VİZE

YURTDIŞI VİZE İŞLEMLERİ

Günümüzde yurt dışı seyahatlerinin sıklığı giderek artmakta. Bununla birlikte insan hareketliliği ülkeler tarafından belli kurallara bağlanmış durumda. Bu durum, ülkelerin dış politikalarına ve kültürüne göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı ülkelere sadece pasaportla girilebilirken, bazı ülkeler ise yeşil pasaport sahiplerinden dahi vize istiyor. Bu nedenle seyahat planı yaparken gideceğiniz ülkenin sizden istediği gereklilikleri yerine getirmek için prosedürleri iyi bilmek gerekiyor. Şimdiye kadar hiç vize başvurusunda bulunmadıysanız vize nedir, vize nereden alınır ve vize almak için gerekenler nelerdir hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Vize almak için önce pasaportunuzun olması gerekiyor.

 

Pasaport Çıkarmak

Pasaport başvurusunun yaş ayrımı gözetilmeksizin şahsen yapılması gerekmektedir. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılmaktadır. Pasaport ücretini internetten veya bankalara yatırıp, yine internetten veya telefonla pasaport randevusu aldıktan sonra, nüfus müdürlüklerine 2 adet biyometrik fotoğraf ve TC Kimlik Kartınızla gitmeniz yeterlidir  eğer varsa eski pasaportunuzda yanınızda bulunmalıdır. Nüfus Müdürlüklerinde ilk olarak biyometrik veri işlemleri sağlanıyor, daha sonra biyometrik fotoğraf ve imza istenmektedir. Harçsız pasaport talep edenler için öğrenci belgesi alması gerekmektedir. Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi pasaport çıkartmaları için zorunlu bir belgedir.

Vize Nedir?

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini ve girebileceğini gösteren bir kayıttır. Dünya vatandaşı olarak herkesin tüm dünyayı dolaşma özgürlüğünün olması gerekir ancak ülkelerde çeşitli sebeplerle bu dolaşma hakkına kota koymaktadırlar. Bu yetkide Uluslararası hukuktan alınmaktadır. Devletler egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar. Bu yetkiler arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlerler. Vize bu amaca hizmet etmektedir.

Vize yurtdışı eğitiminde karşılaşabileceğiniz en önemli engel vizedir ve şu unutulamamalıdır ki bu engeli aşmak herkes için kolay değildir. Herkes için kolay değildir diyoruz çünkü vize alınması şansa, hazırladığınız evraklara, gerçek niyetinize ve daha burada sayılamayacak bir çok nedene bağlıdır. Bu nedenlerde durumunuzu çok kolay, çok zor hatta imkansız bir hale getirebilir.

Vize Başvurusu

Tüm bu işlemler bittikten sonra gideceğiniz ülkeden vize almak için başvuruda bulunabiliriniz. Yurtdışı engeli olmayan, pasaport sahibi her birey, gitmek istediği ülkenin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunabilir. Ancak bazı ülkeler yoğun vize başvurularından dolayı yetkili başvuru merkezleriyle çalışmaktadır. Örneğin; İngiltere’nin vize başvuru merkezi TLS Contact iken Hollanda, Fransa Yunanistan’ın vize başvuru merkezi VFS Global’dir. Almanya ve İtalya ise İdata’dır. Bu ülkelere vize başvurusunda bulunmak isteyen bireyler, bu vize başvuru merkezlerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

İlk vize başvurusu çok önemlidir. İlk ve boş pasaportunuzla yapacağınız ilk vize müracaatı daha sonra alacağınız vizeleri tamamen etkilemektedir. İlk alacağınız vize daha sonraki vize başvurularınızda vize alıp alamayacağınız hakkında tüm konsolosluklarda etkili olacaktır.

– Vizede aranılan temel şart, sizin niyetinizdir. Eğer, gitmek istediğiniz ülkeye yerleşmek, orada çalışmak, daha iyi bir yaşam kurmak niyetinde iseniz vize almanız neredeyse imkansızdır.

– Vize almada en önemli gösterge, sizin veya ailenizin maddi gücüdür. Ekonomik gücünüz iyi ise, vize almanızda bir sorun yaşamamanız gerekir. Ekonomik gücünüz yeterli değilse, vize almanız o ölçüde güç olabilir.

