Work and Study Dubai çalışma izinli dil eğitim programı ile Dubai’de dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışarak masraflarınızı karşılayabilmeniz, farklı ülkelerden öğrencilerle kültür alışverişinde bulunabilmeniz, eğlenceli vakit geçirebilmeniz, henüz mezun olmadan iş deneyimi kazanmanız ve yabancı dilinizi ilerletmeniz için mükemmel bir fırsattır.

 

Dubai, barındırdığı turist sayısından ötürü her zaman dikkat çekici ve yaşam gideri olarak bir New York bir Londra’dan daha ucuz ve bu bakımdan değerlendirilecek bir lokasyondur. Öğrencilerin yasal olarak çalışma izninin de bulunması, ve çalıştıkları takdirde güzel paralar kazanıyor olmaları Dubai’ yi cazip kılan diğer etmenlerdendir

 

Yine Dubai, çalışma izninin yanı sıra, okulun öğrencilere iş bulma  konusunda yardımcı olması, öğrencileri İngilizce seviyelerine göre, çeşitli işlere yönlendirmesi bakımından da önemli bir Work and Study merkezidir. Burada öğrenciye de büyük sorumluluk düşmekte ve öğrenciler bu yönlendirmeleri iyi değerlendirmek durumundadırlar.

 

Work and Study

Work and Study programı kapsamında artık Dubai’ de de öğrenciler hem dil eğitimi alıp hem de çalışabilir. Dubai dil okullarında çalışma izni verilmektedir. Dünya üzerinde en ucuz ücretle İngilizce öğrenmek isteyenlerin ülkesidir Dubai. Dubai work and study programı dil eğitimi almak isteyen öğrencilere 12 hafta ve üzeri kayıt yaptırdıkları takdirde haftada 20 saatlik çalışma izni vermektedir. Özellikle çok fazla turistin ziyaret ettiği Dubai’de İngilizce sıkça konuşulan bir dildir. Bilinenin aksine Arapça değil İngilizce daha aktif olarak kullanılmaktadır. Dubai, son derece kozmopolit ve yaşam standartları yüksek bir yerdir. Dubai %87 lik göçmen nüfusuyla dünyanın en kozmopolit bölgelerinden biridir.Bu durum Dubai’yi farklı kılmakta.Bu sebepten dolayı   Hayatın her noktasında İngilizce öncelikli ve zorunlu dil konumundadır. DUBAİ’ de  İngilizce dil eğitimi alırken diğer yandan yasal olarak çalışabilmeniz de mümkün oldugundan ekonomik olarak bütçe sorunu yaşayan veya İngilizce dil okuluna çok fazla ücret ödemek istemeyenler için tercih edilecek yegane ülkedir.

Disiplinel çalışan herkes mutlaka kendisi için uygun bir iş bulmaktadır. Türkiye’de 4 saatlik mesafede olan Dubai, özellikle hizmet sektörüne yönelik alanlarda iş bulabileceğiniz bir yerdir. Dubai’de dil öğrenimi, dil seviyenizin ilerlemesi veya bir sınav programına hazırlık amaçlı  bir dil okuluna giderken, yaşam giderlerinizi karşılamak için çalışabilirsiniz. Özellikle turizm ve servis sektöründeki iş alanları, maaş ve yüksek bahşiş olanakları, dil okulları, lüx okul yurtları, ultra lüx Dubai yaşam tarzı Dubai’ de İngilizcenizi geliştirirken renkli bir sosyal hayatınız olmasını kolaylaştıracaktır..

 

Neden Dubai’de Work and Study Yapmalısınız?

 • 2 milyon popülasyona sahip olması ve bu popüslasyonun %85 inin İngilizce konuşan turistlerden oluşması,
 • Son 10 yılda atak yapıp hızla gelişmeye devam eden Birleşik Arap Emirliklerine bağlı bir emirlik olması ve dünya çapında ekonomisi en hızlı gelişen ilk 5 şehir içinde yer alması,
 • Kendi kozmopolit yapısı, suç oranının düşük, her türlü görüşe baskı olmadan saygılı olması, Yaşam standartları yüksek bir emirlik olması,
 • Yaşam giderlerinin Londra’dan %28, New York’tan %22, Paris’ten 56 daha ucuz olması,
 • Şehir merkezindeki bölge insanının ağırlıklı uluslararası gruplardan oluşması, birçok milletten insanın Dubai’ yi turistik seyahat açısından tercih etmesi,
 • Ülkemize 4 saatlik bir uzaklıkta kalması,
 • Kolay vize vermesi ve banka hesabında para bulundurma zorunluluğunun olmaması,
 • En az 12 hafta dil okuluna kayıt yapıldığı takdirde haftalık min. 20 saat çalışma izninin verilmesi,
 • Part-time çalışmada saatlik 6-8 dolar verilmesi,
 • Yıllık ortalama sıcaklığın minimum 24 derece olması bakımından, özellikle eğitimini sıcak bölgede tercih edenler için tercih edilebilir bir lokasyon olması,
 • Yine, Dünya nın gezip görülmesi gereken en uzun binasına, en büyük alışveriş merkezine ve 7 yıldızlı tek oteline sahip olması,

