isviçre bayrağı

İsviçre veya resmî adıyla İsviçre Konfederasyonu; Batı, Orta ve Güney Avrupa’nın kesişme noktasında bulunan bir ülkedir. Federal otoritelerin merkezi Bern ile birlikte 26 kantondan oluşan bir federal cumhuriyettir. Kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn yer alır. 41.285 km² yüzölçümüne sahip olan ülkenin yaklaşık 8,5 milyon nüfusu vardır.

İsviçre Konfederasyonunun uzun bir silahlı tarafsızlık tarihi vardır -1815 yılından bu yana uluslararası bir savaş durumu olmamıştır- ve 2002 yılına kadar Birleşmiş Milletler’e katılmamıştır. Yine de etkin bir dış politika sürdürmektedir ve sıklıkla dünya çapında barış kurma girişimlerine katılır. Zorunlu askerlik hizmeti tüm erkek İsviçre vatandaşlarını kapsar, kadınlar da gönüllü olarak askerlik yapabilirler.

Özellikle İsviçre’nin tarafsızlığı nedeniyle hatırı sayılır bir miktarda uluslararası örgütün merkezi İsviçre’de bulunur. 1863 yılında İsviçre’de kurulan Kızıl Haç’ın merkezi hala buradadır. İsviçre Konfederasyonu; Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), Mülteciler için Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) gibi birçok BM ajansını barındırır ve Dünya Ticaret Örgütü de dahil olmak üzere 200 kadar uluslararası örgüte ev sahipliği yapar. Birleşmiş Milletlere (BM) üye olmasına rağmen Avrupa Birliğine (AB) üye değildir.

Birçok uluslararası spor organizasyonu ve federasyonu da bu ülkede bulunur. FIBA Cenevre’de, UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) Nyon’da, FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) ve Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu Zürih’te, Uluslararası Bisiklet Birliği Aigle’de ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Lozan’da bulunur.

İsviçre, Avrupa’nın bazı önemli kültürlerinin kavşak yerinde yer alır. Bu kültürler ülkenin dillerini ve kültürü önemli ölçüde etkiler. İsviçre’nin dört resmî dili vardır: Kuzey ve Orta İsviçre’de Almanca(64%); batıda Fransızca (20.4%); güneyde İtalyanca (6.5%); ve güneydoğuda Graubünden kantonunda küçük bir azınlık tarafından konuşulan Romanş (< 1%). Federal hükûmet dört resmî dili de kullanmak zorundadır. Federal Meclis’te bu dört dilde simültane tercüme yapılır.

2010 yılında yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre İsviçre’de en etkili dini gruplar %38.8 ile Roma Katolik Kilisesi ve %30,9 ile çeşitli protestan mezheplerdir. Göçmenlik ile birlikte %4,5’lik bir Müslüman nüfus ile %2’lik bir Ortodoks nüfus da yerleşmiştir. Hıristiyan olmayan dinler de küçük oranlarda bulunmaktadır. (%0.38 Hinduizm, %0.29 Budizm, %0.25 Yahudilik ve %4.3 bilgi vermeyen) 2010’da yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre halkın %44’ü teist iken, %39’u “ruh veya bir yaşam gücüne” inanmakta, %11’i ise Ateist olduğunu belirtmektedir.

İsviçre’nin kültürü komşuları tarafından çok etkilendiyse de yıllar boyunca önemli bölgesel farklılıklar gösteren kendine özgü bir kültür oluşmuştur. Özel olarak Fransızca konuşulan bölgeler Fransa’ya, Almanca konuşulan bölgeler Almanya’ya ve İtalyanca konuşulan bölgeler de İtalya’ya, ülkelerindeki diğer bölgelerden daha yakındır.

Gelenekler İsviçre kültürünün görünmeyen fakat çok katmanlı yapısının bir parçasıdır. Gelenekler halk kültürünün bir parçası olarak oldukça dağınık yerel ve bölgesel bir görünüm arz ederler. Ancak Karnavallar, Paskalya ve Noel kutlamaları gibi bazı durumlarda bu aşırı yerelliği aşarlar. Basel Karnavalı ve Luzern Karnavalı gibi karnavallarda müzik, dans ve çeşitli halk şiirleri çok çeşitli biçimlerde sergilenir.

