Kosta Rika bayrak

Kosta Rika geçmişinde İspanyol kolonisi olan ülkelerden biri olmakla birlikte resmi dili İspanyolcadır. Ülkenin bugünkü yerlileri, 16. yüzyılda Guatemala’dan göç etmiş olan İspanyollardır. 2011 sayımına göre nüfusu 4.301.712 kişidir. Kosta Rika, 15 Eylül 1821 tarihinde kurulmuş olup 7 Kasım 1949 tarihinde tam olarak bağımsızlığına kavuşmuştur. Kosta Rika,ordusu bulunmayan az sayıda ülkelerden biridir. Kosta Rika’nın başkenti San Jose’dir. Kosta Rika, idari açıdan Alajuela, Cartago, Guanacaste, Heredia,Limón, Puntarenas, San José olmak üzere 7 ile ve 81 kantona ayrılmıştır.

Kosta Rika’nın merkezi konumu, Amerikan pazarlarına erişim ve Avrupa ile Asya’ya doğrudan okyanus erişimi sağlar. 2015 yılında en önemli ihracat ürünleri tıbbi cihazlar, muz, tropikal meyveler, entegre devreler ve ortopedik aletlerdir. Birçok yabancı şirket (imalat ve hizmet) Kosta Rika Serbest Ticaret Bölgelerinde (FTZ) faaliyet göstermektedir ve burada yatırım ve vergi teşviklerinden faydalanmaktadırlar. Heredia’da Amerika Serbest Bölgesi’nde tesisleri bulunan şirketler arasında Intel, Dell , HP, Bayer, Bosch, DHL, IBM ve Okay Industries yer almaktadır. Ulusal para Birimi Colon (CRK) olan ülkenin kişi başına düşen milli gelir 11.215$ olarak bildirilmiştir. Orta Amerika’da en yüksek gayrisafi yurtiçi hasılaya sahiptir. Kosta Rika’da son on beş sene içinde yoksulluk seviyesi düşürülmüş ve güçlü bir sosyal güvenlik sağlanmıştır. 2011’de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından insani kalkınma ve eşitsizlikle mücadele yanı sıra, sürdürülebilir çevre politikaları konularında UNDP’nin örnek gösterdiği bir ülke olmuştur.

KOSTA RİKA’YA ULAŞIM

Kosta Rika’ya uçakla gidecekler için Alajuela, Heredia ve başkent San Jose’nin ortak kullandığı Juan Santamaria Uluslararası Havalimanı ön plandadır. Türkiye’den Kosta Rika’ya direkt uçuş olmamakla birlikte ABD, Almanya ya da İspanya üzerinden aktarmalı olarak ulaşımı sağlayabilirsiniz. Aktarma seçeneğine göre farklılık göstermekle birlikte 16-20 saat süren bir yolculukla havalimanına ulaşabilirsiniz. Havalimanına varmanızın ardından dil okulundan havalimanı karşılama hizmeti talep ettiyseniz, bu karşılama hizmetiyle ya da taksi ile konaklayacağınız yere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Guanacaste bölgesinde Liberia’ya yakın Daniel Oduber Quiros Uluslararası Havalimanı mevcuttur. Otomobille gidecekler için Interamericana otoyolu Kosta Rika’dan geçmektedir ve ülkeye karayoluyla giriş için ana yol olarak görülür. Panama,Nikaragua, Honduras, El Salvador ve Meksika gibi ülkelerden otobüs seferleri bulunmaktadır.

KOSTA RİKA’DA ULAŞIM

Ulaşım, yaklaşık 35.357 km uzunluğundaki karayolları, iki sahili birbirine bağlayan 1.500 km’lik demiryolları ile sağlanır. Karayolları yetersiz ve bakımsızdır. Şehir içi ulaşımda otobüsler kullanılabilmektedir. Puertolimon, Puontarenas, Golfito başlıca limanlardır. Bu 51,000 km2 lik ülke Pasifik ve Atlantik okyanusları ile çevrilmiştir ve karadan 3-4 saatte, havadan da 45 dakikada ülkeyi baştan başa katedip bir okyanustan diğerine ulaşabilirsiniz.

Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın İspanyolcadaki anlamı “zengin sahil”dir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşu olan ülkenin batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Tam da bu sebeplerden, tıpkı adının anlamı gibi zengin sahil şeritlerine ve muhteşem plajlara sahiptir. Doğal güzellikleri sadece bunlarla da sınırlı değildir. Hem bitki hem de hayvansal anlamda nadir görülen türlerle ve şelalelerle dolu doğa parkları ile de öne çıkan bir ülkedir.