 

Vize ve Çalışma İzni

Dubai’de dil eğitimi alacak öğrencilerimizin vizeleri ortalama 2 hafta süre içerisinde çıkar. Dubai vizesinde evrak toparlamanıza gerek yoktur.  Dubai vizesine gelecek olursak, öğrencinin gitmek istediği süreye göre verilmekte olup, vize ücretleri vize süresine göre değişiklik göstermektedir. Ancak, Dubai vizesi,  hiçbir şekilde banka hesaplarında para gösterme zorunluluğunu bulundurmaması ve pasaport, fotoğraf, vize ve okul ücreti dışında öğrenciden başka hiçbir belge istememesi bakımından en rahat ve kolay vize türüdür. Okul ücretiniz + vize ücretiniz + pasaportunuz ve 1 adet fotoğrafınızın olması vizenizin alınmasına yetecektir.Work and Study kapsamında Dubai’nin öğrencilere sağladığı çalışma izni şartları da diğer ülkelere göre çok daha farklıdır. Öğrencinin vizesini almasıyla birlikte çalışma izni de başlar.

Öğrencinin vizesini ortalama 2 hafta içerisinde sonuçlanır ve vizesi teslim edilir. Dubai vize konusunda Türk vatandaşlarına yeterince esnek. Vizeler 3 ay + 3 ay verilir. 6 aydan sonra öğrencinin ülkeden çıkış yapması gerekmektedir. Vize konusunda sizi en rahat ettirecek olan ülke konumundadır. Dubai dil okulları vize öncesinde okul ücretini tamamen talep edilmektedir. çünkü herhangi bir vize riski söz konusu değildir. Devlet ve okullar bu konuda tamamen birebir çalışarak öğrencilerimizin konforu üzerine hizmet vermektedirler.

Birleşik Arap Emirliklerin’ in en gelişmiş emirliği olan Dubai, kozmopolit şehir yaşantısıyla, yüksek yaşam standartlarıyla ve eşsiz kültürel yapısıyla sizlere kendini sunmaktadır. Dubai’deki aktiviteler, etkinlikler ve eğlenceler sandığınızdan da fazladır.  Öğrencisi olarak şehri keşfetmenin ve okul tarafından oluşturulacak birçok organizasyona katılmanın imkânına varacaksınız. Sahilde voleybol oynamaktan çölde safariye, kayak merkezinde snowboard ile karda kaymaktan paraşütle atlamaya kadar birçok aktivite bu şehirde mümkündür.

7 emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkent Abu Dhabi’den sonra ikinci büyük emirliği olan Dubai; Orta Doğu Arap yarımadasının doğusunda, Basra körfezinde yer almaktadır. Türkiye’den uçakla yaklaşık 4 saatlik bir mesafededir. Emirates, Türk Hava Yolları ve Fly Dubai’nin her gün İstanbul’a uçuşları bulunmaktadır.

 

Neden Dubai ;

 • Halkının %85 inin İngilizce konuşuyor olması,
 • Son 10 yılda atak yapıp hızla gelişmeye devam eden bir ekonomiye sahip Birleşik Arap Emirlikleri’ ne bağlı bir emirlik/şehir olması,
 • Yaşam standartları yüksek bir şehir olması,
 • Kentin kozmopolit yapısı, suç oranının düşük olması,
 • Şehir merkezindeki bölge insanının ağırlıklı uluslararası gruplardan oluşması,
 • Birçok milletten insanın Dubai’yi turistik seyahat açısından tercih etmesi,
 • Ülkemize 4 saatlik bir uzaklıkta kalması,
 • Kolay vize vermesi ve banka hesabında para bulundurma zorunluluğunun olmaması,
 • Dil eğtiimi alan öğrencilere haftalık minimum 20 saat çalışma izninin verilmesi Dubai’yi cazip kılan etmenlerdendir.

