İrlanda Work and Study

İrlanda hem eşsiz doğası hem de Avrupa’nın teknoloji başkenti olmasından dolayı özellikle son yıllarda, öğrenci, turist ve çalışma amaçlı gidenlerin arttığı bir ülkedir. İrlandalıların cana yakınlığı ve misafirperver kültürleri sayesinde özellikle Türk öğrencilerinin kendilerini yabancı hissetmediği bir ülke olmuştur. İrlanda’da Work and Study programıyla dil eğitimi alırken aynı zamanda yasal olarak çalışma imkanı bulunmaktadır. İrlanda’da çalışabilmeniz için öncellikle kendinize uygun bir dil okuluna kayıt olmanız gerekmektedir. 25 haftalık ve üstü dil okulu kaydı yaptıktan sonra çeşitli belgelerle birlikte İrlanda vizesine başvuruyorsunuz. Size ilk başta 90 günlük vize verilmekte ve İrlanda’ya gidiyorsunuz. Bu süre içerisinde GNIB kaydı yaptırmanız ve kimlik çıkarmanız gerekmektedir. Daha sonra bir iş bulup PPS numarası alarak part-time çalışmaya başlayabilirsiniz. İrlanda Work and Study programıyla hiçbir kurum size iş garantisi verememektedir. İrlanda’da part-time işi kendiniz bulmak zorundasınız. GNIB kaydı ve PPS numarası olmadan da çalışmanız mümkün değildir. İrlanda’da 25 hafta ve üstü eğitime kayıt olup part-time çalışma hakkınız bittiğinde ise GNIB ofisine başvurup 2 aylık full time çalışma hakkı alabilirsiniz. İrlanda’da üniversite (lisans) eğitimi için gittiğinizde Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve 15 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında full time, diğer zamanlarda part-time çalışma hakkı tanınmaktadır. Yüksek lisans okuyup mezun olduğunuzda ise 2 yıllık çalışma hakkı tanınmaktadır.

İrlanda’da Work and Study programı; en az 25 hafta dil eğitimi alacak başvuru sahiplerine tanınan harika bir fırsattır. Work and Study programı yani oku ve çalış, size dil eğitimi alırken aynı zamanda haftalık 20 saat part time çalışma izni tanıyan bir programdır. Dilinizi, eğitim alarak geliştirirken bir kısım masraflarınızı da çalışarak kendiniz karşılamak isterseniz, Work and Study İrlanda tam da aradığınız programdır. 25 haftalık dil eğitimi alan kişilere aynı zamanda 8 hafta tatil izni verilmektedir ve güzel durum şu ki; tatil süresince full time çalışma izni sahibi olursunuz. İrlanda’daki 25 haftalık akademik yıl programlarına istediğiniz her Pazartesi başlangıç yapabiliyorsunuz. Yani bunun için beklemenize ya da belirli dönemlerde başlamanıza gerek yok. Dil okulları seçeceğiniz programın yoğunluğuna göre haftalık 15, 20, 25 ya da 30 saat olabiliyor. Dil okullarına haftanın her günü Pazartesi-Cuma günleri arasında katılıyorsunuz. Öğrenciler hafta içi öğleden sonraları  ya da hafta sonları part-time işlerinde çalışabilmektedir.2020 İRLANDA DİL OKULU FİYATLARI

 

Work and Study Şartları Nelerdir, Kimler katılabilir ?

İrlanda’da Work and study programı için en az 25 hafta İngilizce programına kayıt olma şartı vardır. Herhangi bir dil seviyesi istenmemektedir.Okula gitmeye başladığı anda çalışma izinleri başlar. Haftada 20 saat (Part time) olan çalışma izni, İrlanda’nın kendi tatil zamanlarında yaz dönemi Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos ve kış dönemi Aralık–Ocak aylarında ise haftada 40 saat (full time) çalışma izni verilir.

 

İrlanda’da Hangi İşlerde Çalışabilirim?

