İtalya bayrak

İtalya, birbirinden farklı ve kendi yöresel hükümetleri bulunan 20 bölgeden oluşan bir Cumhuriyettir. Başkenti ve en büyük şehri Roma’dır. En büyük şehirleri nüfusa göre sırasıyla, Roma 2.722.907, Milano 1.294.797, Napoli 963.522, Torino 909.193, Palermo 659.623, Cenova 611.556, Bolonya 374.561, Floransa 365.744, Bari 320.676 ve Katanya 296.816. Hristiyanlığın Katolik mezhebi İtalya’daki en önemli dinî inançtır. 2019 yılındaki araştırmaya göre İtalya nüfusunun %76’sı Hristiyanlık, %14’ü dinsizlik, %1’i İslam, %1’i Budizm, %1’i Hinduizm, %7’si diğer inanışlara mensuptur.

İtalya, Avrupa Birliğinin kurucu üyelerindendir. G8 Zirveleri’nin, NATO’nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün, Avrupa Konseyi’nin, Batı Avrupa Birliği’nin ve Schengen Antlaşması’nın da katılımcılarındandır. Ülkelerin kişi başına nominal gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci, insanî gelişme endeksi sıralamasında yirminci, yaşam kalitesi endeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir. İtalya’nın dışarıya sattığı ürünler içinde en önde gelenler motorlu araçlar (Fiat Group, Aprilia, Ducati, Piaggio); kimyasal ve petrokimyasal ürünler (Eni); enerji ve elektrik mühendisliği sistemleri (Enel, Edison, Prysmian); elektrikli ev gereçleri (Candy, Indesit); uzay ve savunma teknolojileri (Alenia, Agusta, Finmeccanica); ateşli silahlar (Baretta); moda ve tekstil ürünleri (Armani, Valentino, Versace, Dolce & Gabbana, Robert Cavalli, Benetton, Prada, Luxottica); gıda ürünleri (Ferrero, Barilla, Martini & Rossi, Campari, Parmalat) ve lüks arabalar ((Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani, Alfa Romeo, ile yatlardır (Ferretti, Azimut).

İtalya, UNESCO Dünya Mirası listesindeki 55 adet bölgesiyle dünyadaki en büyük Dünya Mirası Alanına sahiptir. İtalya’da turizm ise ülkede en hızlı gelişen ve en çok kâr getiren sektörlerdendir. Her yıl 43.7 milyon turist ülkeyi ziyaret etmekte ve ülkeye 4.7 milyar dolar bırakmaktadır. İtalya dünya sıralamasında en çok ziyaret edilen beşinci ülke, turizmden en çok kazanan dördüncü ülkedir.

İTALYA’YA ULAŞIM

İtalya’ya ulaşım için kullanılabilecek havalimanları;

Roma’da Fiumicino (Leonardo da Vinci) ve Ciampino Havalimanlarıdır. Milano’da Malpensa, Linate ve Bergamo Havalimanlarıdır. Bologna’da Guglielmo Marconi, Napoli’de Capodichino, Pisa’da Galileo Galilei, Venedik’te Marco Polo, Torino’da Sandro Pertini, Katanya’da Vincenzo Bellini, Bari’de Palese, Cenova’da Cristoforo Colombo. Türkiye’den İtalya’ya düzenli olarak direkt uçuş seferleri bulunmaktadır. Türkiye ile İtalya uçuş süresi ortalama 2.5 saat sürmektedir. İtalya’da havalimanlarından şehir merkezlerine taksi veya tren ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İtalya’da şehirlerarası ulaşım çoğunlukla trenlerle sağlanmaktadır.

