Kanada Bayrak

Kuzey Amerika kıtasında ABD’nin kuzeyinde ve doğusunda yer alan ülke, 10 milyon km2 yüzölçümü ile dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Başkenti Ottawa olan bu serin ülkenin resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Üç eyalet ve on bölgeden oluşan ülkenin en büyük metropolit şehirleri Toronto, Montreal ve Vancouver’dır. Batı Kanada’da yer alan Quebec eyaletinde baskın dil Fransızca iken, Doğu Kanada’da yer alan Ontario eyaletininde İngilizce’dir. Ayrıca İnuitçe gibi yerel diller, Çince ve İtalyanca konuşan önemli miktarda insan yaşamaktadır. 35.151.728 nüfusun %80’i güneyde yaşar, bu nedenle yüzölçüm bakımından dünyanın en düşük nüfus yoğunluğuna sahip ülkesi olarak sınıflandırılsa da halk güneydeki küçük bir bölgede yoğunlaştığı için pratikte nüfus yoğunluğu yüksektir . Kanada halkının etnik yapısı oldukça zengindir. Toplumun %75’i Avrupa, %15’i Asya, %4’ü Kanada yerlileri, %3’ü Afrika, %2’si Güney Amerika kökenlidir. Uluslararası Şeffaflık Kurumu (TI) tarafından ahlaki yozlaşmanın en az olduğu 12. ülke olarak belirlenmiştir. 15. yüzyıldan beri İngiltere tarafından yönetilen Kanada’nın siyasi yönetim şekli monarşidir. Kraliçe II. Elizabeth devlet başkanı olmasına rağmen, devleti pratikte başbakan yönetir. Kanada, Birleşmiş Milletler, İngiliz Milletler topluluğu, Nato, G8, OECD ve APEC üyesidir. Dünyanın en büyük onuncu ekonomisi olan Kanada’nın para birimi Kanada Dolarıdır (CAD). ABD’ye benzer yüksek yaşam standartlarına sahip olan Kanada’nın ekonomisi fosil yakıtlar gibi doğal kaynaklara dayalıdır ve ileri teknolojili endüstriyi kullanır. Kanada, en yüksek göç alan ülkelerin başında gelir. Kanada halkı ve devlet yönetimi bu yüksek göç alımını destekler ve teşvik eder. Yeni göçmenler genellikle Toronto, Montreal ve Vancouver gibi büyük şehirlere yerleşir. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD)’ye göre Kanada dünyanın en eğitimli ülkesidir. Bütçesinin önemli bir kısmını eğitime yatıran devlet yönetimi sayesinde nüfusun neredeyse yarısı en az üniversite mezunudur. Bilimsel araştırma kalitesi sıralamasında 4. olan Kanada fizik, kimya ve tıp alanında toplam on Nobel ödülü sahibidir.

KANADA’YA ULAŞIM

Kanada’daki tüm büyük şehirlerde, geniş ülke genelindeki seyahat ihtiyacını karşılayacak bir havalimanı vardır. Hem iç hem de dış hatlar uçuşlarında yolcuları memnun edebilecek çok sayıda havalimanı olmasına rağmen yıllık yolcu trafiğine göre en işlek havalimanlarından 5’i şunlardır: Toronto Pearson, Vancouver, Calgary, Montreal-Pierre Elliott Trudeau ve Edmonton. AirCanada ve WestJet ise ülkenin çeşitli köşelerine seferleri olan, en çok tercih edilen havayolu şirketleridir.

KANADA’DA ULAŞIM

Britanya Kolumbiyası’nda Vancouver’dan batı kıyısı üzerinde Prince Rupert’a kadar Kanada’nın çeşitli köşeleri trenle bağlantılıdır ve hepsinin Halifax, Nova Scotia’a kadar erişimi mevcuttur. Britanya Kolumbiyası ve Yukon/North West sınırın güneyinde kalan kısım trenle erişilebilirdir.

Kanada’da büyük bir metro sistemi bulunan 3 şehir vardır: Toronto, Montreal ve Vancouver. Bunlar birkaç hattan oluşur. Ancak zaman zaman kötü hava koşullarından etkilenebilen otobüs veya tramvaylara göre çok daha hızlıdır. Montreal’de aylık metro bileti 65 Kanada Doları tutar, haftalık ise yaklaşık 20 Kanada Dolarıdır.

Kanada’nın kıyı kesiminde, hem vatandaşlar hem de araçların taşınması için feribotlar kullanılmaktadır.  Feribot, Britanya Kolumbiyası gibi bölgelerde sık tercih edilen bir seyahat biçimidir ve kesinlikle, gezmenin farklı bir yoludur.

