ispanya bayrak

İspanya, Avrupa’nın güneybatısındaki İber Yarımadası’nda yer almaktadır. Doğusu ve güneyi Akdeniz ile çevrili durumda olan ülkenin, kuzeyde Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunuyor. İspanya ayrıca kuzeyde Fransa ve Andora, batıda Portekiz, güneyde ise Birleşik Krallık’a bağlı özerk bölge olan Cebelitarık ile komşudur.

Şirin bir Avrupa ülkesi olan İspanya, modern bir ülkedir. Geçmişten gelen tarihi dokusunu muhafaza edebilmiş olan ülkede insanlar çok sıcakkanlıdır ve yabancı ülkeden gelen ziyaretçilere karşı da oldukça saygılı ve kibarlardır. İspanyollar, renkli bir kültüre sahiptir ve sanata, eğlenceye oldukça düşkündürler.

İspanya’nın resmi dili, İspanyolcadır. Ancak ülkenin eğitim seviyesi yüksek olduğu için yerel halkla İngilizce konuşarak anlaşabilirsiniz. İspanya’nın özerk bölgelerinde Baskça, Katalanca, Galiçyaca gibi dillerin konuşulduğuna şahit olabilirsiniz. 

İspanya, resmi ismiyle İspanya Krallığı, 1978 yılında beri parlamenter demokrasiye dayalı monarşi ile yönetiliyor. Kralın yetkileri sembolikken, ülkenin yönetimi ile ilgili kararları hükümet almaktadır. Sırasıyla Fenikelilere, Keltlere ve Yunanlara ev sahipliği yapan Akdeniz ülkesi, ardından Kartacalar, Roma İmparatorluğu, Alanlar, Suevler, Vandallar ve Vizigotların kontrolü altında olmuştur. 711 yılında Endülüs’ün toprağı olan İspanya, 1492’de tekrar Hristiyan toprağı haline gelmiştir. Sonrasında dünyanın en büyük sömürge devletlerinin başında olan ülke, sömürgelerinin yavaş yavaş bağımsızlıklarını kazanmasının ardından günümüzdeki şeklini almıştır. Yönetim biçimi itibariyle karma bir yapıya sahip olan İspanya, 17 özerk bölge ve 2 özerk şehre ayrılmıştır.

İspanya 1982 yılında NATO’ya, 1986’da Avrupa Birliği’ne üye olmuştur ve para birimi Euro’dur.

Avrupa’nın en büyük beşinci ekonomisine sahip olan İspanya, dünya arenasında da on ikinci sırada bulunur. Otomobil üretimi ve genel olarak endüstriyel üretimi ile kalkınan ülke, turizm geliri bakımından da Fransa’nın ardından Avrupa’da ikincidir.

İSPANYA’YA ULAŞIM

Demiryolu: Avrupa’daki gelişmiş demiryolu ağı sayesinde İspanya’nın farklı kentlerine trenle de ulaşım mümkündür. Özellikle yüksek sezonda uçak bileti fiyatlarının yüksek olması nedeniyle birçok kişi İspanya’ya yakın kentlere uçakla geçip bu kentlerden trenle ulaşımı sağlamaktadır. Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda ve İtalya’dan İspanya’nın Madrid ve Barselona kentlerine direkt tren seferleri vardır. İspanya’ya trenle gelmek otobüsle gelmekten biraz daha pahalıya mal olabilir. Anca 26 yaş altındaki öğrenciler Interrail bileti alabileceklerinden, onlar için daha ucuz olabilir.

Feribot: İspanya’dan, İngiltere ve Fas’a feribot seferleri vardır.

Otobüs: Hem İspanya içinde hem de diğer Avrupa kentleri arasında otobüsle ulaşım da son yıllarda giderek popülerleşmektedir. Eurolines ve Flixbus gibi otobüs firmaları Avrupa kentleri ile İspanyol kentlerini birbirine bağlıyor. İspanya’da Valensiya, Barselona, Madrid ve Toledo gibi kentler İtalya, Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg, Danimarka, Andorra ve Hollanda kentleriyle otobüsle birbirine bağlıdır.

