isviçre bayrağı

İsviçre, Fransızcayı iyi bir şekilde odaklanarak detaylıca öğrenebilmek için en mükemmel yerdir. İsviçre dil okullarında yüksek kaliteli eğitim ile eğlenceli ve etkili sistem sayesinde kapsamlı bir öğrenme deneyimi sunulmaktadır. Öğretim etkileşimli ve eğlencelidir, öğrenciler iletişim becerilerini olabildiğince kullanmaya teşvik edilirler.

İsviçre’de tek bir dil değil; Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İngilizce olmak üzere dört tane resmi dil bulunmaktadır. Hangi dilin ağırlıkta konuşulduğu, bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik göstermektedir. İsviçre’nin Fransa sınırına yakın bölgeler daha çok Fransızca konuşulan bölgelerdir. Fransızca öğrenmek amacıyla bir dil okuluna kayıt yaptıran öğrencilere özellikle Cenevre, Lozan, Montrö, Bern gibi şehirleri tercih etmektedirler. İsviçre’deki Fransızca dil okullarında her yaşa hitap eden kurslar mevcuttur. Bu kursların yanı sıra İsviçre dil okulları, ders programına ek olarak kayak, dağcılık gibi isteğe bağlı kurslar da sunmaktadır.

İsviçre’de Almanca Dil Okullarının sunduğu programlardan bazıları:

Genel Almanca Programı: Haftalık ders sayısına göre örneğin haftada 20 derslik Genel veya 30 derslik Yoğun gibi farklı programlar içermektedir. Ayrıca öğrencinin ihtiyacına göre haftalık ders ve içerik tasarlanan birebir programlar da bulunmaktadır.

İş Almancası: Kariyeri için Almanca öğrenmek veya dil seviyesini geliştirmek isteyen öğrenciler için tasarlanan ve liderlik, iş hukuku vb dersleri de içeren programdır.

Mesleki Almanca: Anadili Almanca olmayan Almanca öğretmenlerinin mesleki yeterliliklerini geliştirmeleri için Öğretmen Programı tasarlanmıştır. Almanca konuşulan bir ülkede avukatlık yapmayı hedefleyen hukukçular veya hukuk öğrencileri için özelleştirilmiş Hukukçu Almancası programı gibi mesleklere özgü Almanca programları bulunmaktadır.

Sınav Hazırlık: Zentrale Mittelstufenprüfung (SMN) ve Zertifikat Deutsch (ZD) gibi Almanca sınavlarına hazırlık için tasarlanmış programlar bulunmaktadır.

İsviçre’de Fransızca Dil Okullarının sunduğu programlardan bazıları:

Genel Fransızca: Standart, Fransızca & Kültür, 50 yaş üstü öğrenciler, Öğretmenin Evinde konaklama gibi farklı programlar.

Genç: 18 yaş altı için Fransızca & Futbol Kampı, 10-15 yaş için Fransızca Yaz Kampı, Ebeveyn ve Çocuklarla beraber Fransızca programı gibi farklı programlar.

İsviçre dil okulları UNOSEL, WYSE/FIYTO, Eaquals, FaDaF, ALTO, CSN gibi uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilmektedir.

ALTO: Association of Language Travel Organisations, Dil Yolculuk Organizasyonları Birliğidir.
Bildungsurlaub: Alman profesyonellerin yurt dışında 10 gün dil eğitimi almalarını sağlayan Almanya kurumudur.
Campus France: Fransa’daki yükseköğrenim gören öğrencilerin deneyimlerini geliştirmeyi amaçlayan akreditasyon kurumudur.
CSN Sweden: İsviçre tarafından tanınan Fransızca dil okullarını belirleyen kurumdur.
DCL: The Language Proficiency Diploma, CEFR çerçevesinde belirlenen seviyelere göre değerlendirilen yabancı dil sınavıdır.
EAQUALS: European Association for Quality Language Services, Avrupa Birliği sınırları içinde dil eğitimi veren kurumları akredite eden Avrupa Dil Hizmetleri Kalite Birliğidir.
FIPF: The International Federation of French Teachers, Uluslararası Fransızca öğretmenleri federasyonudur.
Qualite FLE: Qualité Français Langue Étrangère, Fransa Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı, Kültür ve İletişim Bakanlığı, Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere 3 adet bakanlığın denetimi sonucu verilen akreditasyondur.
UNOSEL: Öğrencilerin Fransa’da dil okulu bulmalarına yardımcı olan kurumdur.
WYSE/FIYTOWYSE/FIYTO: Öğrenciler ve gençler için eğitim ve seyahat fırsatlarını tanıtan kurumdur.

Cenevre, Bern ve Zürih gibi şehir merkezlerindeki yaşam maliyetleri, Lozan Lugano ve Montrö gibi küçük şehirlerden daha fazladır.

