NEREDEDİR

Galway şehri, İrlanda’da Dublin’in 200 km batısında yer almaktadır.

İrlanda ya da resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, Kuzeybatı Avrupa’da bulunan bir ada ülkesidir. Büyük Britanya’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzeydoğusunda Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda’nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. 

SAAT FARKI

İrlanda yerel saati Türkiye’den 2 saat geridedir. 

ULAŞIM

Galway’e Ulaşım: İrlanda Cumhuriyeti’nin en canlı ve güvenilir şehirlerinden biri olan Galway’e ulaşım Türkiye’den direkt olarak mümkün değil fakat Dublin Havaalanı’na gelerek aktarma yapabilirsiniz. Otobüs ya da tren kullanarak Dublin’den Galway’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra Dublin Havaalanı’ndan Galway’e direkt uçuşlar da bulunuyor. 

Galway’de Ulaşım: Küçük bir alana yayılan şehre geldiğinizde ise yürüyerek veya bisikletle etrafı gezebilirsiniz. Toplu taşıma kullanmak istiyorsanız da metro, tren, otobüs ve taksi seçeneklerini değerlendirmeniz mümkün.

YAŞAM MASRAFLARI

Galway, küçük bir şehir olduğu için yaşam masrafları oldukça ucuzdur.

ÇALIŞMA İMKANI

İrlanda’da yarı zamanlı çalışma izni ile aylık yeme-içme-kişisel giderlerinizi karşılamanız mümkündür. İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilerin yasal çalışma izni vardır. 

SAĞLIK

İrlanda sağlık sistemi kalitesi bakımından Avrupa’nın en iyi 8. ülkesidir. Ülkeye dil eğitimi için giden öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması; Hepatit A ve B, tifo ve doğada vakit geçirmeyi planlayanlar için kuduz aşısı tavsiye edilir.

GÜVENLİK

Yaşam kalitesi Avrupa Birliği standartlarında olan İrlanda, Dünya Barış Endeksine göre dünyanın en barışçıl 6. Ülkesi ve dünyanın en güvenli 12. ülkesidir. Avrupa’daki suç oranı ortalamasından çok daha düşük bir suç oranına sahip olan İrlanda’da öğrenciler için genel olarak huzurlu ve güvenli bir eğitim atmosferinin olduğunu söyleyebiliriz.

Okyanusal İrlanda iklimi, yıl boyunca ılık, nemli ve çok değişkendir ancak aşırı hava olayları görülmemektedir. Mart ve Mayıs aylarında yaşanan İlkbahar mevsiminde hava sıcaklıkları 8°C ve 14°C arasında değişmektedir. Haziran ve Ağustos aylarında yaşanan Yaz mevsiminde hava sıcaklıkları 15°C ve 21°C arasında değişmekte olup yağmur olayları görülebilmektedir. Ağustos ve Ekim aylarında yaşanan Sonbahar mevsimi 14°C ve 18°C arasında değişmektedir. İrlanda’nın geneliyle karşılaştırıldığında Galway sonbaharı daha sıcaktır. Kasım ve Ocak aylarında yaşanan Kış mevsiminde hava sıcaklıkları nadiren sıfırın altına düşmektedir ve kar yağışı çok seyrektir.

Avrupa Gastronomi bölgesi resmi ünvanına sahip Galway şehrinde yiyecek dükkanları, çiftçi pazarları, yerel ürünler, süpermarketler, seyyar satıcılar, pub, bar, kafe ve restoranlardaki çeşitlilik sayesinde aradığınız her gıda türünü bulabilirsiniz. Her Cumartesi Lombard Street’te açılan yemek pazarında değişik tatlar deneyebilirsiniz. İrlanda kahvaltı öğününde yumurta, pastırma, sosis, pudding içeren geleneksel İrlanda kahvaltısı veya kahvaltılık gevrek, kızarmış ekmek, yoğurt ve meyve ile yapılan modern kahvaltı yapılmaktadır. Çorba, salata ve sandviç gibi yemeklerin tüketildiği öğle yemeği saat 12:00 ve 14:00 arasında yenilmektedir. Akşam yemeği günün en önemli öğünü olup makarna, deniz ürünleri, et, sebze ve stir-fry yenilmektedir.