İSVİÇRE’YE ULAŞIM

İsviçre’nin yolcu kapasitesi bakımından ana ve en büyük havalimanı Zürih yakınlarında bulunan Zürih-Kloten havalimanıdır. Diğer önemli havalimanları Basel ve Cenevre havalimanlarıdır. Basel Havalimanı kısmen Fransa toprakları üzerine inşa edilmiş olup Almanya’nın Freiburg ve Fransa’nın Mulhouse şehirleriyle ortak kullanılır. Ayrıca Avrupa içi uluslararası uçuşların gerçekleştiği Bern ve Lugano bölgelerinde iki havalimanı daha vardır.

İsviçre’ye Türkiye’den gitmek için İstanbul ve İzmir şehirleri üzerinden, direkt uçuşlar sağlanmaktadır. Cenevre şehrine, İstanbul’dan direkt uçuş vardır. İstanbul-Cenevre arası havayolu uçuş süresi, yaklaşık 2 saat sürmektedir. İsviçre’ye ulaştığınızda, demiryolu ulaşımını kullanarak bir yere gitmek isterseniz trenden indiğinizde ihtiyacınız olan toplu ulaşım aracının biletini tren biletiyle birlikte satın alabilirsiniz.

İSVİÇRE’DE ULAŞIM

İsviçre, ulaşım konusunda özellikle demiryolları ağı çok gelişmiş bir yapıdadır. Ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine dakik ve konforlu bir şekilde seyahat etmeniz mümkündür.

İsviçre’de en popüler seyahat modu toplu taşıma aracıdır. Ülkenin ana çerçevesinin iş olması ve turistlerin oldukça zengin olmasına rağmen, çoğu kendi nakliye araçlarını satın almayı reddetmektedir. Bu tasarruf ile ilgili değil. Ülke, çevreyi iyileştirmek için gayretle mücadele ediyor; bu nedenle toplu taşıma araçlarını geliştiriyor ve her yolcunun olabildiğince rahat hissetmesini sağlamak için her şeyi yapıyor. Otobüs ve tramvay, dağlık bölgelerde bile, İsviçre’deki her şehirde çalışır. Zaman çizelgesine kesinlikle geçerler ve her istasyonda görebilirsiniz. Zürih, Cenevre, Bern, Lugano ve diğer büyük şehirlerde troleybüsler vardır.

Swiss Travel Pass bileti, İsviçre’de bulunan tüm Kanton ve şehirlerdeki tren, otobüs ve botları, 500’den fazla müzeyi, ve 3 tane dağ trenini(Rigi, Schilthorn ve Stanserhorn) ücretsiz olarak, diğer dağ trenlerini ise %50’ye varan indirimlerle kullanmanızı sağlamaktadır.

SBB Mobile uygulamasından ise gitmek istediğiniz yeri seçtikten sonra size, nasıl gideceğinizi nerede aktarma yapıp, hangi peronda inip hangi perona geçmeniz gerektiğini, aktarma arası sürelerini ve ne kadar yürüyeceğinize kadar her şeyi söylemektedir. Hatta biletinizi mobil uygulama üstünden de satın alıp kontrol eden görevliye okutmanız mümkündür. 

Denize erişimin olmamasına rağmen, su taşımacılığı yaygınlaşmıştır. Bunun nedeni çok sayıda gölün olmasıdır. Gölün bir kıyısından diğerine ulaşmak için feribot hizmetleri genellikle kullanılır.

Şehrin içinde bisiklet şeritleri var ve iki tekerlekli ulaşım herhangi bir şehirde kiralanabiliyor. Zürih’te ve Cenevre’de bisiklet kiralama ücretsizdir. Böyle bir şekilde, herkes taşıma araçlarını aşırı yüklemeden ve kenti arabalarla kirletmeden hızlı hareket etme fırsatı bulur.

