Work and Study Malta, hem İngilizce eğitimi alacağınız hem de çalışarak para kazanabileceğiniz programa verilen addır. Malta hükümeti, işçi açığını kapatmak amacıyla 2018 yılında yasada değişiklik yaparak Avrupa Birliği dışından gelecek yabancı öğrencilere de çalışma hakkı vermiştir. Work and Study Malta programına katılım geçmiş dönemlere göre artış göstermektedir. Malta’da artık 6 aylık eğitimlerde 3 ayınızı doldurduktan sonra öğrenci vizeniz ile birlikte 91. Günden itibaren çalışma hakkınız bulunuyor. İngilizce dil eğitimi için Malta’ya giden bir öğrenci minimum 90 günün ardından haftalık 20 saat çalışma fırsatına sahiptir. Malta hükûmeti, öğrencinin derslere haftada en az 15 saat (asgari %75 oranında) katılma şartı ile çalışmasına izin vermektedir. Bu sürelerde serbest olan çalışma izni sayesinde masraflarınızın büyük kısmını karşılayabilir, eğitiminize destek olurken pratik yapma imkanı bulabilirsiniz. Malta’da öğrencilere çalışma izni sayfamızdan detaylarına ulaşabileceğiniz bu programa 6 ay altındaki eğitimlerde katılmak mümkün değildir. Malta’da saatlik çalışma ücreti ise 5-8 € arasında değişmektedir. Haftada 15 saat sizin bulacağınız işle göre masraflarınızı karşılamaya yetecektir. Temel ve basit işler bulmak oldukça kolaydır Malta öğrenci vizesi almak ABD ve İngiltere gibi ülkelere göre daha kolaydır ve işlemleri 1-2 hafta sürmektedir bu nedenle başvuru en az 4 hafta önceden yapılmalıdır. Malta vizesine başvurmadan önce konsolosluk, konaklama ücretinin ödendiğini görmek istemektedir.

Malta, Güney Avrupa’da, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyindeki adalar devletidir. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri Malta, Gozo ve Comino’dur. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta’dır. Malta Adası Kartacalıların, Roma ve Bizanslıların, Arapların istilasına uğramış tarihi açıdan son derece önemli bir yerdir. Eski çağlara ait kalıntılar nedeniyle her sene ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kalıntılar UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmakta ve genellikle dünyanın en eski desteksiz ayakta kalmış yapılarından biri sayılmaktadır. Jeopolitik konumu nedeniyle her daim paylaşılamayan bir ülke olan Malta zengin tarihi, muhteşem tapınakları, eşsiz plajları, gece hayatı ve diğer doğal güzellikleriyle her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

 

» Malta – Faydalı Bilgiler
Başkent Valletta
Para Birimi Euro
Ülke Kodu +356
Resmi Dil Maltaca (Resmi dil) Turistik merkezlerde İngilizce, İtalyanca, Fransızca
Din %90Roman Katolik, %10 Diğer
Zaman Dilimi UTC/GMT
Saat Farkı -1 saat
Uçuş Süresi İstanbul – Malta arası 2 saat 30 dakika
Acil Telefonlar Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 112
Elektrik 240 Volt, 50 Hz.
Hava Durumu Ilıman, sıcak bir iklim hâkimdir.
Popüler Şehirler Sliema, St. Julians, St. Paul’s Bay, Valletta

Malta’da yaşam masrafları, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında makul seviyelerdedir. LM’nin Türk Lirası karşısında çok değerli olması ilk bakışta Malta’nın çok pahalı bir ülke olduğu hissini uyandırabilmektedir. Ancak etiketlerde görülen fiyatlar TL’ye çevrildiği zaman fiyatların sanıldığı kadar pahalı olmadığı görülecektir. Örneğin otobüs bileti 0,85TL, 1 litre su 0,75TL, kola 1,4TL, sandviç ve kola 4 TL, 1 litre süt 1TL’dir. Malta’da bir öğrencinin yaklaşık olarak normal aylık harcamaları 150-200 LM civarındadır.

