Letonya bayrak

Letonya Dil Okulları, Rusça öğrenmek için en mükemmel seçeneklerden biridir. Dil okullarının sınıf ortamında Rusça öğrenmenin yanı sıra, okulların düzenlediği ücretli veya öğrenci bütçesine uygun etkinlikler ile Letonya yerlileriyle iletişim kurma imkanına sahip olabilirsiniz. Konuşma pratiği yapmak ve Rus kültürünü yaşayarak deneyimlemek, sınıf arkadaşlarınızla spor ve gezi etkinlikleri aracılığıyla sosyalleşmek vb fırsatlarınız bulunmaktadır.

Sovyet rejimi altındaki dönem nedeni ile Rusça, Letonya’nın ikinci dildir ve oldukça iyi konuşulur. Letonya’da üniversite eğitimi bu bakımdan hem Letonca hem de Rusça öğrenmek için de oldukça iyi bir fırsattır. Ayrıca Letonya, Avrupa Birliği ülkelerinde Rusça öğrenme imkanı sunan tek ülkedir.

Standart Rusça: Haftada 20, 25, 30 gibi ders seçenekleri bulunan, genel, yoğun gibi programlar gibi alt sınıflara sahip programdır. 1-36 haftaya kadar sürebilir.

Birebir Rusça: Öğrencinin ihtiyacına göre ders saatleri ve içeriği tasarlanan birebir eğitimdir.

Kombine: Hem sınıf hem de birebir eğitimin harmanlandığı, örneğin haftada 20 ders sınıf + 5 ders birebir eğitim gibi, programdır.

İş Rusçası: İş dünyasında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için tasarlanan programdır. Dersler arasında telefon konuşma, toplantı planlama ve müşterilerle iletişim gibi konular bulunmaktadır.

Sınavlara Hazırlık: TRKI VEYA TORFL olarak bilinen “yabancı dil olarak rusça sınavı” na hazırlık programıdır.

Letonya’daki Rusça dil okullarının sahip olduğu akreditasyonlar, Eaquals, IALC (International Association of Language Centres), Lanekassen, BILDUNGSURLAUB, csn gibi prestijli akreditasyon kurumlarıdır.
Bildungsurlaub: Alman profesyonellerin yurt dışında 10 gün dil eğitimi almalarını sağlayan Almanya kurumudur.
CSN Sweden: İsviçre tarafından tanınan Fransızca dil okullarını belirleyen kurumdur.
EAQUALS: European Association for Quality Language Services, Avrupa Birliği sınırları içinde dil eğitimi veren kurumları akredite eden Avrupa Dil Hizmetleri Kalite Birliğidir.
IALC: The International Association of Language Centres, dil merkezlerinin uluslararası birliği kurumudur.
Lanekassen: Norwegian State Educational Loan Fund, Norveç Hükümeti Eğitim Fonudur.

Letonya’daki yaşam maliyetleri şehre, konaklama türüne ve yaşam tarzına bağlı olup, bu Baltık eyaletindeki günlük masraflar, çoğu Avrupa ülkesine kıyasla hala daha ucuzdur. Başkent Riga’da yaşam maliyeti, Liepaja gibi küçük şehirlerden daha fazladır. Ancak gece hayatı Letonya’da çok popüler olup fiyatlar idealdir. Letonya’da ortalama fiyatlar Türkiye’den daha yüksektir. Ancak bu maliyetler, ürünlere göre değişmektedir. Örneğin et ve balık fiyatları Türkiye’dekinin ortalama olarak yarısı kadar olup buna karşın meyve sebze fiyatları ise Türkiye’den yaklaşık bir buçuk kat daha yüksektir. Giyimde ise büyük alışveriş merkezlerindeki fiyatlar Türkiye’deki fiyatlarla hemen hemen aynıdır. Bu alışveriş merkezlerinin yanı sıra hemen hemen her birkaç sokakta bir görebileceğiniz ucuzluk mağazalarıyla karşılaşacaksınız. Bu mağazalarda yalnızca birkaç avroya kıyafetler almak mümkündür. Çünkü bu kıyafetlerin bir kısmı büyük mağazaların elinde son kalan ürünler veya bir kısmı ise ikinci el olmaktadır. Letonya’da dil okulu öğrencilerine maalesef çalışma izni verilmemektedir.