Her ülkede olduğu gibi Dubai’de yaşam masrafları şehirlere göre değişiklik gösterir. Ülkede eğitim almaya karar verirken en önemli konuların başında konaklama, ulaşım ve yemek masrafları gelir.

Konaklama

Dubai’de İngilizce dil eğitimine giden öğrenciler için Dubai devleti ve okullar  sadece yurt konaklama hizmeti sunar. Öğrencilere tek kişilik veya paylaşımlı odalarda konaklama sağlanır. Yurtların haftalık ücreti 200US$ dır. Öğrencilere ülkeye giriş yaptıklarında mağduriyetlerini gidermek için Minimum 2 hafta konaklama satın almaları önerilir. 2 haftanın sonunda şehir merkezinde heryer hotel/motel ve birçok konaklama seçeneği var. Çok ucuz ve uygun ücretlere farklı bir yere taşınabilir veya okulun yurduna kira öder gibi aylık ödeme yaparak okulun öğrenci yurtlarında kalmaya devam edebilirsiniz.

 

İkinci konaklama alternatifi olarak Jumeirah lakes Towers, Jumeirah beach rezidance ve Marina bölgelerinde paylaşımlı odalarda konaklayabilirler ki mevcut öğrencilerin %90 ı bu bölgelerde konaklamaktadır.

 

Bu konaklamalar okula ortalama 10 ila 23 dakika yürüme mesafesindedir. Bu konaklamalarda ortalama 600$ aylık öderler ve bu fiyata elektrik, internet vb. faturalar, yüzme havuzu ve spor salonu ücretleri de bu fiyata dahildir.Öğrencilerden ortalama 140$ ve 280$ arası deposit talep edilir. Bu deposit konaklamadan ayrıldıklarında iade edilir. Evden çıkış tarihi ev sahiplerine 1 ay önceden haber verilmelidir ki ev sahibi ayrılacak kişinin yerine başkasını ikame edebilsinler.Evler değişmekle beraber genelde 3 veya 4 odalıdır. Öğrenci odalardan birinde odayı 1 yada 2 yada 3 kişiyle paylaşabilir. 600$ olan odalar genel olarak 2 kişiliktir. Odalar büyüklüğüne göre 3 veya 4 kişiyi barındırabilir ki kişi sayısının artması fiyatları 600$ ın altına çekmektedir. Ama siz her zaman 600$ olarak konaklama gideri hesaplasınlar.

 

Enaz 4 hafta olmak şartı ile bu yeni konaklama Middelesex Üniversitesinin Dubai kampüsünün konaklamasıdır. Konaklama Mall of the Emirates metro istasyonuna 10-15 dakika yürüme mesafesindedir. Odalar 3 er kişiliktir. Aylık 700$. Konaklamanın linki https://www.mdx.ac.ae/accommodation/the-residences-gallery  Çok özel bir dipnot; herhangi bir sebepten dolayı öğrenci kursunu iptal etmek isterse Dubai’ de para iadesi söz konusu değildir.

 

Öğrenci Yurtları: Her ülke ve yaştan öğrencilerin tercihe göre tek kişilik veya paylaşımlı odalarda kaldığı konaklama türüdür. Yurtlar genellikle şehir merkezinde, okula maksimum 15 dakika yürüme mesafesinde bulunur. Bazı yurtlarda half board ve bed&breakfast seçenekleri bulunmasına rağmen genellikle self catering uygulanır, yani kendi yemeğinizi kendiniz yaparsınız. Bunun için her katta ortak kullanımlı mutfaklar bulunur. Aynı şekilde bazı yurtlarda oda içinde özel banyo bulunurken bazı yurtlarda katlarda paylaşımlı banyolar vardır. Seçilen özelliklere göre aylık 800 – 1600 $ ödersiniz.

Öğrenciler için bir diğer alternatif ise Jumeirah Lake Towers, Jumeirah Beach Residance ve Marina bölgelerinde paylaşımlı odalarda kalmaktır. Dubai’de ev kiraları evin konumu ve oda sayısına göre aylık 500 – 600$ arasında değişmektedir. Bu fiyata faturalar, yüzme havuzu ve spor salonu ücreti de dahildir.

 

Ulaşım      

Dubai’de birçok ulaşım seçeneği vardır. Metro, otobüs ve minibüslerin dışında en çok tercih edilen bir diğer ulaşım aracı da taksilerdir. Dubai’de benzin çok ucuz olduğu için taksiler çok pahalı değildir. Tek biniş bilet yaklaşık 1.54 $, 1km için taksi ücreti ise 0.54 $ civarındadır.