Sağlık Sistemi

Malta iki genel hastanesi ve sağlık merkezleriyle hizmet vermektedir.  Altı aydan daha az süreli Malta’da kalacak olan Avustralya ve Birleşik Krallık vatandaşları karşılıklı anlaşmalar çerçevesinde ücretsiz sağlık ve hastane hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanmışlardır. Ek olarak diğer ziyaretçilere kapsamlı sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilir.

 

Neden Malta’yı Tercih Etmeliyiz ?

 

Malta’yı diğerlerinden farklı ve cazip kılan unsurlar nelerdir ;

 • Ekonomiktir. Malta’da yaşam maliyetleri oldukça makuldür, öğrenciler ekonomik şekilde Malta’nın tadını çıkarabilirler. Ortalama olarak bir öğrencinin yaşam maliyeti aylık 200-300 Euro civarındadır ve diğer ülkelerle kıyaslandığı zaman çok ideal bir opsiyon olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Vize prosedürü kolaydır. Vize süreci diğer ülkelere oranla çok daha kolaydır ve başarı oranı cok daha fazladır. Malta’nın İngilizce eğitim anlamında vize kolaylığı konusunda tek rakibi Dubai diyebiliriz. Geri kalan diğer tüm ülkelerden çok daha kolay bir vize prosedürü vardır.
 • Esas dil İngilizce’dir. Adada Maltaca ve İngilizce olmak üzere iki resmi dil vardır ama Maltaca halk içerisinde tercih edilmez. Harçlı seferleri sonrasında İngiliz kolonisi adadan ayrılmamak üzere yerleşmiştir ve kendi dillerini orada ki yerel halka entegre etmişlerdir. Malta’da herkes İngilizce diline ana dil seviyesinde hakimdir.
 • Schengen vizesi alırsınız ve bu vize tipiyle tüm Avrupa’yı rahatça seyahat edebilirsiniz.’’RyanAir , WizZzAir , EasyJet’’ gibi hava yollarını kullanarak 5-10 Euro’ya ülke değiştirmeniz mümkündür ve bu sayede Malta’da eğitim alan öğrenciler çok ucuz maliyetlerle Avrupa’yı gezme imkanı yakalamaktadır.
 • Akdeniz iklimininin avantajlarından faydalanabilirsiniz. 4 mevsim boyunca ülke içerisinde seyahat edebilir , ülkenin turistler için sunmuş olduğu muazzam imkanlardan faydalanabilirsiniz.
 • Malta’da ulaşım çok kolay ve ucuzdur. Malta’da bir şehirden başka bir şehire seyahat etmek 10-15 dakikadır.
 • Türkiye’den ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.Türkiye’ye 2.5 saatlik uçuş mesafesindedir.
 • Malta’da İngilizce öğrenirken, sabahları okula gidebilir, öğleden sonraları Malta’nın harika plajlarında denizin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

 

 


Malta’da Work And Study Programları

Work and Study Malta programı, Malta’da bir dil okulunda İngilizce kurslarına katıldığınız zaman aynı zamanda çalışarak harçlığınızı da kazanabileceğiniz bir programdır. Bu programda önemli olan, Malta’da bir dil okuluna en az haftada 20 ders eğitim alacak şekilde kayıt olmanız ve kursunuza sürekli devam etmeniz gerektiğidir. Yani dil okulunuzdaki eğitimi bırakıp çalışmaya devam edebilmeniz veya kursunuza devamsızlık yaparak çalışmanız mümkün değildir.

 

Work and Study Malta programına katılım şartlarından bir diğeri de çalışma hakkınızın 12 haftalık bir kurs eğitiminin sonunda verilmesidir. Bunun anlamı Malta’ya gider gitmez çalışmaya başlamanızın mümkün olmadığıdır. 12 haftalık bir eğitimin (en az 90 günlük bir eğitim) ardından, 230 EUR’luk bir ücret karşılığı Çalışma ve Eğitim Vizesi başvurusunda bulunabilir. Bu, öğrencilerin sadece 13. haftadan (uzatma vizesi verildikten sonra) itibaren çalışmaya başlayabilecekleri anlamına gelir. Ruhsat en fazla 1 yıllık vizeler için verilir. 1 yıldan uzun kalacak öğrencilerin ikamet izni için başvuru yapmaları ve o program aracılığıyla bir iş başvurusunda bulunmaları gerekir. Çalışma izninin onaylanması yaklaşık 3-6 hafta kadar sürmektedir. Çalışma izniniz verildikten sonra size uygun bir işte çalışabilirsiniz.

