Au pair Amerika

Çocukları seviyor musunuz? Bir yılınızı Amerika’da, Amerikalı bir aile ile yaşayarak, çalışmayı ve İngilizcenizi geliştirmeyi hayal ettiniz mi? Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yıl boyunca çocuklarla ilgilenerek ve Amerikalı bir aile ile yaşayarak Au Pair olabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nde Au Pair olarak birçok avantaj sağlayacaksınız. Yeni arkadaşlar edinmekle kalmayacak, İngilizcenizi geliştirecek ve yılda 10.000 ABD Doları kazanma fırsatı ile harika bir iş deneyimi yaşayacaksınız.

  • Kendinizi güvende hissedeceğiniz ve size bir aile ortamı sunacak bu programımız, var olan İngilizce dilinizi geliştirmenin yanı sıra sosyal anlamda da oldukça faal olmanızı sağlayacak. Boş zamanlarınızda bol bol gezin; isterseniz yerel danışmanınız sayesinde tanışacağınız Aupair arkadaşlarınızla, isterseniz gittiğiniz eğitim sertifika programında edineceğiniz arkadaşlarınızla ya da ailenizl. Bu yaşınızı bir daha yaşama şansınız olmayacak, o nedenle her anınızı mümkün olduğunca verimli geçirin.

 

  • Programın en önemli unsurlarından biri de programa katılmak isteyen ailelerin sponsor kurumlar tarafından özenle incelenip uygunluğu onaylandıktan sonra programa dahil edilmesidir. Karşılıklı olarak en iyi anlaştığınız aile ile harika bir yıl geçirin.

 

  • Her fırsatta yeni şeyler öğrenin. Kurslara gidin, kültürel gezilere katılın, araştırın, tanıyın, gözlemleyin, yaşayın. Zamanın ne kadar çabuk geçtiğine siz bile inanamayacaksınız.

 

  • Program süresince zamanınızın büyük kısmını geçireceğiniz çocuklarla kendi kardeşiniz gibi ilgilenin. Onlarla oyunlar oynayın, derslerine yardımcı olun, gezilere götürün. Her anınızı keyifli hale getirmek sizin elinizde

 

  • Bir yılınızı paylaştığınız aileniz ile sadece zamanınızı değil kültürümüzü de paylaşın. Yapacağınız yemeklerle, yanınızda götüreceğiniz resimlerle, dinlediğiniz müzikle, izlediğiniz filmlerle, sanatımızla, gelenek göreneklerimizle, doğal davranışlarınızla Türk kültürümüzü ailenize tanıtabilirsiniz.

Au-pair li İngilizce yi öğrenmenin en ekonomik yoludur. Güvenilir bir ailenin yanına yerleştirilen Au-pair ler o ailenin yanında farklı kültür yada kültürlerle de tanışmış olacaktır. Çocuklar çok güzel ve anlaşılır bir şekilde konuşurlar dolayısıyla çocuklardan çok fazla şey öğrenebilirler. Ayrıca Au-pair lik sistemi sayesinde kendi cep harçlıklarını çıkartarak oradaki yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürebilirler. Bu süre zarfında İngilizceniz de ciddi anlamda gelişmiş olacaktır. Dil okulunun yanı sıra çok farklı programlara Örneğin ; Sertifika Programları katılabilir, kendinize çok farklı alternatifler yaratabilirsiniz. Aile ile anlaşarak, çalışma saatlerini düzenleyip, Au-pair olarak üniversite okuyan çok fazla öğrencimiz bulunmaktadır. Au Pair Amerika programı sayesinde hiç para harcamadan Amerika’da çalışarak İngilizcenizi geliştirin. MBA için birikiminiz olan parayı İngilizcenizi geliştirmek için harcamak zorunda kalmayın.