Geleneksel İrlanda mutfağı et ve süt ürünlerinin kızartılması ve/veya ızgara yapılması ile meydana gelir. Meşhur geleneksel İrlanda kahvaltısı, domuz pastırması, yumurta, sosis, black pudding, white pudding ve kızarmış domatesten oluşur. Black pudding, domuz kanı ve bağırsakları, baharatlar ve yulaf ile yapılan bir besindir. White pudding ise kan içermez. Bir ada ülkesi olmasına rağmen geleneksel anlamda okyanus ürünleri tüketilmez. Ancak günümüzde uluslararası mutfakların da etkisiyle taze sebze, balık, ıstakoz, midye ve diğer kabuklu su ürünler ile geleneksel İrlanda mutfağı sentezlenerek yeni tarifler ortaya çıkarılmaktadır. Özellikle ülkenin kıyılarından çıkarılan kaliteli midyeler son zamanlarda popüler hale gelmiştir. En çok tüketilen içecekler çay ve kahvedir. İrlanda’ya özgü alkollü içecekler Poitin, Guinness ve İrlanda viskisidir.

EĞLENCE

Avrupa Kültür Başkenti 2020 olarak seçilen Galway; müze, katedral, park, abide, sanatlar, edebiyat, festival, sinema ve müzik vb zenginliklere sahiptir. Pub Gecesi, futbol maçı, Sinema Kulübü, Bovling Gecesi, Bilardo etkinliği, İrlanda Kültürü & Müziği gezisi, Cadılar Bayramı, Balkabağı Süsleme gibi dil okullarının düzenlediği etkinliklere katılabilirsiniz. Galway spor kültürü; at yarışı, Gal sporları, futbol, ragbi, kürek, motor sporları, snooker, golf, tenis, squash, badminton, yüzme, hentbol, raket, uzakdoğu sporları, tazı yarışı, hockey, Avustralya futbolu vb oldukça çeşitlilik göstermektedir.

RESMİ TATİLLER BAYRAMLAR FESTİVALLER

Bayramlar ve Resmi Tatiller: St. Patrick Günü (17 Mart), Paskalya Cuması (25 Mart), Paskalya (27-28 Mart), İşçi Bayramı (01 Mayıs), Haziran Banka Tatili (06 Haziran), Ağustos Banka Tatili (01 Ağustos), Ekim Banka Tatili (31 Ekim), Noel (24-25 Aralık), Aziz Stephen Günü (26 Aralık).

Galway’de düzenlenen festivallerden bazıları; Galway İstiridye Festivali, Galway Yarışları, Galway Uluslararası Sanatlar Festivali, Babora Çocuklar Festivali, Galway Komedi Festivali, Galway Film Fleadh, Cuirt Edebiyat Festivali, Galway Yemek Festivali, Galway Noel Pazarı.

Aziz Patrick Günü: İrlanda’ya ayak basmasından itibaren tüm yerli halkın hristiyan olmasını sağlayan Aziz Patrick’in anıldığı günde, İrlanda dansı, müziği ve kültürüne özgü kutlamalar düzenlenmektedir.

Galway Uluslararası Sanat Festivali: Müzik, görsel sanat, tiyatro, sokak performansları ve seminerler gibi çeşitli sanat etkinlikleri gerçekleştirilen festivale her yıl 200,000’den fazla insan katılmaktadır.

Galway Görsel Sanatlar Festivali: Kasım ayında düzenlenmektedir.

ALIŞVERİŞ

Galway alışveriş için harika bir yerdir ve şehrin tam kalbindeki yayalara özel sevimli Shop Street ile ihtiyacınız olan her şeyi kolayca bulabilirsiniz. Galway’deki mağazalar genellikle 6.00 – 18.00 saatleri arasında açıktır. Perşembe ve Cuma günleri ve yaz aylarında geç açılış saatleri vardır. Dükkanlar Pazar günleri, Cumartesi günlerine göre oldukça sessizdir. Mağazaların çoğu şehir merkezinde, ancak merkezin biraz dışına giderseniz daha büyük alışveriş merkezleri var. Galway Alışveriş Merkezi, Headford Yolu üzerindedir ve merkezin doğusunda sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Şehir merkezinde Lombard Caddesi’nde harika bir çiftçi pazarı var ve organik yiyecekler, balıklar, etler, peynirler, yerel olarak üretilen el sanatları, giyim ve sanat eserleri satıyor. Cumartesi günleri 9.00 – 17.00 saatleri arasında açık ve görülmeye değer. Bazen tezgahlar Pazar günleri de açılır. Galway Sanat Festivali süresince pazarlar açıktır. Noel Günü, her şeyin kapalı olduğu tek gündür. İyi Cuma (Paskalyadan önceki Cuma), yılın en çok alışveriş pazarının açıldığı gündür. Barlar Noel günü kapalıdır.