Ülkenin büyüklüğüne rağmen muhteşem bir yol yüzeyi olan çok sayıda karayolu bulunmaktadır. Küçük bir ülke olan İsviçre’de toplu taşıma sistemi çok gelişmiş olduğu için taksi ya da araç kiralama alternatifleri sıklıkla tercih edilmemektedir. Eğer uzun bir seyahat planlıyor ve konforlu ulaşıma önem veriyorsanız, farklı araç kiralama firmalarının seyahat tarihinize göre sunduğu araç seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İsviçre ülkesi, Güneydeki İsviçre Alpleri, ortadaki İsviçre Platosu ve kuzeydeki Jura Dağları olmak üzere üç ana topografik alana ayrılabilir. Ülkeyi orta ve güneyinden kat eden sıradağlar olan Alpler, ülke topraklarının yaklaşık olarak %60’ını oluşturur. İsviçre Alpleri’nin yüksek dorukları arasında (en yüksek zirvesi 4.634 metrelik Dufour Zirvesi’dir) bazılarında buzul bulunan vadiler yer alır. Buralarda doğan Ren, Rhône, İnn, Aare ve Ticino gibi başlıca nehirler; Cenevre Gölü, Zürih Gölü, Neuchâtel Gölü ve Konstanz Gölü gibi göllere dökülür. 1.500’den fazla göle sahip olan İsviçre, Avrupa’daki temiz su rezervinin yaklaşık %6’sına sahiptir. Göller ve buzullar, ülke topraklarının yaklaşık olarak %6’sını oluşturur. Ülkenin daha yoğun nüfusa sahip olan kuzey kısmı daha düzlük de olsa kuzeybatıda bulunan daha küçük Jura Dağları gibi dağlık da olabilir.

İsviçre’nin iklimi genel olarak ılıman olsa da yüksek dağlardaki zorlu şartlardan İsviçre’nin güney ucundaki sıcak Akdeniz iklimine kadar bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Bölgesel olarak değişkenlik gösterse de genel olarak Ilıman iklim görülür. Yazları sıcak olmasına karşın en çok yağmur görülen mevsimdir. Sonbahar ve ilkbahar kurak mevsim olduğundan daha az yağmur yağar. Kışları soğuktur, Ocak-Şubat aylarında kuzeydeki bölgeler karlı olur. 

İsviçre, dünyada suç oranı en düşük ülkelerden biri olduğu için turistler için güvenli rotalar arasında yer alır. İsviçre, tüm dünya genelinde tarafsız ve güvenlik seviyesi yüksek olan bir ülke olarak bilinir. İsviçre’nin tarafsız olması ve güvenlik seviyesinin yüksek olmasının bir göstergesi de dünyada saygın ve bilinen bankaların çoğunun merkezinin İsviçre’de bulunmasıdır.

İsviçre’de sağlık sistemi çok iyi bir şekilde oluşturulmuştur. İsviçre’ de ikamet eden tüm kişiler kaza ve hastalıklara karşı kapsamlı ve mecburi sigortalıdır. Çok sayıda doktor muayenehanesi, eczane ve hastane sağlık hizmetinin yerine getirilmesini sağlar.

İsviçre’de dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması yasal olarak zorunludur. Bunun nedeni eğitim nedeniyle seyahat eden öğrencilerin güvenlik ve sağlıklarının teminatı olarak sağlık sigortasının konsolosluklar tarafından şart koşulmasıdır.

Yabancı bir dilde doktorlarla, eczacılarla ya da sağlık çalışanlarıyla anlaşabilmek kolay değildir. Bundan dolayı bazı hastaneler eğitimli kültürlerarası tercümanlar aracılığıyla ücretsiz tercüme imkanı sunar. Hastalar bu konuda zamanında bilgi edinmelidir. Doktora gidiş esnasında ve diğer durumlarda da tercüman talep edilebilir. Ama bu durumda tercüman giderleri talep eden tarafından karşılanır.

İsviçre mutfağı kendilerine has yemeklerinin dışında, Alman, Fransız ve İtalyan mutfağının sentezlenmesiyle oluşmuştur. Ülkede her damak tadına uygun yemekler, içecekler çeşit çeşit restoranlar, kafeler bulunur. İsviçre’de kahvaltı oldukça önemli bir öğündür. Bürli ve zopf adı verdikleri özel ekmek çeşitleri, taze tereyağı, bal, süt ve yöreye özgü enfes peynir çeşitleri; İsviçre kahvaltı sofralarını şenlendiren temel yiyeceklerdendir. 450’den fazla peynir çeşidinin üretildiği ülkede gravyer ve emmental peynirleri mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden bazılarıdır. Musluk suyu içilebilir standarttadır.

Çikolata

İsviçre denilince akla ilk gelen yiyecek tabi ki çikolatadır. Çikolata, 18. Yüzyıldan beri İsviçre’de özenle üretiliyor. Zamanla birçok tekniğin gelişmesi ile İsviçre çikolatalarındaki kalitesi arttı ve dünya çapında oldukça büyük bir üne sahip oldu. Ülke, Lindt, Toblerone, Milka, Laderach, Nestle, Sprungli gibi Dünya çapında markalara sahiptir.