İrlanda’da part-time çalışan öğrencilerin bir çoğu hizmet sektöründe çalışmaktadır. Oldukça fazla turist çeken Dublin’de öğrencilerin çoğu restorant, cafe, sürpermarket, otel ya da mağazalarda çalışabilmektedir. Öğrencilerin iş bulma süreçleri genellikle İngilizce seviyelerine göre değişmektedir. İngilizce seviyeleri ileri düzeyde olan öğrenciler, kendi alanlarında da çalışabilirler. Özellikle teknoloji alanında öncü pek çok firmaya ev sahipliği yapan İrlanda, bu alanda çalışma deneyimi kazanmak isteyen öğrenciler için eşsiz bir fırsat olacaktır.

Dublin, Google, Microsoft, Facebook vs. gibi birçok dünyanın en bilinen bilişim kuruluşlarının Avrupa üssüdür. Bu kuruluşlar bünyelerinde çalışabilecek üniversite mezunu Türkçe bilen çalışan aramaktadır. Özellikle elektrik/Elektronik mühendisleri, Yazılımcılar, IT uzmanları, Bilgisayar Mühendisleri bu alanda en avantajlı olanlar.  Bir çok öğrenci hizmet sektöründe çalışarak konaklama ve cep harçlığını karşılayacak gelire sahip olabilmektedir.

 

İş İmkanları ve iş Bulma Süreci

Öğrenciler bulundukları şehirdeki işyerleri ile görüşerek, gazete, internet ve okul ilan panolarındaki ilanlarını takip ederek iş başvurusunda bulanabilirler. Hizmet sektörünün dışında kendi mesleklerine yönelik işlerde de çalışabilirler.

Öğrenciler yüksek sezonda Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında haftada 40 saat, diğer aylarda haftada 20 saat çalışarak aylık ortalama 1000 – 2500 Euro arasında kazanç sağlamaktadırlar. İrlanda’da asgari saat ücreti 11 Euro’dur ve her yıl artmaktadır.

Başkent Dublin öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir. Büyük bir şehir olması ve iş imkanlarının fazla olması en önemli tercih sebeplerindendir.

İrlanda İş Siteleri:

 

İş Alım Acenteleri:

 

 

İrlanda’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma izni otomatik olarak gerçekleşen bir olay değildir. Bunun için başvuru yapılması gerekiyor. Çalışma izni alabilmek için öğrencinin Garda National Immigration Bureau” veya en yakın Garda merkezine başvurması gerekir. Bunun için GNIB Card randevusunun alınması gerekiyor. Bu randevu işlemi basit görünse de çok vakit alabilmekte, çok sık denemeler yapmak gerekmektedir. Randevular da genellikle 6-8 hafta sonraya verilmektedir. Bu kart başvurusu için göçmenlik bürosu GARDA’nın web sitesinden online olarak randevu alınır. GARDA randevusu online olarak İrlanda’ya gitmeden önce de alınabilir. GNIB kart başvuru ücreti 300 Euro’dur. GARDA merkezine evraklarınız ile randevu günü ve saati gidip başvurumuzu yaparken yanınızda mutlaka bir kredi kartı olmalıdır. 300 Euro olan başvuru ücreti için nakit kabul edilmemektedir sadece kredi kartı ile ödeme alınmaktadır. Bu başvurudan sonra alınacak GNIB kart haricinde bir de PPS (Personal Public Service Number) alınmalıdır. PPS bir sosyal hizmetler numarasıdır ve vergi kaydı için mutlaka alınması gerekmektedir. PPS kart ücreti 100 Euro’dur. PPS kartı başvuru sahibinin adresine kargo ile gönderilmektedir.

 

 

Önemli

 

İrlanda’da kursunuz başladıktan sonra 2 ay çalışma hakkından mahrum kalmak istemiyorsanız İrlanda için kurs başlangıç tarihinizden hiç değilse 6-8 hafta önce okul başvuru işleminizi yapmanızı öneriyoruz. Böylece GNIB Card randevu arayışınız haftalar önce başlayabilir, randevu haftalar öncesinden ayarlanmış olur ve Dublin’e vardıktan en geç 1-2 hafta sonra randevunuza gidebilmek olanağına sahip olursunuz. Bu da doğal olarak çalışma izninize erkenden sahip olup iş arayışınıza vakit kaybetmeden başlama avantajını beraberinde getirecektir.

