Ireland bayrak

İrlanda Cumhuriyeti, doğusunda İrlanda Denizi, güneyinde Kelt Denizi, batısında ve kuzeyinde Atlantik Okyanusu, kuzeydoğusunda Birleşik Krallık’a bağlı bir ülke olan Kuzey İrlanda bulunan bir Kuzeybatı Avrupa ülkesidir. Yüzölçümü 70.273 km2 olan ülkenin nüfusu yaklaşık 5 milyondur. Dünyadaki en yüksek eğitim seviyesine sahip ülkelerden biri olan İrlanda nüfusunun %40’ı üniversite mezunudur. Halkın %2’si müslümandır. 18 Nisan 1949 tarihinde Birleşik Krallık’tan tamamen bağımsız olmuştur. Ülkenin resmi dili İrlandaca’dır ve ülkede herkes İngilizce bilir. Resmi daire ve özel sektör işlemlerinin hepsi İngilizce ve İrlandaca dillerinde yapılır. Ancak İngilizce baskın dil olduğu için çoğu işlemler İrlandaca yerine İngilizce yapılır. İrlanda’nın hem başkenti hem de en büyük şehri olan Dublin, hareketli bir kenttir. Dünyadaki en çok kurşun, çinko, farmakolojik maddeler, tıbbi aletler ve yazılım ürünleri ve servis hizmetleri ihracı yapan ülkelerdendir ve milli gelirinin %4’ü turizmden sağlanmaktadır Kişi başına düşen milli gelir bakımından dünyadaki ilk on ülke sıralamasında kendisine yer edinmeyi başaran İrlanda, aynı zamanda dünyadaki en müreffeh ülkeler listesinin üst sıralarındadır. Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) üyedir. Apple, Google, Microsoft, Amazon, eBay, Linkedln gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin Avrupa merkezleri İrlanda’dadır. Gulliver’in Gezileri romanının yazarı Jonathan Swift, Ulysses’in yazarı James Joyce, Dorian Gray’in Portresi eserinin yazarı Oscar Wilde, İrlanda doğumlu dünyaca ünlü yazarlardır.

İRLANDA’YA ULAŞIM

İrlanda yerel saati Türkiye’den 2 saat geridedir. İrlanda ile Türkiye arası uçakla ortalama 5 saat sürer.

İRLANDA’DA ULAŞIM

Ulaşımda gelişmiş alt yapıya sahip ülkede öğrenciler için en uygun ulaşım şekli toplu taşımadır. Otobüs, tramvay ve tren ile istenilen her yere ulaşılabilir. Tren ücretleri otobüse göre daha konforlu olmasıyla beraber daha pahalıdır. Bisiklet yollarının güvenli olması nedeniyle satın aldığınız veya kiraladığınız çevre dostu taşıtınızda korkusuzca pedal çevirebilirsiniz. Özel taşıtla ulaşımı tercih edenler için trafik sıkışıklığı problemi yoktur ve otoban sistemi kullanışlıdır. Taksilerde tarifeye ek olarak her yolcu başına ek olarak 1-2 Euro ücret alınır. İngiltere ve Fransa’ya gidiş için feribot kullanılabilir.

İrlanda, Kuzeybatı Avrupa’da Büyük Britanya adasının batısında bir ada ülkesidir. Doğusunda İrlanda Denizi, batısında Atlas Okyanusu, güneyinde Kelt Denizi, güneydoğusunda St. George’s Kanalı, kuzeybatısında Kuzey İrlanda yer almaktadır. Bataklıklar ülkenin beşte birini kaplar. İrlanda %10’luk orman örtüsü oranıyla Avrupa’daki yüzölçümüne göre en az ormanı olan ülkesiyken, ırmaklar ve göller bakımından zengindir.

Ilıman okyanusal iklim görülen ülkede yumuşak ve rutubetli geçen kış aylarının ortalama sıcaklığı 4°C iken serin ve bulutlu geçen yaz ayları 16°C’dir. Ülkenin en sıcak bölgesi güneybatı sahilleridir. İrlanda’nın hava durumu, bereketli yağmurları ve bulutlu gökyüzü ile ünlüdür. Bir yılda ortalama 185 gün yağmurlu geçer ve çoğu günler sis tabakası ile kaplıdır. Dublin, ülkenin en az yağış alan kentidir. Aşırı sıcak veya soğuk hava, kar, sulu kar, don, dolu, oraj (gökgürültülü fırtına) ve fırtınalar çok seyrek gerçekleşir.

Yaşam kalitesi Avrupa Birliği standartlarında olan İrlanda, Dünya Barış Endeksine göre dünyanın en barışçıl 6. Ülkesi ve dünyanın en güvenli 12. ülkesidir. Avrupa’daki suç oranı ortalamasından çok daha düşük bir suç oranına sahip olan İrlanda’da öğrenciler için genel olarak huzurlu ve güvenli bir eğitim atmosferinin olduğunu söyleyebiliriz.