Fondü

Kışın sık sık tükettikleri Fondü, Gravyer ve Emmental peynirlerinin eritilmesiyle oluşuyor ve İsviçreliler genelde ekmek batırarak yiyor.

Raclette

Raclette için ise yemek masasının üstüne bir ızgara konuluyor ve üzerine konulan tavalarda Raclette peyniri ve isteğe göre sebze, şarküteri vb kullanılıyor. Peynir sever biriyseniz deneyebilirsiniz.

Rösti

Rösti için patatesler rendelenip yağlı tavada kızartılarak yapılıyor. Önceleri Bern’deki köylülerin kahvaltıda yedikleri bir yemekken sonradan İsviçre’nin Ulusal yemeği olmuştur.

Polenta

Kalın veya ince çekilmiş mısır unundan yapılan Polenta, et yemeklerinin yanına garnitür olarak ya da kahvaltıda tüketiliyor.

Şarap

İsviçre’de alkol denildiğinde akla ilk gelen şarap oluyor. Üzüm çeşitliliği bakımından zengin ülkedeki en ünlü şarapları;  İsviçre şarabı, beyaz şaraplar özellikle Valais ve Vaud şarapları mutlaka denemelisiniz.

Başkent Bern, ülkenin en eski yerleşim yeri olarak biliniyor. Özellikle “Eski Şehir” bölgesinde 12. ve 15. yüzyıllara ait tarih kokan pek çok mimari eserlere rastlayabiliyorsunuz. 

Montreux, Cenevre Gölü’nün kuzey kıyısının doğrusunda, Vaud Riviera’sının merkezinde yer almaktadır. Üzüm bağları, heybetli dağlar ve göl manzarasıyla çevrili olan Montreux aynı zamanda İsviçre’nin en önemli gurme merkezidir. 

St. Moritz, Milano, Zürih ve Münih’e karayolu ile üç saatlik mesafede ve Güney Alplerde yer alan yalnızca İsviçre’nin değil, dünyanın da en önemli ve ünlü kayak merkezidir. 

Cenevre, Zürih’ten sonra, ülkenin ikinci büyük şehridir. Dünya üzerinde en pahalı şehirler sıralamasında bulunmaktadır. Cenevre Leman Gölü’nün kıyısında yer alan şehir, gürültüden uzak ve sakin kent yaşamıyla bilinmektedir.

Basel, İsviçre’nin en büyük üçüncü kentidir. Ren Nehri kıyısında bulunan, coğrafi konumu gereği uzun yıllar ulaşım ve taşımacılığın merkezi olan bir kenttir. Kasaba sakinliğinde kent yaşamını bulabileceğiniz bir şehirdir.

Zürih, Zürih Gölü’nün Limmat Nehri’yle birleştiği noktada kurulan, Avrupa’nın en temiz şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Zürih, İsviçre’nin finans ve bankacılık başkentidir. 

İsviçre’de en renkli gece hayatı daha çok Zürih kentinde göze çarpmaktadır. Barlar, diskolar, publar ve gece kulüpleri gibi kentte her bütçeye ve zevke uygun eğlence mekanlarına rastlayabilmeniz mümkündür. Özellikle Niederdorf bölgesi, gece hayatının adeta kalbi konumundadır. Kaliteli ve lüks hizmet sunan mekanların birçoğu bu lokasyonda yükselmektedir. Langstrasse ve Oberdorfstrasse ise disko kulüplerine ev sahipliği yapan semtler arasında yer almaktadır.

İsviçre’de eğitim düzeyi çok yüksektir. Okuma-yazma oranı % 100’dür.

İsviçre anayasası eğitim sistemi ile ilgili yetkiyi kantonlara vermiş olduğu için, eğitim sisteminde büyük bir çeşitlilik vardır. Tüm kantonlarda okula en küçük başlama yaşı altıdır, ancak bazı kantonlar çocukların dört veya beş yaşında ücretsiz ana sınıflarına gitmesini destekler. İlkokul, okula bağlı olarak dört, beş veya altı yıldır. Zorunlu eğitim süresi 9 yıldır.

İlkokulun bitiminden sonra (veya ortaokula başladıklarında) öğrenciler kapasitelerine göre birkaç gruba (genellikle A, B, C olarak üç gruba) ayrılırlar. En hızlı öğrenenler daha ileri seviyedeki sınıflar ve matura için hazırlanırken, diğerleri daha yavaş bir eğitimle ihtiyaçlarına en uygun mesleklere göre yönlendirilmeye çalışılırlar.