Havayolu: İspanya’da birçok uluslararası havaalanı vardır, bunlardan birkaçı Madrid, Barcelona, Bilbao, Santiago de Compostela, Seville, Malaga ve Alicante’dir. 

İstanbuldan haftanın her günü, yaklaşık 4 saat süren direkt uçuşlarla İspanya’ya ulaşabilirsiniz. Türkiye’den İspanya’ya Madrid, Barselona, Valensiya, Malaga ve Bilbao’ya direkt sefer düzenlenmektedir.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi Türkiye’nin önemli bölgelerindeki havalimanlarından Madrid’e aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. Avrupa’nın farklı kentlerinden İspanya’ya aktarmalı uçuşlarla da ulaşım mümkündür. Kiev’den, Amsterdam’dan, Paris’ten, Frankfurt’tan İspanya’ya bir aktarma ile uçuş seçeneği bulunmaktadır. Aktarmalı uçuşlar bekleme süresine bağlı olarak en az 7-8 saat sürmektedir.

Havalimanından Kent Merkezine Ulaşım

İspanya’da yaklaşık 40 havalimanı bulunmaktadır. Bu tesislerden kent merkezlerine gitmek isteyenler; özel servis otobüslerinden, tren seferlerinden, Barselona ve Madrid’de metro seferlerinden yararlanabilmektedir. Birçok havalimanında ayrıca bütçeniz doğrultusunda özel transfer hizmetlerini ya da taksileri tercih edebilirsiniz. Hatta ülkeye ulaşmadan önce konaklama yapacağınız otelden bu konuda yardım alabilirsiniz.

İSPANYA’DA ULAŞIM

İspanya’nın şehirleri, toplu taşıma bakımından Avrupa’nın en rahat yerleşimleri arasında gösterilmektedir. Hatta birçok İspanyol kentini, herhangi bir araca ihtiyaç duymadan, yürüyerek rahatça gezebilirsiniz. Büyük şehirlerde zaman ve enerji kaybetmeden ulaşım ihtiyacınızı gidermek istediğinizde hop on hop off tur otobüslerinden metroya, tramvaydan taksiye kadar birçok seçenek arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Daha küçük yerleşim bölgelerinde ise araç kiralayarak veya otobüslerle dilediğiniz noktaya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Havayolu İspanya içinde uçakla seyahat, Balearic ve Kanarya Adaları’na gidilecekse mantıklı olur. Akdeniz adalarını gezmek için, Bercelona, Valencia ve Alicante’den ekonomik biletler bulunabilir. 

Demiryolu: Ülke içerisinde, trenle şehirlerarası ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir. Ulusal tren şirketinin adı Renfe’dir, hızlı trenlere verilen isim ise uzun yol için AVE, kısa yol içinse AVANT’tır. Barselona ile Madrid arası hızlı trenle yaklaşık 3 saattir. 

Otomobil: İspanya’da araba kiralayarak da gezilebilir ki çok keyiflidir ama otoyollardaki geçiş ücretlerini hesaba katmak gerekir çünkü ucuz sayılmazlar.

İspanya’nın kuzeyinde meşe ve gürgen ağaçlarının ağırlıkta olduğu karışık ormanlar bulunmaktadır. Ülkenin doğu kesimlerine geçildiğinde yeşil meşelerin, sulak alan bitkilerinin ve bozkırların egemenliği göze çarpmaktadır. Ülkenin güneyine inildikçe Akdeniz iklimine özgü bitki türleri ağırlık kazanır. Yılın her döneminde gezme imkânı verecek konfor vadeden İspanya’nın genelinde karasal ve Akdeniz iklimleri görülür. 

Büyük bir ülke olan İspanya’da 4 mevsim yaşandığı için hava durumu ve iklim aynı Türkiye’deki gibi bölgelere göre değişmektedir. 