Fakat Türkiye şartlarında bazen Au-pair adayına tam olarak ne yapması gerektiği anlatılmamaktadır. Ben çalışmak için mi geldim sorusu bir au-pairin asla sormaması gereken bir sorudur. Çünkü Au-Pairlik programında amaç ilk olarak çalışmak sonra ise eğitimdir. Au-Pairlik kesinlikle ücretsiz okuma programı değildir. Au-pair ler kendileri edindikleri cep harçlıkları ile okula giderler. Aldıkları cep harçlıkları okula gidecek şekilde onların yaşantılarını sürdürmelerine yardımcı olur. Ailenin annesi kendi işinde çalışırken (Evde bilgisayar başında da çalışıyor olabilir), Au_pair annenin evde yapması gereken işleri üstlenir. Bu işler genellikle çocukların beslenmesi, okula götürülüp getirilmesi, bulaşık, çamaşır, ütü gibi işlerdir. Au-pairlik programı kesinlikle bir tatil programı değildir. Bu program bir işçi işveren ilişkisine dayanmaktadır ve bu ilişkide kuralları koyan ailedir. Au-pair ailenin kurallarına uymak zorundadır.

 

Amerika’da Au Pair Programı Nedir?

Au pair Amerika, kapsamlı çocuk bakımını içeren eğitim ve kültürel değişim programıdır. Au pairler, Amerika’ya 1 yıl boyunca ev sahibi ailelerine haftada 45 saat çocuk bakımı konusunda yardımcı olmak ve aynı zamanda eğitim almak için gelirler. Bir yılın sonunda Au pair programı tamamlayarak ülkesine döner.Bir yılın sonunda 1 ay seyahat hakkı mevcuttur.

Amaç tüm dünyadan 18 – 30 yaş grubundaki gençlerin Amerikalı ailelerin yanında belirli bir süre kalarak Amerikan kültürünü öğrenmeleri ve kendi kültürlerini Amerikalı aileye öğretmeleridir. Bu zaman zarfında da İngilizcelerini geliştirmeleridir. Amaç kesinlikle göçmenlik ya da ABD’de para birikimi yapmak değildir. Bunu bir ailenin yanında çocuk bakımına yardım ederek yapmak çok ayrıcalıklı bir tecrübedir. Çocukların odalarının / oyun alanlarının temizliği, derli toplu olması, çocuklarla oyun oynamak, yemeklerini hazırlamak/yedirmek, okula ve aktivitelere götürüp getirmek Au Pairlerin sorumluluğundadır.

ABD Dışişleri Bakanlığının belirttiği üzere çocuk bakımı karşılığında %40 federal asgari yedirip içirme ve barındırma ücret kesilerek asgari haftalık ücret miktarı 195.75 dolardır. Au Pair Amerika programı size Amerika’da 12 ay dan 24 aya kadar hiç bir harcama yapmadan kalabilme imkanı sağlar. Amerikalı aileler Au Pairlerine özel oda vermek zorundadırlar. Bunun haricinde eğitime katkı payı olarak senelik 500 Dolar Amerikalı Aile tarafından Au Pairlere verilir. Ev sahibi aileleri ve Au pair adayları belirlenen asgari ücretin üzerinde daha fazla bir ücret için anlaşmakta özgürdürler. Hafta sonları 1,5 gün veya 2 gün izinlidir. Ayrıca ayda bir olmak üzere, kesin tam bir haftasonu izinlidir.

Mülakatlar başvuru sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bunların yanında birçok resmi form doldurulması, referans mektupları ve niyet mektubu yazmak gerekir. Çoğu işin başlama tarihleri Eylül’deki okul yılının başlangıcına denk gelir, ayrılma tarihleri de Ocak ve Mart veya Haziran ve Eylül ayları arasıdır. Ülkeye gitmeden önce kaç çocuğa bakılacağı, çocukların yaş aralığı, çalışma saatleri, net görev tanımı ve net ücret bilgisinin gösterildiği yazılı bir belge edinmekte fayda vardır.

Au pair olmayı düşünen kişiler ABD yönetiminin kurallarına uygun bir şekilde hareket etmek zorunda olan az sayıda (şimdilik oniki) kurumdan biri aracılığıyla başvurmalıdır. Başvuranların 400, 500 Dolarlık depozito yatırması gerekir. Bu miktar 12 ayın sonunda iade edilir ama programın şartları ihlal edilirse geri verilmez. Amerika’da Au Pair (Amerikan Yabancı Eğitim Enstitüsü’nün parçası) dünyada en fazla au pair gönderen kurumdur. Ziyaretçi Değişim Programı daha dar boyutta çalışır ve kişisel hizmet verebilir.

