fransızca becerileri geliştirilmektedir.
  • Sınav Hazırlık Kursları : Uluslararası Fransızca dil yeterlilik sınavları olan TEF, DEL ve CCIP vb. sınavlar için hazırlık eğitimleri sunulmaktadır.
  • Mesleki Fransızca Kursları : Çeşitli meslek kollarına özel Fransızca dil eğitimi sunulmaktadır.(iş, tıp, hukuk, mühendislik, finans, havacılık, eğitim vb.)
  • Üniversiteye Hazırlık Kursları : Fransızca seviyesi yetersiz öğrencilere yönelik programlardır. Öğrenciler bir yandan İngilizcelerini istenen seviyeye getirirken bir yandan da istedikleri bölüme yönelik giriş dersleri alırlar.
  • Aile Programları : Öğrencilerin anne ve babalarıyla veya tek ebeveynleriyle katılım gösterebildiği programlardır. İstenirse tüm aile Fransızca dil eğitimine devam eder istenirse yalnızca çocuk veya anne baba dil kursu alır. Bu program için yaş aralığı okuldan okula değişiklik gösterir.
  • Fransızca & Spor Kursları : Fransızca Dil eğitimine ek olarak Sörf, Futbol, Dalış, Fitness gibi Plus Programları ile öğrenciler dil kapasitelerini artırırken bir yandan da hem keyifli vakit geçirebilir hem de diğer uluslararası öğrencilerle kaynaşabilirler.
  • Fransızca & Fransız Mutfağı Kursları : Dillere destan Fransız mutfağı içerikli programda öğrenciler hem mutfak yeteneklerini hem de pişirme tekniklerini geliştirir, Fransızca mutfak terimlerini öğrenir. Hem amatör hem de profesyonel mutfak severler, katılım gösterebilir.
  • 50+ Fransızca Kursları : 50 yaş ve üzeri öğrencilerin katılım gösterebildiği Fransızca kurslarıdır.

Fransızca dil okullarının akreditasyonlarından bazıları, bildungsurlaub, fle QUALITE, ffe, CAMPUS FRANCE, FIPF, dcl’dir.

ALTO: Association of Language Travel Organisations, Dil Yolculuk Organizasyonları Birliğidir.
AVDEP: Association Vaudoise des Ecoles Privées, İsviçre’nin Vaud kantonundaki eğitim kurumlarını akredite eden kurumdur.
Bildungsurlaub: Alman profesyonellerin yurt dışında 10 gün dil eğitimi almalarını sağlayan Almanya kurumudur.
Campus France: Fransa’daki yükseköğrenim gören öğrencilerin deneyimlerini geliştirmeyi amaçlayan akreditasyon kurumudur.
CEFR: Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi, dil yeteneğini tanımlayan uluslararası bir standarttır. Dünya genelinde öğrencilerin dil becerilerini tanımlamak için kullanılır.
CSN Sweden: İsviçre tarafından tanınan Fransızca dil okullarını belirleyen kurumdur.
DCL: The Language Proficiency Diploma, CEFR çerçevesinde belirlenen seviyelere göre değerlendirilen yabancı dil sınavıdır.
Eaquals: Yüksek standartlardaki kaliteye sahip dil okullarını akredite eden uluslararası kurumdur.
FIPF: The International Federation of French Teachers, Uluslararası Fransızca öğretmenleri federasyonudur.
ICC: The International Certificate Conference, uluslararası dil öğrencilerinin network standartlarını akredite eden kurumdur.
Languages Canada: Kanada’daki yabancı dil okullarının akreditasyonunu sağlayan kurumdur.
Qualite FLE: Qualité Français Langue Étrangère, Fransa Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı, Kültür ve İletişim Bakanlığı, Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere 3 adet bakanlığın denetimi sonucu verilen akreditasyondur.
SOUFFLE: Fransa’daki Fransızca dil okullarının yüksek kaliteli olup olmadığını denetleyen kurumdur.
Switzerland Tourism: İsviçre Turizm Bakanlığı tarafından verilen akreditasyondur.
UNOSEL: Öğrencilerin Fransa’da dil okulu bulmalarına yardımcı olan kurumdur.
WYSE/FIYTOWYSE/FIYTO: Öğrenciler ve gençler için eğitim ve seyahat fırsatlarını tanıtan kurumdur.

Fransa’da dil eğitimi alırken yaşam giderleri Avrupa ülkelerine kıyasla biraz daha yüksektir. Büyük şehirlerde yaşayanların yaşam maliyetleri, küçük şehirlerde yaşayanlara göre daha fazladır. Yasal haftalık çalışma süresi bir yıl üzerinden ortalama 35 saattir. Yasalar yabancı öğrencilerin yılda 964 saat çalışmalarına olanak tanır. 