Atlantik iklimi: Galisya, Asturya, Kantabria, Bask Ülkesi ve Navarra gibi Atlantik Okyanusu kıyısındaki bölgelerde, kış aylarında yağış görülür, kış ve yaz oldukça ılıman geçer. 

Okyanus-karasal iklim: Kastilya Leon, Madrid, La Rioja, Kastilya-La Mancha, Ekstremadura ve Endülüs gibi İber Yarımadası’nın ortasında görülür. Kışın hava durumu oldukça soğuk geçer ve özellikle kuzeyde kar yağışları yaşanırken yazlar ise sıcaktır. 

Kıtasal Akdeniz iklimi: Aragona, Katalonya, Valencia (iç kısımlarında), Murcia, Kastilya-La Mancha ve Endülüs’te görülür. Yağışlar ilkbahar ve sonbahar aylarında görülürken, yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçer. 

Akdeniz iklimi: Katalonya’da, Balear Adaları’nda, Valencia’da, Murcia’da ve Endülüs’te görülür. Çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar aylarında yağış olur. Yağışlar kuzeyden güneye doğru gidildikçe azalan bir seyirdedir. Kış aylarındaki hava sıcaklıkları çok düşük olmamakla birlikte yazın sıcak bir hava hakimdir.

Subtropikal iklim: Turistik tatil merkezi Kanarya Adaları’nda görülür. Neredeyse bütün yıl boyunca ılıman bir iklim hâkimdir (18 ile 24 °C arası). Kış mevsimi yok denecek kadar hafif geçer. Santa Cruz de Tenerife’deki ortalama hava sıcaklıkları Ocak ayında 17,9 °C, Ağustos ayında ise 25,1 °C’dir. 

Dağ İklimi: Pireneler’in yüksek kesimlerinde ve Kastilya dağlarının yüksek yerlerinde görülen bir iklimdir. Kışlar uzun geçer, yazlar ise kısa ve hava ılımandır. Kış mevsiminde bölgede yoğun don olayları görülür bu sebeple yaz aylarının gelmesi uzar, yazlar kısa ve ılıman geçer. Temmuz ayının ortalarına doğru bölgede şiddetli yağmurlar başlar ve su baskınları meydana gelir.

İspanya, dil öğrencileri için çok güvenli bir ülkedir. Akşam ya da gecenin herhangi bir saatinde sokaklarda gönül rahatlığı ile dolaşabilirsiniz. Turistler, yankesicilik için en önemli hedeftir, bu nedenle paranızı nakit taşırken çok dikkatli olmanız önerilir. Yalnız gezmekten hoşlanıyorsanız akşamları yaya olarak şehir turu yapabilirsiniz. 

İspanya’da dil eğitimi alacak yabancı öğrencilerin her türlü tıbbi hizmeti kapsayan bir sağlık sigortası yaptırmaları önerilmektedir. Böylece öğrenciler tüm sağlık masraflarını kendi ülkelerinden temin edebilmektedirler. Kızamık/kabakulak/kızamıkçık (MMR) aşısı, difteri/boğmaca/tetanoz (DPT) aşısı, çocuk felci virüsü aşısı vb gibi rutin aşılar önerilmektedir.

İspanya yeme ve içme konusunda Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biridir. İspanyol mutfağı, Avrupa ile Afrika arasında önemli bir geçiş yolu olan ülkesinin yüzyıllar boyu, farklı kültürlerin kaynaşmasını yansıtmaktadır. Bir Akdeniz ülkesi olan İspanya’da günümüz İspanyol mutfağı, ülkenin coğrafi konumu, zengin tarihi ve çağlar boyunca yaşadığı savaşlar, keşifler, göçler sonucunda oluşmuş zengin bir yemek kültürünü yansıtmaktadır.