– Vize almanız esnasında bu niyetinizi (ben dil kursuna gitmek istiyorum, ingilizce öğrenmem gerek, ülkenizi çok merak ediyorum, şöyle bir gezmek istiyorum vs) demek yeterli değildir. Niyetinizin ne olduğunu, vize başvurunuz sırasında ilgili konsolos sizi sorgulayarak öğrenmeye çalışacaktır.

– Aslında birinin gerçek niyetini ortaya çıkarmak, işini iyi bilen vize görevlisi için çok kolaydır. Türkiye’de işi olmayan, iş bulması kolay olmayan ve parası olmayan birinin vize almak için gösterdiği amaç ne olursa olsun vize alması mümkün değildir.

Niyetinizi ortaya çıkarmak için sıkça sorulan sorular şunlardır:

Para
Yurtdışına ister turistik ister eğitim amaçlı gidin, bu amacınızı gerçekleştirmek için ekonomik gücünüzün çok iyi olması gerekir.

Amaç
Gitmek istediğiniz ülkeye hangi amaç ile gitmek istiyorsunuz? Turistik gezi için gidiyorsanız, neden bir başka ülkeye gitmiyorsunuz? Turist olmak için maddi gücünüz ne kadar? Daha önce yurtiçinde veya yurtdışında nerelere yerli veya yabancı turist olarak gittiniz? Eğitim amacı ile gidiyorsanız, Türkiye’de mezun olduğunuz okul ve bölüm ile, yurtdışında eğitim almayı düşündüğünüz okul arasında ilişki var mı? Örneğin, kuaför iseniz ve İngilizce kursuna gidiyorsanız, İngilizce öğrenmek sizin için neden bu kadar önem taşıyor?

İşiniz
Türkiye’de ne iş yapıyorsunuz? En son hangi işte çalıştınız? Çalıştığınız işte sigortanız var mı? Çalıştığınız işyeri, amacınız ile ilgili mi? Örneğin bir muhasebecide çalışıyorsanız ve İngilizce kursuna gitmek istiyorsanız, muhasebe ile İngilizce arasında ne tür bağlantı var? İngilizce öğrenmek muhasebe mesleğinde ne kadar gerekli?

Eğitim
Okulunuzdan ne zaman mezun oldunuz? Hangi okuldan mezun oldunuz? Mezun olduğunuz eğitim dalının Türkiye’deki iş bulma olanakları nelerdir ve is bulmanız kolay mıdır? ޞu anda mezun olduğunuz bölüm ile ilgili bir iş yapıyor musunuz? Okuldan mezun olduktan sonra hangi işlerde çalıştınız? Mezun olduğunuz dalda Türkiye’de yeterli iş alanı yoksa vize almanız bir hayli zor olacak demektir.

Maddi Durum
Amacınızı gerçekleştirecek maddi gücünüz var mı? Aylık kazancınız ne kadar? Örneğin turist olarak Amerika’ya gidiyorsanız ve ayda 500 Milyon TL kazanıyorsanız, size zar zor yetecek bu gelir ile, ABD’ye turist olarak gitmek sizin için fazlasıyla lüks değil mi?

Eş-akraba-tanıdık
Gideceğiniz ülkede tanıdık ve akrabalarınız var mı? Eğer, oraya yerleşik akrabanız varsa maddi durumları oldukça iyi ve ödedikleri vergiler çok yüksek olmadığı sürece vize almanız çok zor. Vize görevlisi, oraya yerleşen akrabanız gibi sizin de aynı şekilde oraya yerleşeceğinizi düşünecektir.

Ailevi durum
Aileniz ne iş yapıyor, kaç kardeşsiniz, ailenizde geçimi kimler sağlıyor, anneniz, babanız kardeşleriniz ne iş yapıyor? Evli iseniz, eşiniz ne iş yapıyor? Eşiniz şu anda nerede oturuyor, kaç çocuğunuz var?

Bölgesel ayrımlar
Türkiye’de bazı yerlerden olanların vize almaları oldukça zordur. Örneğin Aksaray, Kahramanmaraş gibi İngiltere’ye çok göç veren yerlerden başvuranların İngiltere için vize almaları biraz zor olabilir.