 

İrlanda’da saatlik ücret ne kadar ve çalışarak ne kadar kazanabilirsiniz ?

 

İrlanda’da saatlik ücretler 8-12 euro arasında değişmektedir. Öğrenciler bahşiş alabilecekleri işlerde çalışarak bu miktarı 15-20 euroya kadar yükseltebilirler. Aslında yasal olarak 10 € saat ücreti ile çalışırsınız. Sertifika alarak daha yüksek maaş alabilirsiniz. Mesela güvenlik görevlileri sertifika alarak saatlik 25-40 € ücret ile çalışabiliyorlar. Bunun yanında turizm otelcilik mezunları, sertifikalı ya da deneyimini ispatlayabilecek barmenler, aşçılar, sınıf öncesi öğretmenleri, özel çocuk bakımı uzmanları, mutfak sanatları mezunları, kısaca uygulanabilir meslek sahipleri yüksek ücretlerle iş bulabiliyor. İrlanda vergi sistemi yurtdışından gelen öğrencilerin çalıştırılmasında vergilendirme yapmıyor yani siz bir işe girdiğinizde, işveren sizin için devlete vergi ödemiyor. Bu nedenle öğrencileri çalıştırmak oldukça popüler ve aranılan bir durum.

İrlanda’da İngilizce dil eğitimi alırken çalışarak hem İngilizce pratik yapabilir, hem de yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Birçok öğrenci eğitim alırken part time çalışarak aylık ortalama 800-1000 Euro ( saat ücreti 9.80’den başlamaktadır), tatil dönemlerinde tam gün çalışırken doğal olarak çok daha fazla gelir elde edebiliyorlar. Elbette kişilerin sahip oldukları eğitim, beceri ve İngilizce dil düzeyleri bulunan işin düzeyini ve doğal olarak da gelirini etkileyecektir.

 

Not : Bu program katılımcıları zengin etme amaçlı değildir. Eğitim alırken öğrencinin dil becerilerini ve dil kullanımını aktif hale getirme, aynı anda Irish kültürü yakından tanıtma amaçlıdır. Bir öğrenci 1 ayda  800 Euro ile 1200 Euro arasında  kazanabilir. Öğrencinin cep harçlığından fazlasını kazanması mümkün değildir.

 

25 haftalık eğitimlerden kısa olan kurslara gelip çalışabilir miyim?

 

Bir çok öğrenci 25 haftadan kısa kurslarda çalışmaktadır. Bu yasal olarak doğru değildir ve yasaktır. Eğer denetimde yakalanırsanız ülkeden çıkarılırsınız. Yine de buna rağmen çalışmak isterseniz bu mümkündür ancak önermediğimizi bilmenizi isteriz. Eğer çalışmaya karar verirseniz özellikle çocuk bakıcılığı gibi işlerden uzak durmanızı öneriyoruz çünkü baktığınız çocuk sağlık problemi yaşarsa ciddi suçlamalarla karşı karşıya kalırsınız. Eğer çalışacaksanız oteller, restoranlar gibi basit işleri seçmeyi denemelisiniz.

 

 

VİZE

İrlanda’da İngilizce eğitimi almanın en önemli avantajlarından biri de İngilizce dil okullarında belli sürelerde kurslara yazılmış olan öğrencilerin çalışma izinlerinin bulunmasıdır.

İrlanda’da İngilizce eğitimi için art arda üç vize uzatması yapabilirsiniz. Ocak 2016’dan bu yana her vizenin süresi 8 ay olarak verilmektedir. İrlanda’da 25 hafta ve daha uzun süreli eğitim alan öğrenciler dilerlerse eğitimlerine devam etmek koşuluyla çalışma sürelerini 2 ya da 3 kat, diğer ifade ile 2 yıla kadar uzatabilirler.

İlk aşamada vizeniz yalnızca 3 aylık verilecektir. Bununla birlikte İrlanda’ya vardığınızda GNIB kart başvurusu yaparak kalan 5 ayınızı bu kartla orada geçirebilirsiniz. Okula yapacağınız 25 haftalık kayıt sonrasında öğrencilere 8 haftalık tatil imkanı verilmektedir. Bu 8 hafta boyunca herhangi bir okul kaydınız bulunmadan ister tatil yapabilir ister tam zamanlı çalışabilirsiniz. Öğrenciler eğitim aldıkları 25 haftalık süreçte yarı zamanlı çalıştıkları işlerde kalan 8 hafta boyunca tam zamanlı çalışarak ek gelir elde etmektedir.