İspanya’nın Akdeniz iklimi olan yörelerinde üzüm ve zeytin bol miktarda yetiştirildiğinden zeytinyağı ve şarap vazgeçilmezler arasında. Her yemekte ve salatada kullanılan zeytinyağının dışında, bal, badem, yumurta sarısı gibi ürünlerle hazırlanan İspanyol tatlıları da Arap yemek kültürünün etkilerindendir.

Churros: İspanya’nın yegane meşhur tatlılarından churros, kızarmış ve toz şekere bulanmış hamur çubuklarıdır. Yanında sıcak çikolata istenir ve ona banarak yenilir.

Gazpacho: Domatesin en lezzetli halini deneyimleyeceğiniz bu soğuk çorba, tamamen İspanyol mutfağına özgüdür. Kırmızı soğan, sarımsak, salatalık, sirke ile hazırlanan bu ferah çorbaya bayılacaksınız.

Pulpo a la Gallega: Galicia bölgesinin yemeğidir ama paella gibi her yere yayılmıştır. Patates dilimleri üzerinde ahtapot dilimleri servis edilir.

Katalunya’nın en meşhur tapasları, pimientos de padron (küçük, kızarmış, acı olmayan yeşil biberler), patatas bravas (acı ve alioli soslu kızarmış patatesler), escalivada (sarımsaklı ve zeytinyağlı biberler, domatesler ve patlıcanlar), tortilla (ispanyol patatesli omleti), kroket (kızarmış patatesli ve isteğe göre domuzlu, mantarlı veya tavuklu topçuklar) ve bütün bunların yanında domatesli ekmektir.

İspanyol mutfağı dendiğinde tüm dünyada ilk akla gelen paella, Valencia yöresinden tüm ülkeye yayılmış. Paella; tavuk eti, balıklar ve deniz ürünleri ile pişirilen son derece lezzetli bir pilav yemeği.

Arroz Con Leche Bildiğimiz sütlaç gibi hazırlanan İspanyol tatlısı Arroz Con Leche, kremamsı ve hafif lezzetiyle sütlaç sevenleri çok mutlu edecektir.

Okulların tamamına yakını ders dışı zamanlarda öğrencilerin İspanyolca pratiklerini arttırmak ve hoşça vakit geçirmelerini sağlamak için çeşitli sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler, geziler düzenlemektedirler.

İspanya, birçok festival ve etkinliklere ev sahipliği yapar. Siz de bu festival ya da etkinliklere göre spesifik bir seyahat tarihi belirleyebilir, böylelikle unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Her yıl 24 Eylül gününde Barselona’da önemli kültürel festivaller görmeniz mümkündür. Patum de Berga ve Nuestra Senora De La Merced festivalleri ile Akdeniz motiflerini, İspanyol kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.

Domates festivalinin yapıldığı 28 Ağustos tarihinde İspanya’yı kıpkırmızı göreceksiniz. Valencia merkezli yapılan bu festival, milyonlarca insanı bir araya getirir ve tüm insanların birbirlerine domates attığı, eğlenceli bir gün yaşanır.

13-20 Nisan tarihleri arasında Sevilla’da paskalya festivali düzenlenir. 16. yy’dan beri geleneksel olarak kutlanan bu festivalde dini geçit törenleri yapılır. Bu festival sayesinde dini ve kültürel bir şölene tanıklık edebilirsiniz.

Madrid: İlginç müzeler, mimari, lezzetli yemekler ve gece hayatı sunan İspanya başkentidir.

Barcelona: Ülkenin ikinci büyük kentinde turistik yerler, modern ve şık mimari, zengin kültür, barlar, kumsallar bulunmaktadır.

Bilbao: Guggenheim Müzesi’nin olduğu sanayi kentidir.

Cadiz: Batı Avrupa’nın 4000 yaşında en eski kenti, karnavalı meşhurdur.

Cordoba: Mutlaka gezilecek noktalar arasında yer alan Kurtuba Camii dünyanın en güzel binalarından biridir.

Granada: Sierra Nevada Dağları, Elhamra Sarayı ve birçok tarihi yer, görülecek noktalar arasındadır.