 

Kimler Au Pair Olabilir? Au Pair Başvuru Koşulları?

A.B.D’de başarılı bir Au Pair olmak için:

18-30 yaş arasında sağlıklı,uyumlu ve pozitif bir kişiliğe sahip olmak, bekar ve çocuksuz olmak (J1 vize yönetmeliği)

Adli açıdan herhangi bir suç işlememiş olmak

Çocuk bakımında deneyimli olmak (Kardeş ,kuzen,yakın olarak ilgilenilmiş çocuklar deneyim dahilindedir.)  Örneğin; arkadaşlarınızın veya komşularınızın çocukları, kreşler, ilköğretim okulları, yaz kampları, yetimhane de gönüllü yapılan çalışmalar. Son 2 yıl içinde toplamda 200 saatlik en az 2 farklı aileden veya kurumdan çocuk bakımı ile ilgili referans

Lütfen, referans belirtirken, sizinle akrabalığı olmayan çocuklar ile ilgili deneyimlerinizin olmasına dikkat edin. Eğer yeğenler ve kuzenler ile ilgili deneyimleriniz var ise extra referans olarak belirtebilirsiniz.

Sürücü belgesine sahip olmak ve iyi derecede araba kullanmak aranan şartlar arasındadır.

En az lise mezunu olmak ( Şart olmamasına rağmen Üniversite mezunu olmak tercih sebebidir )

İngilizce seviyesi olarak en az B1 ama İngilizce seviyesi B2 seviyesinde olan adayların şansı daha fazladır.

 

Çocukları sevmek ve onlara bakmaktan mutlu olmak,

Sağlık sorunu olmaması ve sigara kullanmamak

Açık fikirli, esnek, sorumluluk sahibi ve kararlı olmak

Amerika Birleşik Devletleri ve Amerika kültürü ile ilgilenmek

Sigara içmemek, hayvanlardan korkmamak aranan diğer şartlardır

Ortodonti tedavisi gören adaylar tedavilerini tamamladıktan sonra programa katılabilirler,

Diğer aranan bir şart ise programa en az 12 ay katılma şartıdır. İsteyen adaylar 24 aya kadar programı uzatabilirler. Bu şartları sağlayan adayların ayrıca vize konusunda problem yaşamayacak adaylar olması gerekmektedir.

Amerika’daki Au Pair’lik, çocuklara oyun arkadaşlığı, ödevlerine destek, aşçı, masal anlatıcısı, ablalık, şarkıcı, futbol antrenörü, ilk yardım konusunda destek olma gibi tüm rolleri ve daha fazlasını bir araya getirir! En önemlisi ise çocuklara karşı içten sevgiye sahip olma duygusunu sağlar. Bu özellikler sizin Au Pair olarak unutulmaz bir yıl geçirmenizi sağlar.

 

Kimler Katılamaz?

  • Erkek adaylar
  • İngilizcesi az olanlar
  • Yaşı yasal şartların üzerinde olanlar

 

 

Au Pair Amerika Programında şansı daha yüksek adaylar

Spor akademisi , konsevatuar , çocuk gelişimi , öğretmenlik fakülteleri , yabancı dil mezunları gibi. Ayrıca lisanslı sporcular , milli sporcular , spor antrenörleride aile bulma süresi açısından şanslı adaylar olarak sayabiliriz. Daha önce Work and travel benzeri programlar ile Amerika’da bulunmuş olmakta artı sayılabilir.

AU Pair sorumlulukları Görevleri Nelerdir?

Au pair yanında kaldığı ailenin çocuklarına bakıcılık ve arkadaşlık yapar ve hafif ev işlerine yardımcı olur. Görevlerin tam listesi aile ile Au pair arasında yapılan anlaşma ile belirlenir.

Au Pairler haftada 45 saat çalışmakla yükümlüdürler. Günde yaklaşık 9 saat gibi. Hafta sonları izin kullanabilirler. Au Pair görevleri arasında çocuklar ile ilgilenmek ( okul çağı ise okula götürüp getirmek , oynamak , derslerine yardım etmek gibi ) Bakılacak çocuk yaş grubu 0 – 2 de olabilmektedir . Böyle bir durumda bebeklerin altını değiştirmek , mamasını yedirmek , uyutmak , banyosunu yaptırmak , oynamak Au Pairlerin görevleri arasındadır. Hafif ev işleri konusunda ise çocuklar ile ilgili olan işler au pairlerin görevleri arasındadır. Çocukların odasını toplamak, giysilerini yıkamak ve ütülemek bu görevler arasında sayılabilir.