Kanada’nın toprakları ormanlar ve Rocky dağlarındaki tundralar kaplar. İki milyon adet gölleri ile Kanada taze su kaynakları bakımından dünyanın 4. ülkesidir. Aktif volkanik dağları ve depremleri nedeniyle tehlikeli bir coğrafya izlenimi verse de bunlar hayati risk teşkil etmezler. Atlantik, Pasifik ve Arktik Okyanusa kadar uzanan ülke toprakları üç eyalet ve on bölgeden oluşur. Atlantik, Pasifik ve Arktik Okyanusa olan uçsuz bucaksız kıyıları ile dünyanın en uzun kıyısı olan ülke sıralamasında 1.sıradadır ki “A Mari Usque Ad Mare” (Denizden Denize) ulusal mottosunun hakkını verir.

Kanada soğuk ve uzun kış günleriyle bilinen karasal iklim, kutup iklimi ve nemli kıtasal iklime sahip bir ülkedir. Kanada’nın batısında bulunan Vancouver’da yazın hava 25⁰C’ye kadar yükselmekle birlikte kışın  -10⁰C’ye kadar düşmektedir. Fakat doğusunda bulunan Toronto’da ise iklim çok daha serttir. Yazın 25⁰C iken kışın -20⁰C’ye kadar düşmektedir. Ülkenin en yoğun nüfuslu bölgesi olan Ontario eyaletinin güneyinde daha yumuşak kış koşulları yaşanmaktadır. Kutup bölgesindeki Nunavut eyaletinde ülkenin en düşük sıcaklıkları gözlemlenir. Kanada’nın sahil bölgesi Britanya Kolumbiyası’nda ise ılıman iklim hakimdir. Ülke genelinde yazlar sıcak ve kısa olmaktadır. Kutup bölgeleri hariç birçok bölgede ortalama sıcaklık 30⁰C’nin üstüne çıkmaktadır. Resmi olarak ölçülen en yüksek sıcaklık 45⁰C iken, en düşük sıcaklık -63⁰C’dir.

Kanada dünyanın en güvenli 8. ülkesidir. Yoksulluğu azaltmak için etkin mücadele, bireysel silahlanmaya karşı katı kurallar, kadın ve LGBTQ hakları savunuculuğu gibi yaygın devlet politikaları sayesinde müreffeh, güvenli ve huzurlu bir topluma sahiptir. Kanada, uluslararası alanda güvenli olmasıyla meşhurdur. Bireysel silahlanmanın çok seyrek olması nedeniyle şiddet suçları neredeyse yok gibidir. Büyükşehirlerinde bile suç oranı çok düşüktür. Kanada ve ABD sınır şeridinde bazı bölgeler işaretlenmediği için, ABD topraklarına yanlışlıkla girme ihtimaliniz çok yüksektir. Sınır ihlali suçundan hapis cezası almamak için dikkatli olmanızda fayda vardır. Otomobilinizden ayrılırken aracınızda eşyalarınızı görünür halde bırakırsanız veya otomobil kapınızı kitlemezseniz trafik cezası alabilirsiniz. Bisiklet hırsızlığına karşı önlemlerinizi almalısınız.

Sağlık hizmetlerini kendi vatandaşlarına ücretsiz sunan Kanada, G7 ülkeleri arasında %90 oranı ile en sağlıklı nüfusu barındırır. Bu kaliteli sağlık hizmeti maalesef vatandaş olmayanlar için ücretlidir. Dolayısıyla ülkeye gelmeden önce sağlık sigortası ve ayrıca MMR, DPT, çocuk felci, Hepatit B gibi aşılar yaptırmak tavsiye edilir.

Kanada mutfağı düşünüldüğünde burada ne yenir diyen arkadaşlarımız merak etmesinler. Tüm dünya mutfakları ellerinin altında. Her yerde herkese uygun bir yemek mevcuttur. İsteyen köşebaşı dönercilerinde yemek yiyebilir, dileyenler Kanada’nın yerel yemeklerine ya da Fransız, İtalyan, rus, çin, japon mutfaklarına merak salabilirler.