 

Yeme – İçme

Dubai’de tüm dünya mutfağından yemekleri ve zincir restoranları çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Normal fiyatlı bir restoranda yemeğe yaklaşık 8 $, bir kafede kahve içmek için ise 5 $ harcarsınız.

1.5 litre su: 0.61 $

1 litre süt: 1.57 $

500 gram ekmek: 1.28 $

12 adet yumurta: 2.96 $

1 kg pirinç: 1.86 $

1 kg elma: 2.22 $

1 kg patates: 1.00 $

1 kg tavuk göğsü: 7.19 $

Diğer Masraflar:

Sinema bileti: 11 $

1 aylık spor salonu üyeliği: 80 $

 

 

 

 

DUBAİ

 

Dubai bir arap ülkesi olarak birçok kişinin aklında kapalı bir ülke imajı yaratabilir.Fakat  Dubai sahip olduğu vizyon gereği başta giyim tarzlarına vermiş olduğu özgürlük ve hayatın birçok noktasında sağlamış olduğu yaşam kolaylığı sonucu başta birçok ingiliz, amerikan ve avrupalı milletlerle beraber  dünyanın her yerinden milletin birarada özgürce yaşayabileceği bir ortam oluşturmuştur. Dubai”de dilediğiniz gibi giyinebilir ve gece kulüplerinde ve birçok restaurantlarda alkol tüketimi serbesttir. Hatta haftanın en az 1 günü kadınlar için Ladies night mevcuttur ve bu günde kadınlar için sınırsız ve ücretsiz alkol tüketim hakkı mevcuttur.Hatta yemeklerde % 60 lara varan indirimler de mevcuttur. Erkeklerde katılabilir fakat onlar için ücretsiz mekan oranı çok azdır.Ayrıca kadınlara metroda özel bir bölüm her zaman vardır, tercihe göre karışık alanda yada sadece kadınlara özel olan alanı kullanabilirsiniz.

 

Suç oranı %0 olan Dubai”de  evinizin aracınızın kapısını kitlemeden çıkabilirsiniz ve döndüğünüzde eşyalarınızın hiç dokunulmadan yerinde durduğunu görebilirsiniz. Dilediğiniz saatte dışarı çıkabilirsiniz hiç kimse sizi rahatsız etmeyecektir. Güvenlik konusunda dünyada sürekli olarak ilk 3 e giren bir ülkedir. Ve çok temiz bir ülke olan Dubai”de sokakta veya herhangi bir yerde çöp görmek imkansızdır.İstisnasız olarak heryer çok temizdir. Denizleri de inanılmaz derecede temiz ve güzeldir.  Sürekli olarak festival,fuar ve konserlerle şehir çok canlı durumdadır. Dünyaca ünlü sanatçılarıın konserlerini yada sergilerini görebilirsiniz. Yeme içme vb yaşamsal giderler için öğrenciye ortama 350-400 USD yeterli olacaktır.

Hava sıcaklığı haziran temmuz agutos aylarında biraz yüksektir fakat her yerde klima olması duraklar metro istasyonları taksiler kısacası heryerde klima olması bu 3 aylık sıcak dönemi rahat atlatmanızı sağlamaktadır. Yaz aylarında iş bulma oranı da düşüktür. Özellikle eylül ayından itibaren öğrencilerin çalisabilecegi part-time işler çok fazladır.

 

DUBAİ’ DE ÇALIŞMA HAKKI VE OLANAKLARI NASILDIR? 

 

Dubai’nin vereceği vize ile gelen öğrencilerin part-time olarak çalışma hakkı vardır. En az 12 hafta ve üstü kayıt olan öğrenciler öğrenci vizesi ile Dubai’ye gelir ve yeterli ingilizceye sahip olduklarında iş bulabilir ve çalışabilirler.Yurtdışından gelen öğrencinin ülkeye adaptasyonu ve dinleme, anlama ve konuşma becerisini açması ortalama 3 veya 4 haftayı bulmaktadır. Intermediate ve üstü seviyede öğrencilerin iş bulma süreci daha hızlı olacaktır. İntermediate altı öğrencilerin iş bulması biraz daha uzun bir zaman almaktadır. Bulunacak part-time işlerde öğrencinin kazanacağı ücret işe, iş yerine ve öğrencinin ingilizce yetenegine ve karakterine bağlı olarak değişmektedir. Sosyal ve girişken bir kişiliğe sahip öğrenciler çok daha hızlı iş bulabilmektedir. Dubai’de güler yüzlü ve uyumlu olmak çok önemlidir ve iş bulma konusunda süreci hızlandırır. Not olarak belirtmeliyiz ki birine bağırmak bile 6 ay cezadan başlar. Bu yüzden okullarda ayrıca öğrencilere kibar olmaları üzerine eğitimlerde verilmektedir.

