Kanada Bayrak

Kuzey Amerika kıtasında ABD’nin kuzeyinde ve doğusunda yer alan ülke, 10 milyon km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Başkenti Ottawa olan bu serin ülkenin resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Üç eyalet ve on bölgeden oluşan ülkenin en büyük metropolit şehirleri Toronto, Montreal ve Vancouver’dır. Batı Kanada’da yer alan Quebec eyaletinde baskın dil Fransızca iken, Doğu Kanada’da yer alan Ontario eyaletininde İngilizce’dir. Kanada Fransızca ve İngilizce dil okulları, her yıl 500.000 öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bütçesinin önemli bir kısmını eğitime yatıran devlet yönetimi sayesinde nüfusun neredeyse yarısı en az üniversite mezunudur. Bilimsel araştırma kalitesi sıralamasında 4. olan Kanada fizik, kimya ve tıp alanında toplam on Nobel ödülü sahibidir.

Kanada dil okulları, her yıl 500.000 öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Kanada’da dil okulları Toronto, Vancouver ve Montreal gibi büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır. Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto, doğa, sanat, moda, alışveriş, üniversite, açıkçası her bakımdan zengin ve dinamik bir şehir olduğu için sosyal ve dışadönük öğrencilerin birinci tercihi olmaktadır. Vancouver, Toronto gibi dinamik bir şehir olmakla birlikte, doğa sporları ve plajları ile fark yaratır. Montreal, hem İngilizce hem de Fransızcayı bir arada öğrenmek isteyen öğrenciler için ideal şehirdir. Ottawa ve Halifax’ta yaşam daha ekonomiktir. Halifax, bir liman kenti olarak denizciliğe ilgisi olan misafirleri bekleyen küçük bir yerleşimdir. Ottawa, sakin ve sessiz yaşamı sevenler için uygun bir seçim olabilir.

Kanada İngilizce dil okullarında sunulan programlardan bazıları:

Genel İngilizce: Genellikle haftada 20 dersten oluşan programda başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar öğrencilerin konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştirmek amaçlanmaktadır.

Yoğun İngilizce: Genel İngilizce programının daha kısa sürede ve daha hızlı sunulduğu programdır.

Akşam Okulu: Çeşitli nedenlerle gündüz eğitim görme imkanı olmayan öğrenciler için tasarlanmış program olup, genel, yoğun, akademik, iş vb farklı programlar sunulabilmektedir.

İş İngilizcesi: Kariyerinde farklılık yaratmak isteyen öğrenciler için sunulan iş terimleri, iş sektörü vb konulara odaklanmış programdır.

Sınavlara Hazırlık: IELTS, TOEFL gibi sınavlara hazırlık için tasarlanmış programlardır.

Kanada Fransızca dil okullarında sunulan programlardan bazıları:

Fransızca Dil Okullarında Sunulan Programlar:

Genel Fransızca: Temel seviyeden ileri seviyeye kadar konuşma, dinleme, okuma, yazma gibi becerileri geliştirmeye odaklanan programdır.

Yoğun Fransızca: Genel Fransızca programını daha kısa sürede tamamlamak isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır.

DELF/DALF sınav hazırlık: DELF diploması (Diplôme d’Etudes en Langue Française) Fransız Eğitim Bakanlığı tarafından, ana dili Fransızca olmayanlara verilen bir dil yeterlilik sertifikasıdır.

İş Fransızcası: Türkiye’de Fransız şirketlerinde veya Fransızca konuşulan bir ülkede iş hayatına atılmak isteyenler için tasarlanmış programdır.

Etkinliklerle Fransızca: Fransızca + Buz Hokeyi, Fransızca + Müzik gibi farklı program seçenekleriyle öğrencinin eğlenerek dil öğrendiği programdır.

Çocuklar Fransızca: Çocukların etkinlik, oyun, gezi ve sporlarla eğlenerek Fransızca öğrendiği programlardır.

Öğretmenler için Fransızca: Anadili Fransızca olmayan Fransızca öğretmenlerinin dil eğitmenliği becerilerini geliştirmeleri için tasarlanmış programdır.

Mesleki Fransızca: Hukuk, ticaret, mühendislik vb alanlar için tasarlanmış programlardır.

Birebir Fransızca: Öğrencinin ihtiyaç duyduğu Fransızca bilgisi üzerine tasarlanmış bire bir programdır.

Kanada dil okullarının sahip olabileceği akreditasyonlardan bazıları Languages Canada, ALTO, ACCET, FELTOM, Bildungsurlaub.

PTIB: VanWest, British Columbia Yüksek Öğrenim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim Kurumları Şubesi (PTIB) tarafından onaylıdır.
Linguaskill Business: BULATS sınavının yerini tutan Linguaskill Business, çalışanların veya stajyerlerin dil seviyelerini belirlemek için güvenilir bir yöntemdir. VanWest Kanada’da bu sınava girebileceğiniz tek akredite kurum olma niteliğini taşır.
EQA: The Education Quality Assurance (EQA), Eğitim kurumlarının kalite seviyesini denetleyen ve akredite eden kurumdur.
IALC: IALC (International Association of Language Centres), Uluslararası Dil Merkezleri Birliğidir.
EduCanada: Kanada Eğitim Bakanlığı ve Küresel İşler Bakanlığı işbirliği sayesinde, Kanada’nın uluslararası eğitim kalitesini destekleyen EduCanada markasıdır.
Languages Canada: Languages Canada örgütü, uluslararası seviyede kaliteye sahip dil okullarını üyeliğe kabul etmektedir.
ALTO: ALTO (Dil Tatil Organizasyonları Kurumu) (Association of Language Travel Organisations), eğitim ve tatili bir arada sunan eğitim kurumlarının oluşturduğu dünyaca prestijli bir örgüttür.
QE: QE (Kaliteli İngilizce Kurumu) (The Quality English), öğrencilerin verimli ve eğlenceli eğitim deneyimi yaşayacaklarını garanti eden bir akreditasyondur.