İsviçre’de 12 üniversite vardır. Bunların 10’u kantonlar seviyesinde desteklenir ve genellikle teknik olmayan alanlarda hizmet verirler. İsviçre’deki ilk üniversite Basel Üniversitesi’dir. 1460’ta tıp fakültesi ile birlikte kurulan üniversite geleneksel olarak kimya ve tıp araştırmaları konusunda uzmanlaşmıştır. İsviçre’nin en büyük üniversitesi 25 bin öğrencisi olan Zürih Üniversitesi’dir.

Geleneksel olarak okullarda öğretilen ilk yabancı dil ülkedeki diğer resmî dillerden biridir. Ancak son yıllarda (2000) birkaç kantonda İngilizce birinci olarak öğretilen yabancı dil yapılmıştır.

Anaokulları

Her çocuk ücret ödemeden en az bir yıl boyunca anaokuluna gitme hakkına sahiptir. Bazı kantonlarda bu süre iki yıl olabilmektedir. Anaokulları mecburi öğretime dahil olmadığı halde, ilkokula uyumlarını kolaylaştırdığı için, bütün çocuklar anaokuluna gitmektedir.

İlköğretim

a)Zorunlu Eğitim Birinci Kademe (İlkokul-Primarstufe): Eğitimin bu safhası kantonlarda genel olarak 6 yıl sürmektedir ve ikiye ayrılmaktadır:

Düzenli sınıflar(Regelklasse der Primarstufe) : Eğitim ve öğretimini normal olarak sürdürebilen öğrenciler bu sınıflara alınmaktadırlar.

Küçük sınıflar (Kleinklassen der Primarstufe): Daimi sınıflara uyum sağlayamayan, yetersiz olan öğrenciler de bu sınıflarda okumaktadırlar.

b)Zorunlu Eğitim İkinci Kademe (Ortaokul-Sekunderstufe I): Genel olarak 6. sınıftan sonra başlar ve belirtilen okul türlerine göre 2 veya 3 yıl sürer. İkinci kademe okullarının eğitim süreleri ve özellikleri şöyle sıralanabilir:

Kleinklasse der Sekundarstufe (İkinci kademe küçük sınıflar): 7. ve 8. sınıfları kapsar. Öğrencilerin yetişkinliğe geçişlerinde yardımcı olabilecek kapsamlı eğitimi sağlar.

Oberschule: Sanat okulu düzeyinde olan bu okullar 7. ve 8. sınıfları kapsarlar. Öğrencilerin becerileri doğrultusunda onları meslek edinmeye yönelik eğitime tabi tutar.

Realschule: 7. 8. 9. sınıfları kapsayan bu tür okullar öğrencilerin becerileri doğrultusunda onların sanat edinmelerini sağlar ve mesleki olgunluğa hazırlayan diğer okullara geçişlerini kolaylaştırıcı eğitim verirler.

Unterstufe und erster Teil Mittelstufe Gymnasiums: Başarılı öğrenciler 7. ve 8. sınıflarda lisenin diğer sınıflarına hazırlanır. 9. yılla birlikte öğrenciler İsviçre Federasyonu`ndan kazanılmış bir hakla eğitimlerini üst düzeyde ( üniversite ) tamamlama hazırlıklarına başlar.

Sonderschule: Bu okullarda öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler, özel eğitim metotlarıyla zihinsel, bedensel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini tamamlar. Yeterli seviyede dil bilmeyen yabancı çocuklar bu okullara gönderilebilmektedir. Öğretmenlerimiz bu konuda velileri uyarmalıdır.

Ortaöğretim

Diploma veren orta dereceli okullar, meslek eğitimi ve liselerin yanında üçüncü bir yoldur. 3 yıl sürelidir. Bu okullar, zorunlu eğitimini tamamladıktan sonra genel eğitimlerini derinleştirmek, kişiliklerini geliştirmek ve özellikle sağlık, sosyal yada eğitim alanlarındaki veya güzel sanatlar ve hizmet sektöründeki daha zor mesleklere yönelmek isteyen gençler içindir. Diploma veren orta dereceli okullara girmek için zorunlu eğitimin son sınıfını (9.sınıfı) iyi derecede ile bitirmiş olmak şarttır.