Malaga: Alcazaba Kalesi, Roma Tiyatrosu, Picasso Müzesidir.

Seville: Dünyanın üçüncü en büyük katedralinin olduğu Endülüs başkentidir.

Valencia: Paella yemeği ve kumsalıyla ünlü, gezilecek yerler arasındadır.

Zaragoza: Aragon Özerk Bölgesi’nin Arap ve Hiristiyan mimarı stilleri karışımı Müdejar mimarisine sahiptir.

Almeria: En güzel kumsalları ve tapası görülmeye değerdir.

Costa Blanca: Kumsallar ve güzel köyler gezilmeye değerdir.

Costa Brava: Deniz tatili için kıyılara sahiptir.

Costa del Sol: Güneşli sahilleri vardır.

Gran Canaria: Farklı iklimleri ve doğasıyla bir “minik kıta”dır.

Ibiza: Dünyanın en ünlü tatil ve eğlence merkezlerinden biri İbiza Adasıdır.

La Rioja: Ünlü İspanyol şarabı Rioja’yı tadabilir ve dinozor fosillerini görebilirsiniz.

Mallorca: Harika kumsallar ve eğlenceli gece hayatı sunan turistik tatil adasıdır.

Sierra Nevada: İber Yarımadası’nın en yüksek dağları kayak ve yürüyüş için idealdir.

Tenerife: Yemyeşil ormanlar, bitki örtüsü, dağlar, volkanlar, kıyılar ve kumsallar görülmeye değerdir.

İspanya’da eğitim sistemi ulusal ve bölgesel yönetimler tarafından düzenlenmekte olup; dört basamaktan oluşmaktadır; okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite. 

Okul öncesi dönem: Okul öncesi dönem iki basamaktan oluşmaktadır; 0-3 yaş ve 3-6 yaş arası eğitimin yapıldığı okullardır.

İspanya’da net okullaşma oranı:

1 yaşın altında %1,3

1 yaşında %5,7

2 yaşında %75,3

4 yaşında %98

5 yaşında %100 dür.

İlköğretim: İlköğretime girmek için çocuklar 6 yaşında olmalıdır. İlköğretim ikişer yıllık üç devreden oluşmaktadır:

Bunlar; 6-8 yaş çocukların devam ettiği 1 ve 2. sınıfların oluşturduğu birinci devre,

8-10 yaş çocukların devam ettiği 3 ve 4. sınıfların oluşturduğu ikinci devre,

10-12 yaş çocukların devam ettiği 5 ve 6. sınıfların oluşturduğu üçüncü devre.

Ortaöğretim: Ortaöğretim basamağı iki devreden oluşmaktadır. Ortaöğretimin 1.devresi zorunlu olan dört yıllık ortaöğretimdir ve Educacion Secundaria Obligatoria olarak adlandırılmaktadır. Ortaöğretimin 2. devresi ise zorunlu olmayan bölümdür.

Ortaöğretim II. kademesi, zorunlu eğitimin dışında kalan ve bireyleri akademik ve mesleki yükseköğretime giriş için zorunlu olan olgunluk diplomasına veya yüksek dereceli mesleki öğrenime hazırlayan eğitimdir. 

Ortaöğretim II. kademe eğitimi sonunda bakalorya adı verilen bir bitirme sınavı yapılır. Bu sınav tüm dersleri kapsamaktadır ve sadece tüm derslerden başarılı olanlara bakalorya sertifikası verilir.

Mesleki Eğitim: Ortaöğretim I. devreyi bitiren öğrenciler doğrudan ortaöğretim II. devre meslek eğitimine başlayabilirler. Bu okulları tamamlayan öğrenciler tekniker ünvanını alırlar. Ancak bu öğrenciler üst düzey meslek eğitimine devam edemezler. Üst düzey mesleki eğitime devam edebilmek için olgunluk diploması almak gerekmektedir. Bu okulları bitiren öğrenciler “yüksek tekniker” ünvanını alırlar.Öğrencinin genel lisede seçtikleri alana göre bir meslek programına yerleştirilirler. Bu okulu tamamlayan öğrenciler doğrudan mesleğe yönelebileceği gibi yükseköğretime de devam edebilirler.