Öğrenci önce (kendi başına) bir iş bulmalıdır, daha sonra vizenin geçerlilik süresi boyunca verilen çalışma izni için başvuruda bulunabilir. Ruhsatta işin başlangıç ve bitiş tarihi, çalışanın adı, iş durumu ve işverenin adı olacaktır. Ruhsat yalnızca verildiği iş ve şirket için geçerlidir.

Dil Okulları veya Yurtdışı Eğitim acentaları öğrencilere iş bulma konusunda yetkili değildir. Bu çalışma part-time bir çalışmadır (haftada 20 saat) ve öğrenciler genellikle ayda 500-750 EUR arası bir kazanç sağlayabilmektedir. Bu tutarlar Malta’da 1 aylık yaşam masraflarınızı karşılayabilmeniz için yeterlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise Work and Study Malta programından faydalanabilmek için 12 haftadan uzun süreli bir kursa kayıt olmanız gerektiğidir. 12 hafta veya altındaki kurslar için çalışma izni verilmemektedir.

Asıl amacınızın her zaman eğitim olduğunu unutmayın. Çalışma izni, ülkenin öğrencilerin hayatını bir nebze olsun kolaylaştırmak adına izlediği bir yoldur. Genel bilgi seviyenizi geliştirmek için eğitiminize düzenli olarak devam etmek önemlidir.

 

 

 

Malta’da hangi sektörlerde çalışabilirim?

 

Malta’da öğrenci çalışma izinlerinin düzenlenmesi ile birlikte devlet işverenlere vergi teşviği de sağladı. İşverenler yabancı öğrenci çalıştırdıklarında devlete vergi ödemiyorlar. Bu nedenle özellikle sizleri işe almak isteyeceklerini bilmeniz gerekir. Öğrenci vizesi ile Malta’da bulunan bireyleri çalıştırmak işverenler için oldukça kazançlı. Bu nedenle geçen aylarda başlayan sistemle artık işverenler sürekli istihdam için kontenjan ayırmaya başladılar. Öğrencilerin eğitimi biterken, bu ayırdıkları yerlere yenilerini işe alacaklarını belirtmekteler.

Peki Malta’da hangi sektörlerde çalışabiliyoruz?

Restoranlarda garson, temizlik, otellerde resepsiyon ya da tüm teknik içermeyen kontenjanlarda istihdam olabiliyoruz. Mağazalarda satış elemanı olabiliyoruz. Kısaca tüm sektörlerde alt limit işlerde işe girmek oldukça kolay ancak bu işlerin maaşları da düşük. Saatlik temel iş maaşı 5 € ‘dur. Bu da bahşişler hariç kazancınızı haftalık 75 € ya getirecektir. Yaklaşık olarak bahşişli bir işte çalışırsanız aynık kazancınız 120-200 € arasında değişecektir.

 

 

 

Malta’da Çalışarak Ne Kadar Para Kazanabiliriz ?

 

Malta’da ücretler saatlik sistem üzerinden hesaplanır ve belirlenen sürelerde düzenli şekilde ödenmektedir. Part-time işlerde çalışan öğrenciler ortalama olarak saatlik 6 ile 6.5 Euro bandında kazanç elde etmektedirler. Haftada 20 saat yasal çalışma izni olduğu düşünüldüğü vakit bir öğrencinin part-time işten kazancı ortalama olarak haftalık 120-130 Euro , aylık ise 500 Euro civarına denk gelmektedir.

Malta’daki öğrencilerimizin tecrübelerine dayanarak en çok personel alımının hizmet , turizm ve bilişim teknolojileri gibi sektörlerde olduğunu söylemek mümkündür.

Work and Study programına katılan öğrenciler kendi işlerini kendileri bulmaktadır.