Aupairlik bir nevi anne yardımcılığıdır. Aupairlik, Türkiye ile ABD arasında ki bir kültürel değişim programıdır. Türkiye Cumhuriyeti bir NATO ülkesi olduğu için ABD’nin kültürel değişim programlarından biri olan Aupair gönderme hakkına sahiptir. Au Pair ailenin bir üyesi olarak kabul edilir ve günde 5, haftada 25 saat anneye yardım eder aynı zamanda 2 gece babysit veya nanny (anne ve baba aksamları dışarı çıktığında çocuklarla birlikte evde kalmak) olur. Genellikle evi ve kendi odasını temiz, düzenli tutması için hafif ev işleri yapması ve çocuklarla ilgilenmesi beklenir. Au Pair, genelde bebek bakımından sorumlu değildir ve en az anaokulu ve üzeri yaş gurubu çocuklarla ilgilenir

Au-Pair’den Beklenen Hafif Ev İşleri Listesi

-Bulaşık makinesini doldurma ve boşaltma dahil bulaşık yıkama
-Çocuklar için basit yiyecekler hazırlama
-Mutfağı temiz ve düzenli tutma, yerleri süpürme ve paspaslama
-Çamaşır makinesine çamaşırları doldurma ve boşaltma
-Çocuklar için ütü yapma
-Temiz çamaşırları kaldırma
-Elektrik süpürgesi ile temizlik yapma
-Toz alma
-Çocukların yatağını yapma ve çarşaflarını değiştirme
-Çocukların banyosunu temizleme
-Çocukların odasını ve banyosunu temiz ve düzenli tutma
-Hafif alışveriş
Önemli

ABD’de çocuklar, 12 yaşını doldurmadan hiçbir şekilde evde yalnız kalamaz okula ve parka yalnız gidemezler. Bu sebepten dolayı Au Pair’ler aileler için çok önemlidir. ABD’de yaşayacağınız evler genelde dublexdir ve kendinizi rahat hissedebileceğiniz, size ait özel bir oda verilecek. Au Pair, genelde banyoyu çocuklarla paylaşır.

Au Pair’lik, haklarınızı biliyorsanız ve tüm yabancı olduğunuz konularda bilgili olarak gidiyorsanız sizin için çok faydalı ve kariyeriniz için önemli bir dönem olacaktır. Hatta adaylar, İngilizceyi öğrendikten sonra vizelerini öğrenci vizesine çevirebilir ve meslek okullarında, halkla ilişkiler, yönetim, muhasebe, bankacılık, turizm vb. birçok konuda devlet okullarında eğitim alabilir. Bu konularda danışmanlığımızdan geniş bilgi ve hizmet alabilirsiniz.

 

Dadı – Çocuk Bakıcısı Ile Au Pair Arasındaki Fark Nedir?

Çocuk bakıcısı diğer adıyla Dadı maaşlı çalışan kişidir. Bu işi meslek olarak yapar ve bunun karşılığında maaş alır. Au Pair ise misafir ve yardımcı durumundadır, tam zamanlı çalışmaz veya maaş almaz. Bunun yerine cep harçlığı alır ve ailenin bir üyesi gibi aile ile birlikte yaşar.

Gelişmiş ülkelerdeki aileler için full-time çalışan bir dadı tutmaktansa Au Pair davet etmek çok daha ekonomik bir çözümdür. Özellikle farklı diller konuşulan ailelerde çocukların ana dillerini geliştirmeleri içinde Au Pair tercih edilir.

Ne zaman başvuru yapabilirim?

İstediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

Au Pair Masrafları ne kadardır?