 

Dubai de iş konusunda birçok şey müzakereye açıktır konuşup daha fazlasını elde etmek mümkündür. Çalışmak isteyen öğrenciler gelmeden önce ingilizce test olup ingilizce CV lerini hazırlamalıdırlar ki buraya gelip bununla vakit kaybetmemeliler.

Ayrıca Dubai diğer dil eğitimi veren destinasyonlardan farklı olarak öğrencilere kendi mesleklerini yapma olanağı tanımaktadır. Bir bilgisayar mühendisliği mezunu öğrenci yeterli ingilizceyi edindikten sonra bilgisayar mühendisi olarak Dubai de kalıp oturma izni alıp profesyonel olarak kendi mesleğini yapabilme olanağına sahiptir. Bu bütün meslekler için gereklidir. Özellikle Designer ve mühendisler için çok ideal bir destinasyondur hatta başka bir ülkeye gitmek yeni mezun ve mezun olacaklar için zaman kaybı olacaktır. Dubai de İngilizcelerini geliştirirken aynı zamanda şehri ve ülkeyi yakından tanıyacaklardır ki buda işe başlama süreçlerini hızlandıracaktır.

Dubaide Çalışmak ve Maaş

Bulunacak part-time işlerde öğrencinin kazanacağı ücret işe, iş yerine ve öğrencinin İngilizce yeteneğine ve karakterine bağlı olarak değişmektedir. Sosyal ve girişken bir kişiliğe sahip öğrenciler çok daha hızlı iş bulabilmektedir. Dubai’de güler yüzlü ve uyumlu olmak çok önemlidir ve iş bulma konusunda süreci hızlandırır. Bulacağınız iş konusunda en belirleyici özellik ise İngilizce seviyenizdir. İngilizce seviyeniz ne kadar iyi ise o kadar güzel işler bulmanız mümkündür. Dubai diğer lokasyonlara göre daha ekonomik ve çalışma izni avantajıyla birçok öğrencinin tercihi olmaya başlamıştır.Kimi işyerleri konaklama + yeme-içme + 1000 AED-2500 AED net maaş önermektedir. Work and Study Dubai programına katılan öğrenciler eğitimleri esnasında part-time çalışma iznine sahiptirler. Dubai Work and Study programında öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır ve öğrenciler ortalama saatlik 8-9 USD’lik bir kazanç elde etmektedir.

 

Dubai’de ne tür işlerde çalışabilirim?

Dubai’de dil eğitimi alan öğrenciler genellikle; garsonluk, mağaza satış elemanı, kasiyerlik vb işlerde çalışabilmektedir. Fakat Dubai’de spesifik iş bulmak gibi bir şansınız da vardır. Mesela; Türkiye’de mühendislik yapan birisi bir şirketi geçmişi ve başarılarıyla etkilerse kalıcı bir iş bulması da söz konusudur.

Programın Avantajları Neler?

Arap Yarımadasında yer alan Birleşik arap Emirliklerinin 7 emirliğinden biri olan Dubai’de farklı ülkelerden gelen insan topluluklarının sayısı oldukça fazladır ve ortak dil olarak İngilizce konuşulmaktadır. Özellikle İngilizce dil pratiği için çok fazla uygun ortamın olduğu Dubai’de eğitim alan öğrencilerin yasal çalışma izinlerinin olması ülkeyi cazip kılan diğer avantajı. Çalışarak hem Dubai’deki masraflarınızı karşılayabilir hemde ekstra İngilizce pratik yapma şansı elde edebilirsiniz.

FOTOĞRAFLAR

#iguru_button_63c1084f23519 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1084f23519 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1084f23519 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1084f23519 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c1084f276b3 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1084f276b3 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1084f276b3 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1084f276b3 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c1084f2b621 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c1084f2b621 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c1084f2b621 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c1084f2b621 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c1084fd8f17 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1084fd8f17 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1084fd8f17 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c1084fd8f17 a:hover{ color: #ffffff; }