İrlanda sağlık sistemi kalitesi bakımından Avrupa’nın en iyi 8. ülkesidir. Ülkeye dil eğitimi için giden öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması; Hepatit A ve B, tifo ve doğada vakit geçirmeyi planlayanlar için kuduz aşısı tavsiye edilir.

Geleneksel İrlanda mutfağı et ve süt ürünlerinin kızartılması ve/veya ızgara yapılması ile meydana gelir. Meşhur geleneksel İrlanda kahvaltısı, domuz pastırması, yumurta, sosis, black pudding, white pudding ve kızarmış domatesten oluşur. Black pudding, domuz kanı ve bağırsakları, baharatlar ve yulaf ile yapılan bir besindir. White pudding ise kan içermez. Bir ada ülkesi olmasına rağmen geleneksel anlamda okyanus ürünleri tüketilmez. Ancak günümüzde uluslararası mutfakların da etkisiyle taze sebze, balık, ıstakoz, midye ve diğer kabuklu su ürünler ile geleneksel İrlanda mutfağı sentezlenerek yeni tarifler ortaya çıkarılmaktadır. Özellikle ülkenin kıyılarından çıkarılan kaliteli midyeler son zamanlarda popüler hale gelmiştir. En çok tüketilen içecekler çay ve kahvedir. İrlanda’ya özgü alkollü içecekler Poitin, Guinness ve İrlanda viskisidir.

Gal futbolu ve Hurling İrlanda’nın en popüler sporlarıdır. Golf, at biniciliği, dağ yürüyüşleri, su sporları gibi pek çok açık hava sporları yapabilirsiniz. İrlanda’nın doğa ve okyanus manzaraları, eşsiz bitki örtüsü, benzersiz şelaleler, labirent şeklinde mağaralar, botanik bahçeleri, yeşil tarlalar ve nefes kesen uçurumlarla kaplı sahil şeritleri insanı büyüleyecek güzelliktedir. İrlanda’daki bu büyüleyici atmosferde hareketli şehir hayatı da öğrencilerin okul dışında sıkılmalarına asla izin vermez.

Okyanusta yükselen Moher Kayalıkları, on dokuzuncu yüzyıldan kalma evleriyle Sligo kenti, Killarney Ulusal Parkı, Game of Thrones’a benzeyen kuleleriyle Cashel Kayası ve 13. yüzyıldan kalma Blarney Kalesi İrlanda’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.

Her yerde yemyeşil parklar görürsünüz ve bu sessiz sakin parklarda güvenle vakit geçirebilirsiniz. Etrafınızda özgürce gezen birçok zararsız hayvan görmeniz çok muhtemeldir. Özellikle parklarda birçok kez sincaplarla karşılaşırsınız.

İrlandalılar eğlenmeyi iyi bilen insanlardır, dolayısıyla çok renkli bir gece hayatı vardır. Her yıl Ekim ve Kasım aylarında Wexford Opera Festivali düzenlenir.

Okulöncesi

İrlanda’da okul öncesi eğitimin bağımsız devlet sistemi yoktur. National schools denen okullar 4 yaştan itibaren öğrenci alabilirler. National schools ‘un 4-6 yaş arası çocuklara hitap eden ilk iki basamağı junior infants (4-5 yaş) adı altında ve senior infants (5-6 yaş) adı altında tanımlanırlar. National schools’daki dersler için okul ücreti talep edilmez. Geri kalan diğer okul öncesi kurumlar ağırlıklı olarak gönüllü kuruluşlar tarafından yürütülmektedirler. Okul öncesi eğitim devlet eğitim sisteminin bir parçası değildir ve genellikle Eğitim Bakanlığı tarafından teşvik edilmektedir. Okul öncesi eğitim kurumlarının giderleri ebeveynler tarafından karşılanmaktadır.

1991 yılı itibariyle dört yaş grubunun yaklaşık %55 ‘i ve beş grubunun nerdeyse %100’ü national schools ‘un infant classes ‘ına devam etmişlerdir. Zorunlu okul eğitimine başlamadan önceki bu iki yılın ders programı ilköğretimi kapsayan 8 yıllık ders planına entegre edilmiş programın bir parçasıdır.

İlkokul

İlkokul İrlanda’da 5 ya da 6 yaşında başlıyor, ilk önce junior infants sınıfına gidiyorlar sonra senior infants sınfı, sonra ise 1’inci sınıfına başlıyorlar. Junior İnfants’dan 6’ncı sınıfa kadar primary school deniyor yani ilkokul diyebiliriz buna.