Malta’da iş bulmayı etkileyen etkenler ise şu şekildedir ;

 • Orta düzeyin üstünde İngilizce seviyesine sahip olmak (En az B1 ve üzeri )
 • Profesyonel hazırlanmış bir özgeçmiş ( CV )
 • Başarılı bir eğitim hayatı
 • Geçmişten Gelen Emsal İş Tecrübeleri
 • Girişken ve aktif olmak
 • Online İş Arama Portallarını aktif takip etmek

 

Malta’da yüksek maaşlı iş nasıl bulurum ?

 

Malta’da yüksek maaşlı işler de mümkündür. Ancak bunun için mutlaka bir niteliğinizin olması gerekmektedir. Aşçı, cankurtaran, turizm otelcilik mezunları, bilgisayar yazılımcıları, gümrükçüler, oto tamircileri, tesisat ustaları, zanaatkarlar saatlik 40 € gibi bedellerle çalışmaktalar. Bu da aylık hakkedişler hariç 600 € gibi bir bedele denk gelecektir. Bunun yanında saatler genellikle aşılır. Kalan ödemeyi işverenler elden vererek aylık 1000 € aşan gelirlere ulaştırırlar. Elbette bu bulacağınız iş ve iş bulma kabiliyet, şansınıza göre değişecektir.

 

Malta’da iş aramak ve bulmak

 

Tüm adaylara önerimiz nitelikli ya da niteliksiz işler olmak üzere, Malta seyahat zamanınız kesinleştikten sonra, süslemelerden uzak bir net İngilizce cv hazırlayarak aşağıdaki sitelerden iş başvurusu yapmasıdır. İngilizceniz yeterli değilse bir tanıdığınızdan destek almanız iyi olacaktır. Böylece gittiğinizde işe girebilir, arayış sürenizi kısaltabilirsiniz. 6 ayın 3 ayında çalışma izniniz olacak olsa da bir çok işveren bunu kırmakta, gider gitmez işe alarak göz önünde olmayan konumlara öğrencileri yerleştirmektedirler.

https://jobsplus.gov.mt/job-seekers-mt-MT-en-GB/vacancies
https://www.justlanded.com/english/Malta/Jobs
https://www.konnekt.com
http://recruitmentmalta.net/
https://www.castilleresources.com/
https://www.reedglobal.com.mt
http://manpowergroup.com.mt
http://www.archer.com.mt
https://www.bettingconnections.com/bu

 

Unutulmaması gereken en önemli nokta, okulların sizin için iş bulmayacağıdır. Öğrenciler iş başvurularında ve iş görüşmelerinde yalnızdır. Kendiniz iş ayarlamanızı yapmak durumundasınız. Okulların bununla ilgilenen bir departmanları yoktur. Tıpkı üniversite okurken çalışmanız durumunda nasıl ki okulunuz bu iş hayatınız ile ayrı ise, yurtdışında da bu sistem aynıdır. Okullar yalnızca çalışma izni alabilmeniz için köprü programlar olarak bu sistemleri size sunarlar.

 

Malta’da nasıl çalışma izni alınır?

 

Öğrenci vizesi ile çalışma izinlerini work and study programı adı altında açıklayalım.

– İş bulup davet mektubu alınması
– Jobplus adındaki iş kurumuna iş veren, öğrenci birlikte işin öğrenciye teklif edildiğini belirten bir belge ile başvurulmalı.
– 4-6 hafta kadar sürecek bir bekleme sürecine girilerek iş başvurusunun kabulü sağlanmalı.
– lisans yani çalışma izni onaylandığında öğrenci Malta’daki 91. gününden itibaren kalan 89 gün boyunca istediği yerde çalışabilir.

 

Malta Work and Study Gereklilikleri

Öğrenciler, toplam ders saatinin en az %80’ine devam ettiklerine dair belge sunmalıdır. Öğrenci çalışma izni aldığında, ders kredilerini değiştiremez, çünkü haftada en az 15 ders saati kotasını doldurmak için derslere günlük olarak katılması gerekmektedir.