Kosta Rika yağışlı, tropikal bir iklime sahiptir. Doğu Alize rüzgarlarının hüküm sürdüğü kıyı ovalarında nemli ekvator iklimi, orta kısımlarda ılık, yüksek yerlerde ise soğuk iklim hüküm sürer. Fakat soğuklar şiddetli değildir. Kıyılarda sıcaklık ortalama 25 ile 32oC, orta kısımlarda ise 21 ile 27oC arasındadır. Bu durum, yüksek bölgelerde ise 10oC’yi geçmez. Sıcaklık ortalaması yıl boyunca 25 oC’dir. Yıllık yağış ortalaması ise 3100 ile 6350 mm arasında değişmektedir. Aralık-Nisan arası kuru ve sıcak mevsim, Mayıs-Kasım arası yağışlı mevsim olarak bilinir. Ülkede kar yağışı görülmez. Yağışın hiç olmadığı dönemde gitmek isteyenler için Aralık-Nisan ayları arası uygundur.

Kosta Rika, Amerika kıtalarındaki en güvenli ülkelerden biridir. Yılda 2 milyon turist sayısıyla, Latin Amerika’daki en çok turistin ziyaret ettiği ülkedir. Latin Amerika’daki siyasi istikrarın en yüksek, suç oranının en düşük olduğu ülkedir. Doğal yaşam koşullarının korunduğu bir ülke olduğu için yollar oldukça konforsuzdur, otomobil sürmek veya yaya olarak yolculuk yapmak konusunda dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır. Otomobil hırsızlığı yaygın olduğu için, aracınızda eşyalarınızı bırakmamalısınız. Turistlerin en çok karşılaştığı sorun, otobüste bavul çalınmasıdır. Bu nedenle otobüslerde yolculuk ederken bavulunuzu valiz bölümüne değil, yanınıza almalısınız. Uzun yolculuklarda uyumamalısınız. Böylece eşyalarınızın çalınmadığından emin olabilirsiniz. Cüzdan, pasaport, takı vb önemli eşyalarınızı bel çantanıza koymanız en güvenli yöntemdir.

Kosta Rika, ziyaretçilerinden seyahat sağlık sigortası talep etmese de, sağlığınızla ilgili karşılaşacağınız tüm konularda sizin için faydalı olacağından yaptırılması tavsiye edilmektedir. Kosta Rika ve vatandaşlarının insani gelişimi için verdiği tarihi söz, Kosta Rika Sosyal Sigorta Kurumu (CCSS) yönetimi altında, yeni ve modern bir sağlık sistemi kurulmasını sağlamıştır. Kosta Rika’da bulunulduğunda ciddi bir hastalığa yakalanma ihtimali çok azdır. Sağlık standartları çok yüksektir. Devlet hastanelerine ve özel hastanelere ülkenin her tarafında rastlanılabilir.

Kosta Rika’da pirinç temel besin kaynağıdır. Örneğin, “Gallo Pinto” yemeği fasulye ve kızarmış pirincin karıştırılmasıyla yapılan yemeklerdendir. Kosta Rika geleneksel yemekleri genellikle tavuk ya da balık ile pişirilir ve sebzeyle servis edilir. Kırmızı et tüketimi de yaygındır. “Picadillo”, et, domates, patates, soğan ve çeşitli baharatlarla pişirilir. Kahvaltıda bir çanak içerisinde “natilla” adı verilen denilen ekşi krema, yumurta (pişmiş) ve kızarmış muz ile birlikte “Gallo Pinto”dan (siyah fasulye ile karıştırılmış pirinç) oluşur. Genellikle yanında bir fincan kahve veya taze sıkılmış meyve suyu içilir. Öğle yemeklerinde et ya da balığın yanında Casados (fasulye,pirinç), salata, kızartılmış muz (plantains), beyaz peynir ve mısır tortillası yenir. Gallo Pinto ile Casado arasındaki fark Casado’da, pirinç ve fasulyenin karışık olmamasıdır. Kosta Rika’nın akşam saatleri için tipik ana yemeği “Arroz conpollo”dur. Tavuk ve pirinçle hazırlanan bu yemeğin yanında genellikle tatlı mor patates (camote) ya da yer elması ve patates benzeri olan “yuca” tüketilir. Aynı sebzeler deniz ürünleriyle hazırlanan yemeklerin yanında da tercih edilir. Kosta Rika halkı kimi zaman yemek öncesinde ya da yeme karalarında küçük atıştırmalıklar tüketir. Buna kendi dillerinde “bocas” derler. Tortilla cips ya da siyah fasulye yenir. Kosta Rika mutfağının pirinçten sonra bir diğer vazgeçilmezi mısırdır. Mısır tortillası dışında da pek çok şey hazırlanır. “Tamale plantains” bunlardan biridir. Muz yaprakları içerisine konulan mısır hamurunun pirinç, fasulye, çeşitli sebze ve et ilavesiyle sarılarak hazırlanan bir yemektir. Mısır çorbası olan “Pozol” ve mısırdan yapılan krep olan “chorreadas” bunlardandır.