Au pair vizesi için gerekli ücretler ve yurtdışına gidiş için biletleri normalde Au Pair yapacak kişi karşılar ama aile ile farklı bir anlaşma yapılırsa veya aile masrafları karşılamak isterse; masrafları ödemesinin önünde bir engel yok.Au Pair host aile; Au Pair’in cep harçlığını verir, Au Pair’i dil kursuna gönderir, yiyecek içecek masraflarını karşılar ve kalacak yer verir. Bunun yanında Au Pair için sigorta yapmakta yine ev sahibi ailenin görevidir

 

Erkekler Au Pair Olabilir Mi?

Genel düşüncenin aksine erkeklerin Au Pair olmasının önünde bir engel yok. Ancak ailelerin tercihi bu konuda çok önemli

 

Aupair olmak için eğitim ve tecrübe gerekli mi?

Aupairlerin, İngilizce bilgilerinin konuşma alanında yeterli olması ve en az lise diploması veya dengi bir belgeye sahip olmaları gerekir. Ailelerinin yanına gitmeden önce en az 8 saat çocuk güvenliği ve en az 24 saat çocuk gelişimi konularında eğitim almaları gerekir. Çocuk güvenliği ile ilgili eğitimin en az 4 saati 2 yaşın altındaki çocuklar ile ilgili olmalıdır. Çocuk güvenliği ile ilgili eğitim bu konuda yetkili organizasyon tarafından sunulmaktadır ve stres yönetimi, bebek sendromu ve ilk yardım konularını içermektedir. Buna ek olarak, 2 yaşın altında çocuk bakımından sorumlu olacak Au pairlerin en az 200 saatlik yazılı çocuk bakımı tecrübelerinin olması gerekir. Her ay bu eğitimler mevcuttur.Eğitimler her ayın ilk haftasında 4 gün olarak belirlenmiştir. Aupairler çocuk bakımı konusunda uzmanlaştırılmış bir hemşirelik eğitimi almayacaklardır. Reçeteli ilaç öneremezler veya belli bir tıbbi tedavi uygulayamazlar.

 

Aupair programının eğitime katkısı nedir?

Aupairler bir yüksek öğretim kurumunda en az 6 akademik kredi alacak şekilde eğitim alırlar ve aileler bu eğitim maliyetinin 500 USD’ ye kadar olan kısmını öderler

 

Neden Türkiye’deki bir au-pair acentasına başvurayım?

Türkiye’deki Au-Pair acentaları yerine doğrudan Amerikan acentalara başvurmakla, hem vize almada, hem bulunan ailenin güvenilir bir aile olduğunu anlamakta, hem de Türkiye’deki profesyonel bir rehberden yoksun olacaksınız. Buna ek olarak, Amerika’da kalacağınız aileyle aranızda sorun olduğunda, başvurabileceğiniz bir yer olmayacaktır. Çünkü yerleştirmenizi yapan Amerikan acenta sizin yerleştirmenizi yaparken ücretini sizden değil, aileden aldığından, sizin hakkınızı savunmak yerine, gelir kaynağı olan ailenin hakkını gözetecektir.

 

Ne Kadar Sürede Bir Aile Bulunabilir?

Genellikle 1-3 ay içinde aileniz bulunur.

 

Bakacağım Çocukların Yaş Grupları Nelerdir, Seçme Şansım Var mı?

Her Au-Pair adayının bakacağı çocuk veya çocuklar 0-12 yaş grubundadır. Au-Pair’in bakmakla yükümlü olduğu çocuk sayısı 2’dir. Fakat evde 2’den fazla çocuk olabilir. Mesela 6,9, ve 15 yaşlarında çocuklardan sadece 6 ve 9 yaşlarındakiler Au-Pair’in bakımına muhtaçtır. Büyük çocuk bilakis Au-Pair’e yardımcı olacaktır. Bu yüzden evde bakılacak çocuğun yanında birde büyük çocuğun olması Au-Pair için her zaman avantajlıdır. Ama her zaman evde büyük çocuk olacak diye bir kural yoktur. Au-Pair adayının bakacağı çocuk veya çocukların yaşlarını belli bir aralık içinde seçme hakkı vardır.

 

Benimle benzer hobi ve mesleğe sahip bir aile bulabilir misiniz?