İTALYA’DA ULAŞIM

İtalya’da şehirlerarası ulaşım çoğunlukla trenlerle sağlanmaktadır. Tüm şehirlere bağlantılı demiryollarının bulunması ve tren yolculuğunun daha güvenilir olmasından dolayı tercih edilmektedir. İtalya’da şehir içi ulaşımda, belediye otobüsleri, tramvaylar ve Roma, Milano gibi büyük şehirlerde metrolarla ulaşımınızı ekonomik olarak yapabilirsiniz. İtalya’da şehir içi ulaşımda bisikletler önemli bir yer tutmaktadır. Bisiklet yolları ve levhalarının hemen her yerde olduğu İtalya’da bisikletle rahatlıkla gezebilirsiniz. Ulusal sınırlar içinde kalan akarsu ağı genelinde toplam uzunluğu 1.477 kilometreyi bulan ırmak ve kanallarda ulaşım ve taşımacılık yapılabilmektedir. Cenova limanı İtalya’nın en büyük, Akdeniz’in ise ikinci en büyük limanıdır.

İtalya, Güney Avrupa’da anakaradan Akdeniz’e çıkıntı yapan uzun, çizme biçimindeki İtalya Yarımadası ile bu yarımada ve Alpler arasındaki topraklar üstüne kuruludur. Ülke, en büyükleri Sicilya ve Sardinya olmak üzere Akdeniz’de irili ufaklı pek çok adanın da sahibidir. Toplam yüz ölçümü 301.230 km²’dir. Bunun 294.020’sini kara, 7.210’unu ise sular oluşturmaktadır. İtalya Yarımadası ile Sicilya Adası’nı Messina Boğazı ayırmaktadır.
Adalar da işin içine katıldığında İtalya Adriyatik, İyon ve Tiren denizleri aracılığıyla toplamda 7.600 km uzunluğunda deniz kıyısına; İsviçre ile 740, Fransa ile 488, Avusturya ile 430, Slovenya ile 232, San Marino ile 39 ve Vatikan ile 3,2 km kara sınırına sahiptir. Mikrodevletler olarak anılan Vatikan ve San Marino tümüyle İtalya içinde yer alır ve tek komşusu İtalya’dır. Benzer olarak İtalya’nın da İsviçre içinde kalan Campione d’Italia adında, yaklaşık 1,5 km² büyüklüğünde ve 2.500 nüfuslu bir eksklav beldesi vardır.
Ülkenin en büyük gölleri, kuzeyde yer alan 143 km² Garda Gölü ve ülkenin orta kesimlerinde bulunan Trasimeno Gölü’dür. Ülkenin en büyük akarsuyu Po Nehri, Alplerden başlayarak Padan Ovası’nı geçer ve batı sınırında Adriyatik Denizi’ne sularını boşaltır. İtalya’da pek çok aktif volkan bulunur. Bunlardan Etna Avrupa kıtasındaki en büyük yanardağdır. İtalya’nın diğer önemli yanardağları, Vezüv, Stromboli ve Vulcano’dur.

Uzunlamasına yayılmış bir ülke olan İtalya’da enlem farklarına bağlı olarak iklimsel çeşitlilik söz konusudur. Yarımadanın kıtaya eklemlendiği kuzey kesimde nemli bir kara iklimi, bu bölümün deniz kıyılarında ve orta bölümlerde ise nemli yarı tropikal iklim özellikleri görülür. Liguria ve Toskana’nın sahil kesimlerinde ve ülkenin güney bölgelerinde ise büyük oranda Akdeniz iklimi hakimdir. Sıcaklıklar kışın kuzeyde 0⁰C ile güneyde 12⁰C ortalamasında, yazın ise kuzeyde 20⁰C ile güneyde 30⁰C ortalamasındadır. Kuzeyde Alp Dağları’nın bulunduğu bölgede ise sert bir iklim hakimdir. Bu bölgede yazlar kısa sürerken kışlar kar yağışlı ve soğuk geçer. Milano, Bologna, Torino gibi kuzey şehirlerinde karasal iklim görülür. Güneyde ve deniz kıyılarında Akdeniz iklimi görüldüğü için yazlar sıcak ve yağışsız, kışlar da ılık geçer.