İsviçre’nin yüksek bir yaşam maliyeti olduğunu inkar etmek zor, ancak eğitiminize yatırım yapmak uzun vadede başarınızı planlamanın kesin yoludur. Dahası, İsviçre sürekli olarak dünyadaki en iyi yaşam kalitesine sahip ülkelerden biri olarak yer almaktadır. Nerede okuyorsanız İsviçre’de iyi bir bütçe, İsviçre’nin size sunduğu heyecan verici fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için en iyi yoldur.

İsviçre’de eğitim giderleri pek çok Avrupa ülkesine nazaran düşük kalsa da yaşam giderleri için İsviçre, Avrupa’nın ve hatta dünyanın en pahalı ülkeleri arasında gösterilmektedir. Yine de okula yürüyerek veya bisikletle gidip gelerek, dışarıda yemek yerine marketten alışveriş yapıp yemeğinizi evde veya yurtta pişirerek, birden çok kişiyle ortak eve çıkarak aşağıdaki lisede belirtilen harcamalardan daha azını yapmanız mümkün.

İsviçre’de dil kursu gören yabancı öğrencilerin yasal olarak çalışma izni yoktur.

Fransızca, Almanca, Romansça ve İtalyanca olmak üzere 4 resmi dilinin bulunması, İsviçre’de Dil Eğitimi almak için en önemli nedenlerin başında gelmektedir.

Ülkede bir dili öğrenirken diğer dillere de yatkınlığınızı ölçebilir, kendinizi keşfedebilirsiniz.

İsviçre, köklü bir geçmişe sahip, farklı kültürlerle yoğrulmuş, bir ülkedir. Dolayısıyla, İsviçre’de dil eğitimi almak isteyen öğrenciler hem dil öğrenip hem de kendilerini geliştirerek, olaylara bakış açılarını genişletebilirler.

İsviçre’de yaşayan yabancıların nüfusunun fazla olması da öğrencilere farklı aksanları dinleme ve öğrenme olanağı sağlar.

Coğrafi konum olarak, Türkiye’ye çok uzak mesafede olmaması da diğer önemli nedenler arasında gösterilebilir. İsviçre’ye uçakla yaklaşık olarak 2-2.5 saatte ulaşmanız mümkündür.

İsviçre, Schengen alanı içerisindedir. Dolayısıyla, almış olduğunuz vize ile diğer Avrupa ülkelerini tekrar vizeye başvurmadan seyahat etme olanağına sahipsiniz.

Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan İsviçre’de suç oranın düşük olması da önemli nedenler arasında gösterilebilir.

Kozmopolit yapısı ve bulunduğu bölge nedeniyle birçok ülkeye çok yakın olması avantajı ile uluslararası öğrencilerin eğitim almak için tercih ettiği ülkelerden biridir. Eğitim sırasında kalabileceğiniz konaklama seçenekleri beklentilerinize ve bütçenize göre değişmektedir. 

Aile Yanında: Bir ülkenin dilini çok iyi seviyede öğrenmek, ülkenin kültürünü çok yakından tanımanın en iyi yöntemlerinden birisi o ülkenin vatandaşları ile zaman geçirmektedir. Eğitim sırasında aile yanında konaklama seçeneği de size bu avantajı sağlayacaktır. Aile eğitim alacağınız bölgeyi iyi tanıdığı için destek olacaktır. İsviçre’de konaklama yapabileceğiniz aileler devlet tarafından özenle seçilmektedir. Bu sebeple bu konaklama seçeneği güvenli bir seçenektir.

Öğrenci Yurdu: İsviçre’de eğitim alırken tercih edebileceğiniz seçeneklerden biri de öğrencilere özel olan yurtlardır. Okulun çok yakınında ya da direk kampüs içerisinde yer alan bu yurtlar hem sizin gibi eğitim için gelen öğrenciler ile birlikte kalmanız açısından hem de okula yakınlığı açısından çok avantajlıdır.

Ev Kiralama: Eğitim sırasında ev kiralayarak kendi özel evinizde de konaklama seçeneğini seçebilirsiniz. Ev kiralama diğer seçeneklere göre daha pahalı bir konaklama tipidir. Özellikle İsviçre’de kiralık ev fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ev kiralama seçeneği yaşam maliyetlerinizin artmasına neden olur. Yurt ya da aile yanında kalmak istemeyen öğrenciler daha ekonomik olan ev kiralama seçeneği olan paylaşımlı evlerde kalabilir.

ŞEHİRLERE GÖRE İSVİÇRE DİL OKULLARI

#iguru_button_63c0a5735f881 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0a5735f881 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0a5735f881 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0a5735f881 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0a5736273d .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0a5736273d .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0a5736273d .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0a5736273d .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c0a5736555a .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c0a5736555a .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c0a5736555a .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c0a5736555a .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a5740023b a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a5740023b a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a5740023b a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c0a5740023b a:hover{ color: #ffffff; }