Ülkenize dönmeniz için yeterli sebebiniz var mı?

Vize görevlilerinin dikkat ettiği diğer önemli nokta sizi ülkenize bağlayan ailevi, maddi ve kişisel bağlardır. Burada iyi şartlarda yaşıyorsanız, iyi bir işiniz, size ve ailenize ait taşınmazlar varsa genellikle ülkenize döneceğiniz düşünülür.

 Alacağınız eğitimin sizin için gerekliliğine inanmaları gerekir.

Örneğin yalnızca bir dil kursuna gidiyorsanız seçtiğiniz sürenin var olan İngilizce bilginize göre yeterli olup olmadığı ve işiniz veya eğitiminiz için böyle bir eğitimi yurtdışında almış olmanızın size getirileri göz önünde bulundurulur.

Okula kayıt olmakla vizenizi garantilemiş olmazsınız!

Bu konunun altını çizerek hatırlatmak istiyoruz. Yurtdışında herhangi bir okula kayıt olmakla vizeyi kolaylıkla alacağınızı düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Vize almak için eğer bir okula kayıt olmak, o okuldan yazı almak, hatta gitmeyi planladığınız ülkeden birilerinin sizi davet etmesi tek başına yeterli olsaydı, şuna emin olun ki, hiç kimse kamyon kasalarında veya teknelerde ölümü göze alarak kaçak yollardan yurtdışına çıkma girişiminde bulunmazdı.

Vize almada bazı küçük ipuçları

 

Bankada yüklü miktarda para gösterin.

Ne kadar nakit kullanılabilir paranız varsa bunu ispatlamalısınız. Tüm paranız tek bir hesapta ve tek bir bankada olmalıdır. Örneğin bir bankada 3 Milyar, diğerinde 4 milyar diğerinde 5 milyar TL gösterip, benim 12 Milyar liram var diyemezsiniz. Bu paralarınızın tamamını toplayıp tek hesapta göstermeniz gerekir. Ayrıca, göstereceğiniz hesabınız uzun zamandır işleyen ve giriş-çıkış niteliğinde hareketler olan bir hesap olmalıdır. Örneğin, vize başvurunuza bir kaç hafta kala bankaya birden bire para yatırmış olmanız, bu parayı birilerinden borç aldığınızı gösterir.

Eğitiminiz amacınız ile ilişkili olmalıdır

Örneğin 2 yıllık bir yüksekokulun, seramik bölümünden mezun iseniz ve yurtdışında İngilizce öğrenmek istiyorsanız, neden İngilizce öğrenmek istediğiniz konusunda mantıklı nedenleriniz olmalı. (İngilizce çok popüler bir dil, günümüzde herkesin bilmesi gerekir) gibi açıklamalar yetersizdir. Nedenleriniz mantıklı ve kabul edilebilir olmalıdır.

Mezuniyet tarihinizle vize başvurunuz arasında ne iş yaptığınızı ispatlamanız gerekir

Eğer, okuldan yeni mezun olduysanız sorun yok, ancak bir kaç yıl önce mezun olduysanız ve halen işsizseniz, bunu açıklamanız gerekir.

Konuşurken inandırıcı ve sakin olun
Vize amiri size sorularını, bir kaç defa ve her defasında farklı şekillerle soracak ve yalan söyleyip söylemediğinizi ortaya çıkarmaya çalışacaktır. Bu nedenle cevaplarınızı sakin bir şekilde vermelisiniz.Cevaplarınız mantıklı ve kabul edilebilir olmalıdır. Vize görevlisi sizi sinirlendirebilecek soruları yöneltebilir. Size yöneltilen sorular ne kadar sinir bozucu veya mantıksız olursa olsun, sakince cevap verin.

Programlar

#iguru_button_63c3aaaac6adc .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c3aaaac6adc .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c3aaaac6adc .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c3aaaac6adc .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c3aaaac8b64 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c3aaaac8b64 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c3aaaac8b64 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c3aaaac8b64 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c3aaaacadb7 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c3aaaacadb7 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c3aaaacadb7 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c3aaaacadb7 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c3aaabb3abb a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c3aaabb3abb a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c3aaabb3abb a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c3aaabb3abb a:hover{ color: #ffffff; }