Konaklama birimlerini eğitim aldığınız okul ayarlamıyorsa, konaklama sahibi ile yaptığınız sözleşmenin kanıtını göstermeniz ve bu konaklama biriminin Malta Turizm Otoritelerince ruhsatlandığından emin olmanız gerekir. Bu nedenle, süreç ve güvence kolaylığı sağlamak için okulun sağladığı konaklama birimlerinde yer ayırtmanızı tavsiye ederiz.

Öğrencilerin her halükârda sağlık sigortası yaptırmaları gerekir. Tıbbi yardım kapsamı, durum başına en az 30.000 Euro olmalıdır. Özet olarak Malta Work and Study programı için şartlar şöyledir:

 • Malta’da eğitimlerine devam eden öğrenciler ilk 90 gün çalışamazlar
 • Öğrenciler, ancak ilk 90 günün ardından verilen eğitim vizesini aldıktan sonra çalışma ruhsatı için başvuru yapabilirler.
 • Öğrencilerin bir iş teklifi almış olmaları ve başvuru formunu işverenleri ile doldurmaları gerekir
 • Öğrenciler derslerine devam etmelidir (haftada en az 15 saat)
 • Öğrenciler haftada en fazla 20 saat çalışabilir
 • Öğrenciler eğitim almayı bırakıp sadece çalışamazlar ve yalnızca iş ruhsatlarını kullanarak çalışabilirler
 • İş veya şirket değiştirecek olan öğrencilerin yeni işverenleri ile birlikte yeni bir ruhsat için başvuru yapmaları gerekir.
 • Dil okulundaki derslere %75 katılım sağlamanız gerekmektedir. Bu devam süresi aynı zamanda eğitiminiz sonunda okuldan alacak olduğunuz sertifika içinde asgari süredir. Yani totalde maximum %25lik bir devamsızlık hakkınız mevcuttur.
 • Başvuru işlemleri sırasında 150 euro ödeme yapılmaktadır, çalışma izni onaylandıktan sonra ise 80 euro daha ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani bu programdan faydalanmak isteyen öğrenciler için 230 euroluk bir ek tutar söz konusudur.
 • Çalışılmak istenen işlerin JobsPlus adı verilen sisteme kayıtlı olması zorunluğu vardır. Ayrıca iş veren firma ,işe alacağı öğrenciye ne kadar ihtiyac duyduğunu ve neden bir Avrupa Birliği vatandaşı yerine onu almak istediğini belirten bir Niyet / Referans Mektubu hazırlamalıdır.

 

 

Malta Work & Study Programı ile ilgili önemli bilgiler

 

-Eğitiminizin ikinci yarısında okulu bırakarak sadece işe gidemezsiniz. Eğitiminizde devamlı olmalısınız.
– Eğitim vizeleri uzatılabilir, işvereniniz sizinle çalışmaya devam etmek isterse, eğitim aldığınız süre boyunca yani dil eğitiminizi uzatarak çalışmaya devam edebilirsiniz.
– Kendi kendinize iş lisansına başvuramazsınız. Önce iş bulmak gerekecektir. İş vereniniz sizin yerinize başvuru yapacaktır.
– Eğitiminiz süresinde işinizi bırakarak farklı bir işletmeye geçemezsiniz. Alacağınız iş lisansı tek bir firma ile çalışma üzerine verilir.
– Çalışma lisansı almanın bedeli 230 € olarak belirlenmiştir.
– Minimum çalışma ücreti saatlik 4.25 € olarak belirlenmiştir. Örneğin bir restorantta çalışmanın saatlik getirisi 5 € + tip olarak düşünülebilir. Malta’da çalışma izni olanakları oldukça yüksek bir kazanç getirisidir.

FOTOĞRAFLAR

#iguru_button_63c10851a0329 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c10851a0329 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c10851a0329 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c10851a0329 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c10851a243a .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c10851a243a .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c10851a243a .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c10851a243a .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c10851a4614 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c10851a4614 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c10851a4614 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c10851a4614 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c108526fdaf a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c108526fdaf a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c108526fdaf a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c108526fdaf a:hover{ color: #ffffff; }