Örneğin Montreal’i ele alabiliriz. Kuzey Amerika ve Avrupa kültürlerinin iç içe geçtiği Montreal, tüm özelliklerinde olduğu gibi mutfağında da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Montreal’e gidince mutlaka tadılması gereken bazı lezzetler; kızartılmış hamurdan yapılan ve üzerine çikolata veya karamel sos benzeri tatlı malzemeleri dökülerek tüketilen Beaver Tails, Kanada’da hemen hemen her sokakta görebileceğiniz kadar meşhur bir ürün olan ve patates kızartmasının üzerine lor peyniri ve gravy sos dökülerek hazırlanan Poutine, yanında çay ve kahve ile birlikte tüketilirken Türk simidini andıran, üzerine pudra şekeri ve meyveler dökülerek tatlı olarak veya tuzlu bir şekilde tüketilen kızarmış hamur Bannock, kıyma, kremalı mısır ve patatesin buluşması ile ortaya çıkan Pate Chinois şeklinde sıralanabilir.

Kanada Dil Okulları, öğrencilerin daha fazla pratik yapma imkanı bulmaları ve Kanada kültürünü deneyimlemeleri için birçok etkinlikler düzenlemektedir. Bunlar buz hokeyi maçı izlemek gibi spor, bar ve disko gibi gece hayatı, festivaller gibi kutlama, dışarıda akşam yemeği gibi mutfak, kiliseler gibi tarihi mekanları ziyaret ve daha fazla çeşitte etkinlikleri içerebilir.

Kanada’da en popüler dil okullarının bulunduğu Montreal ve Toronto’daki eğlence ve etkinlikler ile bilgilendirmek istemekteyiz.

Montreal

Montreal, yılın her zamanında gece hayatının oldukça canlı ve hareketli olduğu bir şehirdir. Günlerce süren partileri, festivalleri ve kulüpleriyle, bu alanda da ismi duyulmuş bir kenttir. En önemli kulüp faaliyetleri şehir merkezinde yer alan Plateau bölgesinde ve St. Catherine caddesinde yer almaktadır. Ayrıca daha sakin bir gece geçirmek isteyenler içinse Eski Montreal bölgesinde çok sayıda jazz kulübü bulunmaktadır. Önemli eğlence mekanları, Stereo AfterHours, Circus HD, Club La Boom, Lamouche Boîte de nuit, Copacabana, Club Electric Avenue, Le Belmont sur le Boulevard, Upstairs Jazz Club, Maison du Jazz’dır.

Montreal’in lakaplarından biri “la ville aux cent clochers” yani “Çanların kenti”dir. Mark Twain, Montreal’e ilk defa gittiğinde kiliselerin çok miktarda olmasından hissettiği hayreti özetle şöyle ifade etmiştir: “Montreal öyle bir şehirdir ki rastgele bir yere taş atsanız, kesinlikle bir kilisenin camını kırabilirsiniz.”

Montreal’de gezilebilecek başlıca destinasyonlar şunlardır:

Montreal Biodome: Kanada’nın Mercier – Hochelaga-Maisonneuve semtinde bulunan ve önceden Olimpiyat Parkı olan bu alanda, Amerika’da bulunan dört doğal yapının insan yapımı kopyaları yer alıyor.

Eski Montreal:  Montreal’in orijinal şehri olan Eski Montreal’de yapılacak birçok şeyden biri, Pointe-à-Callière arkeoloji ve tarih müzesini, ikiz kuleli Notre-Dame Bazilikası’nı, canlandırılmış Eski Liman’ın rıhtımlarını ve Place’in açık hava toplama alanını ziyaret etmek olacaktır.

Notre Dame Bazilikası: Eski Montreal’de bulunan Notre-Dame Bazilikası 1829 senesinde açılmış ve hala görkemini korumaktadır.

Musée des Beaux Art: Kanada’daki en eski müzesi olan The Musée des Beaux Arts; geniş bir resim, heykel ve yeni medya koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Crescent Caddesi: Restoranları ve kafeleri ile meşhur en ünlü turistik noktalardan biridir.

Old Port: Montreal’in St. Lawrence nehri kıyısında bulunan bölümünde yer alan Old Port (Eski Liman), ilk kez 1600’lü yıllarda kullanılmıştır.

Yeraltı Şehri (Underground City): Montreal şehir merkezinde, uzun ve oldukça sert geçen kış aylarından etkilenmemek ve hayatı sekteye uğratmamak amacıyla yapılmış bir yeraltı kenti bulunmaktadır. Yaklaşık 32 kilometre uzunluğu ile Dünyanın en büyük yeraltı kenti unvanına sahip olan bu yapı, kış aylarında, gündüz vakti ortalama 500,000 ziyaretçiye sahiptir. Yaklaşık 2,000 adet mağaza ve onlarca alışveriş merkezinin bulunduğu bu ünlü yeraltı kenti metro hatları ile bağlantılıdır. Bazı otellerin bile doğrudan bu yeraltı şehrinden girişleri bulunmaktadır.