Zweiter Teil Mittelstufe und Oberstufe Gymnasiums: Başarılı öğrencilerin okuduğu bu liselerde, orta kısımlar 1 yıl (10. sınıf) ve üst kısımlar iki yıl (11. ve 12. sınıflar) eğitim vermektedir. Bu eğitim öğrencilerin olgunluk belgelerini almalarına olanak sağlamaktadır.

Berufschulen: Bu okullardan öğrenciler mesleki olgunluğa erişip, birer meslek sahibi olarak mezun olurlar.

Kanton Okulları (Kantonschulen): Bezirkschule ve Sekundarschuleyi bitirenler gidebilir. Bu tür eyalet okullarında öğrenciler üniversitelere, yüksek okullara, meslek yüksek okullarına yönelik kapsamlı bir eğitimden geçirirler. Bu okullar da Gymnasium ve Diplommittelschule olmak üzere ikiye ayrılırlar. Yalnız Kantonschuleye Bezirkschuleyi iyi derecede bitirenler gidebilirler. Kantonschuleyi bitirenler Üniversiteye gitme hakkını kazanırlar. Kantonschule Lise /Gymnasium tarzında bir okuldur.

D.M.S. (Diplommittelschule): İki yıllık bir okuldur. Mesleki çıraklık eğitimi ve Matura eğitimi arası bir okul çeşididir. Bu okullar istek halinde zorunlu eğitimden sonra gidilir. Sekundarschuleyi ve Bezirkschuleyi bitirenler bu okullara gidebilirler. Mesleki eğitim; sağlık eğitimi, sosyal eğitim, idari işler, trafik eğitimi, müzik ve sanat dalları eğitim alanındadır. Bu okullar normalde iki senedir ama üç sene eğitim görmüş olanlar daha çok tercih edilir. Bu yüzden bu okullar üç seneye çıkartılmıştır.

Liselerin sonunda alınan olgunluk diploması ile İsviçre’nin her üniversitesine ve yüksek okuluna gidilebilir.

Üniversite

Üniversitelere giriş koşulları da kantondan kantona değişebilmektedir. Bazı üniversiteler sadece maturite diploması olan öğrencileri kabul ederken, bazı kantonların yüksek okulları, 12-13 yıl sonunda verilen ortaöğretim diplomalarını, “hazırlık sınıfı ve giriş sınavı” şartları ile kabul edebilmektedir. Bazı üniversitelerde, lisanstan sonra yüksek lisans kademesi yoktur. Lisans diploması ile, doğrudan bir sınavla, doktoraya başlanabilmektedir. (Örneğin, Zürich Üniversitesi) Bazısında ise Türkiye’deki gibi “lisans+yüksek lisans+doktora” kademeleri mevcuttur (örneğin, Cenevre Üniversitesi).

Cenevre, Bern ve Zürih gibi şehir merkezlerindeki yaşam maliyetleri, Lozan Lugano ve Montrö gibi küçük şehirlerden daha fazladır.

İsviçre’nin yüksek bir yaşam maliyeti olduğunu inkar etmek zor, ancak eğitiminize yatırım yapmak uzun vadede başarınızı planlamanın kesin yoludur. Dahası, İsviçre sürekli olarak dünyadaki en iyi yaşam kalitesine sahip ülkelerden biri olarak yer almaktadır. Nerede okuyorsanız İsviçre’de iyi bir bütçe, İsviçre’nin size sunduğu heyecan verici fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için en iyi yoldur.

İsviçre’de eğitim giderleri pek çok Avrupa ülkesine nazaran düşük kalsa da yaşam giderleri için İsviçre, Avrupa’nın ve hatta dünyanın en pahalı ülkeleri arasında gösterilmektedir. Yine de okula yürüyerek veya bisikletle gidip gelerek, dışarıda yemek yerine marketten alışveriş yapıp yemeğinizi evde veya yurtta pişirerek, birden çok kişiyle ortak eve çıkarak aşağıdaki lisede belirtilen harcamalardan daha azını yapmanız mümkün.

İsviçre’de dil kursu gören yabancı öğrencilerin yasal olarak çalışma izni yoktur.

#iguru_button_63bfee564dd6d .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfee564dd6d .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfee564dd6d .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfee564dd6d .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63bfee564fe80 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfee564fe80 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfee564fe80 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfee564fe80 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63bfee5651dae .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfee5651dae .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfee5651dae .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfee5651dae .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63bfee56ce169 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfee56ce169 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfee56ce169 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfee56ce169 a:hover{ color: #ffffff; }