Yükseköğretim: İspanya’daki yükseköğretim sistemi Orta Çağ’a dayanmaktadır. İspanya’nın en eski ve en saygın üniversitelerinden biri olan Salamanca Üniversitesi, 1218 yılında kurulmuştur ve her yıl 2.000’den fazla uluslararası öğrenciyi cezbetmektedir. Lisans eğitimi dört yıl sürmektedir. Doktora düzeyinde programlar veya doktoralar olarak bilinen bu derece normalde 3 ila 5 yıl sürer ve bir yüksek lisans programından mezun olduktan sonra doktora programına başvurulabilir. Yüksek lisans programları İspanya’da 1 ila 2 yıl sürer. Mezun olduktan sonra, Master ünvanı kazanılır. İngilizce olarak düzenlenen bazı dersler olsa da İspanyol üniversitelerindeki derslerin çoğunun İspanyolca yapılmaktadır.

İspanya, Avrupa’nın en ekonomik ülkelerinden biridir. Öğrenciler düşük eğitim ücretleri ve ucuz yaşam koşulları için İspanya’yı tercih etmektedirler. Ayrıca ülkenizdeki hesabınızdan Euro çekmenize olanak sağlayan ATM para çekme noktaları en küçük yerlerde bile bulunabilmektedir. 

Sosyal yaşam, gezmek eğlenmek amacıyla yapılan harcamalar ise öğrenciler için en büyük bütçeyi oluşturmaktadır. Alkolün ucuz olduğu bir ülke olan İspanya’da alkol tüketimi çok yüksek seviyelerdedir. Barlar ve gece kulüplerinde ise fiyatlar Türkiye ile aynı seviyedir. 

Restoranlar, menülerinden ayrıca bir hizmet ücreti alırlar. Bu nedenle bahşiş vermek kişisel bir tercihtir. Memnun kaldıklarında çoğu kişi biraz bozuk parayla memnuniyetlerini ifade ederler. Hesabın %5’i yeterince fazladır. İspanyollar genellikle bar ve kafelerin masalarında birkaç demir para bırakırlar. İspanya’da pazarlık yapılabilecek tek yer sokak pazarları ve ucuz otellerdir.

Restoranda yemek masraflı olabilmektedir. Bu sebeple toplu alışveriş yapıp evde yemek ya da fast food restaurantlarına yönelmek tasarruflu olacaktır. 

Yaşam masrafları en büyük olan şehirler Barcelona ve Madrid olup Sevilla, Valencia gibi büyük şehirlerde de yaşam maliyeti biraz daha yüksektir. Kira ve konaklama masrafları; seçtiğiniz lokasyona, sunulan imkanlara ve diğer faktörlere göre değişir. Genel olarak, Madrid veya Barselona’yı seçerseniz fiyatlar diğer şehirlere göre biraz daha yüksektir. Kiranın yanı sıra, doğru öğrenci konaklamasını seçerken toplu taşıma, yemek ve diğer hizmetlerin maliyetini de düşünmelisiniz.

İspanya’ya öğrenci vizesi ile giden öğrencilerin çalışma izni yoktur.  Bu nedenle, öğrencilerin İspanya yolculukları öncesi eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacak kadar birikimlerinin hazır olması gerekmektedir.

#iguru_button_663f0d41b2257 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_663f0d41b2257 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_663f0d41b2257 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_663f0d41b2257 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_663f0d41b67d2 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_663f0d41b67d2 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_663f0d41b67d2 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_663f0d41b67d2 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_663f0d41ba816 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_663f0d41ba816 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_663f0d41ba816 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_663f0d41ba816 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_663f0d4211bfb a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_663f0d4211bfb a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_663f0d4211bfb a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_663f0d4211bfb a:hover{ color: #ffffff; }