Toronto

Bata Shoe Museum
Mimar Raymond Moriyama tarafından tasarlanan müze, 13 binden fazla ayakkabı koleksiyonunu barındırmaktadır. Ayakkabının yapımı, stili ve tüm tarihi gelişimi hakkında her şeye rastlayabileceğiniz dünyanın en geniş koleksiyonlarından biri bu müzededir.

Royal Ontario Museum
Müze Toronto Üniversitesi ile işbirliği halinde 1914 yılında halka açılmıştır. Müzeye dünyaca ünlü Daniel Libeskind tarafından dev bir kristali andıran bir bina tasarlanmıştır. Sanat, dünya kültürü ve doğa tarihi müzesidir. Dört katlıdır.

Textile Museum Of Canada
1975 yılında halı ve tekstil müzesi olarak kurulmuştur. İki bin yıllık geleneksel kumaş, giysi, halı ve boncuk işlerinin yer aldığı müze, Toronto’nun kültürel mirasını yansıtır. Ayrıca müzede ulusal ve uluslararası çağdaş sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

Gardiner Museum
Kanada’nın ulusal seramik müzesidir. Antik Amerikan seramikleri ve 18. yüzyıl Avrupa porselenleri olmak üzere iki ana koleksiyondan 4 bin civarında eser sergilenmektedir.
İllusion Museum Of Canada: İllüzyon Müzesi eğik odalar, hologramlar, ters odalar, girdap tünelleri ve daha birçok eğlenceli bölümlerden oluşur.

Aga Khan Museum
Müzede İber Yarımadası’ndan Çin’e kadar Müslüman medeniyetlerin sanatsal, kültürel ve bilimsel mirasını sergileyen 1000 eser bulunmaktadır.

Ontario Sanat Galerisi
İçerisinde 90 binden fazla eser yer alan müzede, Rönesans, Barok dönemlerinin eserleri ile Kanada sanatının büyük çoğunluğunu kapsayan eserler sergilenmektedir.

Bau-Xi Gallery
Ressam Joseph Plaskett, fotoğrafçı Barbara Cole ve heykeltıraş Paul Vexler’in birçok eseri, bu sanat galerisinin yapı taşlarını oluşturmaktadır.

CN Tower
CN Tower, 553 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci kulesidir. İsmini kuleyi inşa ettiren demir şirketinin adı Canadian National’dan almıştır. Ülkenin telekomünikasyon merkezi olan CN Tower, eğlence ve yemek mekanlarıyla da ünlü turistik bir kuledir. Birinci sınıf 360° restoranlar ve dünyanın en yüksek şarap mahzenine sahip olması sebebiyle Guinness World Records’a girmeye hak kazanmıştır. 360 derecelik bir açıyla göz kamaştıran şehir manzarasına sahiptir. Edgewalk ile güvenlik raylarına bağlanarak kulenin çevresi boyunca yürünebilmektedir.

Skylon Tower
Niagara Şelaleleri manzarası eşliğinde 360 derecede dönen iki adet restoranı bulunan Skylon Tower’da ülke mutfağının en güzel örnekleri bulunmaktadır.

Yorkville Caddesi
Daha önceleri müzisyen ve hippilerin yaşam merkezi olan Yorkville, zamanla bir alışveriş bölgesi haline dönüşmüştür. Sanat galerileri, müzeler, dükkân ve restoranların bulunduğu Toronto’nun en lüks semtidir.

High Park
Toronto şehir merkezinin en önemli doğal parklarından biri olan High Park, kuşlar, amfibiler, sürüngenler, balıklar ve memeliler dahil olmak üzere sayısız vahşi yaşam türüne ev sahipliği yapmaktadır. Park içerisinde hayvanat bahçesi, açık yüzme havuzu, tenis kortları, buz pateni pisti, futbol sahası ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Toronto Islands
Toronto Adalarına yapılan feribot yolculuğu ile ulaşılır. Adalarda güzel yürüyüşler, kürek, yelken, yüzme ve diğer açık hava etkinlikleri yapılabilir.

WonderLand
Toronto’nun harikalar diyarı WonderLand şehrin en ünlü eğlence parkıdır.

Toronto Belediye Binası
Toronto Belediye Binasının önünde bulunan Nathan Phillip Square’de yazın konser ve dans etkinlikleri düzenlenirken, kışında kurulan buz pateni pisti ile keyifli aktiviteler yapılır.

Toronto Hayvanat Bahçesi
Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan Toronto Zoo yaklaşık 700 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. 500 türden 5000’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Ripley’s Aquarium of Canada
20 bin den fazla su canlısı, 10 farklı galeride sergilenir. 97 metrelik bir tünele sahip olan akvaryum aynı zamanda Kuzey Amerika’nın en uzun su altı akvaryumudur.