Kanada’daki ücretler, Avrupa’ya göre biraz yüksek, ancak Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ye göre daha düşüktür. Bu nedenle üniversite eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri veya İngiltere’yi düşünen ancak yüksek maliyetleri nedeniyle tereddüt eden öğrenciler için Kanada iyi bir alternatif durumundadır. Kanada’ya dil eğitimi için giden öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. Yeme-içme masraflarınız için ayda ortalama CAD$ 300.00 harcarsınız. Kanada’da bir restoranda kişi başına yemek CAD$ 15.00, bir kafede cappuccino içmek isterseniz CAD$ 3.96 ödersiniz. Kanada’da eğitim ve yaşam giderleri yıllık ortalama 35.000 CAD civarındadır.

Gelişmiş ülkeler arasında Kanada, eğitime en fazla bütçe ayıran ülke olduğu için eğitim sistemi yüksek kalitededir ve dil okulları devlet tarafından titizlikle denetlenir.

Çokkültürlü bir toplum olan Kanadalılar güleryüzlü, nazik, anlayışlı, saygılı ve yardımseverdir. Dolayısıyla kendinizi evinizde gibi hisseder, yabancı düşmanlığıyla karşılaşmazsınız.

Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en yaşanılabilir ülkesi olarak belirlenen Kanada, düşük suç oranı, düşük işsizlik ve yüksek refah düzeyi nedeniyle güvenlidir.

Amerikan doları ve İngiliz Sterlin ile karşılaştırıldığında Kanada doları kuru daha düşüktür. Bu nedenle yaşam maliyetleri ABD ve İngiltere’den daha ekonomiktir.

Kanada kültürel çeşitliliği teşvik eden gelenek ve politikalara sahip bir göçmen ülkesidir. 

Siyasi gerilimlerin olmadığı, demokratik ve barışçıl bir ülkedir.

İngilizce dil kursu programlarında oldukça geniş yelpazede seçenekler bulunmaktadır.

Kanada bir göçmen ülkesi olduğu için her kültüre ait etnik yemek, sosyalleşme, eğlence etkinlikleri bakımından zengindir.

Resmi ve özel kurumlarda yabancılara ayrımcılık yapılmaz, vatandaşlar ile eşit şekilde karşılanır.

Çift resmi dili sayesinde hem Fransızca hem de İngilizce pratik yapma imkanı vardır.

Aile Yanı: Kanada kültürünü ve yaşam tarzını, Kanadalı bir aile ile yaşayarak öğrenin. Aile yanı konaklama programı; dil eğitiminiz boyunca eğlenceli, güvenli ve ekonomik bir konaklama imkanı sağlar. Aile yanı konaklama programına seçilen aileler, şehir merkezinde veya toplu taşımayla rahatlıkla ulaşılabilecek mesafelerde yaşamaktadır. Ailelerimiz güvenli, kent içi ulaşımı kolay, huzurlu bir çevrede sizleri bekliyor. Kanada’da gelişmiş bir kent içi ulaşım vardır.

Öğrenci Yurdu: Öğrenci yurtları, dil okulunun kendi yurdu veya anlaşmalı olduğu bir yurttur. Çoğunlukla, dil okulu, öğrenci yurdu önerilerinde bulunur ve öğrencilere rehberlik eder. Yurtlar, okul kampüsünde, yürüme veya kolaylıkla toplu taşımayla ulaşılabilecek mesafelerde olabilir. Yurtların çoğu yemek vermez. Ancak ortak mutfaklarda yemek pişirme imkanı olabilmektedir. Yurt seçeneklerinde tek/çift/üç/dört kişilik oda seçenekleri olabilir. İnternet, kafeterya, restoran, çamaşırhane, tesisin dinlenme salonunda televizyon ve bilardo gibi oyunlar, ders çalışma salonu, bilgisayar odası, 7/24 güvenlik, vb bulunabilir.

Ortak Öğrenci Evi: Ev arkadaşlarınız sayesinde sosyal çevrenizi kolayca genişletecek ve gerçek bir okul tecrübesi edineceksiniz. Ortak evlerde üç farklı konaklama imkanı sunulmaktadır. Tek kişilik oda, kişisel banyo; Tek kişilik oda, ortak banyo; Çift kişilik oda, ortak banyo.

Rezidans: Rezidanslar (doluluk durumuna bağlı olarak), aile yanı deneyimine kıyasla daha bağımsız vakit geçirmek isteyen öğrenciler için uygun olabilmektedir. Rezidansların özellikleri şunlardır: Ortak banyo, mutfak, salon, perde ve havlu, Tek veya çift kişilik oda, ortak mutfak.

ŞEHİRLERE GÖRE KANADA DİL OKULLARI

#iguru_button_63c1c3b681306 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1c3b681306 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1c3b681306 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1c3b681306 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c1c3b68340d .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1c3b68340d .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1c3b68340d .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1c3b68340d .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c1c3b6854d5 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1c3b6854d5 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1c3b6854d5 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1c3b6854d5 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c3b70ff5a a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c3b70ff5a a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c3b70ff5a a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1c3b70ff5a a:hover{ color: #ffffff; }