İtalya çoğu gelişmiş ülkeler gibi oldukça güvenlidir. Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında şiddet suçlarının miktarı oldukça düşüktür. Genel anlamda güvenli bir ülke olsa da turistlerin rağbet ettiği bölgelerde dikkatli olmakta fayda vardır. İtalya, Türk kültürüne en yakın Avrupa ülkelerinden biridir diyebiliriz. Trafikte sürücüler kurallara pek uymazlar, bu nedenle hem araç sürerken hem de yaya iken Türkiye’deki gibi dikkatli olmakta fayda vardır. Türkiye’nin turistik bölgelerinde rastlayabileceğiniz bazı dolandırıcılık yöntemlerine özellikle turistler ve yabancılar maruz kalabilmektedir. Sahte bütün parayı bozdurmak, hediyelik eşya veriyor gibi yapıp parasını istemek, dilencilik, yankesicilik, vb olaylara maruz kalma ihtimaliniz bulunsa da; bu gibi riskli yerlerde polislerin sayıları daha fazla olacağı için, kendinizi güvende hissetmediğiniz zaman yardım isteyebileceğiniz bir güvenlik görevlisi her zaman yakınlarınızda olabilmektedir.

İtalyan hükümeti 1978’den beri ulusal sağlık sistemi uygulamaktadır. Tüm İtalya’da yaşayanlar ve vatandaşlar kamu-özel karışık sağlık hizmetinden yararlanmaktadırlar. Bu sistem dünyanın en iyi ikinci sağlık sistemi olarak değerlendirilir. Ülkeye gelmeden önce öğrencilere rutin aşıları olmaları önerilmektedir: kızamık / kabakulak / kızamıkçık (MMR) aşısı, difteri / boğmaca / tetanoz (DPT) aşısı, çocuk felci virüsü aşısı vb gibi.

İtalyan mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından ve en çeşitli mutfaklarından biridir. Ancak İtalya’nın farklı bölgelerinde, farklı yemek kültürü vardır. Peynir çeşitleri ve şarap İtalya mutfağının olmazsa olmazıdır. Aynı şekilde kahve ve espresso İtalya’nın yine vazgeçilmez içeceklerinden bitkisidir. İtalya’nın kahve kültürü oldukça köklüdür.İtalya’da deniz ürünleri ve kabuklu deniz ürünleri oldukça fazladır. İtalyan mutfağının en zengin kısmını makarnalar oluşturmaktadır. Oldukça değişik türde makarna yapılmaktadır. İtalyan pizzası İtalyan mutfağının önemli yemeklerinden biridir. Pizzalar odun fırınında pişirildiği için çok farklı lezzeti vardır. Pizzanın en fazla üretilen ve pizzanın ait olduğu şehir Napoli’dir. Napoli’deki pizzalar Mozarella peyniri ile birlikte bütünleşmiştir. Ayrıca peynir kültürü çok gelişmiş olan İtalya’da Parmesan ve Parma peynirleri de neredeyse bütün yemeklerde restoranlarda yenir. Yine İtalyan mutfağına ait Risotto, Lazanya, Tiramisu İtalyanlara ait enfes yemeklerdir. Zeytinyağlı yemekler konusunda da en uzman ülkelerden biri İtalya’dır. Floransa’nın az pişmiş ızgara Floransa bifteği, Siena’nın sadece su ve undan yapılan “pici” isimli makarnası, kuzey bölgelerinin daha çok kışın tüketilen polenta’sı (mısır unu peltesi), Sardunya adasının domuz etinden kızartılarak yapılan porchetto’su ünlüdür. Sicilya ise tatlılarıyla meşhurdur.

İtalya dil okulları İtalyanca kursunu çeşitli sanatsal ve kültürel aktivitelerle desteklemektedir. Bunlardan bazıları; Öğretmen ve öğrencileri bir araya getiren akşam yemekleri ve toplantılar, Rehberler eşliğinde tarihi ve sanat gezileri, Okulda sinema akşamları, Şarap mahzeni gezileridir.