Ortaokul

Ortaokul İrlanda’da liseyle beraber okunuyor yani aynı binada okuyor hem ortaokul hem lise öğrencileri. Liseyle ortaokulun karışımı olan eğitime secondary school deniyor öğrenciler 6th class yani 6’ncı sınıftan sonra secondary school’a başlıyorlar. Secondary school’da altı sene okunuyor 1st 2nd 3rd year. Bu ilk üç sene ortaokul süreci diyebiliriz. Bu secondary school’un ilk üç senesi ortaokula yönelik eğitim görüyor öğrenciler. Ortaokulun Üçüncü senesinde Junior Certificate diye bir sınava giriyorsunuz, buna lise giriş sınavı diyebiliriz. Sonra bu sınavlar aldığınız sonuçlara göre, lisede seçtiğiniz derslere göre o derslerin ya higher level’ına ya da ordinary level’ına girebiliyorsunuz.

Lise

Secondary School olarak geçen lisenin son üç senesi üniversite sınavına yönelik hazırlıklarla geçmektedir. Son üç sınıfın adları 4th 5th ve 6th year diye geçiyor. 4th year, yani secondary school’un ilk senesi çok ders görülmüyor açıkçası daha çok gezilere gidiliyor ve aktiviteler yapılıyor mesela, öğrenciler Güney Afrika’ya gidiyorlar geziye ya da sene sonunda öğrenciler zorunlu 1 hafta bir yerde çalışıyorlar. Tabi derste görülüyor ama 5th ve 6th year’a kıyas çok az ders görülüyor. 5th year’da ise derslere başlanıyor yani üniversite sınavlarına hazırlık başlıyor. Bir önemli detay daha var 5th year’da seçeneklerden olan 5 ders seçiyorsunuz, toplamda 7 dersten sınava giriyorsunuz, İngilizce ve Matematik zorunlu ve de üniversite sınavında yani Leaving Certificate’de seçtiğiniz her dersten farklı seviyelerden sınava giriyorsunuz Higher Level ve Ordinary Level diye ayrılıyor seviyeler. Dersin Higher level seviyesi daha detaylı ve azıcık daha zor oluyor. Ordinary Level ise daha kolay ve daha az detaylı oluyor, tabi bu dersten derse değişiyor. 5th ve 6th year’da bütün derslerden konuları bitiriyorsunuz sonra 6th year’ın sonunda üniversite sınavına giriyorsunuz. Leaving Certificate sınavı klasik bir sınavdır Türkiye’deki gibi çoktan seçmeli değildir. Ve girdiğiniz derslerden aldığınz sonuçlara göre puanlarınız hesaplanıyor. Aldığınız puana göre de önceden seçtiğiniz 10 tane bölüme göre bölümlere yerleştiriliyorsunuz. Yaptığınız birinci seçenek en çok istediğiniz bölüm oluyor ona görede sıralama yapıyorsunuz. Sonra aldığınız puana göre seçtiğiniz 10 bölümden birine giriyorsunuz.

Üniversite

İrlanda’da pek çok üniversite var ama en iyi üniversiteler bunlar denebilir: Trinity College Dublin, University College Dublin, National University of Galway, Maynooth University, Dublin City University ve University College Cork. Dublin’de okursanız üniversiteyi kaldığınız süreçte emiğnim keyif alıcaksınızdır hem okuduğunuz bölümden hem de genel olarak şehirdeki atmosfer ve şehirdeki doğal güzelliklerden hiç hayal kırıklığına uğramış olmasınız.

 İrlanda’da yüksek lisans yapmak için çok fırsat ve seçenek var. İrlanda’da yüksek lisans yapmanız için IELTS veya TOEFL yeterlilik belgesi lazımdır. İrlanda’da yüksek lisans yapmanız çok avantajlıdır çünkü bir sene sonra ise çalışma izni alabiliyorsunuz. Yüksek lisans yaparken de aynı zamanda haftada 20 saat çalışma hakkınız oluyor. İrlanda’da yüksek lisansınızı yaparsanız her açıdan avantajlı oluyorsunuz.

İrlanda’da dil okullarının en sık bulunduğu şehirler genelde Dublin, Cork, Limerick, Galway ve Bray’dir. Yaşam masrafları haftalık ortalama 150 Euro civarındadır. Öğrenciler için aylık ulaşım masrafı 125 Eurodur.  İrlanda’da yaşam giderleri Dublin dışında yaşayanlar için daha düşüktür. Bir öğrencinin aylık ortalama masrafı Dublin’de 600 Eurodur. Diğer şehirlerde ise bu rakam ortalama 400 Euro civarındadır. Kampüste ya da ucuz restoranlarda yiyebileceğiniz yemekler için haftada beslenme masrafı ortalama 80 Eurodur. İrlanda’da yarı zamanlı çalışma izni ile aylık yeme-içme-kişisel giderlerinizi karşılamanız mümkündür. İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilerin yasal çalışma izni vardır. 

#iguru_button_63bfef2e1d65c .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfef2e1d65c .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfef2e1d65c .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfef2e1d65c .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63bfef2e1f4ce .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfef2e1f4ce .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfef2e1f4ce .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfef2e1f4ce .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63bfef2e2131f .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfef2e2131f .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfef2e2131f .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfef2e2131f .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63bfef2e610a1 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfef2e610a1 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfef2e610a1 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfef2e610a1 a:hover{ color: #ffffff; }