Avrupa Birliği üyesi olması nedeniyle, Schengen vizeniz ile Avrupa’yı gezebilirsiniz.

Suç oranı bakımından Avrupa’nın en güvenli ülkesidir, hem günlük hem de gece hayatına katılım için güvenli bir yerdir.

Letonya Dil Okullarında her ihtiyaca göre tasarlanmış programlar bulunmaktadır.

Küçük bir ülke olması nedeniyle yürüme ve toplu taşıma ile neredeyse her yere kısa sürede ulaşmak mümkündür.

%44’ü ormanlarla kaplı ülkede temiz hava ve yeşil çevreye kavuşacaksınız.

1991 yılına kadar Rusya’nın bir eyaleti olduğu için Rusça yaygın bir şekilde bilinmektedir.

Dil Okulları, öğrenci bütçesine uygun kültürel, tarihi, sportif vb etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin olabildiğince çok fazla konuşma pratiği yapmalarını desteklemektedir.

Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında Rusça dil okulu eğitimi veren tek ülke Letonya’dır.

Riga gibi kozmopolit, ya da Liepaja gibi küçük kentlerde eğitim alma seçeneği sayesinde kendi yaşam tarzınıza ve bütçenize uygun dil okulu bulmak kolaydır.

Aile Yanı

Aile yanında konaklamalar genellikle dil okulları tarafından özenle seçilmekte ve denetlenmektedir. Bu konaklama tipi Rusça eğitimi görürken öğrencilere rahat bir ortamda yerel kültür hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunar. Bu evler genellikle toplu taşıma ile okula 10 – 45 dakika uzaklıktadır. Aileler genellikle yerel lezzetler hakkında fikir verebilecek ekonomik yemek planları sunar. Eğer özel istekleriniz ya da (din veya sağlık nedenlerinden dolayı) beslenme sınırlamalarınız varsa, önceden bilgilendirdiğiniz takdirde bu duruma hassasiyet gösterilir. Aile yanı konaklamalarda tek veya çift kişilik odalarda tam veya yarım pansiyon seçenekleri bulunmaktadır. Sunulan hizmetlerin arasında mutfak, çamaşırhane, telefon, televizyon, ısıtma vb vardır.

Yurtlar

Öğrenci yurtları ekonomik fiyata temiz sade bir konaklama arayan bağımsız bir öğrenci için uygundur. Öğrenci yurtlarının konumları şehir merkezi, şehir merkezi dışı veya kampüs içi gibi seçeneklere sahip olabilir. Tek kişilik veya paylaşımlı odalarda yemekli veya yemeksiz seçenekler olabilir. Dil okuluna uzaklığı yürüme veya toplu taşıma ile kolaylıkla sağlanabilir.

Daire

Şehir merkezi veya şehir merkezi dışı gibi konumlarda tek kişilik veya paylaşımlı dairelerde, yemekli veya yemeksiz seçenekler bulunmaktadır. Dairelerde mutfak, çamaşırhane, kablosuz internet, ücretsiz internet ve ısıtma gibi imkanlar olabilir. Okula uzaklığı yürüme veya toplu taşımayla 15-30 dakika mesafede bulunabilir.

Otel

Tek kişilik odada, yarım veya tam pansiyon gibi seçenekler bulunmaktadır. Özel banyo, telefon, kablosuz internet, ücretsiz internet, televizyon, klima, ısıtma, 7/24 güvenlik gibi imkanlara sahip olabilir. Okula mesafesi yürümeyle veya toplu taşımayla makul uzaklıklarda yer alabilir.

ŞEHİRLERE GÖRE LETONYA DİL OKULLARI

#iguru_button_63c019448a78b .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c019448a78b .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c019448a78b .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c019448a78b .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c019448c7a1 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c019448c7a1 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c019448c7a1 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c019448c7a1 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c019448e7c6 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c019448e7c6 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c019448e7c6 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c019448e7c6 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c01944e4dda a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c01944e4dda a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c01944e4dda a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c01944e4dda a:hover{ color: #ffffff; }