Bu isteğiniz zor ancak imkansız değil. Bir süre beklemeniz gerekebilir. Aile tercihi yaparken, unutmamanız gereken; İyi ailelerin Türk Au-Pair almak için sıraya girip beklemedikleri, istedikleri an Au-Pair bulabildikleridir. Her 10 iyi aileye karşılık en az 20-30 iyi Au-Pair adayı olduğu göz önünde tutulmalı ve aile seçiminde mümkün olduğunca esnek olunmalıdır.

 

 Aile Amerika’ya Varışımda Beni Karşılayacak Mı?

Genelde hafta sonu gidişlerde aile Au-Pair’i havaalanında karşılar. Fakat gidişiniz hafta içine denk gelirse ve aile de karşılayamıyorsa, aile Au-Pair’e havaalanından ailenin bulunduğu banliyö veya kasabaya kadar olan yol güzergahını, binmesi gereken vasıtaları ve hareket saatlerini bildirir ve Au-Pair’i kasabanın tren veya otobüs terminalinde karşılar. Ulaşım sistemi son derece gelişmiş olan Amerika’da ulaşım oldukça kolaydır.

 

Amerika’da ailelerin genel özellikleri neler?

Amerika’da Au-Pair talebinde bulunan aileler, genelde anne-baba çalışan 1-2 çocuklu ailelerdir. 3-4 çocuklu ailelere de rastlanmaktadır Çocukların yaşları çok değişkendir ancak genelde okul çağındaki çocuklu ailelerdir.

 

İstediğim belli bir yere gitmek istesem; bu mümkün olur mu?

Evet. Ancak bu yerleştirilme sürenizi uzatır. İstediğiniz kent ve bölgeden sizi isteyecek bir aile bulununcaya kadar beklemek zorunda kalırsınız. Size tavsiyemiz, bölge tercihi yerine, hangi bölgeden olursa olsun bulunacak ailenin iyi bir aile olmasına önem vermeniz.

 

Hangi çocuk yaş grubunu tercih etmeliyim?

4 yaşından itibaren çok anlaşılır İngilizce konuştuklarını düşünürsek Bu anlamda, çok özel koşullar sağlanmadığı sürece, 3 yaş ve üstü çocuklu aile tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ancak bu yaşlardaki çocukların kontrolünün zor olabileceğini göz ardı etmemeniz de gerekir.

 

İngilizcem çok zayıf. Au-Pair olmam sizce yararlı olur mu?

Amerika’da Au-Pair olmanız İngilizce’yi öğreneceğiniz için elbette yararlı olur ancak ne kadar başarılı bir Au-Pair olabileceğiniz tartışılabilir. Kalacağınız aile ve çocuklarla iletişim kurmanız çok zorlaşacağından kendinizi uzunca bir süre çok yalnız hissedersiniz ve başarısız olup geri dönme ihtimaliniz yüksektir. Eğer, İngilizce’niz zayıf ise, en azından Amerika’ya gidene kadar bir dil kursuna gitmeniz, Amerika’daki başarınız için gerçekten çok önemlidir.

 

Amerika’da karşılaşacağım en büyük güçlükler neler olacaktır?

Karşılaşılan en önemli sorun, kültürel uyum ya da kültür şokudur. Alışkın olduğunuz bir yaşam biçimi, aileniz ve arkadaşlarınızı arkanızda bırakıp bir başka ülkeye gitmek ve hiç alışkın olmadığınız bir yaşam biçimine alışmak zorunda kalmanız kültür şokuna neden olmakta ve bu dönemi hemen hemen her Au-Pair yaşamaktadır ve bu dönemin uzun veya kısa olması Au-Pair’e göre farklılık gösterir.

 

Ne kadar süre aile yanında kalabilirim, bu süre uzatılabilir mi?

Aupairler Amerika’da ailelerin yanında 1 yıl süre kalabilirler. Hükümet şu anda kalış süresinin bir yıl daha uzatılabilmesine izin vermektedir.

 

Ailemden memnun kalmadığımda, aile değişikliği isteyebilir miyim?

Evet. Ancak, bunun için geçerli nedenleriniz olmalı. Problemin ailededen kaynaklanması gerekir. Okula gidecek zaman bulamamanız, şiddetli geçimsizlik, au-pair’e kötü muamele, cep harçlığının ödenmemesi, özel oda verilmemesi gibi nedenler aile değiştirmeniz için yeterli sebeplerdir.