GEZİ

Aran Adaları: Inis Mór (Inishmore), Dún Aengus, Poll na bPeist (the Serpent’s Lair), Inis Mean (Inishmaan) ve Inis Oirr (Inisheer) gibi doğa harikalarını gezme imkanı bulacaksınız.

Burren & Cliffs of Moher Geopark UNESCO Global Geopark: Burren ve Moher Kayalıkları Jeoparkı, İrlanda’nın Clare County Burren bölgesinde uluslararası olarak belirlenmiş bir jeolojik ilgi alanıdır. İrlanda’da belirlenen üçüncü jeoparktır ve hem Avrupa hem de küresel düzeyde tanınmaktadır. Burren, Moher Kayalıkları, Dunguaire Kalesi, Ailwee Mağaraları ve Doolin’i keşfetme imkanı bulacaksınız.

Connemara: Leenane Village, Kylemore Abbey, Killary Fjord ve Spiddal gibi turistik, tarihi ve coğrafi cazibe merkezleri bulunmaktadır.

The Long Walk: Galway şehir merkezi ve çevresindeki önemli destinasyonlar, Galway Şehir Müzesi (Galway City Museum) gibi yerleri ziyaret, bir zamanlar Ed Sheeran’ın da sokak performansları yaptığı Galway sokaklarındaki performansçıları izlemek ve Galwayliler ile sohbet gibi etkinlikleri içeren The Long Walk (Uzun Yürüyüş) turuna mutlaka katılmalısınız.

The Claddagh: İrlanda’nın en eski balıkçı köyünü ziyaretinizde Quay Caddesindeki mağazalardan ünlü Claddagh Yüzüğü alabilirsiniz.

The Spanish Arch: Asıl adı Ceann an Bhalla olan ama günümüzde İspanyol Kemeri anlamındaki Spanish Arch, Galway’in tarihi şehir surlarının son kalıntılarından biridir.

Galway Müzesi: 1800 lü yıllardan bu yana başta savaşlar olmak üzere Galway’e ait tüm tarihi ve sanatsal olayları gün yüzüne çıkartan bu yapıt belkide şehirde görülmesi gereken ilk yerlerden biri.

Galway Katedrali: 1965 yılında yapılan Galway Katedrali; kemeri, taş işçiliği, mozaikleri ve vitray süsleri ile muhteşem mimari yapılardan biridir. Katedralin ses akustiği çok iyi bir şekilde ayarlandığı için bazı müzik etkinlikleri burada yapılmaktadır.

Eyre Meydanı:En iyi peyzaj ödülünü alan bu meydanda Galway’ın tüm surlarını ,heykellerini görebilirsiniz.Adeta bir sanat geçidini andıran meydan şehrin en kalabalık bölgelerinden biridir.

Kirwans Lane: 16. yy’dan kalma bir latin mahallesi olması ile beraber taş duvarları ,ışıklı caddeleri ile size bir masal dünyasını anımsatabilir.

Menlo Kalesi: 16.yy ‘dan kalma nehir kenarındaki bu kaleyi ilginç kılan şehirde anlatılan efsanelerdir.Kehanete göre;Devrinin yöneticisinin kızı bu kalede ölü bulunmuş,daha sonra bu kaleyi ondan satın alan kişi de nedeni bilinmeyen şekilde hayatını kaybetmiştir.

#iguru_button_63bfd124c7a05 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfd124c7a05 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfd124c7a05 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfd124c7a05 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63bfd124c9ae0 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfd124c9ae0 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfd124c9ae0 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfd124c9ae0 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63bfd124cbbba .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63bfd124cbbba .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63bfd124cbbba .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63bfd124cbbba .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63bfd125252eb a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfd125252eb a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfd125252eb a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63bfd125252eb a:hover{ color: #ffffff; }