Vizenizin 8 ayı içerisinde, 6 ay (25 haftalık) tam zamanlı İngilizce kursuna kaydolmanız gerekmektedir. Bu derslerin yoğunluğu, Pazartesi’den Cuma’ya kadar haftada minimum 20 saat ders olmalıdır.

İrlanda Öğrenci Vize uzatması yapabilmek için, vize şartlarından olan, derslerin en az %85′ ine katılmış ve kurs eğitimi bitiş sınavına ( TIE Exam ) girmeniz gerekir.

İrlanda için uzun dönem öğrenci vizesi almak diğer ülkelere göre daha kolay olabilmektedir. Bunun sebebi herhangi bir mülakata katılmamanız ve dosyanızın yeterli görülmesi durumunda vizenizin onaylanması olarak bilinmektedir. Ayrıca okul ücretlerinin vize öncesi ödenmesi de vizenin yüksek oranda (sorunsuz ve eksiksiz dosyalar için) olumlu sonuçlanacağını göstermektedir.

Not: İrlanda 25 hafta Work and Study sadece bir vize türüdür. Okulların size iş bulma gibi sorumluluğu yoktur. Eğer okulların size iş bulması söz konusu olsaydı, okullar bundan ek bir ücret talep ederdi. İş bulma sorumluluğu tamamen size aittir.

İrlanda, izole bir bölge olmasının avantajı olarak kendi kültürünü korumuştur. Tarihi dokusu, onlarca kalesi, eşsiz doğası, özgün mimarisi, edebiyat alanında dünyaya kattığı yazarları, eğlenceli pub kültürü, onlarca festivali ve sıcakkanlı yerlileri ile birlikte gezilip görülmesi, deneyimlenmesi gereken bir ülkedir.

İrlanda’nın başkenti olan Dublin, ülkenin en canlı ve kozmopolit şehridir. Dublin pek çok uluslararası firmanın merkezlerinin olduğu bir şehirdir. Bu da şehri aynı zaman önemli bir ticaret merkezi yapar. Öğrencilerin üniversite ve dil okulu için en çok geldikleri şehirdir. Büyük bir şehir olması nedeniyle part time iş bulmak daha kolaydır. Dublin şehri, Avrupa’nın en yaşanılabilir ve huzurlu başkenti olmasının yanı sıra yaşam kalitesinin yüksek olması ve güvenilir bir şehir olması sebebiyle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.Dublin dışında, tarihi dokusuyla kendisine hayran bırakan Galway, Cork, Limerick ve Sligo görülmesi gereken şehirleridir. İrlanda’da dil eğitimi alırken çalışmak için ideal bir şehirdir.

İrlanda sanki ‘yıllarca beni neden unuttunuz2? ‘ der gibi göz kırpıyor bize. Pek çok öğrencinin uzun yıllar boyunca aklına gelmeyen ülkeye şu anda binlerce öğrenci, eğitim almaya, çalışmaya ve keşfetmeye gidiyor. İrlanda bizi tüm güzellikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla çağırıyor. Sen de hayallerini gerçekleştirmek istiyorsan, İrlanda’nın ilk seçeneklerin arasına girebileceğini lütfen unutma.

 

İrlanda kültüre, edebiyata ve sanata çok önem veren muhteşem doğal güzellikleri yanında muhteşem bir kültüre sahip olan bir ülkedir. İrlanda geçmişten beri İngiliz kontrolü altında olduğundan, İngiltere’nin kültüründen ve yaşam tarzından etkilenmiştir. Resmi dili; yerel Kelt dilinin yanında İngilizcedir.  İrlanda Avrupa’da İngiltere’den sonra İngilizce konuşulan en büyük ülkedir. İrlanda’da dil eğitimi için öğrenciler genellikle Dublin’i tercih etmektedirler.