Kosta Rika tıpkı adının anlamı gibi zengin sahil şeritlerine ve muhteşem plajlara sahiptir. Ayrıca hem bitki hem hayvansal anlamda nadir görülen türlerle ve şelalelerle dolu doğa parkları ile karşımıza çıkmaktadır. Okulun düzenlediği sosyal etkinlikler ile öğrenciler, misafirperver yerel halk ile bol bol İspanyolca konuşma pratiği yapma imkanı bulmaktadır. Şehir içi ve dışı kolay ulaşım sayesinde konforlu geziler, müzeler, binicilik, orman yürüyüşü, kuş gözlemciliği, gece hayatı, müzik festivalleri, kültürel fuarlar, organik çiftlik gezileri, rafting, basketbol, beyzbol, bisikletle dağ gezintisi, dalgıçlık, dans, futbol, masa tenisi, müzik, rugby, tenis, voleybol, yemek pişirme, yoga, yüzme gibi etkinlikler sunulmaktadır.

Eğlenmeyi seven bir ülke olan Kosta Rika’da neredeyse her ay farklı alanlarda festivaller düzenlenmektedir. Yılın ilk festivali, her yıl Ocak ayının ilk iki haftasında Palmares de Alajuela’da düzenlenen Fiestas de Palmares’tir. Konserlerin, rodeo gösterilerinin olduğu harika bir kutlamadır. Şubat ayının öne çıkan festivali ise Expo Perez Zeledon’dur. Liberia’da düzenlenen etkinliklerde büyükbaş hayvanlar sergilenir, rodeo gösterileri yapılır. Mart ayının en büyük etkinliği Mart ayının ikinci Pazar gününde düzenlenen El Dia del Boyero’dur. Türkçeye çevirirsek Kağnı Arabası Sürücüleri Günü de denebilir. Süslü kağnı arabaları ile geçit töreni yapılır ve çeşitli etkinlikler düzenlenir. Aynı ay ve aynı gün San Jose’de ise Uluslararası Sanat Festivali yapılır. Bir diğer önemli ve büyük festival, Ağustos ayında San Jose’de düzenlenen Müzik Festivali’dir. Her yıl binlerce insan bu festival için şehri ziyaret eder.

Kosta Rika, Latin Amerika’da eğitim sisteminin kalitesiyle tanınmaktadır. Kosta Rika, eğitim sistemi nedeniyle Latin Amerika’daki en yüksek okuryazarlık oranlarından birine sahiptir (% 97). 1949 yılında ulusal ordusunu lağvetme kararı alan ülke yönetimi, ordunun yerine bir öğretmenler ordusunun geleceği”ni dile getirmiştir. Ülke, bütçesinin (2016) % 6,9’unu eğitime harcarken, dünyadaki tüm ülkelerin küresel ortalaması % 4,4’dür. Evrensel halk eğitimi anayasada güvence altına alınmıştır. Ülkede eğitim parasızdır. İlköğretim, 6-12 yaş arasında mecburi olup, Genel Temel Eğitim zorunludur ve ücretsiz olarak sağlanır. Buna ek olarak okul öncesi eğitim ve lise ücretsizdir. 11. sınıfı bitiren öğrenciler, Kosta Rika Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş Costa Rican Bachillerato Diploma alırlar. Hem devlet hem de özel üniversiteler vardır. İngilizce, Kosta Rika’nın turizm endüstrisinde yaygın olarak konuşulmaktadır.

İspanyolca eğitimi için tercih edilen ülkeler arasındaki en uygun fiyatlı ülke Kosta Rika’dır. Dünyada kalkınan ülkeler sıralamasında 62. sırada yer alan Kosta Rika Orta Amerika’nın en pahalı ülkesidir. Ucuz bir restoranda bir öğün yemek 3-4 USD civarındadır. Düşük bütçeli gezgin için marketten alınan malzemelerle yapılan 2 öğün yemek, hostelde bir gece, iki şişe su, bira ve 1 toplu taşıma bileti içeren günlük masraf 40.56 Eurodur. Kosta Rika’da dil eğitimi için veya turistik amaçlı bulunanların çalışma izni yoktur.

#iguru_button_63bfee4f394e9 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfee4f394e9 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfee4f394e9 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfee4f394e9 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63bfee4f3d599 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfee4f3d599 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfee4f3d599 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfee4f3d599 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63bfee4f3f435 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfee4f3f435 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfee4f3f435 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfee4f3f435 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63bfee4f9ba07 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfee4f9ba07 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfee4f9ba07 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfee4f9ba07 a:hover{ color: #ffffff; }