 

Single mother ve single father aile ne demek? Böyle bir aile yanına gitmem ne tür bir dezavantaj-avantaj sağlar?

Single mother veya father aile, eşi olmayan baba veya anne ve çocuklarından oluşan ailedir. Size single bir ailenin sağlayabileceği dezavantaj yoktur ancak tek avantajı, evin daha sakin ve rahat olmasıdır.

 

Au-Pair olduğumda haftada kaç saat dil eğitimi alacağım?

Au-Pair’ler haftada ortalama 3-6 saat arası dil eğitimi alırlar. Bazı bölgelerde haftada 2 saat eğitim alındığı gibi, bazı bölgelerde 15 saat dil eğitimi almak da mümkündür. Dil eğitimi süresi tamamıyla ailedeki çalışma saatlerine ve eve yakın bir okulun olup olmamasına bağlıdır.

 

Gideceğim okullara, Amerika’ya gitmeden önce kayıt olabilir miyim? Bu okullara kayıt olmamda bana kim yardım edecek?

Bazı bölgelerde, Au-Pair adına ön kayıt yapılmasına izin verilmektedir ancak genelde bu mümkün olmamaktadır. Bunun yerine, Amerika’ya gittiğinizde eğitim alacağınız okula şahsen başvurmanız, seviye tespit sınavına girmeniz ve Au-Pair olduğunuzu beyan ederek (bazı okullar kaldığınız aileden mektup getirerek Au-Pair olduğunuzu kanıtlamanızı isteyebilir) kaydınızı şahsen yaptırmanız gerekir. Gittiğinizde, eğitim alabileceğiniz okulları bölgenizdeki diğer Au-Pair’lerden veya kaldığınız aileden öğrenebilirsiniz.

 

Türk Au-Pair’lerin en çok şikayet ettiği konular neler?

Sabahları erken kalkmak, ütü yapmak, yemek ve sofra hazırlamak, kısaca ev işi yapmak bir çok Türk Au-Pair tarafından şikâyet edilmekte. Koruyucu bir aile yapısı olan Türkiye’de gençlerimiz, sabahları erken kalkmaya, ev işi yapmaya aileleri tarafından alıştırılmadığından, Amerika’da bunlara alışmaları zor olabilmektedir.

 

Ailelerin Türk Au-Pair’lerden şikayetleri nelerdir?

Düzensiz olmak, dil yetersizliği, sigara içmek, çocuklara bağırmak ve kötü davranmak, bilgi vermeden akşam eve geç gelmek, mutsuzluklarını aileye ve çocuklara yansıtmak, full-time okula gitmek istemeleri, ev işlerine gereken özeni göstermemeleri, alıngan olmaları… gibi.

 

Aileler Türk Au-Pair’leri neden tercih ediyorlar?

Çocuklara ablalık yapmaları, ev işlerine ve aile yaşamına yatkın olmaları gibi nedenler tercihlerinde etken oluyor.

 

Amerikalıların yemek kültürlerinin çok farklı olduğunu duydum. Doğru mu?

Yemek ve ağız tadı farklılıkları nedeniyle özellikle ilk günlerinizde ailelerin yemeği size çok farlıklı gelebilir. Bu çok doğaldır. Ancak kısa bir zaman içerisinde bu duruma alışmak zorundasınız.

 

Ütü ve yemek yapmasını bilmiyorum. Benden bu işleri istemeyecek bir aile bulabilir miyim?

Hayır. Başta kendi ütünüz olmak üzere çocukların ütüsü ve hafif yemeklerden siz sorumlusunuz.

 

İki arkadaşız. Aynı zamanda gitmek ve aynı kentte au-pair olmak istiyoruz. Bunu sağlayabilir misiniz?

Aynı kente gitme şansınız çok yüksek olmamakla uygunluk durumu olursa gidebilirsiniz

 

Amerika’da kalacağım ailenin güvenilir olduğunu nasıl anlayabilirim?

Türkiye’de bir çok kişinin düşündüğünün aksine, Amerika’daki aileler en az Türkiye’deki aileler kadar güvenlidir. Au-Pair’lere karşı taciz ve şiddet uygulandığı şimdiye kadar Amerika’da pek duyulmamıştır. Türk aile yapısına uygun ailelerin seçiminde azami titizliği göstermektedir.