Her yıl farklı milletlerden yüzbinlerce öğrenci İngilizce eğitim almak için İrlanda’yı tercih etmektedir. Anadilin İngilizce olması, zengin bir kültüre sahip olması, refah seviyesi yüksek olması, sıcakkanlı insanları, çalışma izni ve bir çok iş imkanı sunması en önemli tercih nedenlerindendir.

İrlanda’da serin ve ılık bir okyanus iklimi hüküm sürer. Kışın havalar yumuşak ve nemli, yazları ise serin ve bulutludur. İklime daha çok İlkbahar ve sonbahar mevsimleri hakimdir. Bu iklim koşullarından dolayı, İrlanda tam anlamıyla bir kır ülkesidir. İnsanları samimi ve yardımseverdir.

2010’da Lonely Planet, İrlanda’yı dünyanın en dost ülkesi seçmiştir. Global Huzur Endeksi, 163 ülkeyi kapsayan değerlendirmesinde; çatışma, emniyet ve toplumdaki güvenlik ve militarizasyon gibi kriterler üzerinde duruyor. İrlanda bu değerlendirmede 2017 yılında dünya 10.su oldu. Türkiye bu sıralamada 145.ci, Amerika 103.cü sırada yer aldı.

Anadili İngilizce olan bu ülkenin refah seviyesi yüksektir ve dünya devletleri arasında ilk on arasındadır. Yeşilin her tonundaki muhteşem bitki örtüsü, eşsiz şelaleleri, kendine özgü mimarisi, rengarenk botanik bahçelerinin yanında hareketli alışveriş merkezleri ile iç içe olan İrlanda, Türkiye’den sadece 4 saat uçuş mesafesindedir ve  saat farkı olarak 2 saat geridedir.

 

 

İrlanda edebiyat ve müzik açısından zengindir

 

İrlanda, dünyaya Ulysses, Drakula ve Gulliver’in Seyahatler’ini veren ülke. Dublin, dünyada sadece dört tane olan UNESCO Edebiyat Kentinden biri seçildi. Yazarlar William Butler Yeats, George Bernard Shaw, Samuel Becket ve Seamus Heaney, İrlanda’ya Edebiyat alanında dört Nobel Ödülü kazandırdılar. Altan, Celtic Woman ve altı kez Grammy kazanan Chieftains, geleneksel İrlandalı müziğini dünyaya tanıtmıştır.

Müziği inanılmaz derecede güçlü ve çeşitlidir örneğin; U2, rock’ın en sıcak bileti olarak tanımlandı. Enya, Sinéad O’Connor, Chris de Burgh, The Cranberries, Bob Geldof, Bono dünyadaki en çok satan sanatçılardır ve İrlandalıdırlar.

Erkek grubu West Life’ın ilk yedi single’ı doğrudan İngiltere listelerinde bir numaraya olduğunda müzik tarihine bir rekor kaydetti. Festivaller şehri olan İrlanda’da hep hayaliniz olan konserlere katılabilir festival ve etkinliklerle ufkunuzu geliştirebilirsiniz. Ayrıca okullar öğrencilerine, bu büyük firmalara günübirlik kültür gezileri de düzenlemektedir.

Her ülkede olduğu gibi İrlanda’da yaşam masrafları şehirlere göre değişiklik gösterir. Ülkede eğitim almaya karar verirken en önemli konuların başında konaklama, ulaşım ve yemek masrafları gelir.

 

Konaklama

İngiltere gibi çok fazla konaklama alternatifi sunmayan İrlanda’da öğrenciler biraz zorluk yaşıyor. Buna rağmen İrlanda Work and Study programında aile yanı ya da yurt konaklaması imkanları sunuluyor. İrlanda’da en yaygın tercih edilen de aile yanı konaklama. Bunun en büyük avantajı ailelerin devletin seçmiş olduğu ailelerin her türlü psikolojik testten geçmiş olması. Öğrenciler için en iyi özelliği ise ailelerin şehir merkezine oldukça yakın olması ve bütçenin uygun oluşu. Yurtlarda ise aile yanında olduğu gibi yemek imkanı verilmemekte ve öğrenciler 2-3 kişilik odalarda konaklamaktadır. Fiyat aralıkları da aile yanına göre değişkenlik gösteriyor.