Dil eğitimi veren okulların mutlaka Qualité Français Langue Étrangère tarafından akredite olması gerekmektedir,

Fransızca, Dünyada İngilizcenin ardından ikinci en çok konuşulan ve öğrenilen dildir. Dünya genelinde 200 milyonun üzerinde kişi Fransızca konuşmaktadır,

Fransızca iş hayatı için çok önemli bir dildir. İngilizce bilmenin yanında Fransızca bilmek kariyerinizde büyük fark yaratır. Fransa ve Fransızca kullanılan diğer ülkelere (Kanada, İsviçre, Belçika ve Kuzey Afrika ülkeleri) ait pek çok firmanın Türkiye bazlı operasyonlarında işe alım sürecinde İngilizce yanında Fransızca bilgisi de istenmektedir,

Fransa, Avrupa Birliği Kurucu üyelerindendir. Fransa, Schengen alanındadır. Bu nedenle öğrenciler, dil eğitimlerine devam ederken hafta sonları, Schengen alanında bulunan ülkeleri tekrar vizeye başvurmaksızın rahatlıkla gidip gezebilirler,

Bir kültür dili olan Fransızcayı bilmek, dünya kültür sanat eserlerinin orijinal halini okuyup, o büyülü atmosferin tadına erişme imkanı tanımaktadır,

Fransızca ile İsviçre, Kanada ve pek çok Afrika ülkesine yapacağınız turistik gezilerde hiç zorluk çekmeden iletişim kurabilirsiniz,

Fransızlar, milli aidatlarına hassasiyet gösteren kültürlerine ve dillerine bağlı bir millettir. Yabancılarla iletişimlerinde İngilizce bilseler dahi Fransızca konuşmayı tercih ederler. Bu özellikleri Fransa’da dil eğitimi almak isteyen kişilerin dili daha hızlı öğrenmelerini sağlayacaktır,

Türkiye’ye yakın olması; uçakla ortalama 3,5 saat sürmektedir,

Her bütçeye uygun okul bulunabilmesi,

Resmi dilin Fransızca olması.

Aile Yanı

Fransa’da dil eğitimi için gelen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneği aile yanı konaklamadır. Aile konaklamaları yarım pansiyon veya tam pansiyon şeklinde tercih edilebilir. Daha önce yurtdışında uzun süre kalmamış öğrenciler için, aile yanı konaklamayı önerilmektedir. Fransız bir aile ile kalırsanız, akşam yemeklerini birlikte yiyebilir ve birlikte zaman geçirebilirsiniz. Fransa’da dil öğrenirken aynı zamanda sizi ağırlayan aile ile kişisel ilişkiler geliştirebileceksiniz.

CROUS

Mevcut en ucuz konaklama, Bölgesel Üniversite ve Akademik Hizmetler Merkezleri (CROUS) tarafından işletilmektedir. Öğrenci nüfusunun% 13’ü CROUS’un sahip olduğu konutta yaşamaktadır. Her eğitim bölgesi başına bir CROUS konutu vardır (bir genel kurul yerine), bu nedenle bu konut için başvururken seçtiğiniz eğitim kurumuna bağlı konutlarla ilgilendiğinizden emin olmalısınız.

Üniversiteye ait konaklama

Grandes Écoles gibi uzmanlık okullarının, öğrencilerine kiraladıkları kendi konutlarıdır. Bu okullar özel olduğu için başvuru süreci ve masraflar değişkendir ve daha fazla bilgi için bireysel kuruluşlara bakmanız gerekmektedir.0

Öğrenci yurdunda konaklama

CROUS’a ait olmayan öğrenci konutlarında yaşama seçeneği de vardır. Bunun maliyeti, içerdiği hizmetler ve imkanlar nedeniyle CROUS’tan daha yüksek, ancak özel bir konuttan daha düşük olacaktır.

Özel mülkiyete sahip konaklama

Bu seçeneklerden hiçbiri size çekici gelmiyorsa – belki de olgun bir öğrenciyseniz, sadece kısa bir kursa kaydoldunuz ya da bağımsızlığa ve mahremiyete değer veriyorsanız – o zaman bir odayı veya mülkü bir şahıs veya emlakçı aracılığıyla kiralayabilirsiniz.

ŞEHİRLERE GÖRE FRANSA DİL OKULLARI

#iguru_button_63c0a6ab260f6 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0a6ab260f6 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0a6ab260f6 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0a6ab260f6 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0a6ab28028 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0a6ab28028 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0a6ab28028 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0a6ab28028 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0a6ab29f80 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0a6ab29f80 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0a6ab29f80 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0a6ab29f80 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a6abb802b a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a6abb802b a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a6abb802b a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a6abb802b a:hover{ color: #ffffff; }