 

Aile ile anlaşamadığımda ne yapabilirim?

Aile, sizin işinize son vermek istediğinde en az 2 hafta önceden uyarı vermek durumundadır. Yasal olarak hiçbir aile bunu yapamaz bu nedenle en yakın Polis istasyonuna başvurabilirsiniz. Polis, evden eşyalarınızı alacak ve sizi en yakın otele yerleştirecektir. Otel parasının aileden tahsil edilmesi ve davacı olmak istemeniz durumunda size avukat tutulmasında yardımcı olunacaktır. Oldukça modern bir ülke olan Amerika’da her ihtiyacınız olduğunda hiç çekinmeden Polise başvurun. Örneğin kaybolduğunuzda, parasız kaldığınızda, para ve eşya kaybettiğinizde, kaldığınız aile tarafından hak etmediğiniz muameleyle karşılaştığınızda Polisten yardım isteyin. İlk bulduğunuz fırsatta üye olduğunuz Au-Pair birliğini veya doğrudan arayın ve size yeni bir aile bulunmasını talep edin..

 

Ödenen cep harçlığı ne kadar yeterli? Dil okulu parasını karşılar mı?

Genel olarak size ödenen cep harçlığı sizin zorunlu harcamalarınıza yetecek düzeydedir. Ayda 2 defa sinema, haftada bir pub, bazı zorunlu alışverişler, yılda bir defa Türkiye’ye uçak bileti alma ve devlet dil okulu masraflarınıza rahatlıkla yeter.

 

Amerika’ya giderken yanımda ne kadar para götürmeliyim?

Amerika’ya giderken yanınızda minimum 500$ cep harçlığı götürmenizi öneririz.

 

Ailem bana nasıl para gönderebilir?

Amerika’da aileniz tarafından bir Amerikan Bankasında hesap açmanız sağlanacaktır. Amerika’ya para havalesini, Türkiye’deki tüm banka şubeleri yapmaktadır.

 

Herhangi bir sağlık sorunum olduğunda ne yapmalıyım?

Au Pair Programı katılımcılarına program başında sağlık sigortası yapıldığı için herhangi bir sağlık sorununuzda bu sigortadan yararlanabilirsiniz.

 

Aile Tatile Gittiğinde Ben Ne Yapacağım?

Böyle durumlarda birkaç seçenek vardır. Bunlardan en güzeli sizleri de yanlarında tatile götürmeleridir. Bu olay Au-Pair ile aile arasında o ana kadar gelişen diyalog doğrultusunda meydana gelir. Aileler statü gereği Au-Pair’i tatile götürmek zorunda değillerdir. Ya Au-Pair’e evde olmadıkları süre boyunca yetecek zorunlu ihtiyaçlarını hazırlarlar ve öyle giderler ya da Au-Pair’e ülkesine giderek bir tatil yapmalarını önerirler. Bu durumda AU-PAIR’in gidiş – dönüş uçak bileti aile tarafından alınır.

 

Türkiye’ye Gelip Tekrar Aileye Dönebilir Miyim?

Evet, bir çok au-pairimiz sınav, aile fertlerinden birinin rahatsızlanması veya evlenmesi gibi sebepler dolayısı ile Türkiye’ye gelip tekrar ailelerinin yanına Amerika’ya dönmüşlerdir

#iguru_button_63c3ac8f61a41 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c3ac8f61a41 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c3ac8f61a41 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c3ac8f61a41 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c3ac8f63aaa .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c3ac8f63aaa .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c3ac8f63aaa .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c3ac8f63aaa .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_button_63c3ac8f65aa4 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_63c3ac8f65aa4 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,115,61,1); }#iguru_button_63c3ac8f65aa4 .wgl_button_link { border-color: transparent; background-color: rgba(136,196,79,1); }#iguru_button_63c3ac8f65aa4 .wgl_button_link:hover { border-color: transparent; background-color: rgba(102,144,61,1); }#iguru_soc_icon_wrap_63c3ac8fe2797 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_63c3ac8fe2797 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_63c3ac8fe2797 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_63c3ac8fe2797 a:hover{ color: #ffffff; }