 

 

Aile Yanı Konaklama: Ekonomik ve konforlu olması nedeniyle öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. Bu konaklama programında okul tarafından özel olarak seçilen ailelerin yanında tercihe göre tek kişilik veya paylaşımlı odalarda kalırsınız. Yine tercihe göre half board yani kahvaltı ve akşam yemeği dahil, bed&breakfast yani sadece kahvaltı dahil veya self catering yani kendi yemeğinizi kendiniz yaptığınız paketlerden birini seçersiniz. Evlerin okula olan uzaklığı seçilen ülke ve şehre göre değişmekle beraber genellikle yürüyerek 30-40 dakika, metro veya otobüsle ise 15-40 dakika arasındadır. Şehir merkezine, yurt ve öğrenci evlerden biraz daha uzak kalması nedeniyle haftalık ücreti daha düşüktür. Seçilen türe göre haftalık yaklaşık 180 – 240 € ödersiniz.

 

Öğrenci Yurtları: Her ülke ve yaştan öğrencilerin tercihe göre tek kişilik veya paylaşımlı odalarda kaldığı konaklama türüdür. Yurtlar genellikle şehir merkezinde, okula maksimum 15 dakika yürüme mesafesinde bulunur. Bazı yurtlarda half board ve bed&breakfast seçenekleri bulunmasına rağmen genellikle self catering uygulanır, yani kendi yemeğinizi kendiniz yaparsınız. Bunun için her katta ortak kullanımlı mutfaklar bulunur. Aynı şekilde bazı yurtlarda oda içinde özel banyo bulunurken bazı yurtlarda katlarda paylaşımlı banyolar vardır. Şehir merkezinde olması nedeniyle aile yanı konaklama seçeneğine göre biraz daha pahalıdır. Haftalık175 – 345€ arasında değişmektedir.

 

Kiralık Evler: Öğrenciler için bir diğer alternatif ise şehir merkezinde ya da dışında daire kiralamaktır. İrlanda’da ev kiraları evin konumu ve oda sayısına göre aylık 990 – 2050 € arasında değişmektedir. Elektrik, su, ısıtma için aylık yaklaşık 145 € ve internet için 50€ ödersiniz.

 

Ulaşım

İrlanda’da ulaşım oldukça hızlı ve rahat ilerlemektedir. Şehirlerarası ulaşımda daha çok tren tercih edilirken şehir içi ulaşımda tramvay, otobüs ve taksi tercih edilmektedir. Tek biniş bilet 2.90 €, aylık bilet 120 € civarındadır. Bisiklet kullanımı da oldukça yaygın ve ekonomik bir ulaşım alternatifidir.

 

Yeme – İçme

İrlanda mutfağında en çok pişirilen yemekler kuzu ya da biftekli yahni, patates ve lahanalı domuz pastırması, boxty adı verilen patates pankekleri ve coddle denilen sosisli ve patatesli yemeklerdir. Geleneksel kahvaltı ise İngiliz kahvaltısında olduğu gibi fasulye, yumurta, sosis, domuz pastırması, domates, mantar ve kızarmış ekmekten oluşur. Ortalama fiyatlı bir restoranda yemek 15 €, bir kafede kahve içmek ise 3 € civarındadır.

1.5 litre su: 1.43 €

1 litre süt: 0.95 €

500 gram ekmek: 1.41 €

12 adet yumurta: 2.78 €

1 kg pirinç: 1.42 €

1 kg elma: 2.07 €

1 kg patates: 1.54 €

1 kg tavuk göğsü: 8.43 €

Diğer Masraflar

Sinema bileti: 12 €

1 aylık spor salonu üyeliği: 40 €

FOTOĞRAFLAR

#iguru_button_63c10854222e4 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c10854222e4 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c10854222e4 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c10854222e4 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c10854242c7 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c10854242c7 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c10854242c7 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c10854242c7 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c10854261a0 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c10854261a0 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c10854261a0 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c10854261a0 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c108550c221 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c108550c221 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c108550c221 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c108550c221 a:hover{ color: #ffffff; }