African Lion Safari
Toronto’nun en popüler turistik noktalarından biri de African Lion Safaridir. Aslanları, zürafaları, gergedanları ve daha birçok hayvanı barındıran parkta, 9 km boyunca Safari Parkuru ’nu turistler kendi araçları veya rehberli otobüslerle gezebilirler.

Niagara Şelaleleri
Dünyanın en güzel doğal güzelliklerinden biri olan Niagara Şelaleleri her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Kuzey kutbundan gelen çöküntülerle birlikte oluşmuştur.

Yonge Street Caddesi
Toronto şehrinin en popüler caddesidir. Yonge Street, uzunluğuyla Guinness Dünya Rekorlar kitabına girmiştir. Kentin en dinamik caddelerinden biri olan caddede alışveriş, tiyatro gibi birçok etkinlik bulunmaktadır.

İlkokul

Öğrenciler genellikle 6 yaşında başladığı birincil eğitimi 11 yaşında sonlandırır. Eğitimin bu aşamasında öğrenciler kendi yaş grubu öğrencilerle tüm dersleri tek bir öğretmenden almaktadır. Bunun yanında özel dersler ve etütlerle de öğrenciler desteklenmektedir. Bu eğitim seviyesinde müfredat; okuma, İngilizce, tarih, bilim, müzik, beden eğitimi, sanat üzerine kurgulanmıştır. Öğrencilerin sınıfları yükseldikçe derslerin zorluk derecesi de artmaktadır.

Ortaokul ve Lise

Kanada eğitim sisteminde ortaokul ve lise eğitimi aynı çatı altında verilmektedir. Öğrenciler ortaokul eğitimini bitirdikten sonra 4 yıl sürecek lise eğitimine geçiş yapmaktadır. Öğrenciler bu seviyeye geldikleri zaman yasa gereği hangi sınıfta olursa olsunlar 16 yaşına kadar okula gitmek zorundadır. Nu durumun 2 istisnası vardır. Ontario ve New Brunswick eyaletlerinde zorunlu eğitim 18 yaşında son bulmakta ve öğrencilerin lise diploması almaları gerekmektedir.

Üniversite

Kanada lise eğitimi bittikten sonra öğrenciler üniversitelere ve kolejlere başvuru yapabilirler. Kanada’da kolejler küçük ticaret veya meslek okullarını ifade etmek için kullanılır. Üniversiteler ise bir lisans derecesinden başlayarak, yüksek lisans derecesi ve en son doktora ile devam eden bir süreci kapsamaktadır. Bu yönüyle Türkiye’deki eğitim yapılanmasına benzeyen Kanada eğitim sistemi çoğunlukla eyaletler tarafından finanse edilmektedir. Kanada’da üniversiteler eylül ve mayıs ayları arasında iki ayrı dönemde eğitim hizmeti vermektedir. Yaz aylarında ise öğrencilere kaldıkları dersleri tekrar alma şansı verilir ve üçüncü bir dönem açılmış olur. Öğrencilerin mesleklerle ilgili bilgi sahibi olabilmeleri ve kendilerine en uygun mesleği keşfedebilmeleri adına staj programları desteklenmekte ve üniversitenin birinci sınıfından itibaren öğrenciler kurslara dahil edilmektedir.

Kanada’daki ücretler, Avrupa’ya göre biraz yüksek, ancak Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ye göre daha düşüktür. Bu nedenle üniversite eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri veya İngiltere’yi düşünen ancak yüksek maliyetleri nedeniyle tereddüt eden öğrenciler için Kanada iyi bir alternatif durumundadır. Kanada’ya dil eğitimi için giden öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. Yeme-içme masraflarınız için ayda ortalama CAD$ 300.00 harcarsınız. Kanada’da bir restoranda kişi başına yemek CAD$ 15.00, bir kafede cappuccino içmek isterseniz CAD$ 3.96 ödersiniz. Kanada’da eğitim ve yaşam giderleri yıllık ortalama 35.000 CAD civarındadır.

#iguru_button_66422b9c4c28a .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_66422b9c4c28a .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_66422b9c4c28a .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_66422b9c4c28a .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_66422b9c4e5c9 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_66422b9c4e5c9 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_66422b9c4e5c9 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_66422b9c4e5c9 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_66422b9c50698 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_66422b9c50698 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_66422b9c50698 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_66422b9c50698 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_66422b9cc055f a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_66422b9cc055f a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_66422b9cc055f a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_66422b9cc055f a:hover{ color: #ffffff; }