Ülkenin en popüler turist noktalarından birisi de Toskana Bölgesi’dir. Ülkenin 20 özerk bölgesinden biri olan Toskana’nın başkenti İtalyan Rönesansı’nın da merkezi olarak kabul edilen Floransa’dır. Tarih boyunca sanatın merkezlerinden biri olan Floransa’da dünyaca ünlü pek çok sanatçı mimaride, sanatta ve edebiyatta çok önemli eserler vermiştir. Pisa Kulesi ile ünlü Pisa şehri de yine Toskana’da bulunur. Ayrıca Toskana doğal güzellikleri ve köyleriyle de önemli bir turizm merkezidir. Doğuda Toskana, batıda Fransa’nın Côte d’Azur bölgesi ile komşu olan Ligurya Bölgesi de Portofino, Cinque Terre gibi birbirinden güzel sahillere sahip kasabaları ile ünlüdür. Ayrıca İtalya’nın yine en popüler şehirlerinden olan ve Ceneviz Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapmış olan Cenova da burada bulunur. Kuzeydeki eyaletlerden Lombardiya’nın başkenti de İtalya’nın ikinci büyük şehri olan Milano’dur. Milano Katedrali gibi birbirinden heybetli birçok yapıya sahip olan şehir Milano Moda Haftası ile de meşhurdur. Lombardiya’nın doğusunda ise Veneto Bölgesi bulunur. Bu bölgenin başkenti olan Venedik de tarihte önemli bir yer edinen Venedik Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapmıştır. Kanalları ve pek çok tarihi yapısı ile ünlü Venedik de her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır. Veneto’nun güneyinde bulunan Emilia-Romagna Bölgesi’nin merkezi ise kırmızı şehir Bologna’dır. Güneyde bulunan Napoli ise Kuzey ve Güney İtalya arasındaki kültür farkının en iyi görüldüğü şehirlerden birisidir. Pizzanın merkezi olan şehir tarihi eserleri ve sahilleri ile bir turizm merkezidir.

İtalya’da eğitim, altı ile on altı yaşları arasında zorunlu ve ücretsizdir. İtalya’da eğitim beş aşamadan oluşur: anaokulu (scuola dell’infanzia), ilkokul (scuola primaria), alt orta okul (scuola secondaria di primo grado), üst orta okul (scuola secondaria di Seconddo grado) ve üniversite (università). İlkokul sekiz yıl sürer.Temel müfredatta İtalyanca, İngilizce, matematik, doğa bilimleri, tarih eğitimi, coğrafya, sosyal bilgiler, beden eğitimi ve görsel ve müzikal sanatlar dersleri bulunmaktadır. Ortaöğretim beş yıl sürer ve üç farklı akademik çeşide sahiptir; liceo, öğrencileri üniversite çalışmalarına klasik veya bilimsel müfredat sunar. Istituto tecnico ve Istituto professionale, öğrencileri mesleki eğitime hazırlar. İtalya’da yükseköğretim, devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve Scuola Normale Superiore di Pisa gibi prestijli ve seçici üstün lisansüstü okullar tarafından verilmektedir. 33 İtalyan üniversitesi 2019’da dünyanın en iyi 500’ü arasında yer almıştır. Bu sınıflamaya göre İngiltere ve Almanya’dan sonra Avrupa’da üçüncü sıradadır. 1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi, sürekli faaliyette olan en eski üniversite olmasının yanı sıra İtalya ve Avrupa’nın önde gelen akademik kurumlarından biridir. Bocconi Üniversitesi, Università Cattolica del Sacro Cuore, LUISS, Polytechnic University of Torino, Polytechnic University of Milan, Sapienza University of Rome ve University of Milan da dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır.

Para biriminin Euro olması İtalya’yı diğer ülkelere göre daha ekonomik bir ülke haline getirmektedir. İtalya‘da dil eğitimi alırken çalışma izniniz bulunmamaktadır.

#iguru_button_66422b95a11cd .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_66422b95a11cd .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_66422b95a11cd .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_66422b95a11cd .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_66422b95a2c0e .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_66422b95a2c0e .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_66422b95a2c0e .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_66422b95a2c0e .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_66422b95a44f9 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_66422b95a44f9 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_66422b95a44f9 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_66422b95a44f9 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_66422b95e38d1 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_66422b95e38d1 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_66422b95e38d1 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_66422b95e38d1 a:hover{ color: #ffffff; }